Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

hrumsrt

I přesto, že se dobově příběh odehrává možná v nejdramatičtějším období dějin československého státu, tedy v paranoidních padesátých letech minulého století, nedělal si Miroslav Švandrlík s tíhou doby žádnou hlavu a zpracoval sérii minipříběhů z prostředí tzv. Pétépáků zvaných taky jako Černí baroni.. Příběh dává dohromady skupinku postav společně sloužících v "lidové" armádě, kteří se společně vyznačovali tím, že podstatnou část služby trávili manuální prací.. Každý člen vybrané námi sledované skupinky militantů by si zasloužil vlastní odbočku, jelikož vlastně žádný z nich nemá chybu a ve správné chvíli dokáže strhnout pozornost. Za zmínku ale přece jen stojí Pavel Landovský v nesmrtelné roli majora Halušky, který právě svojí zvučnou slovenštinou dal za vznik naprosté většině hlášek, a když k němu ještě přihodím mě ještě více po chuti ambiciózního šišlala Miroslava Donutila jako poručíka Troníka možná je chyba si tuhle typicky českou podívanou upírat.. I přesto na jak depresivním tepu doby se příběh odehrává je tolikrát tak nadčasový, že ještě dnes se najde mezi mladší generací někdo citující ony ikonické repliky.. Čo bolo to bolo a citově zabarveně vzpomínající Švandrlík se zcela záměrnou ignorací všech negativ mě s touhle partou dokázal hravě rozesmát.. A přitom se na to celou tu dobu stačí podívat tak nějak politicky, není lepší rady.. 75% ()

nash

Pro mě osobně hodně kontroverzní film, ve kterém se střídají skoro geniální fóry a dialogy, se zhovadilými trapnostmi. ()

casyy

Nevidel jsem moc vtipnejsich ceskych filmu. Navic si nemyslim, ze primarne chteli tvurci sdelit, jaka byla v 50. letech v PTP sranda a ze by bylo fajn v takovym oddile slouzit. Ze to nebyla sranda, je evidentni z lokaci, ze vztahu nadrizenych a "muklu", z replik samotnych postav a z cele te vseobjimajici absurdity doby a prostredi (takove panoptikum, rekl bych), z niz se nutne muselo delat myslicimu cloveku spatne. To, ze tvurci vytezili z te absurdity doby pribeh, kterej je v prvnim planu vtipnej, je jina vec. ()

Nerajohn

Určitě lepší než Tankový prapor, protože Baroni nejsou tak vulgární. A teď se s váma chlapci rozloučím, protože co ? Protože ti jede vlak, vole. Protože mi jede vlak vole. ()

miza

Literální zpracování převyšuje to filmové.,ale i tak lze film hodnotit titulkem dobrý.Výborný je zde P.Landovský. ()

Gwilwen

Další film z prostředí lidové armády 50. let. Pro mě daleko lepší než Škvoreckého Tankový prapor. Skvělý Pavel Landovský, Miroslav Donutil a v neposlední řadě můj oblíbenec Ondra Vetchý. Perfektní hlášky. "To by mě fakt zajímalo koho si ta Šternberková bere. Nějakýho Valdštejna, znáte ho?" ()

DonM

Laskavé, satirické ohlednutí za nedávno zkrachovalým režimem. Snad netřeba citovat legendární hlášky, které mě vždy dostanou spolehlivě do kolen... nemluvě o tom, že jsem je již jako jeden z mnoho zcela adaptoval v běžné řeči. Že film nekráčí otrocky podle osnov stanovených předlohou, je sice hezký námět pro uvolněnou diskuzi, ale z mého pohledu jej lze stěží považovat za relevantní argument pro snížení hodnocení. Film jde svou vlastní cestou, aniž by snad svou vlastní předlohu zneuctil. Pozměněné charaktery jsou jako šité na míru hereckému obsazení, kde všichni od prvního do posledního do nekonečna perlí. Tam, kde se některým nedostává telentu, nasazují své nezaměnitelné charisma. Je to film, který jsem si již nesčetněkrát užil... a užiju ještě mnohokrát znovu;) ()

yarghoul

Neviděla jsem seriál, nečetla jsem knížku. Znám jen film a viděla jsem ho tolikrát, že bych ho snad mohla dabovat. Jeden z nejoblíbenějších, hlavně postava Rudolfa Hrušínského, Daniela Landy a Vladimíra Javorského. ()

VUCAKO

Kultovní knížka, četl jsem ji snad 10x, znám to úplně nazpaměť, takže mě bohužel film trochu vadil (hlavně zpřeházený a pozměněný děj). Ale uznávám, že v rámci možností to udělali výborně. ".. čo si predstavujetě pod takým slovom absurdní ?" ()

tamadas

Celkem chápu že některým tenhle film do noty nekápne ale mě známé České filmové hvězdy hláškující o sto šest fakt dostali. ()

aranek

Jeden z prvních svobodných českých filmů a hned velmi povedený, asi za to může i úžasný Švandrlíkův námět. Vede Daniel Landa a Jiří Schmitzer. "Já už teď musím běžet, protože mi za hodinu jede co?" ()

rigby

Skvělá práce! Převedení rázovitých figurek do filmové podoby se vydařilo a vznikla tak výborná komedie s nádechem hořkosti. Knižní předloze se sice rovnat nemůže, ale nic lepšího už asi natočit nešlo. A ani to není tak absurdní... ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012