Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

kacaabba

Karel Čapek, jako autor povinné četby v našich školách. Pohádkový příběh se dětem 2. ročníku ZŠ tůze líbil. ()

tranquill

Sešlost hereckých hvězd v čele s Arnoštem Goldflamem a Jiřím Pechou, kteří snad jakékoliv filmové dílo posouvají o stupínek výš. Ale ostatní rozhodně nezaostávají (Strach, Táborský, Labuda...) A nelze zapomenout na skvělé texty, které do pohádek umí nejlépe Jaroslav Uhlíř. ()

Kadas97

Dnes som si uvedomil, že toto je moja najoblúdenejšia česká pohádka. Úplne dokonalé všetko čo film obsahuje. 10 z 10 P.S. "Tak ona neumřela, matička moje drahá. Prodal ji do otroctví, tatíček můj drahý." ()

Miany

Jedna z mých nejoblíbenějších, českých, hraných pohádek vůbec. Shlédnuto několikrát, herecké obsazení padne k příběhu a když drvoštěp vesele maže tvaroh na chleba, měla jsem vždy chuť se do toho zakousnout. Až tak přesvědčivě to vypadlo, že jsem se jednou umanula k tomu si udělat tento pokrm taky. Ovšem ta chuť nebyla zrovna dle mého očekávání.. :-D Takže herecké výkony dokáží i k těmto činům přesvědčit. ()

frbulka

Další Svěrákovina a z mého pohledu trochu přeceňovaná pohádka. Ano, místy je to milé a místy roztomilé. Jiří Strach hraje výborně a písničky jsou taky příjemné, ale často mi přijde, že tvůrci diváky zbytečně připravili o trošku toho napětí a gradaci příběhu, když se nalezne matka se synem, působí to až neuvěřitelně chladně, vše je jaksi zrychlené a bez dřiny, Lotrando pokácí pár stromů a už je zachráncem, kde jsou doby, kdy musel princ/mládenec splnit alespoň tři náročné úkoly, aby princeznu vysvobodil? Já vím, pan Svěrák tvoří jiným stylem, ale jsem asi pro větší klasiku. Lepší tři hvězdičky. ()

MrGregor

Svěrákovsko-Cimrmanovský rukopis z pohádky přímo čiší, stejně či snad ještě více než hudba Jaroslava Uhlíře. Příběh je příjemně pohádkový a český (tj. ne jako univerzální Sněhurka a jiné), plný vtipu, hlášek, zlidovělých písniček a absurdních situací. Dr. Voštěp v podání Pavla Zedníčka, stejně jako Jiří Pecha alias starý Lotrando jsou skvělí, a konečně i Zubejda - Bára Seidlová je ukázková princezna. Překvapivě i Goldflam, kterého jinak nemusím je snesitelný... Proč tedy jen 4*? Nemůžu přijít na chuť Lotrandovi v podání Jiřího Stracha, nejde ani tak o přitroublost jeho postavy (která je součástí příběhu), ale spíše o její herecké podání. Zkrátka, když člověku při sledování filmu nesedne hlavní hrdina... Taky již zmíněná hudba, kterou jsem v dětství poslouchal celé dny, zní s postupem času a filmu stále více a více - abych tak použil správný odborný termín - umcarára. Takže shrnutí: Moc a opravdu moc pěkná pohádka, která ovšem srovnání s Čerty nebo Popelkou nesnese. ()

DAPDO

Jedna z nejlepších pohádek natočených po revoluci, plná humoru a skvělejch písniček. Možná tady někde se Jirka Strach učil stávajícímu řemeslu režiséra. ()

Torgal

Svěrákov podiel na scenári je z výsledného diela hmatateľný a vďaka nemu vznikla úsmevná rozprávka s mnohými milými momentami (Lotrandove zbojnícke ťahy nemajú chybu). Po presune na "Orient" to už tak dobre nefunguje, ale odľahčená nálada film neopustí až do konca. 7-/10 PS: Pesničky a Zedníček ma moc nebrali. ()

Taškář

Nevím, ale i hudba je s těmi texty děsivá. Myslím, že v tom má prsty Svěrák. To je tak neskutečné násilí za každou cenu, až to bolí. Navíc Jiří Strach je taky jak z umělé hmoty. Jako herec je nemožnej. Svěráka mám rád jako herce a má správně úchylný hlas, který se hodí do všech her divadla Járy Cimrmana. Ale ty jeho plastické texty s hudbou Uhlíře, je fakt saďárna. ()

FeriusParfax

Snad nejhezčí česká pohádka. Mohla bych se na ni dívat pořád. Skvělé písničky a Svěrákovský humor udělaly své. Herecké obsazení, atmosféra, děj a hlášky jsou prostě dokonalé. Všechno to hraje dohromady. Je jak pro děti, tak pro dospělé! Už se těším, až si dám letos zase opáčko. Takhle kdyby vypadaly všechny pohádky… ()

Sosak

Zase jedna z modernějších pohádek... Nic co by oslovilo dospělé publikum, maximálně fandy do pohádek anebo hodně znavené jedince, hledající řádný způsob odfrku. Jinak lehce nadprůměrný film o hodném a tak trochu připitomělém lopupežníkovi. Znám ale řadu hezčích příběhů pro malý špunty. ()

Alexandre

Moje oblíbená pohádka, která se opravdu povedla. Hezké písničky, výborný námět, příjemná pohádková atmosféra. Této pohádce snad ani nemám co vytknout. Smyczek to zvládnul na jedničku! ()

Black-star

Skvělá pohádka plná líbivých a vtipných písniček a k tomu vynikající Svěrákův scénář. Skvělé obsazení a hlavně užasně prodaný kus z desatera pohádek Karla Čapka. Má najoblíbenější moderní pohádka. Plná tak tipického svěrákovského humoru :-) ()

Shakaar

V současnosti je asi málo pohádek, které se skutečně zapsali do povědomí diváka. A tahle rozhodně zde patří. Ikdyž pro veřejnost možná neprávem zapomenutá pohádka. Nečekejte ale žádné čerty, draky či jiné havěti kterými se rád prezentuje Troška, ale normální příběh s pěknými písničkami. Ano může se zdát trochu nudným, ale současné pohádky o čertech nebo o Honzovi, který najde princeznu nikterak už netáhne. A přitom stačilo málo a ani já bych to neviděl. Může za to paradoxně škola, tedy škola v přírodě kde jsem se vypravil po povodních v roce 1997. Právě naše škola zabukovala tenhle film jako jednu ze zábav. A kdo má na úspěchu podíl? No přece Svěrák. Ten napsal scénář a text k písním a musím dodat že je to vidět. Navíc jako režiséra má film Smyczeka. I proto možná v hereckém obsazení najdeme mnoho jmen z jeho předchozí práce, seriálu Bylo nás pět. Postupně se zde oběvil Strach (nyní už režisér), Javorský, Pecha, Navrátil nebo Srncová, Bubeník, Kubíček, Bořivoj Penc (obutník Čeňek) a další. A to nemluvím ani o Labudovi nebo Lábusovi. Prostě na tehdejší dobu herecké kapacity. Možná ale trochu přeháním i proto svůj enthusianismus krotím na 4*. Protože musím být soudný. Musím ale dodat že je zde vidět kvalitní tvůrčí a herecká práce. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno