Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

Uhura

Nebýt těch mizerných, přehrávaných hereckých výkonů a moudrých vložek v podobě Svěrákova hlasu, byly by to čtyři. ()

Rodin

Jediná výhrada, kterou mám, směřuje k hudební složce, respektive k aranžím. Tohle chtělo aspoň na některých místech symfoňák. Díky tomu působil film poněkud chudě. Ovšem už kvůli Arnoštu Goldfalmovi nemůžu, písek, dát méně, než 5*. ()

RajCZitko

Moc hezká pohádka se suprovým dějem, krásnými, sice amatérsky zazpívanými písněmy, ale krásným hudebním doprovodem filmu. Na tu dobu od čechů revoluční .) Nedivil bych se, kdyby podobné pohádky byly překládány i do jiných jazyků.... ()

DadysGirl

Pod dubem, za dubem, tam si na tě počíháme... Pěkná pohádka se skvělými písněmi z autorského dua Svěrák-Uhlíř... Mohli by dát dohromady další... :) ()

Jozka7

Příjemné a inteligentní pohlazení, které zahřeje u srdce. Velkolepá tvůrčí linie Čapek-Svěrák-Smyczek-Uhlíř. Po patnácti letech od premiéry jsou mimořádné kvality této pohádky již nezpochybnitelné a potvrzují je i četné adaptace v rámci nejrůznějších vánočních besídek, akademií a dalších kulturních akcí. ()

quorra

Rozhodně jedna z nejlepších porevolučních pohádek, což bohužel stačí tak na lepší tři hvězdičky. Podobně jako tři veteráni oplývá milým a laskavým humorem, který pobaví děti i dospělé, jen ta kadence je už poněkud nižší a příprava na vtip delší. Film tak působí zdlouhavě a těžopádně. ()

hamir0

Jedná z mála (jediná?) pěkných českých porevolučních pohádek. Laskavost, citlivost a chytrost různých vtípků jasně prozrazuje Svěrákům rukopis. K tomu si přidejme Uhlířovi písničky, osvědčené herce a výsledek je takřka zaručen. ()

klara.lily

Nádhera, nádhera, nádhera....Jiří Strach se předvedl jako nesmělý loupežník (cítíte tu absurditu?) a pro tuto roli mě nenapadá nikdo, kdo by se na ní hodil lépe. Krásná krajina, nádherné písničky, laskavý humor a životní moudra. Co víc si přát od pohádky. Vždy se na ní ráda opět podívám. ()

Godhaj

,,Krucipísek?“ ,,Jen písek, pane Lustigu.“ Tato pohádka mi připadá taková zvláštní. Má, až na dvě výjimky, výborné písničky, které dobře zapadají do příběhu. Také ,,svěrákovský“ scénář se postaral o spousty přesně padnoucích hlášek a vypointovaných situací, takže atmosféra 19. století úplně ožívá. Herci a herečky jsou vybraní do puntíku, nejvíce se mi ale líbili Goldflam a Labuda. Jen příběh občas pokulhává, především ve scénách, kdy dochází k nedorozumění mezi Turky a Čechy, a také romantická linie je trochu odbytá a také zakončení nic moc. ()

topi80

Taková jednoduchá hovadina, která udělá radost. Hodně vtipné dialogy (Zdeněk Svěrák vrací po letech na scénu téma "práce"), hezké písničky a totálně ujetý imbecilní příběh. Do debaty o možnostech multikulturalismu pak přispívají sultánovi poslové, kteří se nestačí divit, že se drvoštěp musí zeptat ženy, zda ho pustí tak daleko za prací. ()

Iamthewalrus

Jedna z nejkrásnějších a nejmilejších českých pohádek. jako malá jsem tuhle pohádku zbožňovala a nic se na tom nezměnilo ani po letech. Zásluhu má samozřejmě vyšperkovaný děj, který do sebe zapadá tak, že i po několikátém zhlédnutí nenudí a humor hraničí až s genialitou... no až se mi z toho Svěrá srdce. ()

ANTYCHRYST

Jedna z nejlepších zpivacich pohádek :) Svěrák- Uhlíř.... záruka kvality.. spousta písniček které zlidověly..a vždycky si u toho prozpěvuji.. :) skvělé herecké obsazení.. jednoduchý pohádkový příběh a hromady veselých písniček.. 100% vždy se těším až to znovu uvidím.... a japato... :) :) ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno