Nemocný bílý slon patří mezi filmy připravované ještě za starého režimu, avšak realizované až po jeho pádu. Takže se nelze divit, že satirické výpady, které byly původně vnímány jako hodně odvážné, posléze vyznívají bezzubě a krotce. Režisér Karel Smyczek zde sleduje osudy smolařského ředitele rozestavěného kulturního domu - muž dočasně uvěří ve smysluplnost svého počínání, vystaveného tlaku mnoha nejrůznějších potíží. (oficiální text distributora)

Paity

Nelíbilo se mi to. Jak už se píše v anotaci, projevila se na celém vyznění filmu doba, ve které film fakticky vznikal. A to dost silně. ()

ondrula

Film je velice dobrý. Nechápu, jak mohl takhle zapadnout, protože je to skvělá komedie, srovnatelná s nejtěžšími kalibry. Herecký koncert rozjel zvláště Miloslav Štibich, jinak můj velký oblíbenec, kterej se tentokrát v roli komunistickýho bafuňáře zcela trefil do mýho gusta. Zvlášť mě pobavil ve scénce, kdy se pokusil napodobit bohémskýho sochaře Maděriče a vyhrknout celou sklenku vína na jeden hlt. Zaujaly mě tam i vybrané interiéry (třeba Navrátilovo hnusný pracoviště v jeho starý práci, anebo ta hospoda, kam chodili), ale tak nějak celkem mě zahřála u srdce ta stará herecká garnitura - kromě již zmíněných herců bych vyzdvihl Husáka, Řeháka, Suchařípu, Gerendáše či Labudu. Výbornej byl taky ten bafuňářskej řidič či šílený Ing. Kůrovec. Film je přímo prodchnutej geniálníma absurdníma hláškama - například když se Navrátil brání, že tam nechce mít Labudovo restauraci, že to bude rušit představení, tak ho Štibich nelogicky usadí: "Ale prosim tě, až budeš mít takovej obrat jako oni, pak si vyskakuj." ()

Haniczka

Nejlepší důkaz toho, že film by nakonec vyzněl protrezorově, je herec Miloslav Štibich. Ten by v žádném mravně pokleslém či jinak povrchním filmu nehrál. A Smyczek by nic takového ani nerežíroval. Fakt škoda, že nezačali točit o rok dřív. Ale i jinak je to velice slušné pokoukání. Špičková kultůra jako řemen, i kdyby čert na koze jezdil! ()

raduna01

Skvělá satira na komanče. Role jako stvořená pro Milostava Štibicha, kterému skvěle sekunduje Oldřich Navrátil, kterého jinak vůbec nemusím, ale tady byl dokonalý trotl. ()

MickeyStuma

Těžkosti stavby kulturního domu očima funkcionářů z dob socialismu. Jedná se o satiru a to tak drsnou, že v době totality by to byl rozhodně kandidát na trezorový film. Bezduché tlachání o ničem, nelogické činy, to vše prezentováno s takovou upřímností, že současný mladý divák snad ani neuvěří, že tohle všechno bylo někdy v minulosti vůbec možné. Jedná se o zapomenutý film, a myslím, že je to škoda. Kriticky ukazuje dobu, jaká skutečně byla a jakou si už mnozí ani nevybavují. ()

Denny

Poněkud krotká satira na reálný socialismus, která ale přišla s křížkem po funuse, nebo také pět minut po dvanácté. ()

Amonasr

Hodně křečovitý pokus o socialistickou satirickou karikaturu poměrů v již značně se rozkládajícím minulém režimu. Tvůrci této absurdní slátaniny se v době natáčení snad mohli cítit odvážně, ale sama doba je zkrátka předběhla a postavila je ještě před premiérou do autu. Umělecky se ovšem postavili do autu sami - nedá se na to prakticky dívat, místo břitké výsměšné satiry z toho zívá divácky prvoplánová nuda k uzoufání. Pavlíčkova hudba navíc navozuje zřejmě záměrný pocit prohlubujícího se hnusu, ale co je moc, je moc... ()

Pitryx

Skvělá satira na komanče a jejich způsob realizace socialismu. Herci jsou velmi dobří, občas se blýsknou i nějakým vtípkem. Jinak je snímek sice kapánek statický, ale není to až tak divoké. Nej bomba je sousoší. Jako oddech doporučit lze. 151020119721/9742 ()

tatopulos

Slabá a průhledná satira, daleko lepší jsou třeba Kouř nebo Vážení přátelé, ano anebo třeba Dobří holubi se vracejí. ()

Montana

Kdo tu dobu nezažil, nepochopí, jak odvážní tvůrci byli, čemu se má smát, kdy mu má úsměv ztuhnout na rtech... Viděl jsem ho poprvé až teď (2012) a řadím ho k "Vážení přátelé, ano" aspol. Opravdu měl film přijít aspoň o rok dřív. Výborná hudba. Jinak souhlas s komentáři Radek99 a dobytek. ()

moriarty

Škoda, že ten film nebyl natočenej o dva, tři roky dříve, byl by to krásnej trezorovej film srovnatelnej s Panelstory. Takhle vyzněl tak nějak naprázdno a i přesto, že je to opravdu vtipná komedie, tak úplně zapadl. Jedna z nejlepších rolí Miroslava Štibicha. A špičková kultůra jako řemen. I kdyby čert na koze jezdil! ()

cstars

Vypada to skoro jako natoceno az po listopadu, kdy by se uz tvurci mohli beztrestne trefovat do komunistu. O to vic prekvapi zjisteni ze bylo natoceno sice tesne, ale stale jeste za srpacu. Velmi odvazne. K filmu tohoto typu nadprumerna hudba Michala Pavlicka. ()

quiz

Věčný problém...."O ČEM BYL TEN FILM". Když mi někdo - na tuto položenou otázku - začne vyprávět děj kousek po kousku, vždy jsem odcházel, odcházím a budu odcházet. Film nebyl o "komouších", o dostavbě kulturního domu, film nebyl o totalitním režimu (jenom) i když byl do tohoto prostředí zasazen a i použité rekvizity tomu odpovídaly. Film byl o Kafkovi, film byl o Zámku, film byl o lidské neschopnosti a nemožnosti se čehokoliv dopátrat, najít (a udržet si) jakýkoliv směr, pevnou půdu pod nohama....a to se může přihodit (prakticky je to skoro "pravidlo"), kdekoliv a kdykoliv. Doporučuji si "prostudovat"....PŘÍPAD PRO ZAČÍNAJÍCÍHO KATA...tj. ve smyslu do jakého prostředí byl zasazen a "o čem vůbec byl". ()