Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Lipi21

54% REŽIE / Steven Spielberg: **** (nutno říci, že napětí filmu opravdu nechybělo, nebýt kvalitní režie, patřil by Duel k těm hodně špatným snímkům) KAMERA / Jack A. Marta: *** SCÉNÁŘ / Richard Matheson : ** (...a to je jedna z těch dvou hvězdiček za vcelku zajímavý námět, jenž byl ovšem zcela pohřben přiblblým scénářem. Ač jsem se snažil sebevíc s jednáním hlavního hrdiny jsem se nedokázal stotožnit - jak běžely minuty stále více a více jsem nabýval přesvědčení, že je to absolutní kretén...bylo to vskutku ubíjející..no a ten závěr ten mě skoro vytočil doruda, že jsem nad tímhle filmem ztrácel čas...) HERCI: * (těžko se kouká na film, kde hraje prakticky jeden herec, který zaujme jen tím, jak divákovi umí lézt na nervy, na obhajobu Dennise Wievera však nutno dodat, že je to z velké části dáno pro mě naprosto debilním napsáním jeho postavy) HUDBA / Billy Goldenberg: *** (místy mi připadala tak trochu okopírovaná z Psycha, ale proč ne oba filmy se odehrávají v Arizoně...na napjetí zdařile přidávala) ___________________________________________________________________________________________________ Nechybělo mnoho a Duel mohl být opravdu dobrým filmem - a pro někoho kdo hltá napětí a dokáže přehlížet plno fyzikálních a dějových absurdit, spolkne i to, že hlavní hrdina je neskonalý trouba a absolutně nedbá na dobře míněné divákovy rady od televize, bezesporu takovým filmem může být... ()

Verner

Na tomhle filmu je krásně videt, že i za málo peněz může vzniknout parádní film. Skvělý výkon Dennise Weavera a strhující atmosféra řadí tento film mezi nadprůměrné. 80% ()

Modus

Je vidět jak moc se mladý Spielberg, snažil odlišit od svých starších kolegů kteří se vezli na vlně filmů z 50. a 60.let…Nebýt jeho nápadů a splněných snů, dnešní filmy by vypadali úplně jinak…Jasným příkladem je právě tento snímek, z minima vytřískal maximum…V jistých záběrech je atmosféra na tak vysoké úrovni že k thrilleru to má celkem dost daleko, a každý kdo rozumí filmu, mi dá za pravdu když řeknu že z velké části na tom má podíl, kamera...I ten obyčejný záběr dokázal Steven natočit tak aby se divák vcítil do pocitů hlavního hrdiny, úzkost, strach to všechno je naservírované v přijatelném množství...Udivuje mě že Spielbergovy stačilo pouhých 14 dnů aby tohle všechno natočil…Všechno vyvrcholí v záběr který demonstruje Spielbergův um… Žádné počítačové triky prostě všechno jak má být!!! ()

analog

krasa! skoda,ze osoba vodica kamiona nebola uplne utajena.vadilo mi,ze bolo mozne rozoznat jeho pohlavie.nebolo by zaujimave,keby sa divak dozvedel,ze tam sedela zena? ()

Kingjiri

Zajímalo by mě, co by o tomhle filmu lidi psali, kdyby v době jeho vzniku byla ČSFD. Podle mě přehnaně nadhodnocený dílko kvůli slávě, kterou si Spielberg vydobil MNOHEM lepšíma filmama. Nebyla to sice nějaká mega nuda, třeba nějaký napětí občas bylo. Jenomže příběh byl hodně jednoduchej, takže i ta hodinka a půl se zdála dost dlouhá. Navíc mi dost vadilo, že se o řidiči kamionu a jeho chování člověk nedozví vůbec nic. Teda až na to, jaký nosí boty. A pak tu máme logiku, která dostávala zabrat celej snímek. Dokážu dost věcí tolerovat, což je často potřeba vzhledem k tomu, že jsou akční filmy mym oblíbenym žánrem. Ale osobní auto, co je pomalejší než kamion s přívěsem? Kamion s přívěsem, co jezdí 150 km/h a dohání osobní auto i v zatáčkách? Největší problém je, že na týhle fyzikálně nemožný záležitosti celej snímek stojí, dvě silnější hvězdy. ()

Don Carlos

Steven je mistr. Udržet po celých 90 minut diváka napnutýho jak kšandy, navíc prakticky jenom tím, že střídá záběry velkýho auta, malýho auta a knírkatýho xichtu, je totiž podle mě mistrovství! BTW personifikace zla starým chrochtajícím autem je sice klišé, ale oslovilo mě to. ()

Pantata

Mám pro tenhle film nějakou slabost... Byť je oprávněně terčem parodie třeba v Utopenci na útěku. Ale Amerika je z toho cejtit na každém záběru. Kdo by si na tenhle snímek nevzpomněl, když za sebou ve zpětném zrcátku vidíte nějaký monstrum... Třeba traktor, který by jistě u Spielberga mohl jet 160 km/h a klopit zatáčky jak Rossi ;) ()

Biopler

Spielberg si vystačil s málom, ukázal nám stret maximalizmu v minimalizme. Budovanie napätia, ticho a tiesnivé tóny pripomínali Hitchcockove kúsky. Treba uznať, že na to, že to je debut je to skvele zmáknuté. Koniec asi nik nečakal iný. Problém je hlavná postava, ktorú divák len sucho pozoruje. Jeho vnútorné monológy sú zbytočné či suchopárne a zjavne ich poznačil zub času. ()

Frankiecze

Hvězdička za kamioňáka. Já kamioňák sice nejsem, ale takhle řezat zatáčky i s návěsem, tak to je pan řidič! Jinak k filmu nic moc. Vlastně pěkná nuda kde je 90 minut závod mezi autem a kamionem. Hádám že 80% rozpočtu padlo na pohonné hmoty. Konec byl věnován ekologům, kde si mohli prohlédnou auto na parní pohon ale to moc nejede a to už by nebylo ono. Do konce jsem se dokoukal jen proto, abych viděl kdo bude první. Remíza by se dalo říci ale přeci jen auto bylo první o nějakou tu setinku. ()

Odpadlik

Výborný film a důkaz o tom že "napínavej biják" se dá udělat i s malým rozpočtem a pouhými dvěma herci (tedy hlavním představitelem a kaskadérem co řídil cisternu). ()

Titus

Naprosto bezkonkurenční film. Spielbergovi se povedlo vytvořit neopakovatelné napětí, které bylo umocněno řidičem traku, jehož nebylo možno spatřit. ()

LordMysti

K tomuto filmu jsem se dostal náhodou a nevěděl jsem že je od Spielberga. Film mě ihned vtáhl do děje, i když zvláštního velice jednoduchého děje. Ovšem svým pojetím mě film přikoval do křesla a nenechal ani na chvíli vydechnout. ()

bull!nka

Tento film jsem viděla jako malá holka v kině, rodiče mě tam propašovali, i když byl nepřístupný...(celkem často jsem s nimi chodila a bylo to zajímavé, neměl mě totiž kdo hlídat...díky za to). Takže to bylo moje první setkání se Stevenem Spielbergem a byla jsem unesená, okouzlená a fascinovaná...i přes svůj tehdejší nízký věk a jsem z tohoto filmu dodnes ()

wacheksite

Absolutně jednoduchý děj, který by se dal natočit za pět minut, zde Spielberg rozehrává na hodině a půl. Zároveň drží celou dobu diváka v napětí. Spielberg je Spielberg. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii