Epizody(8)

Bangkok, rok 1975: Charles Sobhraj je zloděj a podvodník, který se vydává za obchodníka s drahokamy a láká mladé lidi ze Západu do svého bytu, kde je zdroguje a okrade, a mnozí z nich nepřežijí. Herman Knippenberg, mladý diplomat na nizozemském velvyslanectví v Bangkoku, začne vyšetřovat, kde se nachází pohřešovaný nizozemský pár, a tím se zaplete do Sobhrajovy spletité sítě zločinu. Herman je odhodlán zjednat spravedlnost obětem a jejich rodinám, ale Sobhraj a jeho komplicové nemají v úmyslu nechat se chytit a vydávají se na ničivou eskapádu po celém světě. (Viasat)

grogodil

Až som mal občas chuť fandiť tomu príslovečnému "príležitosť robí zlodeja", lebo tá naivná dôverčivosť vyfajčených hipíkov, ktorí mu tam mávali rubínmi popred oči, si až pýtala potrestať. Aj keď Charlie to ťahal až do extrému, to je pravda. Seriál, ktorý si 8 hodín ide tvrdohlavo svojim tempom v presvedčení, že veď sa tomu divák prisposobí a naladí... . A nenaladí a neprispôsobí. Už len tá potreba si skoro kresliť časovú os, aby som sa každých desať minút zorientoval, kde sa v deji nachádzam pri tom, ako každých desať minút dej poskočí, alebo sa vráti aj o niekoľko rokov, to je otravný spôsob, ako držať pozornosť. Všetko to, čo ma mohlo vytrhnúť z tej monotónnej vyšetrovacej letargie a nejak zdvihnúť tep a otáčky, všetko sa to deje akoby naschvál niekde mimo záber, alebo len naznačené, že to neposobi ani ako naháňačka so sériovým vrahom, ako skôr súboj s byrokraciou nasiaknutým systémom. Je to zaujímavé , to nie, že nie, ale skôr vďaka zaujímavej skutočnej predlohre, než jej dramatickej adaptácii. Má to dobru exotickú atmosféru Indie 70. rokov, no nikdy to poriadne nestrhne. A skôr som sa presviedčal si zapnúť ďalšiu časť a ešte to skúsiť, než žeby som na tom napätý visel nedočkavosťou. ()

sofiapetra

Tahar Rahim si hnusáka Charlese Sobhraje evidentně zahrál s velkým gustem - a výborně. Střádání časových rovin bylo zpočátku docela náročné, ale dalo se na to zvyknout. Pak už to ani nevadilo a spíš to naopak popohánělo děj. ()

BoredSeal

Sázka na exotické prostředí a neokoukané mezinárodní herce se vyplatila, ale skoky vyprávění do různých časových období se moc nepovedlo a scénář je místy hloupý (většinou ve scénách s diplomatem detektivem). Přes nějaké typické neduhy netflixovských seriálů se tentokrát tolik neředí, ale ke konci už jsem se těšil na finále, protože už scény s démonickým manipulantem nefungovaly jako na začátku. Se zmíněnými výhradami se jedná o povedený seriál o vrahovi. ()

ilemas

Výpravný seriál inspirovaný skutečnou událostí z 70. let z cestovatelského prostředí s krásnými lokacemi by se mě líbil mnohem více nebýt neustálých skoků v čase.Je to tak nějak divně natočené, nějaké větší napětí v tom nevidím, na jedno podívání stačí.  Škoda, rád na toto téma i vymyšlený příběh z dnešní doby lépe zpracovaný. ()

j.bena

U tohohle seriálu bude mít chuť kouřit i nekuřak...včera zkouknuto na jeden zátah a dneska mi to celé pořád šrotovalo v hlavě jak někdo mohl a jak to že mu to takovou dobu procházelo! Dobrý mám ráda tyhle pořady které shlednete a pořád nad nimi musíte přemýšlet! ()

M.i.k.e

ačkoliv mám rád tyhle retro dobovky,Serpent mě i přes poměrně atraktivní téma ani zdaleka nevtáhl tak jak bych čekal.Přitom zpracování,ač často smrdí studiem,je slušné a Tahar Rahim v hlavní roli výborný.Bohužel ale celému vyprávění chybí větší náboj a i když je tu ohromný potenciál,daří se ho plnit sotva z poloviny.Moc tomu nepomáhá ani neustálé skákání v čase.Sem tam nějaký flashback nevadí,ale když se tohle opakuje desetkrát v rámci epizody,je to lehce únavné a to i přesto,že to není nijak nepřehledné.Těsně po shlédnutí věřím,že story Charlese Sobhraje by víc slušel erkový celovečerák...60% ()

Chen

Kriminální seriál, který na rozdíl od mnoha současných kolegů nesází hlavně na šokující vražedné momenty, ale na postupně gradovanou hru na kočku a myš. Je to atmosférické, byť občas dost pozvolné, zajímavě zahrané a sympatický propletené. Ano, občas jsou skoky v čase matoucí, ale málokdy natolik, aby se v tom divák vysloveně ztratil. ()

Pajky3

O skutečném Charlesi Sobhrajovi jsem neměl nejmenší tušení, ale tahle minisérie založená na skutečných událostech mě lákala, protože to BBC umí zpracovat. Když mě to navíc na konci nutí k tomu, abych si o tom zjišťoval víc, tak je to znak toho, že se to podařilo.   Je to skvěle obsazené, Jenna Coleman je pravidelně zárukou kvality, ale Tahar Rahim v roli slizkého vraha naprosto exceluje. Má to líbivé exotické exteriéry (i když se většina natáčela v Británii) a povedenou atmosféru, kterou skvěle doplňují outfity ze 70. let. Sice je, hlavně na začátku, trochu chaotické to posouvání v čase, ale to se dá překonat. Příběh mistra manipulátora a jeho společnice stojí za to. ()

zette

Tak tento serial je mi sity na miru. Vyborny namet, odehravajici se v atraktivnim prostredi jizni a jihovychodni Asie. Serial se stale casove lame do flashbacku, coz muze divaka na prvni pohled obtezovat, ale rychle na toto zpracovani pristoupi. Kazda dejova rovina je velmi zajimava a vse do sebe krasne zabada, i pres casto opakovane zabery. Napeti, az mysteriozni atmosfera a velmi presvedcive herecke vykony. Bavilo me to od zacatku do konce! ()

LasT_Olt

První dva díly byly dost bad, pak se to trochu zlepší, ale ne o moc. Když nad tím tak uvažuji, jsou vlastně dva aspekty proč jsem si to skoro vůbec neužil. Za prvé, jsem názoru, že tyhle příběhy, kde banda policistů dopadává sérioveho vraha by se měli dělat spíš ve formě objektivních dokumentů, než jako hrané dramata, kde je většina dialogů vymyšlená a postavy dosazené. Můžeme se třeba podívat na letošního Night Stalkera na Netflixu, který to udělal správně a bavil mě mnohonásobně více. Druhý aspekt je v samotném námětu. Charlie AKA Seprent je totiž opravdu nesympatický kokot, které mu v příběhu prochází fakt i nesmyslné věci. Navíc vůbec nechápu jeho motiv a pokud jím opravdu bylo zabíjení hipíků (moderně hipsterů), aby je obral o pasy tak to neberu. Znám hodně hipíků a ti by za kilo trávy prodali i duši, proč je tedy zabíjet kvůli pasům? Blbec blbý. Korunu tomu, ale nasazují ti policajti v Bangkoku. Ti by nechytli ani syfilis v tamním domě rozkoše. Jen si to představ. „Dobrý den, Generále Fune, mám 10 důkazů, že tento muž je vrah.“ Generál: „Promiňte, ale máme omezené zdroje takže ho chytat nebudeme.“ Tak týpek jde a dovede toho vraha do vězení, že ho tam mají držet 24 hodin než ho přijde vyslechnout. Druhý den přijde a generál říká: „ Nekdo nechal otevřené dveře od cely a on utekl. Promiňte, ale máme omezené zdroje, abychom ho teď chytali.“ A tohle se v tom seriálu legal stalo!!! Jakože super, v Thajsku švestky nechytnou ani seriového vraha, a u nás mi dá kilo pokutu za to, že jdu mimo přechod. Kde je ta spravedlnost ptám se na závěr? ()

majo0007

Po dlhom čase NTFLX nevsadil na BLM a LGBT lobizmus, ale na True-Crime a čuduj sa svete... trafil do čierneho! Niektoré scény vyšponované do maxima, atmoška 70¨ jak vyšitá. Spočiatku som mal obavy, že sa stratím v tých flashbackoch, ale čochvíľu sa na to bez problémov naladíte. Do budúcna - dal by som tomu chytľavejší soundtrack a bol by to nášup jak sviňa! ()

kocik1

Dobová atmosféra, kouzelné lotace a pro mě pořád fascinující éra hippies. Na druhou stranu pomalé tempo nerušené hlavně skoky v čase a těch skoků, byť za sebe musím říct, že jsem orientaci v nich udržela, je příliš. První 4 díly se sunou v pomalém tempu, které nemá žádnou velkou gradaci, stejně jako Knippenbergovo vyšetřování, zlom přišel až v 5. díle, ale postupně se to opět rozplizne do mnoha zbytečných scén. Sumasumárum, seriál mohl být kratší, myslám, že se dal zhutnit na 4, max. 6 dílů a to by mu jen prospělo a i hodnocení mohlo tám pádem být o hvězdu výš. ()

jedna_vrana

Pri sledovaní seriálu sa divák musí sústrediť na časovú líniu deja – pred a po... Ešte šťastie, že „Had“ je natočený podľa skutočných udalostí, inak by človek ani neuveril, že sociopat ako Charles Sobhraj mohol naozaj žiť. Nevyčítam filmu obsadenie, aj keď viacerých recenzentov iritoval nemecký, holandský či francúzsky jazyk, ktorý odhaľoval britský prízvuk hercov. Celkovo, výber hercov, minimálne v hlavných postavách hodnotím kladne. To, čo vyčítam tomuto príbehu, sú dialógy, pôsobiace občas nasilu a prílišné zapodievanie sa detailmi príbehu. Scenáristi mohli vyškrtať pár dialógov, aby bol príbeh svižnejší. V poslednej dobe sa objavilo niekoľko takýchto príbehov o seriálových vrahoch a ja si kladiem otázku – kde nastal ten moment zlomu v ich konaní? Prezývka Bikini Killer sa mi zdá ešte priliehavejšia ako Had. Tahar Rahim zahral svoju úlohu naozaj dobre, myslím, že sa oplatí pohľadať ďalšie jeho výkony. ()

David.Darco

Viac-menej štandardný seriál priemernej kvality, ktorý ale nemá tendenciu nudiť. Silným pozitívom je prostredie, doku-prechody tiež potešili no a napokon reálne zábery na záver, ktoré síce nevybočujú z dobre známych konvencií, ale rozhodne fungujú. Priemer epizód mi síce vychádza na tesné 4*, avšak Serpent ako divácky zážitok vyšumel skôr, ako som čakal a vo väčšom sa v ňom v rámci či už rozhovorov alebo myšlienkovo vracať skôr nebudem ako budem. Poctivé tri ... EDIT: Zaujímavé, ako sa človek môže mýliť. Na moje prekvapenie som sa myšlienkami k The Serpent vrátil hneď niekoľko krát. Prostredie 70tych rokov v Thajsku je natoľko okúzľujúce aj v spomienkach na seriál (ktorého bolo najväčšou prednosťou), že sa prikloním k priemeru, ktorý mi vychádzal z jednotlivých epizód. 4* ()

Tosi

Přepychovej thriller o mrazivým psychopatovi, kterej byl v sedmdesátých letech nejhledanějším mužem Interpolu, nemůžu hodnotit jinak, než potleskem s rukama nad hlavou. Vzhled, dojem a hudba hippie éry byl dokonale vytvořenej, zrovna tak herectví od hlavní po vedlejší postavy bylo skvělý. Bat'ůžkáři přijížděli do vítaného ráje, ale Had byl připravenej kousnout. ()

YumiOkami

tak to byla jizda! skvela atmosfeta 70. let, napinavy pribeh a krasne lokace. — epizody 2-5 dokonaly. — herci byli uzasni, hlavne 𝗷𝗲𝗻𝗻𝗮 𝗰𝗼𝗹𝗲𝗺𝗮𝗻 a 𝘁𝗮𝗵𝗮𝗿 𝗿𝗮𝗵𝗶𝗺 (😭🤧💕). — skoda, ze jsme se nedozvedeli, jestli se sobhraj a knippenberg nakonec potkali osobne.. jenom si predstavte ty jejich pohledy! ()

Hennesy

Po prvom dieli to vyzeralo nádejne, po treťom mi už ale bolo jasné, že to bude trápenka. A to ma čakalo ešte ďalších päť. Sabráž bol fajn, ale tá jeho nemenná stoická nadradenosť začala byť postupne trochu otravná. Tempo bolo nastavené pre nadmieru trezlivých, lebo dej sa posúval vpred asi tak každý druhý diel a v podstate sa dookola dialo to isté - dementi s batôžkom prišli, dostali špeci drink a pošli..možno to bolo dobou, alebo prehulené hippiesacké mozgy boli extra nainvné, ale niekedy bolo ťažké uveriť a sledovať koľko vecí a ako ľahko mu prešlo. Miestami sa objavili aj silnejšie momenty, ale tie boli prebité fádnou réžiou bez emócií a neraz mi napadlo, že by som niektoré časti aj skipol a o nič by som neprišiel. Keby to malo 4 časti namiesto 8, asi by to bolo kompaktnejšie a napínavejšie. Takto nevýrazne 3*. ()

bizz_mjc

Naprosto odporná postava, co se mi během sledování zaryla pod kůži a k níž jsem skutečně cítil nenávist. Výtečné obsazení, dobře odehrané, odporná existence. ()

Skeksis

Typický sociopat a jeho naivné obete s IQ 60. Vyššiu inteligenciu mať nemohli, lebo inak si neviem vysvetliť, ako by takému škaredému slizskému chujovi mohlo dôverovať toľko ľudí. A všetko to musel riešiť Holanďan s Belgičanom v drbnutom Thajsku. Falšovanie pasov v tej dobe by zvládlo aj dieťa, čiže to bol ideálny čas pre všetkých hajzlov. Jediné, čo mi tam okrem tuposti ľudí vadilo, bolo neustále preskakovanie v čase. ()

ganz

Pokud si zvyknete na občas až chaotické skoky v čase, tak se jedná o skvělou záležitost, u které se až těžko věří, že je natočená podle skutečné události. Dle slov tvůrců nebylo nutné nic přibarvovat a dokonce museli oproti skutečným událostem často trochu brzdit, aby byl seriál uvěřitelný (např.scéna s opicí byla 100% pravdivá, vynecháno pak bylo, že opice po celou dobu nosila pleny...). ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD