V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

Wyrdas

Čekal jsem hodně, při plnění restíku takové popularity, ale dostal jsem proti očekávání velmi -VELMI málo. Asi chtěl autor díla srovnat doby? Ukázat, že stejně jako tenkrát v hlubokém totalismu i nyní má jen ten, kdo líže tu správnou "kasičku". A kdo je proti systému, nemá nárok ani na základní svobody? No, tak to u nás vždy bylo, je a asi i bude. Jen tenkrát stačilo být tichoučko, dnes tam člověk musí vlézt až po krk. Demokracie máme sice méně, ale za to pozlátka aka držhubného je na výběr tolik, že člověk neví, čím se zadusit dříve. Jako velký klad snímku beru herecké výkony zejména Duška. V závěsu Holubové a Polívky. Nicméně se obávám, že za rok si k Pupendu nevybavím ani jejich příspěvek. ()

src

Komedie v jednotlivostech, ale tragika v celku. Pribeh z doby, kdy se lidi snazili hlavne drzet hubu a krok a obcas zajet k mori. Me osobne blizsi nez Pelisky, a to proto ze zobrazenou dobu jsem zazil na vlastni kuzi a pri nekterych scenach me az mrazilo. Tradicne vyborny Polivka a uzasny Dusek. ()

Tanner

Hřebejk a Jarchovský tak trochu vykrádají sami sebe, přesto to má pořád něco do sebe. Je tu pár dobrých vtipů, nahořklá atmosféra a navrch obžaloba komunismu. Právě moment, kdy se po rozhlasovém pořadu schází ústřední čtveřice protagonistů a naplno se projeví zhoubný dopad hluboce zakořeněného strachu na lidské osoby a vztahy, považuji za nejsilnější moment filmu. Ačkoliv však jde o vcelku příjemné pokoukání, zaujme spíše napoprvé. I proto po druhém zhlédnutí odebírám jednu hvězdičku. Na současnou českou tvorbu však stále nadprůměr. Chce se dodat - bohužel. ()

BaronX

Nemůžu si pomoct, natočením Pelíšků Hřebejk dosáhl vrcholu a další tvorba, kterou chrlí v rychlém sledu za sebou má pouze klesající tendenci, problém je také v tom, že si vybírá stále stejné herce a herečky a jejich výkony tak splývají v jednu nekonečnou kaši, která není zapamatovatelná a rozpoznatelná. Pupendo přesto není špatným filmem, jen si Hřebejk sám nabýhá na porovnávání s Pelíšky tím, že si vybírá podobná témata a nesnaží se pracovat s novými tvářemi a s novými přístupy k filmařině. Pokud se neprobere, bude mít problém. ()

danielwanderer

Nebyť mojej milovanej Mirušky, tak tento film najskôr nikdy neuvidím. Raz naše baby napadlo, že ma chytia, prasknu o zem a naleštenou desaťkorunáčkou mi spravia pupendo. A tak som sa od červených fľakov na bruchu dostal až k tomuto snímku, ktorý má byť trpkou komédiou z dôb dávno komunistických s odkazom pre ďalšie generácie. Tých pár skvelých hlášok a nenapodobyteľný Bolek Polívka, ale nezachránia situáciu, ktorá bola zadupaná dlhou minutážov a veľmi unikajúcim príbehom, ktorý občas dokonca postrádal zmysel, takže preto je hodnotenie také aké je... ()

Alojs

Čekaly se druhé Pelíšky a ty... se dostavily jen v náznacích a krátkých fragmentech. Přesto všechno nadprůměrný český počin. Dušek je opět vynikající. Stejně jako Amerikán Liška. Přesto všechno - Hřebejk by udělal líp, kdyby se uskromnil. Co se délky týče, nějakých patnáct minut tu přebývá. ()

Tiiso

Film patří k těm zdařilejším z naší současné produkce. A to díky silnému příběhu, zvoleným hercům a celkovému přístupu filmového štábu k umění, kterému se říká film. Ve snímku jsem našel několik velmi humorných scén. Polívka hraje civilněji a s Holubovou tvoří pěkný tandem. Samotná pointa není vůči historii přitažená za vlasy a je cítit, že režisér měl v úmyslu popsat jeden z mnoha příběhů lid versus režim. A to se mu celkem zdařilo. ()

hero_bk odpad!

To bylo myšleno vážně? Krabička s DVD Pupendo, kterou jsou jednou dostal na jedné promoakci nejmenované pojišťovny mi dlouho ležela na poličce, jak se mi do filmu nechtělo. Jednoho dne jsem se ale překonal a tím ztratil zbytečně dvě hodiny života. Kdyby tam ten film zůstal ležet, udělal bych líp a už docela chápu, proč ho rozdávali zdarma. Takovou stupiditu jsem totiž dlouho neviděl. Film musí mít děj, pokud to není horor nebo bláznivá komedie, a tohle nebylo ani jedno z toho, a tady děj nebyl. S dějem to tady bylo podobně jako s gay-pornem ve filmu Eurotrip, jak říkal Scott: "Díval jsem se do půlky filmu a holky prostě nepřišly!". Já jsem se díval až do konce a děj taky nepřišel. Hodnocení filmu nemůže zlepšit ani nahá Vilma Cibulková, protože to není žádná krasavica, ani několik vyčpělých gagů, který ještě dávají k filmu jako bonus ve smyčkách. Za celou dobu jsem se zasmál jenom jednou, což je na komedii dost málo a to jen díky hlášce Pavla Lišky: "To je fakt prdel!". Za tu můžu dát 1%, ale jinak jsem si po celý film říkal, že kvůli takovýmhle filmům by měli zavést mínusový hvězdičky. ()

Astrebleue

Po druhém shlédnutím dávám plný počet. Dřív mi tam některé věci nedošly a postavy mi připadaly takový ,,vyšislý". Teď si uvědomuji, že z těchto charakterů povstala dnešní generace a to leccos vysvětluje. Hořkosladká příchuť filmu s léty nabývá na jedinečnosti. Skvělá Vilma a role perfektně padnoucí pro Bolka. ()

rottik-cb

Na Hřebejka velmi slušný kousek. Osobně mám hodně ráda scénu, ve které se rodinka „koupe“ v Balatonu, to je síla :) ()

lenzi

Pôvodne som chcel dať za tri, ale presvedčila má úžasná výmena názorov po posluchu rádia Sl. Európa. ()

ANTYCHRYST

Jeden z NEJ.. filmů od pana Hřebejka. Herecký koncert celé plejády skvělých herců - Polívka ,Liška, Holubová ...atd. Film pohladí na duši a zahřeje u srdce, zlidovělé hlášky se ani nedají spočítat :) Soundtrack maximálně dokonalej. Mladá Pešková - krásná :) i když jsem to viděl mnohokrát, pokaždý se těším a film si znovu a znovu užívám jako poprvé. ()

Stanix

Ve srovnání s Pelíšky odchází Pupendo jako poražený, ovšem ne zostuzen. Je zde spousta nezapomenutelných scén, bohužel i poměrně dost zbytečně hluchých míst. I tak se jedná o podařené Hřebejkovo dítě. "Komsms je SVINSTVO a bšvici jsou SVINĚ" Míla Břečka. ()

satanjel

To malo byť akože vtipné len preto, že to kritizuje komunizmus? Na začiatku som sa párkrát pousmial, ale potom už len prázdnota. Žiadne vtípky ani vtipné scény. Pre mňa veľké sklamanie (aj kvôli veľkým očakávaniam). Pelíškom to nesiaha ani po členky. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha