V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

kubilov

Dřív jsem Pupendo vůbec nemusel, dorostl jsem ale do něj. Velmi solidních 5*. Top 3 Polívkovo herecké představení, přitom však daleko těžší než jeho ikonický Bohuš. ()

MaxForValue

Pupendu najviac škodí jeho veľká roztrieštenosť, v ktorej jednotlivé mikro-príbehy príbehy nemajú uspokojivé rozuzlenie a sú len fragmentálnou výpoveďou o zopár ľuďoch v časoch-nečasoch. Áno, je to milé, zábavné, v niektorých smeroch skutočne vtipné, ale cez to všetko trochu rozhádzané a neúplné. Chýba tomu jedna línia. Slabé 4*. ()

subic

Míla Břečka v podání Jaroslava Duška a všichni komunisti jsou svině. Čtvrtý kousek od dvojice Hřebejk+Jarchovský, ve své době velmi přeceňovaný, v řadě míst tlak na pilu, kde bych čekal nějakou dramatickou chvilku, žádná nepřišla. Ale za to je tam pár dobrých hlášek a to na stačí na tři frčky a 70% ()

lolaloka

S přibývajícími léty musím změnit hodnocení a přidat. Tklivá píseň zalézající pod kůži a osudy lidí za totáče( akademici a jiní umělci s nálepkou ,, příživníci, odpůrci atd..." zkrátka ti, kteří žili v minulém režimu řekněme odlišně až nestandardně.) Krásně zahrané všechny hlavní role i minirole ( živel Michnová). Hlučná láska ze zvyku Holubové a POlívky a dívčí platonicky obdivná a toužebná láska ke stárnoucímu umělci. Lidé se tu plácali v tom našem rybníčku jak pololeklé ryby a přesto to bylo chvílemi krásné. Film to vystihl Bravurně. Jediné co kazí celkový dojem je pár zbytečných scén, nejvíc asi vyběhnutá Cíba ze sprchy. ()

kslaww

Počet uchechnutí 2....stejný počet dávám i hvězd...jestli toto někdo srovnává s Pelíšky tak je blázen...totální zklamání! ()

ostravak30

Pravda, pravda, Hřebejkovy nejlepší filmy to neohrozí, ale já mám tenhle film rád. Odpověď na otázku proč není tak těžké hledat. Za prvé, vynikající obsazení. Jaroslava Duška jako herce obdivuju. Je to skvělá herec, s obrovským talentem a špatně nejspíš hrát neumí. Škoda jen, že jej režiséři nevyužívají více. Boleslav Polívka snad jako herec nepotřebuje komentář, stejně jako Eva Holubová či Vilma Cibulková. Totéž pak platí o vynikajícím Pavlovi Liškovi, který ty debily hrát prostě umí a Jiřím Pechovi. Děj nemá sice nijak závratný spád, ale podobně jako u Pelíšků sledujeme problémy se socialismem s nímž se každý vyrovnává po svém. Humor nechybí, ač již u zmíněných Pelíšků se nasměju více a disponují i lepší hudbou. Každopádně Pupendu přičítám k dobru ještě skvělý scénář. Celkově moc dobrý film. Tyhle filmy o komunismu s humorem, ale také kriticky a ze dvou pohledů Hřebejkovi jdou a Šabachovi ještě mnohem víc. ()

Jehan

Díky Hřebejkovi jsem se zase vrátil do dob mládí a připomněl si tu absurdní dobu zakázaných umělců, profízlovaných vernisáží, lhaní všem i sobě samému, bezčasí, které nemělo mít konce. Bolek je tu nejen snesitelný, ale dokonce příjemně uvěřitelný. Moc se mi líbila hudba Oskara Petra, která mi připomněla koncerty kapely Marsyas (ty mi připomněla i děsivá epizodní kreace Zuzany Michnové :-)). Korunu všemu nasadila Soňa Červená. A jako bonus tu máme nahou Vilmu a tajně revoltujícího Jardu Duška, tak co bychom ještě chtěli více? ()

Tominni

Tentokrát nás Hřebejk zavádí do osmdesátých let a znovu je velmi trefně vystihuje. Film o tom, jak jít s nimi a zároveň proti nim. Každý ví, co je správné, ale kdo má odvahu se ozvat. Film drží řada vtipných epizod a výborné herecké výkony hlavních představitelů. Vtipných scének je opravdu dost, film pobaví, i když možná i tam, kde by to k smíchu být nemělo. Po ránu, po ránu, mokrý hadr na tlamu! ()

0verseer

Príjemný Hřebejkov počin, na ktorý sa po celý čas veľmi dobre pozerá. Kritika režimu nenútenou satirickou optikou mu tu podobne ako v kultovejších Pelíškach vychádza na jednotku. Bedřich Mára v podaní Bolka Polívku je jednou z najsympatickejších postáv, aké sa v rámci tuzemskej kinematografie objavili na plátne. K tomu veľmi príťažlivé ženské osadenstvo (Vilma :o). Za mňa spokojnosť. ()

hrumsrt

V pořadí již třetí spolupráce dua Hřebejk a Šabach a pomyslný třetí trojlístek k legendárním Pelíškům a Musíme si pomáhat, kdy na všech se podílelo zase jiné duo Hřebejk a Jarchovský. Tehdy bych i třeba ještě věřil, že z Hřebejka bude jeden z nejlepších českých režisérů všech dob a on tuhle vizitku pořád naplňuje protože ty perfektní kusy ve svém portfóliu má, ale v honbě za kvantitou přišlo několik (a bohužel je to už většina jeho snímků) průměrných spotřebních snímků... Kdo tvrdí, že Pupendo je stejně kvalitní jako Pelíšky asi se díval jen na nějaký sestřih. Jelikož ano, nechybí několik zdařilých střípků, ale ani zdaleka se nedaří všechno složit do tolik dokonalé koláže... Kvalitní práce to je, o tom žádná, jen v téměř dvouhodinové stopáži je několik zatáček, ve kterých to holt tak nejede. Stejně tak platí, že ani jedna z postav nemá potřebné charizma zaujmout natolik, aby mě bavila po celou dobu, ba se ještě stala ikonickou. Stejně tak se vůbec nedaří přivodit nějaký emocionálně vtahující zážitek. Mám z toho filmu mírnou pachuť, ale to třeba proto, že holt tohle není tak dobré. Období 80.let bych z toho vlastně ani tolikrát necítil. Takže Pupendo se hrát už asi nebude... 60% ()

Pitryx

Velmi snadné hodnocení. Pupendo je snímkem určeným k zábavě a to se mu daří. Samozřejmě, že donutí i k zamyšlení, ale to je pro mne takový vedlejší produkt. Tento film si nepouštím víckrát do roka, ale prostě se občas dle nálady na něj kouknu znova. A znova se bavím. ()

Jonatthan

Vím, že když film uvidím tak popáté, řeknu si, že jsem měl těch 5 hvězdiček dát...ale za ten nijakej konec jen 4. ()

vilik

Upoutal mne především životní výkon Bolka Polívky, Pupendo spolu s Musíme si pomáhat jsou pomníky, které si postavil svým úžasným herectvím. Doteď nechápu proč za roli Máry nedostal Českého lva... Tým kolem Jana Hřebejka je dokonale sehraný a filmy z jejich dílny zatím byly pokaždé ještě o stupínek lepší. Pupendo stojí momentálně na absolutní špici jejich tvorby. Dokonce bych ho zařadil o kousíček výše než Pelíšky, snad pro poněkud vážnější ladění a pocit mistrného zachycení doby nedávné v Pupendu. Už se těším na Horem pádem... ()

boqvai.

Po Peliskach vsichni cekali neco podobnyho, ale nedockali se. Ted zalezi na tom jestli to je zamer tvurcu nebo je to vazne tak "spatny". ()

krivkin

jen velmi málo chybělo k tomu, abych od toho už v půlce odešel - zdá se mi, že úroveň Hřebejkovy tvorby po Musíme si pomáhat značně poklesla - dost vykonstruovaný příběh a vůbec celé to bylo takové nemastné, neslané....zaujal mě jedině opět naprosto originální výkon Ondřeje Lišky opět neoriginálně v roli vola/blba/idiota/mimoně.... ()

Thovt

ne dokonalej, ale rozhodně příjemnej film; navíc je osvěžující, že konečně přišel film nepatlající se s dějinejma událostma (jako drtivá většina dalších "polohistorickejch" filmů), ale vystačivší si se stagnací normalisace ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha