Výpravný válečný film mapuje osudy tankové posádky na nejtěžším úseku bojové cesty První československé samostatné brigády. Sledujeme i osud jejího velitele - četaře Juraje Klimku. V době krvavých bojů o Dukelský průsmyk se mu nevyhne láska a ukáže se, že za maskou suveréna je ve skutečnosti plachý a citlivý člověk. Ve válečných scénách účinkovali tři tisíce příslušníků Československé lidové armády. (oficiální text distributora)

farmnf

Film je velmi dobře režisérsky zvládnut, má skvělou Šustovu hudbu (řídí Pavel Vondruška, známý cimrmanolog) a naprosto skvělé herecké výkony (Pántik, Krejča, Sovák, Růžek). Má i poutavé bojové scény. Tím ale klady končí. Je to sprostá lživá diskreditace našeho důstojnického sboru a londýnské vlády. Zase stará pohádka, že správný voják je jen komunista a boj proti fašismu je především bojem proti kapitalismu. To by tedy ta demokratická vláda musela být padlá na hlavu aby bolševikům zajistila tanky pro boj proti demokracii v Evropě. No, byl jsem z toho pěkně zhusen. ()

LadyPupu odpad!

Rudá armáda, soudruzi a súdruhovia, tank s nápisem Jánošík...jako válečný film asi dobrý, ale ta propaganda...až mám rudo před očima. Brrr... ()

ryba443

Propagandistická slátanina nejhrubšího zrna. Jednoduché schématické postavy a dialogy, zcela odpovídá době vzniku. Na svojí dobu slušné bojové scény. Hlavní důvod, proč se stojí za to podívat na toto "veledílo" je použití velkého množství originální a tehdy ještě dostupné německé válečné techniky (Pzkpfw IV, Pzkpfw V Panther, StuG III, čtyřče 20mm FLAKu...), kterou pohromadě nikde jinde asi už asi neuvidíme, byť ani zde nejsou záběry na ní nijak dlouhé. ()

klúčik

Hrozná propaganda... Výroba vojenský film, rok vzniku 1955 - to je "záruka" ... Páčili sa mi herci : Martin Rúžek, Július Pántik, , 20% dávam aj pre masové scény, ktoré sú výnimočné v našom filme.... ()

xaver

Při hodnocení tohoto a obdobných filmů se snažím oprostit od toho, že namnoze obsahují komunistickou propagandu, a proto je spousta hodnotitelů naprosto neprávem odsuzuje. Zak jako tehdy, i dnes je spousta filmů poplatná době. Snažím se spíš dívat na herecké výkony, režijní a technické zpracování. A v tomto ohledu lze filmu vytknout jen máloco. Herecké výkonu jsou parádní. Vždyť ten Růžek toho padoucha hraje excelentně. A pokud jde o bojové scény, tak ty se nejen vyrovnají, ale i daleko předčí obdobné scény z amerických nebo sovětských válečných snímků a navíc, zejména oproti americkým, působí daleko věrohodněji. Myslím, že film si proto 4* zaslouží. ()

Bobek27 odpad!

Promiňte, ale tento film je pouze velký, rudý, komunistický cirkus! Tak jak se chovali v tom filmu, tak tak se nikdo normální nechová. Měl jsem co dělat, abych se na film dokoukal. Každopádně už ho nechci nikdy vidět! ()

Kovaja

Bojové scény mohly být trošičku propracovanější,ne jenom střelba tanku na dálku a neustálé popojíždění.Bojové scény z dobívání Ostravy však nemaj chybu a odvaha J.Valy byla doslova ukázková.Takoví lidí si zaslouží uznání a čest a né naparující se důstojníci co veleli operacím někde z bunkru a zbírali za jednotky pouze metály.Vím že to nebylo pravidlem ale bohužel bylo.jinak o propagandě se radči bavit nebudu,byla prostě taková dobatak to tak musíme brát.Růžek za postavení proti komunismu byl vylíčen jako největší slizák:-))) ()

arcticsky

V té době tolik typické falšování dějin a zvrácená propaganda se samozřejmě nevyhnula ani tomuto filmu. Hloupě dehonestační zobrazení jasnozřivého generála Hasala (Ladislav Boháč)! Jedna * náleží za bojové scény a techniku, jinak celkem děs. ()

Všežrout

Představitelé západního odboje zde dostávají opravdu na frak. Čím však film vyniká je masovost válečných scén a nebývalé množství autentické německé techniky, už jen díky tomu stojí za zhlédnutí. ()

drankeryth

Tak na tento film som sa nesmierne tesil, lebo je o tankistoch, ktorych ja mozem:) Po prezreti filmu az do zaverecnych tituliek musim napisat, ze to bolo pre mna hlboke sklamanie, ake to bolo nezaujimave a plne hlasiek ospevujucich komunizmus na kazdom kroku. Este na zaciatku filmu som tomuto vojnovemu filmu daval sancu, ze to asi bude dobry vojnovy film, ale plynutim casu dopredu ma len utvrdilo, ze to bolo nezaujimave a hlavne plne dialogov nie moc putaveho typu, ze by ste kazde ich slovo hltali s otvorenymi ustami. Skor sa pri tom zivalo a nadavalo, ze co to vypustili bratia komunisti do sveta. Jednu z hlavnych uloh si aj zahral Julius Pantik este v mladsom vydani v podani velitela tanku pomenovaneho Janosik:) Velka skoda bola, ze sa film viac nesustredil na tie hromadne bitvy uprostred krajiny, ktore fakt vyzerali, ze tvorcovia filmu mysleli na vsetko a bolo to prevedene na skvelej urovni. Aj to samotne dobijanie sa mestom Ostrava mohli viac rozviazat a nie len ukazat prechod cez ten most. Keby toto vsetko urobili tak, ako si to myslim ja a nie len film obkecavat neatraktivnymi dialogmi, tak by z filmu vysiel megafilm, na ktory by som velmi rad spominal. Takto z toho len vznikla taka atrapa na vojnovy film, kde to vsetko nejako divno posobi na mna a preto si len podla mna zasluzi velmi nizke hodnotenie. Sorry, ale ja to tak citim a nic to nezmeni na mojom finalnom verdikte. ()

Kakho-oto

V tomto filmu je opravdu dost komunistické propagandy (chudáci "zápaďáci, z nichž byla řada v době natáčení v lágrech a ve vězeních). Odpovídající vojenská technika, výprava a výkony některých herců tento film udržují na jakés takés úrovni. Zajímavostí je zakomponování osobnosti Miloše Sýkory do děje filmu. 45-50 % ()

Lucas87

Mým hlavním motivem bylo si to pustit kvůli té Ostravské operaci, jak to bývá zvykem vše má své klady i zápory. Za převažující klady považuji, autentičnost míst kde se natáčelo, natáčet dnes u Sýkorova mostu takový film a vidět nad ním památník s tankem T-34 by bylo naškodu. Taky si myslím, že dalším kladem je použití originálních zbraní a uniforem. Také mě zajímal, příběh Miloše Sýkory, který se podílel na zachráně mostu, který se podle něj tak jmenuje. Natáčelo se v tvrdých 50. letech, takže tohle působilo jako oddychovka v těchto těžkých časech, rozhodně pro svou propagandu se nestyděli udělat obrovskou operaci s několika stovkami vojáku československé lidové armády, za což mají u mě plus. Ale totálně mě štvalo, jak tam řešili znárodnění a takové nesmysly, na druhou stranu to nebylo tak zpolitizované jako např. Sokolovo. ()

ChickenPate

Navzdory velmi silné komunistické propagandě se jedná o dost solidní film. Jde vidět že s tanky jezdí opravdoví profesionálové a moc se s tím nemažou. Škoda těch vojáků SS na Dukle (ve skutečnosti tam nebyli). Zajímavostí je, že v tomto filmu jako jediném na světě (!!!) je u herece použita uniforma Leibermuster, která se do dnešních dnů zachovala jen v několika málo exeplářích. Díky tomu je taky film znám mezi odbornou veřejností v Evropě i Americe. ()

Kragujevac

Asi největší chybu filmu vydím v tom, že je to zkreslená a propagandistická nuda, která sice obsahuje i pár zajímavých a pěkně natočených scén (hlavně bitevních), ale pocitu spánku se neubráníte. ()

Martensson35

Velkolepá výprava umocněná dobrou kamerou a několika slavnými herci, kterou potápí hutný nános propagandy. Z hlediska té lepší strany, lze jen konstatovat, že něco takového už dnes nikdo nenatočí. ()

Inozuka

Propagandistická sračka, kterou stojí za to vidět jen kvůli originální německé technice (Pzkpw IV, V, Stug, Pak38, MP44, Panzerschreck, ale i výstroj), scéně vyprošťování poškozeného T-34 ze země nikoho a finální části osvobozování Ostravy. Všechno ostatní je k pláči nebo spíš k smíchu. ()

Lobotommy

To se ten náš stát pořád někam orientuje. Myslím, že by se orient mělo říkat nám a ne zemím na dálném východě... My to prostě asi sami za sebe neumíme. Ten film vlastně ani není moc o válce jako o tom, že je tam velitel, který se straní jakýchkoliv politických počinů a prostupů do jeho života a jednotky. A po celý film je přesvědčován, že politika, levicové smýšlení a družba se Sověty je to nej, pro co může žít. No a voila, na konci filmu je přesvědčen. Je to kvalitní agitka. A dneska se točí to samý, ale na druhou stranu. Jen jsou lepší možnosti, jak si s tím pohrát... ()