poster

Hamlet

 • Sovětský svaz

  Gamlet

 • Sovětský svaz

  Гамлет

Drama

Sovětský svaz, 1964, 140 min

Scénář:

William Shakespeare (divadelní hra)

Kamera:

Jonas Gricius
 • dzej dzej
  ****

  Kozincevův Hamlet je kostýmy a rekvizitami zasazen do renesanční doby (oproti Branaghově verzi s uniformami, jejichž styl spadá do 19.století). Tím se nabízí jeden výklad textu - Hamlet jako představitel renesančního člověka... Smoktunovsého výkon je strhující a opět úplně jiný než výkon Branaghův. Zajímavé je upozadnění skutečnosti, kterou Branagh naopak velmi akcentoval - Elsinor (potažmo celé Dánsko, celá Evropa) jako vězení. Kozincev několik zásadních scén "přesazuje" ven - mezi nimi i klíčový monolog "být či nebýt". Při tomto monologu stojí Hamlet na břehu moře, které symbolizuje nekonečnost pochybostí a neprobádanost končin smrti. Syntéza obrazu a textu je v této scéně strhující... Každá generace má svého filmového Hamleta (pokud budu mluvit za dnešní mladou generaci, bude jím zřejmě Halmlet Branaghův), přesto je Kozincevova verze nezapomenutelná a silná.(2.8.2005)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Avonská labuť byla dravý pták, pod jehož perem hynul svého času každý, kdo se jen mihl na obzoru. Rouhačsky by se chtělo říct, že pro samý mrtvý není kam plivnout. Filmová adaptace, která zároveň využívá možností divadla, nejen toho, které ve svém pátrání použije Hamlet sám, i nádherných exteriérů a hradu, který je vskutku důstojným královským sídlem. Být tam sem tam plyšový velbloud, tak bych tam od minuty chtěla bydlet.(23.3.2013)

 • RockChick
  *****

  Jednu z mnoha adaptací klasické Shakespearovské hry natočil roku 1964 i Grigorij Kozincev. Jelikož jsem ještě neměla tu možnost vidět i jiná zpracování této látky, nemůžu srovnávat, každopádně tato adaptace u mě položila laťku hodně vysoko. Může za to i výborné obsazení herce do hlavní role Hamleta. Innokentij Smoktunovskij je hvězda první třídy a když už kvůli ničemu jinému, aspoň kvůli jeho hereckému výkonu by byla škoda si tuto adaptaci nechat ujít. Naštěstí to však není pouze on, co činí ruského Gamleta natolik výjimečného. I ostatní herci, scéna a vůbec Kozincovo podání divadelní klasiky přispělo ke konečnému výsledku , který skýtá skvělý divácký zážitek.(22.3.2011)

 • bogu
  ****

  Kozincev řekl, že jeho Hamlet se skládá z kamene, železa, ohně, moře a hlíny, což už samo o sobě prozrazuje dost o jeho přístupu k téhle adaptaci. Z kamene Kozincev vybudoval Elsinor, prastaré, masivní vězení, které si mnozí pletou s královským palácem, z železa odlil zbraně ("nelidské síly útlaku") a mohutné busty krále Claudia, z ohně učinil symbol neklidu, revolty a odkrývání přetvářky, v moři objevil zrcadlo Hamletovy rozbouřené mysli a hlínou charakterizoval svět za kamennými zdmi Elsinoru. Řadu scén vyřešil Kozincev velmi invenčně (Claudiův úvodní proslov, výslech Hamleta po vraždě Polonia) a některé jeho obrazy jsou přímo geniální (stařeny zamykající Ofélii do železného korzetu a navékající na ni smuteční šat, zdánlivě nekonečné zástupy Claudiových stráží a dvořadnů, Polonius na svém vlastním, maličkém trůnu), jindy se ovšem Kozincev uchyluje ke zbytečně průhledné a stereotypní symolice (padající hradní mříž, Hamlet a moře, Claudiovo zrcadlo, plachtící racek jako symbol vysvobození) a tu a tam se mu podaří skloubit všechno tohle dohromady (scéna s duchem). Ohromně působivá je také hudba, kterou pro film složil Dimitrij Šostakovič – obzvlášť zdařilé jsou podle mě jeho scherzoidní pasáže pro Claudia, Ofeliino loutkové téma a duchovy záhrobní bubny. Samotný Innokentij Smoktunovskij jako Hamlet je perfektní a s každým dalším zhédnutím se mi líbí o něco víc. Smoktunovskij dokáže přesvědčivě zahrát všechny princovy/synovy vnitří sváry, aniž by přitom musel kdovíjak plakat, křičet, pobíhat sem a tam a vystavovat na odiv svou fyzičku (zdravíme Mela Gibsona, ale také Kennetha Branagha). Jeho klidný herecký výraz mu zajišťuje přirozenou autoritu a zároveň mu dává svobodu vyjadřovat se s vzácnou jednoduchostí a přesností. Jeho Hamlet je nepřizpůsobivý, nebezpečný, protože vzdělaný a inteligentní, a ve svém tichém vzdoru dočista osamělý. Pro Kozinceva bylo jedno z hlavních témat v Hamletovi svědomí a dánský princ je v jeho adaptaci především mužem, který systematicky bojuje se lží a přetvářkou, jak ve společenském pořádku, tak v mezilidských vztazích. Možná i proto je Hamletova konfrontace s Rosencrantzem a Guildensternem (scéna s flétnou) jeden ze Smuktunovského nejsilnějších momentů. Moc rád bych řekl, že tohle je definitivní Hamlet, ale Kozincevova občas až příliš banální romantická symbolika a některé poněkud nevýrazné herecké výkony (opět mě zklamal Laertes a Ofelie je, podobně jako Kordelie v Kozincevově Learovi, spíše emblém, než živá bytost) mi v tom brání. Přesto ale musím přiznat, že žádnou lepší adaptaci téhle tragedie jsem zatím neviděl. // LEPŠÍ VERZE: Jak říkám, o výrazně lepším Hamletovi nevím, ale pro srovnání je velice zajímavý ten Branaghův bombastický a patetický (občas v dobrém slova smyslu) – řekl bych, že herecké obsazení má s výjimkou hlavní role o chlup lepší.(25.10.2008)

 • pm
  *****

  Innokentij Smoktunovskij mne poprvé skutečně zaujal právě v Hamletovi. Mám sice ráda klasické adaptace této hry, ale myslím, že civilní ztvárnění prince zajímavé je, ať už jde o jeho obyčejný oděv, teatrální rétoriky prostý nepatetický projev nebo gesta. Tím, že ho hraje velmi úsporně, na první dojem působí snad až pasivně, přesto pod jeho klidnou slupkou je znát dramatický a emocionální náboj. 90%(17.6.2008)

 • - Maketu Hamletova hradu postavili pracovníci Lenfilmu a studenti tallinnské Stavební školy č. 1 na skalních stupních útesu Türisalu v katastru estonské vesnice Vääna-Jõesuu. (MeGab)