Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Režie:

Scott Frank

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Scénář:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (více)

Epizody(7)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Elie.

Nikdy jsem se tuhle podivnou hru nenaučila pořádně hrát. Člověk, který mě ji jako dítě učil, spadnul nešťastně z lešení, skončil v kómatu a už se neprobudil. A já, přestože neumím pojmenovat správně ani všechny figurky, jsem si tohle mini drama neskutečně užila. Krásná a plynulá práce s kamerou, hudba a nádherná Anya Taylor-Joy. Nemyslím, že jsem ke spokojenosti potřebovala o moc víc. (Ano, chyběl mi zásadnější vývoj postavy hlavní hrdinky, ale vem to čert, protože na tohle celé se zatraceně příjemně koukalo i bez toho.) ()

Vopice2

Hrozně mě vzaly ty šachy a nutno říct, že šachový turnaje, byly tak to jediný na co se dalo s napětím koukat. Neuvěřitelně mě srala hlavní hrdinka, tedy spíš herečka, jejíž rozsah emocí byl odhodlaná - našpulit sexy rty a sáhnout si na bradu - napjatá - našpulit sexy rty a dotknout se jich, smutná - našpulit sexy rty (asi), otočit se ke kameře zády a škubat rameny. A to jako fakt. Ono zahrát geniální šachistku prostě nebude jen tak a obsadit do takové role holku, která se na turnaji tváří jako v autodílně ve špatným pornofilmu, je opravdu velký krok vedle. Scenář taky neskutečnej blábol. Těch 90 procent přičítám intoušsky se tvářícímu materiálu pro odůvodněnou masturbaci. A ať mi nikdo netvrdí, že ne. ()

Thalin

Šachy mi nikdy k srdci nepřirostly a nepřipadaly mi jako zajímavá hra. Možná proto, že se mě je jako malou snažil děda mermomocí naučit, jakožto hru intelektuálů. Ale tenhle seriál mě bavil a to hodně. První dva díly se to pro mě spíše rozjíždělo, ale jak se postupně odhalovaly taktiky, které bych u šachů nikdy nečekala, tak mě to zajímalo víc a víc. A Anya Taylor-Joy je moje oblíbenkyně, celé to stálo na ní a já jí nemám co vytknout. Prostředí šedesátek byla už jen pomyslná třešnička. ()

johankazarku

Aj napriek tomu, že nie som šachový fanúšik a ani šach hrať neviem, táto dobová miniséria bola skvelá a veľmi dobre pozerateľná. ()

Skayler

Znáte takový ten typ postavy, která má až podezřelé štěstí, vše se jí daří jako na drátkách, aniž by musela cokoliv obětovat a Bůh jí nadělil takový talent, že začnete uvažovat, zda to nehraničí se superschopností? No, nevím, jak pro Vás, ale pro mě tyto aspekty činí postavu o dost méně sympatickou, než když si svůj úspěch musí jaksepatří odpracovat.  A přesně taková je i postava Beth Harmon. Holka to teda neměla nejjednodušší, to se musí nechat, ale jde jí to prostě moc snadno... No fakt, však i ti nejnadanější sportovci/ matematici/ hudebníci atp. musí strávit tisíce hodin tréninkem, chtějí-li se stát špičkou v oboru. Kdežto Beth poprvé prohraje až se světovou jedničkou, asi o 30 let starším týpkem, a to ještě jenom proto, že je nevyspalá? Ano, všichni ti rádoby zkušení šašci se mohou snažit, jak chtějí, ta sotva dvacetiletá holka, co nikdy teorii šachů pořádně nestudovala a o nějakém odborném vedení také nemůže být řeč (učili ji školník, prášky a halucinace - vskutku úžasný pedagogický tým), je stejně bez problémů utře. Fakt? No ano! Tak tohle mi trochu vadí. Jinak je to perfektně natočená odpočinková minisérie s krásnou výpravou, kvalitním obsazením a dokonalou atmosférou 50. let... I guess. Scénář velmi jednoduchý, proto vážně jenom "odpočinková", nějaké hluboké kulturní obohacení od toho nečekejte. Ale že jde o povedený odpočinek... 65 % ()

Tomulka

Výborný scénář. Chvilkama jsem se o snímek bál. Už to někdy vypadalo, že z toho bude zase zapomenutelného dílo. Nic méně se povedlo udržet hlavu nad hladinou. Trošku mne mrzelo, že nebylo více scén o šachu. Sledovat její postup mezi všemi těmi muži by bylo zajímavé. Nic méně se film více věnoval charakteru postavy a to je také velmi dobře. Rozhodně se někdy podívám znovu. ()

cherry.ladyy

The Queen's Gambit je skvelý seriál, ktorý dokázal presvedčivo spojil napínavý príbeh s vynikajúcim hereckým výkonom. Hlavná hrdinka, Beth Harmon, je zaujímavá postava s ktorou som sa dokázala stotožniť a obľúbila som si ju. Scenár je výborné napísaný a dáva divákovi vynikajúci pohľad do sveta šachu aj do mentálnej a emocionálnej jazdy hlavnej postavy. Naviac, atmosféra 60-tych rokov je skvele zvládnutá a dodáva seriálu autentický pocit. Celkovo, The Queen's Gambit je jeden z mojich obľúbených seriálov a môžem ho len odporučiť. ()

Matt_Farrell

Lisa Charmon! Poďte sa pozrieť, Lisa Charmon je tu! Myslím, že táto holka by mohla robiť čokoľvek. To, že hrala šach, je iba náhoda. Videla príležitosť a využila ju. Pravdepodobne najsilnejším prvkom seriálu je Anya Taylor-Joy, bez nej by to nebolo ono. Skvelý príbeh priviedla k dokonalosti a úplne chápem, prečo sa tvorcovia boja natočiť pokračovanie. ()

sherpa

Ta Koncovka byla excelentní! Nejenom proto, že vyhrála žena, ale i že bylo krásně ukázáno, že jakákoli ideologie je víceméně nástrojem politiků a záleží na každém jedinci, jak moc se nechá do té jejich hry vtáhnout. ()

babuška

docela chápu proč je to 24. nej séroš, svižné, vynikající herecké výkony hlavně Any, silný příběch o tom, že přátelství lze nálezt, když ho chceme nalézt, že život není jen chladným přístupem k šachovnici, o tom nebát se otevřít lidem, aspoň těm co vám chtějí pomoci, a pak že to nejde natočit i dnes, jde jen o přístup a vykašlání se na diktát hoven, jo je tam buzna ale nevadí, 5/90% ()

OLAFtrueLOVE

Dobrý konec je ten, který každý očekává, ten který dobře uzavře každou jednu postavu, který dokončí dějovou linku, podtrhne prezentovanou myšlenku a splyne s tónem celého filmu. Rovněž pokud chcete špatný nebo překvapiví konec, musíte podle něj vystavět celý film. Šťastný, nešťastný i tajemný ending musí být stavěn. K dobrému směřuje špatné a k špatnému dobré, nebo silná myšlenka. U nečekaného zas zpětně jasné zřetelné schody, nikoli zmatení a nelogičnost. Skvělý seriál mimochodem, jeho konec jsem zde nevyzradil, přesto jsem ho já sám trefil takřka přesně dopředu a přesto jsem jej prožíval. Také proto jsem zde, spíše k filmu jako takovému, než ke konkrétnímu počinu, definoval dobrý konec. Protože ten dle mého netvoří napnutí: "jak to asi dopadne", ale jeho dopad na celý film. Jinak řečeno u dobrého filmu odhalí správná dedukce nejlepší možný závěr. Nepočítáme li totiž s chybou v dedukci, jiný konec by logicky v nějakém ohledu nedával smysl. Dobrý film nám může napoprvé dedukci zesložitit či úplně znemožnit, ale zpětně ji musíme být schopni vytvořit vždy. ()

foxpopuli

Na tenhle seriál jsem se těšila od prvního traileru, a popravdě jsem odpočítávala dny... a rozhodně jsem nebyla zklamaná :) Šachy jdou sice mimo mně, ale to ostatní - dobové reálie, Anna Taylor-Joy, kostýmy, Anna Taylor-Joy... Teď opravdu nutně potřebuju porovnat s knížkou. ()

MM1979

WOW, tak to byla jízda! Kdo by věřil, že šachy budou taková pecka... "Vydržte" první díl a pak už se od obrazovky neodtrhnete! ()

KITTbx

Shlédl jsem to v podstatě v jednom zátahu, podle mne jde o opravdu dobrou mini sérii, kde i člověk, kterému šachy nic neříkají dostane, nebo spíše je mu dodáno tolik, že ho musí napadnout, že bych ty Šachy zkusil, vždyť to musí být super hra. Celkově má příběh dostatek náboje a patřičnou dávku napětí, odhodlání, ale také trochu toho patosu a něčeho k zamyšlení. Není možné se s hlavní postavou nespojit a neprožít její příběh. Ještě během sledování jsem otevřel v mobilu apku a dal si jednu vítěznou, ale to, co umím není to, co bych umět chtěl. Ještě, že si tedy mohu pustit něco tak dobrého. Co se týče samotné série a postav tak vynikající herecké podání, vhodně a dost dobře doplněný hudební doprovod a ano A.T.J. byla skvělá. ()

Vaelor

Je to už hodně zim, co jsem naposled skládal figurky na šachovnici. Anya Taylor-Joy jsem z duše nenáviděl, protože pletichařila proti mému milovanému Shelbymovic Tomíkovi. Navíc jsem byl vskutku skeptický k myšlence, že se dá natočit strhující seriál o hře na pár hodin, která si s dynamikou zrovna netyká. Nuže, obavy se ukázaly býti liché, šachy zábavné a Taylor-Joy jsem přišel na chuť. ()

Blahis

Naprosto perfektní. Klobouk dolů před tvůrci, že mě dokázali udržet v absolutním napětí celých 6,5 hodiny v kuse. ()

tenna

Asi jsem nikdy nebrečela u seriálu absolutním štěstím. Když jsem si myslela, že už to být lepší nemůže, přišla finální epizoda a ukázala, že tenhle seriál je jeden z nejlepších, který jsem kdy viděla. Chci tu poslední hodinu vidět a zažít znovu. Díky Beth! ()

Krtekcb

Pustil jsem si to jen tak na zkoušku, nedovedl jsem si představit, že budu sedm dílů, koukat jak někdo hraje šachy. No a dokoukal jsem to skoro jedním dechem. Neuvěřitelně to uteklo, má to spád, výborně natočené a zahrané. Nějaká cena za to určitě bude. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (více)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby

01.03.2021

V noci z neděle na pondělí proběhl 78. ročník udílení cen Zlatý glóbus a celý ceremoniál se z důvodu pandemie odehrával ve velmi úsporném duchu s minimem přítomných diváků a ze dvou lokací najednou.… (více)