Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

adamix

Hodnotná a do istej miery aj (takmer) perfektná odysea bývalého nemeckého dôstojníka z mrazivej sibírskej planiny. Český preklad názvu filmu ,,Biele peklo" by som ale zmenil, pretože toto mrazivé prostredie skončí presne v polovici stopáže, po ktorej hrdina putuje cez teplé končiny Sovietskeho zväzu. ()

me3x®

Biele peklo...hmm.... zaujímavý preklad názvu...inak ide o pútavý príbeh človeka, ktorý má skutočný podklad. Vraj spisovateľ, ktorý toto napísal spoznal týpka, ktorému sa útek fakt podaril. Vraj to bol nejaký nervák či čo... Neviem. Vo filme mu v tom prípade asi zmenili povahu. Nechcem oponovať ľuďom, ktorí píšu negatíva tohto filmu. To čo tam bolo veľkolepé, bolo Rusko vo všetkých jeho podobách. Drsná Sibír, dobrácky Inuiti, či čo to bolo za národ, exotický Kaukaz... nádherné prírodné scenérie sa síce len tak mihli, ale aj tak zanechali silný dojem. 80 % bez debaty. ()

Might_X

Tady platí, že knižní předloha zůstává bezpochyb lepší než filmové zpracování. Ale přesto nechávám za 4* z obdivu k samotnému příběhu. ()

BisiJoker

Mně se film nesmírně líbil.Vytrvalost hlavního hrdiny je nesmírná a jde mu jen o to znovu vidět rodinu.V tomto filmu je možné si všimnout povah lidí o kterých si myslíte že jsou vaši přátelé.Celý film až do úplného konce jsem sledoval s napětím. Hlavní hrdina Clemens Forell který utekl ze zajateckého tábora na Sibiři se dostává do různých skupin lidí nebo k jedincům kteří se k němu buďto postaví čelem a pomáhají mu nebo zády a škodí mu. ()

Reiner

Hezky natočené a herecké výkony dobré. Až na nějak "osudového" ruského důstojníka, by se tomuto příběhu dalo věřit. Jsem ale spokojený, takže **** ()

Gortyna

Pohádka, kde bylo namícháno všechno: absolutní dobro a zlo, něco cestopisných záběrů, etnografická sonda do života Jakutů, exotika asijského trhu, malá holčička a exaltovaná barokní světice, idyla v bavorské vesničce. Ale za syrovou první polovinu v gulagu si to 65 % zaslouží. ()

gotham

Překvapivě velmi dobré válečné drama, byť mi to chvílema přišlo dost přitažené za vlasy a ten konec odehrávající se vlastně už v Asii už byl jaksi nadbytečný. 70% ()

calculus

Těžko říct. Syrové a působivé, ale i vykalkulované a dost natahované. Škoda, že jsem Bettermanna (mimochodem docela dobré jméno) neviděl i v jiném filmu. Tady určitě obstál. ()

RipperTM

Jedním slovem : Srdcovka. Nevím proč. Nemám ponětí co mě k tomu v mé mysli navádí, ani jakým způsobem se podařilo získat moji bezmeznou věrnost tomuto filmu. Prostě na mě zapůsobil opravdu silným dojmem. Upřímně, je mi zcela jedno, kolik film stál, co se v něm nepovedlo, kdo působil nedůvěryhodně a kdo zaspal u sněhového děla, když to někde krapet přehnal. Autentické, nehumánní, drtivě syrové prostředí krutého sovětského východu, kde rozhodně Clemens potřeboval svůj kabát, bylo nastíněno kvalitně. V podstatě pár dřevěných fošní ztlučených do sebe bez jakékoliv péče, hlavně aby chránily před setsakra nepohodlným počasím, doly pro vojenské zajatce, kde jste v nelidských podmínkách střeženi a biti statnými muži sloužícími v duchu rudého bolševismu. Jste uprostřed ničeho a vidět strom v těchto zeměpisných šířkách by se rovnalo zázraku. Nemá cenu zastírat, že film je skvělý zejména díky Bettermanovi, který se představil ve své životní roli. Snímek jsem viděl desetkrát a rozhodně nekončím. ()

harycek

Byl to jeden z prvních filmů co jsem měl na DVD a moc mě i tehdy (cca 2004) zaujala problematika osudů německých zajatců v SSSR!! ()

missko

Velice napínavý a emoční příběh o lidském utrpení a naději daleko od civilizace. Tak bych jednou větou popsal snímek bílé peklo. příběh který vypovídá o německém vojákovi clemensi forellovi který je odsouzen k 25 letům nucených prací na nejsevernějším cípu tehdejšího sovětského svazu děžnevova mysu.Clemens který se nemůže spolehnout ani na své bývalé kamarády protože jej při prvním pokusu o útěk zmlátili se musí obrátit na Německého lékaře v lágru který dá clemensovi naději a seznámí clemense  s plánem jak by se odsud mohl dostat.Clemens který nemá v podstatě co ztratit protože v lágru na něj stejně čeká jenom smrt se chce za každou cenu dostat domů ke své ženě a dvěma dětem. Tenhle strhující příběh o útěku, lidském utrpení a hlavně o naději  si člověk prostě musí zamilovat moc se mi líbilo sibiřské prostředí kde se valná část filmu odehrává. Moc se mi líbila také knižní předloha s názvem kam až mě nohy donesou. Na tomhle filmu zkrátka nemám co vytknout skvělá práce s kamerou, skvělé herecké výkony, skvělý scénář inspirovaný skutečnou události, a  hlavně příběh. Příběh člověka který se nenechal zlomit a který by za svobodu udělal doslova cokoliv ()

retrix

Film vychází ze skutečných událostí a režisér se své role převést tuto skutečnost na plátno ujal obstojně. Téma osudu zajatých německých vojáků v Sovětském Svazu je v tomto případu zajímavé a děj samotný je napínavý. První polovina filmu je výborná , avšak druhá polovina již tolik nadprůměrná není. Tady režisérova invence zklamala, chybí tam myšlenka a ne jen strohé točení, abychom se dozvěděli, jak to s Forellem dopadne. Některé momenty jsou ve filmu nevyvážené, a to kdy v první polovině filmu zcela sympatizujeme s hlavním hrdinou, který projevuje lidskost a soucit s druhými. Když najednou v druhé půlce filmu vidíme, jak utluče zbytečně človíčka konzervou pro nic za nic.Rovněž hladovění na Sibiři tvůrci pojali daleko lehčeji než hladovění ve střední Asii, kde je Forell takřka na konci svých sil. I přesto je to film nadprůměrný, dobře natočený. ()

_Irbe_

Velmi poutavý útěkový film, který si bere inspiraci z Motýlka a podobně. Nicméně námět je sám o sobě velmi zajímavý, přejít téměř pouze pěšky celou Sibiř je opravdu nadlidský výkon. Část od momentu kdy Forell uteče z tábora do doby než potká první lidi je famózní a nejlepší na celém filmu. Poté už autoři trochu zklidní a film se lehce mění..příroda není najednou tak krutá, hrdina potkává lidi, kteří mu pomáhají a má i více štěstí. Nevyhnutelný konec je pak přece jenom možná zbytečně kýčovitý a daleko lepší by bylo kdyby film skončil scénou na mostě. ()

Nerajohn

Mohl to být super snímek, takhle jenom průměr, protože film je moc dlouhý, nevěřím tomu veliteli tábora, že by ho tři roky měl motivaci nahánět po SSSR a ten konec ? ()

Andre.w

Kdo kritizuje to, že se v tomhle filmu objevili režiséřské berličky, které držely Clemense na živu, případně, že je to nerealistické, tak je naviní, neboť už asi od 1/4 filmu bylo jasný jakým směrem ten film povede. Bylo jasný, že frajer vyhraje a ruskej zmetek nakonec s falešným pocitem vítězství prohraje. Bylo to hlavně o lidský touze o naději, o snaze přežít za každou cenu. Když už bylo něco nerealistický, tak to, že ho ten dozorce všude vypátral. Mě ten štastnej konec vyhovoval, páč jinak by to nestálo za nic. Deprese v tom filmu bylo dost a dost a špatnej konec by to jenom pohřbil. ()

Proditor

Film začíná velmi poutavě a na rovných pět hvězd, ale s přibývajícím časem (zhruba od nástupu zlatokopů/lovců) postupně hodnocení i realističnost klesá až to dopadne oním mnohokrát zde zmiňovaným kýčem. ()

Mapl

Když se řekne německá kinematografie, tak se většině vybaví nepříliš valné televizní filmy a krimiseriály různé obliby, ale snímek Bílé peklo je výjimka potvrzující pravidlo. Vězeň z gulagu Clemens Forell putuje přes 14 000 km, aby se dostal za svou rodinou do německé vsi. Krásně vystihnutá atmosféra beznaděj dělají z filmu snímek vrcholné kvality. Určitě stojí za to se na něj podívat. Jediná slabina snad spočívá v trochu rychlém konci, který bych po tak dlouhé stopáži, jakou film má, očekával trochu více rozvedený. 4+* 87% ()

WUTEN

Konečně film který stojí za schlednutí. Bettermann ukázal co v něm je, dokonce sem uronil i slzu.RESPECT !! ()