Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

wOOzIe

Zatraceně dlouhé, zatraceně dobré. Je pravda, že konec není zrovna originální, ale po tak dlouhém, velmi dramatickém příběhu, by to ani jiank skončit nemělo. Podle mého nejlepší německý film s výbornými hereckými výkony. Opravdu 158 příjemných minut. ()

Jardicu

Tohle je strhující příběh o lidské vůli a pudu sebezáchovy. Skvělá režie a obsazení. Film se mi zkrátka líbil, nemá smysl hledat nějaké mouchy. Plný počet bodů je jediné správné ohodnocení. Nebudu jako někteří hnidopichové a puntičkáři, kteří hledají sebemenší záminky ke kritice. ()

Megynka

Neskutečný film!!! Bettermann by si za tuto roli zasloužil Ocsara ... na jednu stranu je to tak neuvěřitelný film, že si říkáte, že něco takového prostě není možné, na druhou stranu vám to ale dodává sílu a odvahu dotáhnout to až do konce. Díky Bohu!!! že to dopadlo tak, jak to dopadlo ... ()

Scraffy

Veľmi dobre natočené peklo, ktoré je podľa skutočnej udalosti. Príbeh je napísaný veľmi dobre a svižne. Ani na minútu sa pri filme nenudíte a to je len dobre! Ja osobne milujem survivaly, takže to je pre mňa ako stvorené. Aj keď to tak celkom nie je len survival. Začiatok filmu, kde je náš hlavný "hrdina" väznený v Gulagu je taký slabší a veľmi pomalý. Neskôr, keď odtiaľ utečie je film už omnoho drsnejší, rýchlejší a celkovo viac zaujímavejší. Všetky veci čo sa mu prihodili sú natočené veľmi pútavo a dobre sa na to pozerá. Mne sa film veľmi páčil a kľudne by som mu dal aj plný počet, ale bohužiaľ musím tú jednu hviezdu strhnúť za tie spomienky, ktoré ma neskutočne po celý film otravovali. Určitému žánru filmov to prospeje, ale tomuto filmu sa to absolútne nehodí. Ale aj cez túto malú chybičku na kráse sa mi film veľmi páčil a určite si ho pozriem ešte raz, keď bude viac času. ()

topi80

Scény ve vlaku naprosto excelentní, i gulag se povedl, stejně jako mrazivá Sibiř. Ale jak se znovu v ději objevili lidé, dostala logika na frak, což vyvrcholilo absurdní scénou na mostě. On celkově motiv, kterak šéf lágru, kde se chcípnutý Němec odepisuje snadněji než příděl na oběd, honí přes celý Sovětský svaz za uprchlým vězněm, byl neskutečně rušivý. Ale podívaná to byla luxusní, to zase jo. ()

Maxmilian

Film, který mě opravdu pohltil. Němci, kteří jsou za války odváženi za tvrtdou prací na daleký sever až za polární kruh. Celý film se opírá o 2 hlavní postavy, vězeň a bachař. Jeden se snaží uprchnout, druhý má v hlavě opak. V pracovní táboře existuje jediná věc, a to je smrt. Útěk rovná se smrt, nic jiného neexistuje. Kdo se pokusí uprchnout, stejně umrzne, proto je zde vězení bez drátů a mříží. Jednomu jedinci se ale útěk povede, ten jeden se jmenuje Clemens Forell. Ihned po útěku začíná několikaletá a velicé obtížná cesta ze Sibiře přes celý Sovětský Svaz až do rodného Německa. Celá cesta trvá několik dlouhých let, cíl však stále blíž a blíž a myšlenka na rodinu ho stále drží při životě. Opravdu musím film pochválit, skvělý herecký výkon hlavních postav. Skvělý scénář, prostě vše bylo úžasné. ()

nmarca

Trochu přidávám v hodnocení, protože jde o německý film a ty ve mně mnoho emocí obvykle nevzbuzují a tenhle mě dokázal vtáhnout do děje. Trošku přitažené za vlasy, ale jinak silný příběh o touze po domově a "vítězství ducha nad hmotou" s překvapivě sympatickým a uvěřitelným hlavním hrdinou. ()

rob_troy

Na stupínku válečných drama filmů u mě tento dokonalý počin sehrál opravdovou roli. Nejdokonalejší, nejnapínavější a nejmrazivější prostředí dolů, kde jsou jako otroci všichni váleční zajatci. Přes cestu vlakem do Gulagu, práci v dolech, pokus o útěk a výsledná nekonečná cesta přes Čitu až domů se z filmu Bílé peklo jeden z nejlepších válečných počinů vůbec. Nemluvě o dojemném konci, který na vás čeká celý film. ()

BardDeLune

Velmi dobrý německý film líčící touhu po přežití a kontrast nenávisti a odpuštění mezi různými akterý Světové války. Skvělý herecký výkon Benharda Bettermana trochu kazí přehlučená hudba. ()

Olafsson

Zajímavý a dojemný příběh o nesmírné vůli a odvaze jednoho člověka... Nebýt té "povinné" nevkusně vyděračské vsuvky s židem tak snad dám 5 hvězd... ()

64B

V mnoha ohledech propracovanější než Útěk ze Sibiře. Např. ta štvanice toho velitele gulagu. Bylo tam i spousta dalších aspektů, které byly propracovanější než výše zmiňovaný bratříček. Bohužel ale, za mě dávám "pouze" 4*, jelikož je tam absence alespoň nějakých pro mě známých herců (alespoň je vidět, že hodnocení se nedělá pouze podle hvězdných herců!!). ()

marek29

Výborný film plný kruté nefalšované a uvěřitelné sibiřské zimy :) napětí tohoto dramatu by se dalo krájet a tak není lepší doby na sledování tohoto díla než tuhá zima někde pod teplou peřinou a u vyhřátého topení. Jinak chápu, že slabší povahy si už před polovinou musí vyrazit uvařit čaj. V německém originále by možná byl lepší, ale i tak jsem se bavil. Happyend na konci celkem předvídatelný a nereálný ale to dojem z filmu nekazí. Doporučuji zhlédnutí tak jako tak. ()

Brano

Výborný film so strhujúcim dejom, ktorý nám zobrazuje útek nemeckého väzňa z ruských gulagov, ale takisto aj silnú vôľu a odhodlanie prežiť. Veľmi sa mi páčilo aj zobrazenie "úžasného" ZSSR, ktorý po vojne napáchal viac škôd, ako samotné Nemecko. Film nám ukazuje, ako Rusi kašlali na tretiu ženevská konvenciu, ktorá hovorila o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami, kedy ich ešte dlhé roky využívali v baniach ako otrokov. Začiatok bol trochu pomalší, ale postupne to naberalo na spáde a od úteku z gulagu to bol jeden z najlepších dobrodružných "survival" filmov, aké som kedy videl. Silný príbeh, skvelé prostredie, hudba, Až na pár nelogických drobností to bolo celé reálne zobrazené. Ale čo musím filmu vytknúť je obsadenie hlavnej postavy. Bernhard Bettermann absolútne necharizmatický človek, ktorý sa na túto úlohu nehodil. Pre postavu Forella by sa najlepšie hodil Thomas Kretschmann. Celé to zachraňoval výborný herecký výkon Anatoliya Kotenyova, ktorý si zahral postavu nadporučíka Kameneva. A takisto 158 minút je dosť, aby sa našli aj nejaké hluché miesta, čo je veľká škoda. Takisto "americký" happy-end plný klíše si autori mohli odpustiť. Ale i napriek tomu, považujem tento film za vysoko nadpriemerný, ktorý rozhodne stojí za pozretie. Na záver môžem s určitosťou povedať, že nemecké vojnové filmy z obdobia druhej svetovej vojny sú tie najlepšie a najkvalitnejšie, ktoré sa najviac približujú k realite, ako napr. (Untergang, Der, Unsere Mütter, Unsere Väter, Napola, Stalingrad) ()

Frog.cz

Na němce dobrý až neuvěřitelně dobrý film,musel jsem se smát na rádoby odborné rozbory některých uživatelů (monolog ,CheGuevara atd) a jejich nízké hodnocení. Já jsem se rozhodně nenudil a dávám jasných 5*. ()

donnovann

Člověk vs příroda, to je něco pro mě. Útěk ze Sibiře mi přijde o kapičku lepší ale to jen kvůli přepáleným 158 minutám zde úplně zbytečným. Proto hvězda dolů, jinak dokonalé. Hodil by se zde citát z mého nejoblíbenějšího filmu - Myslet na život nebo na umírání...to je sakra pravda! ()

Pitryx

Opět potěšila absence titulků při ruštině. Ale jinak je to film místy i napínavý, a také trochu o lidství. Závěrečné větě Kameněva jsem nerozuměl i pro hudbu, která řvala hlasitěji, než on mluvil. Ale to je jen jedna z mála drobných chybiček. Něco většího se filmu vytknout nedá. Ano občas jsou zde pasáže, které působí nudně, ale tomu se při povaze díla asi nelze nějak moc vyhnout. Mám-li srovnávat, a proto jsem se na film po letech znova podíval, s „Útěkem ze Sibiře“, tak tento jednoznačně vyhrál. *** A PŮL ()