Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

enjoi

Stopáž je rozhodně zbytečná, taková půl hodina by se klidně dala vystřihnout. Navíc, na to, že je to film z roku 2001, po technické stránce vypadá o dost starší. Hlavně kamera nic moc. Pro fanoušky žánru to není špatný film PS: dabing u dvojice lovců je naprosto otřesný. 70 % ()

Cheeter

Žánrem pohybující se na hranici mezi válečným a filmy typu "survival". Natočen velmi vkusně, dostatečně přiblížil dlouhou a strastiplnou cestu, aniž by se v něm nacházelo přespříliš záběrů na krajinu nejen Sibiře. Bohužel i tak mě zarazilo, že je sledován neustále tím samým důstojníkem. Jinak bych asi neměl co vytknout. ()

tomtomtoma

Film Bílé peklo je překrásná mohyla konzumní kultury. Technicky vytříbená podívaná s atraktivním tématem ani příliš nezakrývá emocionální vydírání a útočí nevybíravě na city diváků. Monumentální patos je odyseou dvacátého století, jen je kratší a plošší, než starověký pravzor. Dramatické chvilky na každém kroku, oslava panenské přírody a především přebytek žánrových klišé, které efektně a prázdně mlátí svou představou spotřební formy novodobého dramatu. Laciná podbízivost je trumfem, psychologická hlubina je nedotčena a nahrazena sebestřednou pózou. Efektivní obal skrývá průměrný obsah a chladně manipuluje s divákovým pocitem. Hlavní postavou monstrózního dramatu je německý válečný zajatec Clemens Forell (zajímavý Bernhard Bettermann), šlechetný hrdina za každé situace. Z toho zjednodušujícího černobílého pohledu se zamotá hlava a povrchnost, byť v dojímavém podání, vítězí na plné čáře. I citově nadnesená gesta potřebují eleganci a hloubku, bez nich jde pouze o okázale bezduchou podívanou. Zajímavou postavou je německý lékař a válečný zajatec Heinz Stauffer (sympatický Michael Mendl), Clemensův mentor a naděje na svobodu a návrat domů. Hlavním protivníkem je nadporučík ruské armády Kamenev (příjemný Anatolij Kotěňov), vytrvalý ve své honbě a nepřirozený a výsměšný v srdceryvně idealistickém závěru. Hlavní ženskou postavou, pokud lze nějakou postavu tímto přídomkem charakterizovat, je ovdovělá žena národa Čukčů (atraktivní Irina Pantaeva) s nezbytnou rolí erotické smyslnosti a uvolnění dramatu. Z dalších rolí: osamělá a čekající Forellova manželka Kathrin (sympatická Iris Böhm), Forellova vyhlížející dcerka Lieschen (Anna Herrmann, jako malá Anna Sonntag), další němečtí váleční zločinci Leibrecht (Hans-Uwe Bauer), Mattern (Antonio Wannek), Bauknecht (André Hennicke) a Danhorn (Johannes Hitzblech), čukčí Forellův dobrosrdečný zachránce Kolka (Tschmid Rintshinov), vlivný a zachraňující Forellův strýc Baudrexel (Hans Peter Hallwachs), rozpolcená vrchní doktorka válečných zajatců Pachmutova (Irina Narbekova), nespolehliví sibiřští dobrodruzi Anastas (Igor Filtčenkov) a Semjon (Vladimír Korpus), židovský obětavý zachránce Igor (Alexandr Jefremov), či věrný pes Argiš. Je to monumentální pomník nafouknuté bubliny spotřební kultury. Efektní, nablýskané, vydírající a povrchní ve své hloubce i poselství. Hezky se na to dívá, zabere mnoho času a přesto toho moc neřekne. A již vůbec neuspokojí. ()

C0r0ner

Brutální stopáž a lehce amatérské zpracování to shazují na průměr. Proč? Protože Weir je Weir, to se nedá nic dělat. Na Němce je to sice docela dobrá práce, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se to dalo udělat mnohem lépe, i když samozřejmě příběh jako takový je výjimečný. 55% ()

J0hny5

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Mám rád dobrodružné filmy, kdy je člověk závislý jen na sobě při svém putování. A tenhle útěk přes celou Sibiř je vážně obdivuhodný. 95% ()

PROCESOR

Na vánoce jsem doma, ale který....Nebudu se vyjadřovat kdo s kým zacházel hůř, jestli Rudá armáda nebo nacisti. To si troufám tvrdit, že takovýto polemiky snímek nechtěl ani vyvolat. Dostat, ale na konci války 25x let na Sibiři, když je vám kolem čtyřiceti je opravdu smolík. Nemůžu si pomoct, ale hodnotím stejně, jako http://www.csfd.cz/film/231194-utek-ze-sibire/ vidím tam také spoustu promarněného potenciálu. I když to bylo rozhodně napínavější, než zmíněný druhý snímek, tak nahánění uteklého vězně po SSSR, působilo někdy až ůsměvně. Závěrečný "souboj" na hraničním přechodu mě překvapil... ()

Juto

Tento film je o nemeckom vojnovom zajatcovi, ktorý uteká z tábora v najvýchodnejšom cípe Sibíri. Okrem napínavého a intenzívneho deja a vynikajúceho prevedenia je film naplnený veľmi dojemnými prvkam. Oslavuje silu vôle bojovať a prežiť. 7/10 ()

O´Hara

Propracovaná a napínavá podívaná, u které se dobře sedí. Jedinou výtku mám k délce filmu, která mi už pak dávala zabrat. Asi jsem už na tak dlouhé filmy starý :-) ()

blitzer

K tomuto filmu jsem se dostal po zhlédnutí tématicky velice podobného, ale o deset let mladšího Útěku ze Sibiře. Weirův snímek se mi líbil o něco víc, ale tenhle jeho předchůdce je taky pěkná podívaná. Jediný moment, kde filmu dochází dech je až samotný závěr - zde tolikrát zmiňovaná scéna na mostě mi vůbec nesedla. Celý film se od svého začátku snaží o maximální realističnost a pak takovejhle kiks... ale předchozích 150 minut jsem se parádně bavil a hlavnímu hrdinovi (i přestože byl poručík SA) jsem v jeho boji proti sovětským soudruhům i proti přírodě fandil, takže dávám plnej počet. ()

laik_60

Snáď prvý film , čo som videl s takouto tematikou. Po prečítaní si knihy od Helmuta Schona (Zajatci) sa na problematiku vojenských táborov a gulagov predsa len pozerám na osudy "nepriateľov" inými .. možno ľudskejšími očami. *Oceňoval som v tom filme aj dobrý herecký výkon. Koľko boľavej bezmocnosti a nádeje pohromade. Napäto som držal Bettermanovi palce do samého konca, v nádeji že ten film dobre skončí . Tiež sa prikláňam, že by filmui neublížilo keby režisér zvolil scénu na moste ako záverečnú. Podľahol však asi sentimentu nemeckého diváka a predsa len popustil uzdu náročnosti. :) Aj tak dávam 5 b.  ()

majo25

Dobrodružná dráma s prostredia ďalekovýchodneho gulagu, ktorá popisuje náročnú a dlhotrvajúcu cestu naprieč polkou Sovietsho zväzu. Námetom určite zaujímavá, samotným spracovaním trocha menej, ale na to, že sa jedná o nemecký film, pozoruhodná. Hlavne po hereckej, ale aj po dobrodružnej stránke. Vojnový žáner, uvedený tu ako prvý, veľmi skresľuje, pretože samotnou II. sv. vojnou a jej následkami sa film zaoberá iba námatkovo. Dlhočizná stopáž po čase ubíja. ()

sator

Život píše nejlepší scénáře... Kniha je taky dobrá,doporučuji.... BAUER, Josef Martin/ Kam až mě nohy donesou 85 % ()

dr.fish

Velmi povedený snímek oproštěný od amerických klišé, syrový a nekompromisní. Cesta ze Sibiře je prostě dlouhá...80% ()

Magneto

Pekný filmík,ktorý neurazí.Trochu pridlhý a spracovanie je "televízne".Režisér sa nevyhol snahe urobiť film sentimentálnejší ako bol v skutočnosti,ale táto snaha film zhollywoodnit mu nevyšla a niektoré scény,hlavne ku koncu, sú vyslovene trápne.Ako zaujímavosť je to obstojné,ako film priemerné. ()

Hebča

Na to jaký měl film námět mohl režisér vykřesat daleko dramatičtější film. Namísto toho je útěk z gulagu protínán scénami z rodného Německa jako vystřiženými z Doktora z hor a naprosto zbytečná a dost absurdní "vrcholná" scéna na mostu zkazí celkový dojem ještě víc. Za co pak pan režisér nemůže je navíc otřesný český dabing. Pořád to ale bylo koukatelné, jen jsem čekala emotivnější a silnější zpracování. 12.2.2007 ()

adams89

Ani se mi nechce věřit tomu, že je tenhle snímek inspirován skutečnou událostí. Velmi působivě je zde vylíčena ruská příroda - drsná, na druhou stranu ale také nádherná. Avšak film je možná až moc dlouhý a ke konci už nemá takový spád, jako v první polovině. Myslím si, že kdyby byl o půlhodinu kratší, vůbec by to neuškodilo. Ta pasáž v jihozápadní Asii už hodně nudila a byla i dosti zbytečná. Že film natočili Němci, není na první pohled vůbec znát, klidně by mohl konkurovat i Hollywoodu. Za velmi emotivní konec (scéna v kostele mohla být ale delší) dávám 80%, Bílé peklo ve mně utkvělo na hodně dlouhou dobu!80% ()

KRYSIOPICE

Dobrý a originální film, podle mě převyšuje Útěk ze Sibiře. Myslím že by mu prospělo, kdyby skončil hned po silné scéně na mostě. Onen konec byl tak moc přeslazený, že mohl mít na svědomí nejednoho cukrovkáře. ()

xerno

Já se hodně snažim zajímat o ty prasáky komunisty a todle se mi zdá dost reálný... Dávam 5*, což si určitě zaslouží, i když by to mohlo bejt delší a o něco zajímavější. ()