Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

BS

Zajímavý film o cestě německéh důstojníka přes celý Sovětský svaz až k rodině. Konec mě v celku překvapil, ale proč by nemohl mít sovětský důstojník rozum?::)) ()

noriaki

Příběh o muži který za svou rodinou šel z Čukotky až do Teheránu. Ve srovnání s nedávno viděným Útěkem ze Sibiře jde o třídu horší film. A to jednak z herecké stránky, tak hlavně z hlediska režie. Úvodní scéna v transportu je skvělá, ale zbytek stopáže se bohužel střídají dobré scény s horšími, občas se objeví nějaká zbytečná. Vadou na kráse je množství patosu, zvlášť v dějové linii odehrávající se v Německu. Ruská část vyniká nepravděpodobnými postavami a událostmi Deus ex machina díky kterým hrdina uniká dopadení. Škoda, Němci umí točit válečné filmy a tohle je jedna z mála kapitol z druhé světové války na kterou mohou být hrdí. Tenhle příběh si zasloužil lepší zpracování. ()

lennyd

Válka se blíží ke konci, a na obou stranách zůstává mnoho zajatců. Jedním z nich je i německý nadporučík Clemens Forell, který je zajat na ruskými vojáky, a se spoustou dalších odvlečen do zajateckého tábora na nejvýchodnějším kousku Sibiře. Ani na den neztrácí touhu utéct, a nakonec se mu to za pomoci německého lékaře v táboře podaří. Ale cesta domů přes celý Sovětský svaz je dlouhá a nebezpečná, a velitel pracovního tábora bere za svou osobní čest Forella znovu zatknout. Začíná mnoholetá hra na kočku a myš... Film jsem viděl už několikrát, a i přes svoji dvou a půl hodinovou délku ani chvilku nenudí - no dobře, ke konci, když už je skoro jasné co a jak bude, tak se pár hluchým místům nevyhneme, ale to je vše napraveno vynikajícím koncem (a kdo nepustí ani slzu, ten má srdce z kamene). Rozhodně jde o jeden z nejlepších německý válečných (resp. poválečných) filmů, a když moc nepřemýšlíte nad tím, kdo je vlastně "v právu" a kdo válku začal, budete se bavit více než královský. Lví podíl na tom má i herecký výkon Bernharda Bettermanna - škoda jen že si autoři nedali více práce s jeho stárnutím (přece jen, pár let v pracovním táboře a pár na cestě by člověka mělo poznamenat). Ale to jsou jen malé nedostatky v jinak výborném filmu. Vřele doporučuji... ()

Antek

Takhle to dopadá, když se filmu ujme člověk bez citu pro režii. Čekají vás otřesné herecké „výkony“ (abych byl spravedlivý, tak se to netýká všech, ale pouze drtivé většiny), otravné kamerové zoomy a jako bonus zastrašující hudba. Na trochu otřepaný příběh o střetu odvážného jedince a nenávistného ruského velitele (jehož vzhled příznačně připomíná majora Zemana) jsou násilně naroubovány všemožná témata; od zlaté horečky až po eskymáky, což natahuje film do neúnosné délky. A oním peklem, které je obsaženo v českém názvu, nakonec není hrdinovo putování, ale sledování krátkých momentek ze života jeho rodiny, které jsou plné těch výše zmíněných chyb. Guláš bez příchuti a hlavně bez emocí. ()

Tomatáš

Zajímavé téma, slušná výprava..Nemohu se ovšem zbavit určitého odstupu a nedůvěry, která se do mě neustále vkrádala..Realita podobného útěku a následující honitby by asi vypadala jinak, což já, realista a pragmatik, trochu bral s rezervou..ale je to subjektivní pocit. Shlédnutí tohoto filmu určitě není ztráta času..doporučuji. ()

sskrblik

Nechtěl bych něco takového zažít, poměrně drsné psycho drama z války ukazující hrůzy Ruska, jež prožívali váleční vězni i ti co byli deportováni. ()

Andreas83

Dramatický příběh plný odvahy, dobrodružství a lásky k rodině. Německé filmy vůbec nemusím ale tenhle se stal jedním z mála které si rád zopakuji . ()

smolicek04

Nádherné biele prostredie a skutočné dobrý dej.Tak dlho cestovať aby som videl svoju rodinu.Ja by som to nedokázal.okolo seba nič len prázdno a bielo. Ticho, to je to najlepšie čo mohol zahrať herec, a celé spískať režisér. Proste silí dej ktorí ma hneď na začiatku emocionálne postihol. ()

Spock

Velmi dobře natočený film o odhodlání jedno zajatého německého vojáka dostat se domů. Divák se zase jednou dozví o tom jak velké může být lidské touha dosáhnout svého vysněného cíle a to na obě dvě strany, jak na straně prchajícího, tak na straně toho, kdo ho honí. Překvapivé rozuzlením divákovi přináší scéna na mostě. Kdo je vítěz a kdo je poražený? Tohle byl pro mě jeden z nejsilnějších momentů celého filmu. Otázka po tom zda zde měl film skončit v tomto místě, je pak podle mě zbytečná. Clemens Fotell objímající se na konci filmu se svojí rodinou ve vánoční atmosféře je pravým vyvrcholením celého filmu. Vždyť o to mu šlo po celý film o tom snil a toho docílil, kdyby film skončil na tom mostě byl by neúplný, bez svojí finality. Jako divák bych se cítil osobně také okradený o konec. Nemyslím si proto, že by šlo ze strany tvůrců o nějakou úlitbu divákovi, nebo těm citlivým, kteří potřebuji dobrý konec. Právě v tom je velikost tohoto filmu, dokázal se naplnit až do konce. Pokud se vám zdá délka filmu smrtící, tak nevěště hlavu. Clemensovo putování netrpí nezajímavými momenty a díky variabilitě kulis a lidí s nimiž se setkává jde o poutavou podívanou. ()

Musak

Plně souhlasím s komentářem "monolog". Když k tomu přidám hrozný dabing, který občas střídalo původní znění, tak musím dát 2* ikdyž sem původně chtěl dát 3* ()

MI-380

Velké dobrodružství oslabuje několik scénáristických podivností, velkolepé exteriéry zase podprůměrné herecké výkony. Samotný příběh má ale sílu, která ho řadí mezi nezapomenutelné. 65%. ()

Ravi

Závěrečná fáze velmi ruší skvělý filmový zážitek v nevšedním podání. Neskutečná anabáze na pozadí války tak trochu z druhé strany, ze strany lidské i osobní. Určitě dobrý válečný snímek. 75% = 4/5 ()

Siri69

Je to hodně zvláštní koukat na film,kde jsou Němečtí vojáci ti hodní... Ale na druhou stranu jsem rád že je tu ukázáno že Rusáci za druhé světové války byli taky pěkný parchanti... Je to sice neskutečně dlouhý film,ale pokud se necháte vtáhnout dějem a budete fandit hlavnímu hrdinovi aby se v pořádku dostal domu za svojí rodinou,tak film docela hezky ubíhá... Já osobně jsem byl mile překvapen... 4,5* ()

Kosmik 1

Neskutečně silný a emocemi napěchovaný snímek, který jsem viděl minimálně desetkrát a nikdy mě neomrzí, ikdyž už ho znám skoro nazpaměť. Parádní scény: /spoiler/ Na mostě, shledání se strýcem v teheránském vězení, shledání s rodinou v kostele na Vánoce. /konec spoileru/ Tenhle film se mě nevešel do top10, ale být top20, byl by tam. Nejlepší německý film, co jsem kdy viděl. 95% - alternativa: Útěk ze Sibiře. ()