Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

jatamansi

1944, Bavorsko. „Na Vánoce jsem zpátky.“ Ovšem to by nesměl dostat 25 let nucených prací na Sibiři. 13.7.1945 se dcera Líza dojemně modlí k panně Marii. Hrůzná mapa na zledovatělé stěně vagonu. Zima kam se podíváš. I doma v křesle člověku mrznou ruce a nohy a jde mu pára od úst. „naděje umírá poslední.“ Ovšem platí to i tady? Kde je dobro a kde je zlo? Na straně Němců v pracovním lágru či vítězných Rusů? Která zvěrstva jsou z pohledu dějin horší? A všudypřítomný Stalin a všudypřítomná vodka. 47, 49. Tři roky za tři vteřiny. První krátký pokus o útěk završí ulička hanby mezi vlastními vyhladovělými kolegy. „Odtud se nedostaneš, tady budeš mít hrob“. Fanatický zástupce velitele tábora pro pořádek. Doktor, silná postava na malém rozměru. Je lepší zemřít v únoru nebo v květnu? V květnu, není to tak beznadějné. A pak začne opravdová zima a opravdové peklo, děsivá vidina při útěku, děsivá chůze v kruhu. K modlitbě za chléb náš vezdejší: „Ale pane Bože, dej mi ten chléb hned!“ Lidé by si měli pomáhat, dosvědčují to i dva lovci, pokud se do toho ovšem nezaplete zlato, ale tahle epizoda je tak mimochodem. Ovšem i zde platí zákon džungle, zákon Sibiře. Je to drsné a strhující. I když místy malinko přeplácané a malinko utopistické. Putování pokračuje až k Laponcům, s podivnou hudbou, podivnými rituály. Sovětský nadporučík se ale stále nevzdává, jde o osobní mstu, boj ne idejí, ale o boj muže proti muži. „Jdi domů a zapomeň na moje jméno.“ Krásná, smutná, chápající Irina. Nadporučík nebezpečně blízko. Další člověk ochotný pomáhat, další člověk ochotný udávat. Dilema povinnosti. „Máte špatné svědomí, že jste nepomohl žádnému Židovi?“ Zase Stalin. Nadporučík na mostě, tváří v tvář. „Porazil jsem tě.“ A nechá Forella projít. Jen dvě míjející se postavy. V kostele se opět Líza modlí k panně Marii a ta tentokrát její prosby vyslyší. Ač je Forell nacista, nepřestáváme mu celou dobu fandit, držet palce, máme chuť mu dýchat na prokřehlé prsty. Film o síle ducha, která posiluje tělo. ()

Sir-Filip

Vynikající !!!! Opravdu vynikající !!! Silný příběh na pozadí konce nejděsivějšího konfliktu lidských dějin. Ano, jak někteří tady říkají, je to svým způsobem pohádkový příběh s až neskutečným množstvím náhod, ale přesto příběh krásný, mrazivý a napínavý. Nikdo přesně neví, co je natočeno podle skutečnosti a co je holou fikcí!Lidé mají rádi pohádky a film, který postrádá náhody, málokdy zaujme. Závěrečný příchod domů se sice dal udělat lépe, ale chybička se vždycky vbloudí. Síle příběhu tak nakonec chybí jen pár čísel na konci typu : po II. světové válce bylo na sibiři ......... tisíc zajatců, nakonec se jich vrátilo pouhých ...........tisic !!!! Přesto výborné a velmi rád doporučím každému !!!!!!!! Takhle má vypadat válečný film!!!! "ENJOY IT !!!" ()

Georgex

Německý velkofilm, z kterého je cítit zima na každém kroku. Film začíná zběsilým tempem, kdy se hlavní hrdina rozloučí na nádraží s rodinou a vzápětí je lifrován vlakem kamsi na nejvýchodnější cíp Sovětského svazu. Ihned ve vlaku začne film působit hrůzostrašným dojmem jak Sověti zacházeli s německými válečnými zajatci. Nelidské podmínky, za kterých museli zajatci pracovat desítky let na místech těžící jedovaté kovy. Jednoduše řečeno nikdo se z těch táborů neměl vrátit. Nejhorší na tom je, že do těchto táborů se dostávali i normální lidé a odpůrci režimu, což ukazuje pravou tvář Sovětského svazu. Každý voják přeci nebyl nacista, musel plnit rozkazy svých sfanatizovaných velitelů, přesto se zajatci bylo zacházeno takhle nelidsky. Pocity viny německých vojáků možná charakterizuje jedna hláska, která padla ve vlaku "Možná si to zasloužíme". Film nabízí hrůzostrašný pohled na práci v krutých podmínkách. Samotný útěk byl bohužel poměrně odbytý a určitě šel natočit lépe. Nicméně to nic neubírá na kvalitách následného nekonečného pochodování za svým vysněným cílem přes nelítostný terén. Přestože se prakticky po většinu filmu nic neděje, film vás vtáhne do děje a nudit se rozhodně nebudete. Člověku až zůstává rozum stát, když si uvědomí, že film je podle skutečné údálosti. Samozřejmě, že tvůrci filmu trochu improvizovali, nicméně to nic nemění na tom, že se jedná o neuvěřitelný příběh jednoho vojáka, co se snaží dostat domů. Herecké výkony jsou zvládnuty na nejvyšší úrovni, rozhodně bych chtěl vyzdvyhnout hlavního hrdinu, který zahrál svojí roli dokonale. Vyzdrvyhnout ale musím i neúnavného nadporučíka Kameneva, který se uprchlíka snažil roky najít, následné setkání na mostě je jedna z nejlepších scén celého filmu. Film má výbornou atmosféru a vyborně zvolenou hudbu, která dodává ve vypjatých momentech na kvalitě. Celkově film hodnotím jako jedno z nejlepších německých dramat, které kdy vzniklo. Nicměně ani tento film není dokonalý a obsahuje několik horších momentů, jako celek ale působí velmi silně. Moje hodnocení 85% ()

Smileface

Mám rád dlouhé výpravné příběhy a ze všeho nejvíc když jsou podle skutečné události.Bílé peklo je příběh vyjímečný a i když autoři zcela jistě mnoho vypustili a film tedy působí trošku necelistvě,jedná se o nádherně strávených 160 minut a vaše soucítění s hlavním hrdinou bude odměněno emotivním závěrem,který vám přivodí příjemné pocity štěstí. ()

solskjaer

Po vizuální stránce naprosto dokonalé bez sebemenších výčitek, herecké obsazení dostatečné, příběh vysoce nadprůměrný. Ale, proboha co měl znamenat ten konec? Já sám bych věděl o 10 různých lepších závěrech než bylo toto. Škoda, film mě moc bavi,l a i když od půlky trošinku pokulhával a táhnul se, tak se mi jako celek velice líbil. ()

BMAJTZ

Velice pekny film o jednom nadlidskem vykonu a touhou cloveka vratit se domu. I pres svou delku jsem se dobre bavil, pribeh jako takovy je sice dosti jednoduchy ale o to realistictejsi. Jedine co mi zacalo ke konci vadit bylo to neuveritelne mnozstvi nahod ktere se hlavnimu hrdinovi stavaly. Prest vyborny film 70% ()

lskala

Skvělej film o nezdolné lidské touze po svobodě a vlastní rodině. Procenta nahoru žene i fakt, že je to podle skutečné události. V krásné (kruté) sibiřské přírodě, v zemi nekonečného ledu i na jihu ve městě Čita si hlavní hrdina užil své. Pomohl mu jeho pes i několik náhodných lidí, někdy musel zabít i řidiče kamionu a "obětovat" svého věrného psího přítele na cestě přes Asii, z Gulagu až kamsi do Íránu. Scéna na konci filmu, kdy jde přes most, je naprosto skvělá... 85% - 4**** ()

LexBarker

Strhující příběh německého Motýlka Clemense Forella.S notnou dávkou štěstí a obrovským odhodláním dokázal nemožné-přežít ruský koncentrák,dostat se přes mrazem spálenou Sibiř,ujít asi 14 000 km,nezbláznit se a opět se shledat se svou rodinou... ()

Maynard.

Tohle se němčourům hodně povedlo... Škoda, že podobných filmů je tak málo (téma gulag). Při srovnání s dosti podobným Útěkem ze Sibiře, je tehle kousek o kousek lepčí :o). Díky tomu, že tady je jen jeden hrdina a né cleá skupinka. Taky jsou tady mnohem víc ukázány krásy Sovětskýho svazu (tím myslím přírodu a né ty rudý bestie). Sice nevěřím tomu, že by po jednom uprchlíkovi pátralo tak dlouho tolik vojáků, ale co už. Na svý cestě do Německa potká spousty zajímavých postav. Asi nej - partička domorodců, něco jako rusky mluvících eskymáků :o). Od začátku až do konce sem byl jako přikovanej a hltal sem každou minutu. Sedm let v Tibetu, Útěk ze Sibiře a Bílé peklo, všechno kvalitní filmy s podobným tématem! ()

velkyvezir

Až na ten patetický konec dobrý snímek. Škoda, že tam nebylo dořešeno nalezení lékařovy manželky. Tolik tomu bylo ve filmu věnováno a pak ten konec byl takový rychlý. Taky nějak nechápu, že do kostela došel Klemens jako nuzák, ačkoliv se v Teheránu setkal - alespoň tak se mi to zdálo - s dobře zajištěným strýcem, který mu mohl koupit lepší hadry. Rovněž něvěrohodný závěr, kdy sleduje zpoza domu svou rodinu. Když tak po ni toužil, proč oddaloval to setkání až do kostela. Vykonstruované patetično, jinak film dívatelný. ()

Testament

Bílé peklo. A nudné k tomu, dodávám. Film ve mě vyvolal vzpomínky na "Příběh opravdového člověka". A současně nám snímek chce ukázat, že Němci byli také lidi co trpěli. Až na to, že herecké výkony mi přijdou toporné a nevýrazné. Nadporučík Forell prchá z Gulagu, ale během jeho cesty zpět k rodině se stane pramálo věcí, které by děj táhly kupředu. Po 150 minutách film dospěke k uslzenému a příliš krátkému finále. Ne, tohle mě opravdu nedojmulo, i když nepochybuji, že většina skalních příznivců válečných filmů, bude plesat nadšením. ()

Wally

Jeden z nejlepších německých filmů...byl jsem napnutý jak struna od kytary, jak sem čekal jestli to ten maník dokáže. Super dobrodrůžo... ()

Kuny27

velmi dobrý film, podle mého názoru i dobré herecké výkony. Co bych vytknul je to, že zde bylo hodně nápadů bohužel už použitých v jiných a starších filmech, takže zde bylo hodně kopírovaných a napodobovaných scén z jiných filmů. Jinak film byl velice povedený, a i přes to, že moc nemusím německé filmi a německý národ, a to hlavně ve válečné situaci, tak jsem to Clemensovi velmi přál... Do děje jsem byl plně vtáhnut, a uvědomil jsem si, jaké to asi bylo doopravdy. Jen škoda toho, že ani soundtrack byl takový nic moc. jsou to velmi silné 4*, ale na 5 to u mě nemá. ()

Spike23

První pro mě byl pocit zděšení, že se na to budu muset koukat buď v originále v němčině, nebo s českým dabingem. Nakonec jsem tu němčinu přežil a čekal na mě vynikající a dost neuvěřitelný zážitek, protože jestli se tohle doopravdy stalo, tak zřejmě musel Clemens být největší šťastlivec na světě. Jediné co mě trochu zklamalo, bylo obrovské množšství všech různých událostí, které pokrylo celé 2,5 hodiny a stejně mi připadalo, že je všude něco vynecháno, jelikož to strašně rychle ubíhalo. Ale i přes tento nedostatek je to nejspíš nejlepší dobrodružný film z 2. světové války a všichni, kteří jako já zbožňují více než dvouhodinové a realistické dobrodružné filmy, určitě nebudou zklamáni. ()

klukluka

Neskutečný, čím si prošli (v tomhle případě doslova) někteří lidé. Zpracování za sílou toho příběhu z mého pohledu trochu pokulhávalo, bylo to na můj vkus příliš barvotiskové a těch setkání na tak dlouhé cestě mohlo být víc, ale tohle jen tak z hlavy nedostanu. ()

Zagros

Bílé peklo je film o útěku německého vojáka a zajatce z druhé světové války ze sovětského gulagu na daleké Sibiři. Válka je strašná sama o sobě, zajetí v sovětském gulagu daleko na Sibiři je možná ještě horší, protože hlavním trestem je ta bezvýchodnost situace a uvědomění si, že člověk odsouzený na pětadvacet let se odtud nikdy nedostane. Když se útěk se štěstím podaří, ten skutečný boj o život teprve začíná, protože se člověk ocitne uprostřed bílého pekla, třeskutých mrazů a je několik tisíc kilometrů od civilizace. Námět je silný a tvůrcům se z něj podařilo stvořit rovněž silný snímek. Největším plusem je právě celková atmosféra, která je povětšinou bezútěšná. K pozitivům připočtu životní výkon Bernharda Bettermanna v roli Clemense Forella. Tomu jsem věřil ten jeho neustálý vnitřní boj beznaděje a drobné jiskry naděje někde v dáli. Kromě dramatu jednotlivce má film i nadstavbu, když se občas vynoří i morální otázky. Například když Žid pomůže Němci a Němec se omlouvá za Holocaust „ale my jsme o všem nevěděli“… „samozřejmě, jen jste jako vždy poslouchali rozkazy“. Za to všechno dám poctivé čtyři hvězdy a film doporučím. Jen se připravte na to, že to není žádná oddechovka a i vzhledem k celkové délce 150 minut jde o náročný film. ()

Hanys_

To co vypadá zpočátku jako skvělé drama okořeněné soubojem nervů mezi Forellem a velitelem tábora, se po útěku hlavního hrdiny postupně začlo měnit v souhru šílených náhod, kterým vévodí útok hladových vlků a záchrana v poslední sekundě od eskymáků. A ten slzopudný konec tomu taky příliš nepomohl. Také já hlasuji za to, že to měl režisér stopnout na tom mostě :) 6/10 ()

Giggs

Veľmi dobrý "off road" movie. A na počudovanie nevadi ani mamutia dlžka. Niekedy sice prekažala nelogickosť konania postav, či občasna gyčovitosť (hlavne ku koncu), ale inak nadpriemer. ()

Slimak

"Ty jsi strom!!!" Zdařilý film který po celou dobu vyvolává podobný pocit jako když víte že jdete někam dávno pozdě a s křížkem po funuse....ale přece.O osudech příslušníka německé armády Clemense Forella v mrazivé pustině a jeho nenechavá vůle přežít a znovu spatřit rodinu tam někde doma...což je mírně řečeno na odvrácené straně světa.To vše dotvrdí kýžený konec který lidskou duši velice dojme...dcera se opět shledala s milovaným taťkou který se o vánocích(jak sám slíbil) třebaže až roku 1952 konečně vrátil z války. ()