Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

Bordoshut

4/10 – Když jsem si jako malý představoval Hančův hrůzostrašný závod o život s nemilosrdnou sněhovou bouří, vypadal mnohokrát děsivěji a také byl dotažený až do konce. Zde má scénárista Hodan z nějakého důvodu strach jakýkoli rozpracovaný motiv / naznačený děj dovést do zdárného konce – nechci ho za to urážet, patrně totiž trpí tzv. schlussphobií – a tak po celých leckdy úmorných 102 minut jenom nesměle klouže po povrchu, místo aby zajel hluboko do prostaty, totiž podstaty. Výsledkem je pak vskutku vysilující podívaná na neustále se opakující koloběh: kamerou / scénářem je něco ZAJÍMAVÉHO naznačeno, načež se divák samozřejmě naivně nabaití, že se schyluje k něčemu vzrušujícímu. Jenomže pokaždé Hodan akorát přezíravě zmáčkne klapku a následuje buď příjemná rychlovka s dronem, anebo intenzivní tlachání s dědou Rathem 30 let poté. Následně, když už divák promrzá nudou do morku kostí a skoro zapomněl, že se jedná o velkofilm pojednávající o napínavém závodě, je opět konfrontován se situací na frontě, totiž na kluzišti. Bohužel se však vždy ocitá v čase o půl hodiny později, než z jakého vyskočil, a zjišťuje, že zatímco se věnoval své drahé polovičce během Rathových zcestných plků adresovaných na pro příběh zcela bezvýznamného majitele jakési hospody, rozehraná scénka už je dávno ta tam a místo toho je nezáživným způsobem seznámen s jejím výsledkem. Vidím to asi takhle: deadline se neúprosně blížil, a zatímco kluci filmaři prokrastinovali létáním s vypůjčeným dronem po horách, tenčil se čas i rozpočet. A koneckonců, jak chcete klouzání se v dřevěných lyžích natočit poutavě, aby to diváka bavilo sledovat déle než 5 minut? Tohle vůbec nemusíte Hodanovi vykládat. Sám si s tím lámal hlavu a přišel na pozoruhodné řešení, filuta jeden. Rozhodl se to nenatočit vůbec, naservíroval divákovi několik napínavých sestřihů a důmyslně to proložil střihy na kecajícího dědu a samozřejmě nezapomněl všechny okouzlit ukořistěným materiálem z dronu, aby ta investice nebyla úplně zbytečná. Výsledkem je hodně všelijaká směs, ale rozhodně ne film, který by důstojně reprezentoval tehdejší boj o život 2 českých lyžařů. Zvlášť uvážíme-li fakt, že druhý z nich ve snímku v podstatě ani nefiguruje a jen na konci si někdo všimne jeho nepřítomnosti – hele, vždyť von taky chybí! – a celá jeho maličkost je dodána retrospektivně. Během sledování jsem se nevýslovně nudil, snímek negradoval, k žádnému stupňování emocí / sázek nedošlo, jestli tam vůbec nějaké byly, citová pouta k postavám na bodu mrazu, scénář je strohými dialogy absolutně neprodal a herci také nebyli kdovíjak výrazní. Herecký výkon pana hostinského z o 30 let poté, je asi odpovídající tomu, co byste tak očekávali od člověka, co si smočil fráček v Ordinaci v Růžovce. Celá linka s dědou Rathem je zbytečná a koncept vyprávění zážitků z mladých let je totální klišé, navíc v podání Hodana velmi útrapné. Prvních 45 minut se nic neděje a vzhledem k tomu, že o jakémkoli promyšleném tempu nemůže být řeč, jedná se o velice bolestně strávený čas. Verdikt: „Ideální film pro děti na dobrou noc, garantuji vám, že po tomhle materiálu budou spát jako zabitý.“ () (méně) (více)

blackrain

Musím přiznat, že jsem hercům v tomto případě opravdu nezáviděla a dokonce jsem o ně měla strach. Když došlo na to náhlou a tragickou změnu počasí, tak bylo zima i mě. Moc hezky zde byly ukázány česko-německé vztahy ještě před vypuknutím první světové války. Významná připomínka Emericha Ratha. Ten byl vždycky tak nějak upozaděn a přitom tu sehrál taky svou roli. ()

slunicko2

Jak to opravdu bylo, se nedozvíme. 1)  Scenárista a režisér 41letý Tomáš Hodan se ve své celovečerní prvotině na rozdíl od svého předchůdce Čeňka Duby zaměřil na postavu Emericha Ratha. Jeho životní peripetie lemují tragický osud Hanče a Vrbaty a pokračují do budoucnosti, což dává příběhu nadčasový rámec._____ 2)  Na druhé straně je zde na můj vkus příliš upozadněna role Vrbaty, kterého prakticky nepoznáme a jen bereme na vědomí, že to byl věrný Hančův kamarád. Ve skutečnosti spolu sloužili během tříleté vojenské služby v Sarajevu._____ 3)  Český Němec Emerich Rath byl vskutku všestranným sportovcem. Fotbalista, hokejista, dálkový chodec, běžec, běžec na lyžích, maratónec (na dvou olympiádách), horolezec, boxer, kajakář. Snad jsem na nic nezapomněl. Ve všech uvedených sportech dosahoval vynikajících výsledků._____ 4)  Jak to přesně bylo, není zcela jasné. Film představuje domněnky, byť velmi pravděpodobné. Snaží se i o postižení širších souvislostí národnostních třenic a osobního života (pouze v případě Hanče). Stejně však zůstávají nepokrytá místa. Hančův portrét mi přijde neúplný a poněkud heroizující. Z filmu není jasná povaha a důvody jeho přátelství s Vrbatou. Ten sám stejně jako ostatní postavy kromě Ratha a Hanče zůstávají jen velmi lehce načrtnuté a slouží spíše jen jako stafáž._____ 5)  Přehledněji než film sám podává vývoj událostí i s jejich pozadím Jan H. Vitvar._____ 6) Zaujali mě: navzdory věku mladě vyhlížející 39letý Kryštof Hádek (Hanč), 34letý Marek Adamczyk (mladý Rath), 66letý Oldřich Kaiser (starý Rath), 28letý Vladimír Pokorný (Vrbata) ve svém filmovém debutu a 31letý Jan Nedbal (Feistauer)._____ 7)  Věk protagonistů uvádím k roku natáčení, tj. 2021._____ 8)  Dal bych rád více hvězdiček, ale snímek nebyl ani příliš napínavý, ani příliš objevný a hlavně se mě emočně nedotkl. Takže normální slušný film. A takovým dávám tři hvězdičky._____ 9)  Výstižný koment: verbal***. ()

Vidly10

Následující text obsahuje spoilery k filmu. Severní vítr je krutý… Příběh o české tvrdohlavosti a národní ctižádosti, které si vyžádaly smrt dvou mladých mužů v Krkonoších. Není to dokonalý film. Naopak, některé části jsou až nešikovně a lehce nesouvisle poskládané. To ovšem nemění nic na faktu, že jde o film dobrý. O film, který ve mně dokázal vyvolat větší národní hrdost než slavný Jan Žižka. Příběh Bohumila Hanče, aneb jak politika do sportu patří. 8/10 ()

Steven47

Parádní zážitek. Silný příběh doplněný skvělými hereckými výkony všech zúčastněných, výbornou hudbou, a především mrazivou atmosféru – ve druhé polovině jsem v kině doslova mrznul se závodníky. Patřil jsem mezi skupinu lidí, kteří o dvojici Hanč – Vrbata do oznámení filmu neslyšeli. Schválně jsem si o snímku nezjišťoval dopředu vůbec nic a myslel jsem si, že jdu na klasický sportovní historický film. Ani ve snu mě nenapadlo, že dostanu regulérní survival thriller, u kterého má člověk místy pocit, že ani nesleduje výsledek české tvorby – a tohle je z mé strany velká pocta, jelikož české filmy obecně moc nemusím. Je škoda, že některé dějové linky dostaly více prostoru na úkor především Vrbaty a celkově jeho vztahu s Hančem. Kdyby se film více soustředil na ně, pravděpodobně by šlo ještě o silnější a celkově ucelenější zážitek. I tak ale z mé strany převládá naprostá spokojenost, obrovská radost a velké překvapení. Jelikož jde o český počin, tak čistě subjektivně hodnocení o ten půl bod zvednu – 8,5/10. ()

kajas

Sportovní dramata nám hodně jdou. Poslední závod neměl ani zdaleka takovou propagaci, ani takové tvůrčí a finanční zázemí, přesto mě dokázal emocionálně zasáhnout ještě víc než loňský Zátopek. Hádek si jede svůj standard, jako vždycky mě zahřála další role pro Javorského na velkém plátně, potěšil mě i nový talent Jan Nedbal. Tenhle snímek rozhodně stojí za to vidět na velkém plátně, protože atmosféra zasněžených hor a fatální vánice dokáže díky zručnému vedení kamery na diváka hodně zapůsobit a skoro ho roztřást zimou stejně jako závodníky. O to víc mě mrzí, že jsem se i během sledování napínavého děje pozastavila nad nesrovnalostmi ve scénáři. Na několika místech jsem měla pocit, že se musely některé scény vystřihnout, nebo tvůrci prostě nemysleli na prostor pro další důležité postavy. Skoro 5* a budu nejvíc fandit na Lvech. ()

ibeh

Filmu jsem věřila a nebyla jsem zklamaná, ba naopak. Výborný český počin letošního roku, který jsem ráda podpořila v kině. Bavil mne dokonce více než loňský Zátopek. Hádek i Kaiser jsou zde opravdu skvělí. Dvě časové a dějové linky mi vůbec nevadily a konečně jsem se  více seznámila s osobností Emericha Ratha, která ve starém filmu z r. 1956 Synové hor samozřejmě vůbec z politických důvodů zmíněna nebyla. Děj má spád, záběry Krkonoš krásné i s fujavicí, a musím vyzdvihnout skvělý zvuk i zajímavou hudbu. Jediné, co mi v podstatě vadilo, bylo málo času na přiblížení osobnosti Vrbaty, která je ve filmu opravdu upozaděna na úkor některých vedlejších postav a dějů. ()

kinderman

"Hanči! Chci k tvé mohyle jít!" I té mohyly z úvodu sklepácké Laviny jsem se dočkal. Film sice v některých aspektech kříží ski, ale zároveň dává naději, že když člověk pečlivě vybírá, narazí v kině na český film, který stojí za pozornost. ()

dyfur

...vcelku pekne natočené niečo čo mňa nezaujíma - ani životopis, ani nezáživné téma...a koniec .... to už mám radšej film s Josefom Bekom Synové hor.... ()

kagemush

Byl to ,,jen" TV film, nebo to snad měl být Film? Jestli Film, pak se něco nepovedlo. A že Synové hor už zase vyjeli na svůj Poslední závod je snad jasné. Prý se chystají obdobné další ,,remaky". Už se ,,těším" na předělávky Anděla na horách, Občana Brycha, nebo Hudby z Marsu. ()

M.i.k.e

příběh a osud Hančeho a Vrbaty je obecně známý a jeho přenos na filmové plátno dopadl až nečekaně dobře. Je sice faktem, že si v určitém ohledu ukousl až moc velké sousto a nedokáže vytěžit všechna témata která zde načrtne, ale naštěstí to vykompenzuje závěrečnou třetinou, která je solidním survivalem, který překonává většinu současné místní produkce a obstál by i v zahraniční konkurenci. Nezmínit nejde ani hudba Jakuba Kudláče, která je správně hřmotná a dotváří už tak povedenou atmosféru...70% ()

honajz2

Hezký pokus. Ale zároveň ani nic převratného a jsem trochu překvapený tím, že to tady má takový úspěch, ale ono se asi ani není čemu divit, když je to něco jiného a v nejběžnějším možném stylu to ukazuje silný sportovní příběh, takže to potenciál oslovit velkou skupinu běžných diváků. To rozhodně není výtka, naopak, je fajn, když ten film ví, na jaké publikum se chce zaměřit a dokáže mu také naservírovat dostatečně podnětný zážitek, takže svůj účel plní dobře. Pro mě osobně to ale bylo dost rutinní, jako od dobrého řemeslníka, ale ne od filmaře, protože tomu scénáři zoufale chybí větší přirozenost a hlubší pojetí všeho, protože takhle jen odvede svoji práci a vyšší ambice nemá. Chtělo to víc prokreslit vztah mezi Hančem a jeho ženou, česko-německé vztahy před první světovou válkou to rozebírá dost slabě a jakékoli nepřátelské debaty jsou napsány tak, že to prostě šustí papírem a celkově to prostě je, no... průměr. Úplně jsem to tak označit nechtěl, jelikož mi to nepřišlo přesné, když se to nějaké kvality snaží mít (třeba slušnou kameru), ale ano, je to průměr, ale docela slušný průměr. Asi jako kdyby to točila mírně zručnější verze Ondříčka. Btw, stejně jako u drtivé většiny českých filmů, i tady zvuk stojí za prd a když zrovna hraje hudba nebo zní nějaké hlasitější zvuky a ruchy, není hercům rozumět... Slabé 3* ()

C0r0ner

Na české poměry nadstandardní film, který popisuje nejenom zajímavou dobu a místo, ale především příběh pár obyčejných lidí, ze kterých byl jeden posedlý vítězstvím. Sice nemám rád zimu, hory ani běžky, ale tahle kombinace mi ve filmu sedla. 80% ()

Cheeter

Rozhodně víc takových filmů, bylo to svěží, nápadití, napínavé, mělo to spád a nenudil jsem se. Navíc vzít Ratha jako svorník a ukázat na něm dobu. Tím se minout nedá. Ano, vždycky se to dát nějak zbabrat. Ale to není tento případ. I Hádek mi přišel, že dobře hraje. Navíc Pleslovi role z tohoto období jenom sedí. Čili, snad se dočkáme dalších takovýchto počinů, byl za ně hodně rád. ()

necisty

Tyto typy filmů čechům jdou. Herecky zvládnuté perfektně. Mě to možná přišlo celé moc rychlé, nevlezlo se tam úplně vše a postavy příliš nepřirostly k srdci, ale příběh je to silný. ... GA Cinema ()

campix

Z Tomáše Hodana se stává hodně zajímavý režisérský prospekt. Člověk, který byl zapletený do úspěchů seriálového i filmového Tondy Blaníka se vydává na neprobádnou půdu životopisného skoro až survival thrilleru. Dobový Poslední závod mapující události kolem bežkařských závodů na počátku dvacátého století a smutné události osudů Hanče a Vrbaty. Na české poměry je to velmi parádní záležitost. Herecky přesné a řemeslně krásně natočené, když prim zde hrají zasněžené vrcholky Krkonoš. Asi by tam nemusela být ta historický vložka s Oldřichem Kaiserem, ale alespoň to dodává na působivosti a nějakém větším historickém kontextu. Jsem rád, že u nás podobné filmy vznikají. Snad jich bude víc. ()

zette

Zajimavy namet, vlastne i hezky dobovy film. Skoda, ze se cely nehraje v pritomnem case onoho posledniho zavodu. Vzpominky Emericha Ratha mi v tomto pripade vyzni jako zbytecne. Ubira to na dramatu v horach. I ve zpracovani vidim nevyuzity potencial. Ale na jedno destive odpoledne to uspokojit muze. ()

Bush13

Sportem k trvalé smrti. Kde jsou ty časy, kdy se česko-německé vztahy ventilovaly tak maximálně u piva, nebo na svazích malebných krajin... které se však mohou proměnit během několika minut v horské peklo. Silný příběh, který na mě celkem emočně působil už od té doby, co jsem si o něm poprvé přečetl. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací