Policajt v Beverly Hills

• slovenský

Policajt v Beverly Hills

Akční / Komedie / Krimi

USA, 1984, 105 min

Kus, který udělal superhvězdu z Eddie Murphyho, který našlápl kariéru dvojice Bruckheimer-Simpson, který ukázal, co všechno se dá dělat s banány, a který zviditelnil několik hudebních songů. Murphy, který se poslední dvě dekády spíš jen plácá v podprůměrných komediích (ovšem třeba v Dreamgirls v nejprve živelném ztvárnění a pak i coby drogami zničený muž dokázal několika pohledy říct víc než právě ve všech těch zbytečných rolích), svým typicky užvaněným stylem, dusivým smíchem a koulením očí rozkrývá pozadí smrti svého kamaráda. Tak či onak, některé osmdesátky chutnají i v dávno jiném filmovém světě, Policajt v Beverly Hills už je naopak překvapivě poměrně dost vyčpělým bijákem.(14.7.2016)

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Asi nejlepší film s ukecaným Eddie Murphym. "Řekněte mu, že Ramon šel dneska na kliniku. A tam zjistil, že má to Herpes Simplex deset. A myslí, že by se Victor měl dát prohlédnout svým lékařem..." Trailer: http://www.csfd.cz/film/928-policajt-v-beverly-hills/videa/(24.7.2010)

Hlavná téma filmu neskôr sériu zahubila, keď bolo už viac menej trápne, že sa stále akosi dostane Detroidský policajt do L.A. Film vsádza na excelentného Murphyho (a jeho rečnícky talent) a skvelý scenár disponujúci množstvom zábavných vedľajších postáv v podaní skvelých hercov - napr. Judge Reinhold a hlavne Bronson Pinchot. PS: musím vyzdvihnúť skvelý soundtrack Harolda Faltermeyera - a nie iba ústrednú (geniálnu) tému.(2.4.2006)

Axel Foley s tričkem naruby coby volavka kšeftující s cigaretami v úvodním rozhovoru s překupníky, to je vzorová ukázka výtečného akčněkomediálního scénáře v podání špičkového komika. Ten film úžasně šlape, Axelovy vyšetřovací metody a špeky, jeho dva komisní kolegové (takhle mi to u nás v Beverly Hills neděláme), podtrženo rytmickou hudbou .... Pro mě před Záměnou a Cestou do Ameriky nejlepší Murphyho film, nadlouho .....a možná navždycky.(27.2.2005)

Murphy pôsobí ako pubertálna ozvena o 13 rokov staršieho kultového Shafta. Obaja sú černošskí detektívi vo veľkomeste, obaja sú drzí, hubatí, nerobia si veľkú hlavu s nariadeniami zhora a pracovnou disciplínou, obaja sú nadmieru schopní a obaja strieľajú hlášky s ešte väčšou kadenciou než náboje. Oba filmy podkresľuje nezabudnuteľný soundtrack. Nebohý Isaac Hayes určite od odpustí, že jeho soul/funk porovnávam s oveľa povrchnejším, ale stále rovnako z hlavy nevypáčiteľným synthpopom Harolda Faltermeyera. Ten skvelo sekunduje nablýskanému prostrediu Beverly Hills, kam Murphy vtrháva na svojom rozpadajúcom sa Chevrolete s podobnou noblesou, akú predvádza David Duchovny s rozpadávajúcim sa Porsche v Californication. ................ Na druhú stranu, Murphy má oproti hard-boiled blaxploatačnému Shaftovi oveľa mladíckejší, pohodovejší nádych naplnený podtónmi ľahkosti a entuziazmu. Navyše má k dispozícii zhruba 30-krát väčší rozpočet, čo sa zreteľne odzrkadľuje na neporovnateľnej režijnej uhladenosti a úplne inej techncikej úrovni snímky. ................ Spomenutá "pohodovosť" Murphyho postavy sa prejavuje aj v tempe snímky. Dej Beverly Hills Cop neprechádza žiadnymi veľkými peripetiami, nečakanými dejovými zvratmi a húsenkovou dráhou scén, ktoré by drvili nervy a zauzľovali žalúdok. Je vlastne decentne vyváženým dávkovaním klišé, ktoré jednoznačne prebíja herecká charizma a hláškovanie. ................ Taktiež sa to dá brať ako jedna z najlepších reklám na tenisky adidas.(26.3.2016)

• - Po nabídce producentů na režírování filmu si Martin Brest hodil čtvrťákem, zda-li má přijmout či nikoli. Poté, co se ukázalo, že bude film obrovským hitem, si nechal onen čtvrťák zarámovat a pověsit na stěnu. (D3VIL)

• - Autor příběhu Danilo Bach dokončil svůj návrh v roce 1977, šest let před tvorbou filmu. (D3VIL)

• - Píseň, která zazní během scény v striptýzovém klubu, "Nasty Girl" od Vanity, byla doporučena skutečnou striptérkou, která ve scéně vystupuje. (D3VIL)