Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1998, 105 min

• Phobia

Ač nejsem kdovíjakým fanatickým zastáncem předchozí filmové předlohy s A. Perkinsem, byla pro mě mnohem záživnější a zajímavější než tento remake. Nemohu však hodnotit níž, protože by to nebylo fér - někdy v půlce jsem totiž z nudy zalomila a nemám nejmenší chuť si někdy tenhle film zopakovat, abych si o něm opravila mínění. První polovina tohoto "Psycha" je tak na 30% maximálně.(23.2.2009)

• mahler

Režisér jako Gus Van Sant by mohl mít soudnost a netočit takovéto paskvily. Nedá se tomu říkat snad ani remake. Podivná, doslovná (téměř) kopie, která nemá oproti originálu kvalitní obsazení (nechápu, proč zrovna Vince Vaughn a Anne Heche) a přenesení do ,,současnosti“ jí spolu s kolorováním doslova zabijí. (Při prvním shlédnutí mě napadlo, že si prostě Van Sant chtěl z někoho buď udělat prdel, nebo nám chtěl jenom ukázat, že v rámci ,,vícešokantnosti“ by mohl Norman při šmírování onanovat. Pravda je, že na rozdíl od Hitchcocka ukázal, jak správně pracuje zornička umírajícího člověka – to je snad jediné, co se mu, bohužel, povedlo.) Protože však nerad porovnávám to s tím a chci hodnotit objektivně, dám ** jako jakémukoli jinému pochybnému rádoby hororu.(23.1.2009)

Poměrně solidně odvedená práce ze strany herců i ostatních tvůrců zachránily tenhle remake před "věčným zatracením". Od samého počátku muselo být všem jasné, že na nesmrtelné Hitchcockovo dílo tento "druhý pokus" nedosáhne, přesto do toho ale všichni aktéři šli a přesvědčili se na vlastní kůži, že skutečně nelze dvakrát vstoupit do téže řeky. Nejvíce je to cítit při slavné sprchové scéně, kde je sice špetička erotiky, ale ona hrůzostrašnost se někam vypařila. Přesto se odvážím tvrdit, že kdyby nebyla žádná původní verze a tohle by byl originál, tak by tady nejméně polovina lidé slintala nad tím, co to ten Gus Van Sant natočil za skvělý thriller.(9.6.2003)

• Dever

Soundtrack Danny Elfman a Bernard Herrmann: 1. Prelude (Film Score) - Danny Elfman ,2. Living Dead Girl - Rob Zombie ,3. Once Is Not Enough - Howie B. ,4. Psycho - Teddy Thompson ,5. Screaming - Pet Shop Boys ,6. Psycho Future - Girls Against Boys ,7. Honeymoon Suite - Thievery Corporation ,8. The Murder (Film Score) - Danny Elfman ,9. Madhouse - Mono ,10. Psycho Killer - James Hall ,11. All Of My Life - Steve Earl ,12. Fly - Lamb ,13. In The End - Lionrock ,14. The Finale (Film Score) - Danny Elfman ,(9.5.2011)

• Ištván87

Je to sice záběr od záběru a věta od věty natočený remake, takže by se dalo předpokládat, že bude i stejně kvalitní. Tak se na to podívejme. Atmosféra? S barvou a novým režisérem se kamsi vytratila. Napětí? Kdo zná původní Psycho, tak je mu až do pláče. Hlavní hrdina? To že je Vince Vaugn stejně vysoký jako Anthony Perkins ještě není klíč k tomu, aby hrál Normana Batese. Perkinsovi totiž nesahá jak herecky, tak celkovým charizmatem ani po tkaničky u bot. Navíc od něj tak nějak čekáme, že bude hrát zabijáka. Anthony Perkins byl bezesporu (optimálně ze strany chlapa řečeno) krasavec se sympatickým úsměvem a nebýt jeho zaškatulkování do role Normana Batese, tak se jeho kariéra mohla vyvíjet nějakou schůdnější cestou. Tenhle film je podle mě naprosté zlo. Možná to tvůrci tak nemysleli, ale už ze zásady jim víc jak 1 hvězdičku dát nemůžu.(17.2.2009)

• - Uvažovalo se, že Julianne Moore ztvární postavu Marion Crane, ale později ji produkce obsadila do role Lily Crane, sestry Marion. (newpage)

• - Během natáčení měl Gus Van Sant sebou DVD přehrávač, na kterém si pouštěl původní snímek a sledoval všechny detaily. Když byl například v původním snímku otevřeny dveře bez klíčů, Van Sant se rozhodl dát stejnou chybu i do svého filmu. (henrycruel)

• - Pre rolu Marion sa uvažovalo aj o Nicole Kidman a Drew Barrymore. (rador)