Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1998, 105 min

Kdyz jsem se na tenhle film díval ani mi nedošlo, že nejde o Hitchcockovo Psycho, ale o nějaký remake. Trochu mě jen překvapilo, že se děj odehrává roku 1998, (říkal jsem si, že to musí být mnohem starší) ale proč ne, třeba jde o vizionářský snímek. A až teď jsem zjistil, že jde o nějaký jiný psycho :-) . Co mě hned na začátku překvapilo byla velice výrazná hudba, která se možná hodila do původního filmu, ale do remaku bych spíše zvolil něco přijatelnějšího pro dnešní dobu. Jinak myslím, že herecký výkov Vince Vaughna neměl chybu. Někdy se určitě podívám i na klasické psycho, ale jinak 4*.(9.9.2005)

• ScreamJay

Tělo nemůže existovat bez duše a dobrý film nemůže existovat bez atmosféry. Gus Van Sant se pokusil o nemožné a výsledek je asi stejně nemožný jako pokus samotný. Barva filmu ublížila a tak hned při tomhle ztratil hodně ze své působivosti. I přes přesné kopírování děje nešlo zabránit novátorskému pojetí některých momentů a to co by v 60tých letech už bylo moc, to už dnes nikoho nešokuje, takže proč to tam nepřihodit. Anne Heche prostě není Janet Leigh a i když je bezesporu velmi půvabná, na svou předchůdkyni prostě nemá. Scéna scén, ta při níž omdlévali diváci v kinech hrůzou, ta jež se na vždycky zapsala do dějin filmové kultury se pod taktovkou nového stylu změnila jen v podívanou krve bez špetky vizuálního, kamerového a střihového umění. Normanova tvář už nevypadá démonicky, znepokojivě, ale spíše jako by hledala sama sebe a smysl postavy jíž náleží. A poetičnost se kterou si původní Psycho pohrávalo jako kočka s myší se tady mění pouze ve strohé vyprávění. To už není Psycho, tohle už není ta modla, tohle je jen řadový horor bez duše, s pohledem kamsi do tmy, kde hledá svého předchůdce.(31.7.2004)

• kingik

Tak tohle se nepovedlo. Remake, kopírující až příliš důsledně původní film, neměl šanci se stát ničím jiným, než beztvarou břečkou. Místo toho, aby režisér Gus Van Sant také nabídl nějaký vlastní pohled na věc, jen si povrchně libuje nad tím, že každý záběr bude lepší než ten od Hitchcocka. Jenže Vince Vaughn nemá přesvědčivost Anthonyho Perkinse, a ani jediná scéna nemá napětí, a vše spolehlivě zabije až příliš rychlý konec. Čekal jsem, že tohle bude lavina, ale dočkal jsem se akorát laviny smíchu a trapnosti.(12.2.2009)

• sud

Už nikdy nikdo na světe nenamaluje Monu Lisu jako Da Vinci, nepostaví sochu Davida jako Michelangelo, nenamluví Funése lépe než Filipovský a nenatočí lépe "Psycho" než Hitchcock. Tvůrcům se podařilo zabít přesně to, co je na "Psychu" geniální (všechno) a nechali pouze to, co je na něm špatné (nic). Vznikl z toho horor, který není o napětí a vlastně ani o porcování těl. Je to pouze plagiátový paskvil, který má pouze hodnotu takovou, že si divák bude vážit staré klasiky a nikdy se u TV nesetká s odpadem jménem "Psycho" od Guse Van Santa. 0%.(5.8.2007)

Ako film značne neporovnateľné z nezabudnuteľným Hitchcockovým originálom. Ja som sa nenudil, herci podali štandartné výkony, až na kvalitného Williama H. Macyho. Vince Vaughn v roli Normana Batesa v tých časoch ešte nebol komikom, no myslím si, že to zahral celkom dobre, Viggo Mortensen mi bol v tomto filme nesympatický, ale nemôžem povedať, že hral zle a najslabšie výkony podľa mňa podali ženy Anne Heche a Julianne Moore. A film by som zhodnotil ako priemerný, aj keď dosť napínavý (nemožno mu poprieť akú-takú atmosféru).(29.5.2007)

• - Film byl natáčen v Gorman, Los Angeles, Phoenixu a Universal Studios. (henrycruel)

• - V poslednej scéne je matkin monológ zmesou 3 hlasov: matky z tejto verzie, matky z verzie z roku 1960 a Normanov hlas. (rador)

• - Kuchyňský nůž použitý ve slavné scéně patří dle titulků Johnovi Woo. (duklak2)