Alister

Originální film o jehož natočení si doba svým nevkusem žádala. Zajímavý námět spočívá v tom, že nejspíš každý měl někdy pocit, že se svět točí kolem něho a všechno kolem je jen iluze vytvořená pro něho. Jen svět plný rekvizit. A přestože je Truman průměrný mladý muž, nedokáže výborně zinscenovanou fikci prohlédnout, ale hlavně je mu v ní dobře, do té doby než začne mít pochybnosti. Právě s prvním semínkem pochybnosti, ztráty iluze, chce znát pravdu, jež je pro něj důležitější než život, o který málem zkutečně přichází, když se ukáže, že jeho show, která je jen o něm( je tedy vymezená jeho osobností), má větší hodnotu než on sám. Peter Weir opět natočil film, který se zabývá vymezením svobody člověka a jeho právu na ní, přestože okolí má tendenci s ní manipulovat, či ji dokonce vlastnit. Na rozdíl od Weirových Mrtvých básníků však příběh nekončí tragicky, byť si režisér s touto možností v závěru pohrává, nakonec pro Trumana zvolí život (na rozdíl od Básníků, kde je evidentně smrt hlavního protagonisty nutná, aby film zafungoval tak jak má), jelikož jeho otec ( otec ve smyslu tvůrce seriálu a bytosti, jež mu nejvíce rozumí) dokáže na poslední chvíli akceptovat Trumanovu svobodu. Nicméně nejvíce znepokojivou složkou filmu je zkutečnost, že by tomu tak být nemuselo a že lidský život na malou chvíli závisel na mediálním magnátovi, který z Trumana vytvořil pouhou rekvizitu a v poslední chvíli se rozhoduje, že bude akceptovat jeho lidství, načež ho propustí do reality za ohromného jásotu milionů lidí po celém světě, jelikož jejich seriálový hrdina( nikoliv lidský) vítězí. Přičemž lidem na Trumanovi také záleželo jako na oné rekvizitě a přestože s jejím zánikem vznikl člověk, ten už je sotva bude zajímat a přepnou na Kobru 11. Je pak zřejmé, že zkutečným věznitelem Trumana nebyl myšlenkový tvůrce seriálu, ani mediální korporace, ale lidé, kteří chtěli, aby tomu tak bylo. Film je obžalobou nás, našeho morálního vkusu. Zdá se jakoby přes mediální optiku ztrácel člověk hodnotu což se děje za akceptování všech. Velký film na moderní téma, jehož hodnota bude do budoucna narůstat. Perfektní výkon Eda Harrise. ()

1892

Tiež máte pocit, že váš život je totálna fraška? Hlavná postava v podaní Jima Carreyho vám vyrozpráva svoj príbeh. Jeho život je show, pre iných, od zrodenia. Ale čo sa stane, keď to zistíte sami? Utrpenie z vlastného života a odhalenie pravdy, to ponúka špičkový snímok od režiséra Petra Weira. Uvážte sami, ako sa váš život lýši od Trumana... ()

Mr.Hackels

Tohle je klenot, který se bude blyštit ještě hodně let. Jim ukazuje, že nepotřebuje jen naplno využitý gumový obličej, zaměstnaný po celou stopáž jednou grimasou za druhou. Je to prostě pan herec a tady to ukázal opravdu dokonale. A že si tuhle roli zasloužil, o tom nemůže být pochyb. Prokopal se přes zcvoklé zvířecí detektivy, chlápky přes kabelovku a bláznivé zelené superhrdiny. Originální scénář + již zmíněný Carrey dává prostě dohromady dokonalost. Dávám všechny palce co mám nahoru. ()

Petro

Možná jsem tu už někde uvedl, že Jima Carreye moc nemusím a to kvůli potrhlým komediím. V začátku tohohle filmu jsem si pomyslel "už je to tady zase", ale... Jim mě nadchl poprvé ve filmu Muž na měsíci (nebo to bylo ještě dřív ve Věčném svitu neposkvrněné mysli?) . Ve chvíli, kdy jsem pochopil o jak šílenou myšlenku jde, jsem si to pěkně užil. Dobře udělané a k zamyšlení. Fajn. ()

montel

Truman (Jim Carrey) žije spokojený, ovšem trochu stereotypní život. Každé ráno, ve stejný čas odchází do práce a poté se věnuje ženě a svému nejlepší příteli, který se vždy objeví v ten správný moment s platem piv. Jakmile ovšem Truman jednoho dne cestou do práce zahlédne svého několik let mrtvého otce, začne mu být okolí velmi podezřelé. Postupem času zjistí, že je už od narození součástí reality show, kterou sledují milióny lidí po celém světě...Nevím proč, ale mě tento film nijak skvělý nepřipadal. Neříkám, že bych se nudil, vymyšlené je to celkem dobře, ale zase tak geniální mi to nepřislo a Jim Carrey se mi hodí spíše do komedií. Převažuje tedy zklamání i když jsem to trošku čekal. 45% ()

cajda77

Čím více filmů vidíte, tím máte menší šanci, že vás nějaký film překvapí, či vyvede z míry svou originalitou. Ale Truman Show tento úkol hravě zvládá, byť se možná na první pohled zdá originálnější, než ve skutečnosti je. Komerční svět peněz a reklamy zde nabývá vtipně absurdních rozměrů, celý je navíc zabalen v příjemném kabátku. Celkově dobrá zábava! ()

Otan

No pokud je genialita tohoto snímku tak obrovská,já proti tomu nic nemám,proč ale Big Brother též není tak geniální?Snad proto,že v něm nevystupuje Carrey?Ten je sice skvělí,ale stále nemohu najít tu genialitu.Pro mne normální film. ()

Hrobař

Výbornej svět, architekti si pohráli, chvílema mi to připomínalo reklamy ve Fallout 3/New Vegas. Příběhově a nápaditě velmi dobrý a profesionálně zmáknutý Jimem. Dostalo si mě to. ()

TadashiCZ

Originální, vtipný, emocionálně zbytečně nepodbízivý. Zároveň ale krásně ukazující lidský hyenismus a šílenost. Product Placement dokázal vždycky rozesmát. ()

JimmyMadison

Tento snímek naprosto popírá řeči o tom, že je Jim Carrey jen herec s gumovou tváří, který se uplatní pouze v bláznivých komediích, naopak je živým důkazem toho, že zvládne zahrát každou roli, i tu vážnou (o čemž jsme se mohli přesvědčit i ve filmech Muž na měsíci, Věčný svit neposkvrněné mysli, Majestic nebo Číslo 23). Ačkoliv se zdá být Truman show jakožto dojemné drama o Chlapovi kterého drží skupina lidí zavřeného déle než 30 let v obrovském studiu naprosto nereálná a šílená myšlenka, celkové zpracování filmu společně s obsazením herců je dokonalé. Navíc se mi líbí skutečnost, že všechny scény ve filmu jsou od začátku až do konce zcela promyšlené, správně sehrané a nastříhané, a příběh tím má hlavu a patu. Vhodně vybraný styl hudby už dodává filmu jen třešničku na dortu. Za mě 100%. ()

Ag.Sournamek

prvé 3 veci, ktoré musí urobiť každý po zhliadnutí tohto filmu: 1) zbaviť sa telky 2) začať milovať jima carreyho 3) pozrieť si ho ešte raz ()

Tomik9

Dnes jsem se konečně odhodlal shlédnout Truman Show, na což jsem se chystal už delší dobu a odkládal jsem to. Vůbec netuším proč, protože když jsem film dokoukal, tak jsem si jen řekl proč jsem to ještě neodkládal dál, protože už nemůže být moc lepších filmů s podobnou tématikou. Nejvíc mne uchvátila celá myšlenka toho "nafouknutého světa" který se točí jen kolem Trumana. Nejvíce se mi líbil Ed Harris, který prostě takové ty "zápornaky" zahrát umí. Opravdu skvělý film, nezbýva nic jiného než dát pět hvězd a všem DOPORUČUJI! ()

ToMY_SMOG

Od první minuty kvalitní film, útočící na 5 hvězd. Něco nového, originálního, fascinujícího, ale přesto si nakonec 5 hvězd neodnese. Ač se mi tento film, námět i Jim Carrey v hlavní roli líbili, nemohu ho zařadit mezi TOP. Okamžiky, kdy se zastaví celé město, jsou skvostné, ovšem kroky režiséra žal poněkud předvídatelné. S RADOSTÍ DOPORUČÍM, MEZI VYVOLENÉ NEŘADÍM 8/10 => 4* ()

Robino15996

Samozrejme všetci vieme aký je Carrey výborný komediant, ale to, že zároveň dokáže zahrať takto brilantne aj vážnu rolu to je neuveriteľné. Plus keď sa k tomu pridá výborne napísaný, zrežírovaný film a výborný Ed Harris tak nič iné ako dokonalý film ani nemôže vzniknúť. 100% ()

J.J.1972

Nebudem sa opakovat, vsetko tu uz napisal "Loleq7". Akurat dodam, ze este aj vyber herca pre hl.ulohu bol vyrazny omyl. Jim Carrey je sasek, ktoremu sedi AceVentura, LiarLiar, Blby a blbsi, Maska apod.... To je asi ako keby Pierceovi Brosnanovi nasadili cerveny nos a vyhnali do maneze aby bavil deti........ Kto to este nepozeral - vrelo neodporucam....hlupost ako traky...... DODATOK: jaaaaaj az na druhy pokus mi doslo co tym chcel basnik povedaaaaaat: ze VELKY BRAT TA VIDI...!! (kazdeho z nas - email, mobil, fb,...) a vsetci sme len herci v jednej velkej divadelnej hre ktoru reziruje par "reziserov".....a je zbytocne predtym utekat, vsade na teba maju dosah....... ale pocet hviezdiciek nezmenim. mozno aj prave preto. PS: film ciastocne inspirovany polskou klasikou Sexmisia (1984) = zivot ludi v klamstve, pod umelou kupolou - zatial co tam zili v klamstve vsetci, tu klamali len Trumana. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall