Svědek

Witness

Svedok

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1985, 112 min

Oscar 2 : Střih, Scénář + 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera, Herec HR - Harrison Ford, Výprava, Hudba(3.3.2004)

Prvotřídní thriller cca po dvaceti minutách konvertuje k nevěrohodné vyprávěnce o blízkém setkání dvou neslučitelných světů (jedni žijí pro něco, druzí z něčeho). Od druhé čtvrtiny není film zábavný ani jako podobenství s přemírou náboženských odkazů, z nichž nejvýrazněji prosvítá vykupitelský motiv. K vyhnání z domnělého ráje dochází po sesmilnění vyšperkovaném zabitím – víc pod povrch jsem neproniknul. Možná by mé hodnocení bylo jiné po důkladném prostudování Bible a možná vede cesta k pochopení Svědka úplně jinudy. Apendix: Zajímalo by mne například, jestli měla Johnova zběhlost v tesařině nést dva či dokonce tři druhotné významy (Fordovo původní zaměstnání). 70%(3.9.2009)

Napínavý film z (pro běžného "civilizovaného" člověka) neznámého prostředí byl natočen podle výborného scénáře a v hlavních rolích se představuje několik známějších herců a jedna megahvězda - Harrison Ford. Ford je ve své roli snad jako vždy výborný, zajímavá je i hudební stránka filmu a celkově se dá říci, že jde o maximálně vydařený film, což ale platí snad o všech filmech Petera Weira.(5.2.2004)

Se Svědkem začíná Weirovo období výborných až geniálních filmů. Kriminálka kombinovaná s romantikou, prostředí amenitské náboženské komunity, skvělá hudba a jedna z nejhezčích scén, jaké jsem kdy viděl (stavění stodoly). Pecka.(15.8.2011)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $68,706,993Tržby Celosvetovo $77,200,000║ Tak trochu na škodu je že príbeh nie je o niečo členitejší, je až moc priamočiary. Aj keď zas na druhú stranu herecké úlohy sú fakt dosť slušné zahrané, čo film robí viac ako slušným priemerom. Potom aj prostredie kde sa dej odohráva je dosť zaujímavé, také neprebádane ako by sa v danej komunite(Amenitov), kde sa prevažne dej odohráva čas zastavil a aj preto sa z toho mohlo vyťažiť viac, lebo to čo Peter Weir ponúka ma iskru, nefalšovaní zápal a divák by si želal o niečo väčšie sústo k tomu aby bol uspokojenejší. /75%/(5.4.2009)

Amišové mi přijdou velice vtipní a bavilo mě si z nich při sledování dělat prdel. Každopádně film je to dobrej. Harrison Ford je cool a Peter Weir má talent na zobrazování lánů trávy ohýbané větrem a harmonického amišského života. Zaujaly mě tam kontrasty, když třeba tirák musí jet megapomalu, protože před ním jede amiš v kočáře, nebo turisti co si je tam jezděj fotit atd. 70%(14.11.2016)

Příliš rozpolcený film. Kriminální rovina je napínavá, ale užijete si jí jen asi 15 min. na začátku. Pak následuje romantická rovina, která je opravdu romantická a zabírá většinu filmu, ale tady se má řešit vražda! A posledních 15 min. je zase krimi. Dohromady to nesedí. Film neví, jestli chce být romantický nebo kriminální.(8.9.2003)

• mandes

rozpocet ? trzby americke $68,706,993(11.11.2006)

Nikdy ma to nebavilo a Harrison Ford nikdy nebol mojím megaobľúbeným hercom, čiže nie som hotový z famózneho výkonu, ktorý údajne v tomto filme predvádza. V tej dobe asi bolo osviežujúce vidieť Indiana Jonesa a Hana Sola v niečom normálnom a civilnom, ale že by som zrovna toto označoval za mimoriadny herecký výkon? To ozaj nie. A hoci sa vždy rád prihlásim na stranu skvelého austrálskeho rozprávača Petra Weira, Svedok mi nesadol a odjkaživa som ho pokladal za v lepšom prípade priemernú, štandardnú a predvídateľnú kriminálku. Trocha "inou" ju robí umiestnenie do amenitského prostredia, ale mne osobne to nie je príliš blízke, takí ľudia, taká životná filozofia. Absencia akcie neprekáža, ale čo zostane bez nej? Nenápaditý scenár? Nevýrazná réžia? Viggo Mortensen? Kde? Čo? Polepšený cynický policajt? Takmer som dal 40%.(3.11.2004)

Prvni pulhodinku naprosto totalne neoriginalni kriminalka, kterejch se urodi desitky kazdej rok, ale pak se dej presune na farmu mezi amise a i kdyz ani tohle neni originalni, je to rozhodne zajimavy. A na zaver tu nechybi pekny akcni finale. Celkove jednotlivy casti silne neoriginalni, ale jako celek to funguje vice nez dobre a prave diky spojeni dvou docela odlisnejch zanru to ziskava i urcitou originalitu, navic je film perfektne natocenej a Harrison podava fakt paradni vykon, ale o nejakym zivotnim bych rozhodne nemluvil.(30.11.2008)

Výborný snímek. Skvělá kamera a režie... Harrison Ford tu podává životní výkon.(13.6.2002)

Jeden z těch filmů, který jsem viděla už dříve, ale na který ráda vzpomínám: Je možné, že dnes bych ho hodnotila jinak, ale to by nebylo fér, takže to bude čtyřka a není vyloučené, že ho jednou znovu opráším a mrknu se na něj:-)(29.9.2017)

Kdyby se z filmu vyhodila zhruba hodinová pasáž o tom, co obnáší takovej život mezi příslušníky amenitů, zůstal by hodně slušnej krátkej krimi-thriller. Takhle jsem neměl sílu to ani dokoukat na jeden zátah, protože jsem uprostřed začal usínat. Opravdu netušim, co je zajímavýho nebo zábavnýho na dojení krav, stavění stodoly a popijení limonády, že to muselo tvořit víc jak polovinu filmu. Když už nějakej film o amenitech, tak radši třeba Kingpin. Tam je ten jejich ujetej způsob života podanej aspoň komicky. Tohle byla prostě nuda. Takže z toho téměř 2-hodinovýho filmu je dobrejch cca 30 minut na začátku a 20 minut na konci. Jo a pak ještě musim pochválit hudbu. Ta ty Vejrovy filmy vždycky dost vylepší. Ať už tu hudbu vytvořil starej nebo mladej Jarre.(16.10.2012)

Ten film je od samého (velmi překvapivého) začátku trochu jako sen. A to mám rád... O Shawshanku si všichni myslí, jak je geniální. Jenže není ani z jedné desetiny tolik geniální, co tento snímek. Svědek by si první místo na csfd zasloužil bez připomínek. Bohužel se zdá, že místo toho zůstane i nadále absolutně nepochopen většinou diváků. Není to sice úplná srdcovka, ale genialitu toho filmu vnímám velmi ostře. Poklona.(25.2.2008)

Weirovi k vytvoření napínavé scény stačí tak málo, jeden chlapec na policejní služebně ukáže překvapeně na fotografii oceněného policisty a divák v křesle se ošije víc než při nějaké naháněčce. Pak se to všechno roztáčí dál, změní se prostředí a mezi lány polí a v dřevěných barácích je takový ten klid, co věští bouři. Úplný závěr však proběhne poněkud jinak, než je v žánru obvyklé. Právě v tomto filmu měl podle mě Harrison Ford svojí nejlepší roli.(4.10.2012)

Možná trochu polovičatý film, který načne víc věcí, než kolik dokončí, ale Peter Weir opět předvádí precizní režii, kdy vše zobrazené docela funguje. Harrison Ford navíc tuhle one man show zcela zvládá utáhnout.(9.1.2012)

Romantická linka na pozadí střetu dvou „civilizací“ a klasická krimi o zkorumpovaných fízlech, to vše v poměru 2 ku 1. Plusy jsou Weirova sebejistá režie a nevtíravý a přitom podmanivý Jarreho hudební podkres. Mínusy, že ten poměr mohl být opačný, občasná křečovitost Hana Sola na planetě Amišů a K.McGillis valící bulvy jak při přetížení 3G v Maverickově kokpitu. Jinak bezesporu pozoruhodný film se specifickou atmosférou, působivostí a nečekaně klidným vyvrcholením.. P.S.: Je neobvyklé, když je ve filmu nějaká uzavřená komunita podána tak sympaticky, že byste si s nimi klidně dali chlazenou limonádu, podojili jim krávy a společnými silami postavili stodolu rychlejc, než skřítci v Ať žijí duchové. Zkrátka žádné anální zneuctění při náboženském rituálu a rozpíchání rezavými vidlemi (a to ještě ne nutně v tomhle pořadí)..(2.2.2015)

Po vynikajúcom začiatku si človek hovorí "ejha, ďalší skvelý napínavý thriler", aby boli jeho nádeje po cca 15tich minútach nekompromisne zmarené. Na rad príde jemná romantika s príjemne duchárskou hudbou, ktorá lemuje atmosféru čoby vystrihnutú spred sto rokov. Petra Weira mám rada, ale tu nemá ujasnené, či natáča thriler alebo romantickú drámu, čo je dosť veľká škoda, lebo úvod sa perfektne rozbehne, stred je však pochovaný vedľajšou linkou, ktorá sa mi do ostatného deja vonkoncom nehodí. Škoda, začalo to bravúrne. Ale začiatok a krátky koniec nezachránia "to kriminálne prázdno" uprostred.(18.9.2010)

Žánr policejního dramatu se prolíná s lyrickou romancí, zkorumpované prostředí městské civilizace kontrastuje s venkovskou asketickou idylou - tématicky originální hollywoodský drink namíchaný a servírovaný Australanem Peterem Weirem. Čistý filmový zážitek, který za těch třicet let téměř vůbec nezestárl. 80%(27.4.2015)

Vynikající film nejen po kriminální stránce, ale i po té příběhové. Konfrontace policisty Booka s anachronistickým prostředím amenitů (Weirovo oblíbené téma střetu dvou různých kultur) je podáno lehce, nenásilně a uvěřitelně. Všichni herci hrají příjemně civilně - výborný Harrison Ford, skvělá Kelly McGillis a velmi potěšil Josef Sommer. Snímek je napínavý od začátku do konce (i klid v přátelské komunitě působí jako klid před bouří) a scéna ve stodole je dokonalou tečkou tohoto nezapomenutelného filmu. Dávej na sebe pozor mezi těmi Angličany! 95%.(28.9.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8