Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

sanikope

Bez akýchkoľvek pochybností si DI zaslúži byť v mojej osobnej top10 všetkých čias medzi noir movies. Wilder len dokazuje že v tomto žánri bol a asi aj zostane king. Podla Cainovho románu sa podarilo Wilderovi s Chandlerom napísať klasický noirovský scenár. Nechýba v ňom slobodný detektív a ani blond femme fatale. A plus časovanie zločinu takmer na stotinky presne. A načo som sa okrech hlavných hrdinov tešil? Predsa na Walterovho šéfa Bartona Keyesa, ktorý ma pri každom zjavení dostával úplne do kolien. ()

balcazar

Výborné! Zápletka perfektne prešpekulovaná, no pre diváka jasná a zrozumiteľná. Moje nadšenie je stopercentne posilnené tým, že keď v úvode filmu zbadám čierno-biely obraz, nemám jednoducho veľké oči a môžem byť len prekvapený. Poistku smrti som si po celých 107 minút užíval! ()

Adiemus

Noir nepatří mezi mé oblíbené žánry, ba přiznávám, že většina mě k uzoufání nudí. Ale všude existují výjimky a Pojistka smrti je jednou z nich. ()

junxi91

Temný příběh o jednom pojišťovacím agentovi jménem Walter Neff, který miluje svou práci a dělá ji poctivě už 11 let. Jeho šéfem je vyšetřovatel Barton Keyes, který dokáže prohlédnout každý pojišťovací podvod, hlavně tedy to, co policie neodhalila. Má totiž v žaludku malého zeleného mužíčka, který mu začne dělat nevolno, jakmile se zabývá pojistnou událostí, ve které něco nesedí a jedná se o podvod. Přesvědčí se o tom také jeden kamioňák, který si zapálil svůj kamion sám a chtěl peníze z pojistky. Walter má nového klienta, starého a nerudného dědka pana Dietrichsona, který má krásnou dceru Lolu a také mladou hezkou, blonďatou a pořádně vychcanou manželku Phylis, která je nevlastní matkou Loly. Při návštěvě však není pan Dietrichson doma, zato je tam však Phylis, která navrhuje, aby byl její manžel přesvědčen o tom, aby nevědomky podepsal úrazové pojištění, ze kterého by ona v případě jeho smrti inkasovala dvojnásobek částky, došlo-li by k "nehodě". Manželovi je však řečeno, že podepisuje pouze prodloužení pojistky svého auta. Walter tento plán nejprve odmítá, ale po návštěvě Phylis v jeho bytě změní názor. Zorganizují to chytře - starý pracuje na ropných plošinách a hodně cestuje vlakem. Nehoda ve vlaku je právě ta smrt, která zajistí dvojnásobnou výplatu pojistky. Phylis ho tedy veze na nádraží, ale v kufru číhá Walter, jenž jej zezadu zabije. Následně nastoupí do vlaku místo starého a dokonce si lehce popovídá se spolucestujícím, ale hned poté vyskočí z vlaku na místě, kde čeká Phylis s mrtvolou, kterou pak nastraží na koleje. Walter má navíc skvělé alibi, protože nechá svého mouřenínského sluhu, aby mu umýval auto a opustí byt zadním vchodem. Ani podezřívavý Keyes ho neodhalí, i když je mu jasné, že nemohlo jít o sebevraždu. Walter měl namále, když se v Keyesově kanceláři objevil onen spolucestující, který jej však naštěstí nepoznal. Keyes zcela logicky podezírá Phylis, jelikož jí měly být vypláceny peníze, a také Nina Zachettiho, což je přítel mladé Loly, který se ale každý den vídá s Phylis. Tím pádem přestane mít Walter k Phylis důvěru a chce z toho všeho raději vycouvat. Lola navíc podezírá Phylis nejen z vraždy jejího otce, ale také z dřívější vraždy její matky, když se o ní starala. Walter má jasný plán, jak to celé ukončit. Navštíví Phylis v jejím bytě, ale ta má už svůj plán. Po zavření okna na něj Phylis vystřelí a prostřelí mu rameno, načež ji Walter sebere zbraň a zastřleí ji. Venku čeká na Nina, kterého pošle za Lolou, a jde do své kanceláře, kde nahraje do diktafonu dlouhou zprávu pro Keyese, kde mu vylíčí celý příběh. Keyes byl skutečně blízko, prakticky to vražedné spiknutí odhalil celé díky svému mužíčkovi, skvělé dedukci a znalosti statistik, ale spletl si muže, který to celé s Phylis spáchal. Věděl, že ti dva v tom musí jet spolu jako cestující v tramvaji, a dojet až do konečné stanice - na hřbitov. Celkem mě to bavilo, napětí a tajemna bylo v tomto filmu dost a konec s krvácejícím Walterem, který nedošel ani k výtahu to celé patřičně završil. () (méně) (více)

Lobotommy

Tak jsem to jednou zkusil... Možná, že už jsem nějakej Film-Noir někdy viděl, ale určitě ne záměrně, jako to bylo v tomto případě. Takže to byla pro mě asi premiéra. Šel jsem do toho s určitou představou (maník sedí za dubovým stolem, kalí whisku, za oknem prší a jeho občas nasvítí blesk a on vykládá vo tom, jak se něco strašně posralo a ještě tam byla jedna taková ženská), která se mi naprosto splnila. Asi se ještě na tento žánr mrknu, protože mě celkem zajímá, jak bude tohle syntagma (předpokládám, že je asi pořád stejný :) ) v jiných filmech různě a s různou šikovností vyplňováno. ___ A vzhledem k tématu musím říct, že problémy s pojišťovnama jsou asi od tý doby, co vznikly. Hezky ti vysvětlej, jak je všechno, co se může stát pokrytý pojistkou, a pak nic nedostaneš, protože se to zrovna stalo tak, jak se to vlastně nikdy nestává a to pochopitelně pokrytý není. A když se pojistíš na to, co se nikdy nestává, a ono se to najednou tak stane, tak ti taky nic nedají, protože jsi natuty podvodník, protože přece není možný, abys to trefil a pojistil se proti něčemu, co se nestává a ono se to zrovna stalo a ještě tobě, když jsi pojištěnej ;). ()

karlee

Takto se má točit Chandler. Děj je sice předem jasný, ale atmosféra parádní, hlavní hrdina škrtá sirky o palec a před polibkem hlásí "Shut up, baby". ()

Rimland

Skvělá atmosféra, zápletka, scénář, herci. MacMurray coby protřelý pojišťovák bafe jednu cigaretu za druhou, což vyvažuje pouze počtem břitkých hlášek, a (ne)odolává svůdnému vábení prototypní femme fatale Barbary Stanwyck (i když Jane Greer v Pryč od minulosti je podle mě větší mrcha), ve které by každej racionálně smýšlející mužskej musel vycítit bestii na první pohled i kdyby nechtěl (no vážně, s tou parukou co jí Wilder navlík...). Pro mě ideál čtyřicátkového noiru. Jinak souhlasím s Mattym, že by to při troše snahy skvěle fungovalo jako černá komedie. Ty vedlejší postavy (Keyes, Jackson, Norton) mě místy rozesmávaly až nepatřičně (což je, jak jsem po tuctu jeho snímků zjistil, u Wilderových "seriózních" filmů dosti běžný jev). ()

Rattlehead

Parádní snímek, naprostý kult a nejlepší femme fatale v historii kinematografie. Když se poprvé objeví na plátně, je to jako zjevení. Rána přímo mezi oči. Takhle má vypadat osudová žena, pro kterou je muž ochoten i zabít. A aby toho nebylo málo - "Mohli jste Barbaru Stanwyckovou vzbudit uprostřed noci a znala by svůj text" - pochvaloval si ji Billy Wilder. Zajímavost ke scénám z obchodu - jelikož právě probíhala válka a panoval všeobecný nedostatek, byla najata ochranka, aby zboží hlídala. Navzdory tomu se ztratila plechovka broskví a čtyři mýdla.. ()

pepino

Nebudu se rozepisovat. Stejně bych se jen opakoval. Tento noir film je skutečně tak skvělý jak se o něm říká. ()

Asdas

Parádna Noirova záležitosť ,kde ešte aj zapaľovanie cigarety, dym a zapálená cigareta vyzerajú štýlovo . Wilder na prvý pokus nesklamal . ()

gicous

Nejslabší Wilder, co jsem prozatím viděl. Samotná stavba příběhu společně s dialogy ze sebe vyzařují již tradiční Wilderovskou dokonalost, ale tentokrát tyto dva aspekty zůstávájí bez silnější herecké podpory. Zejména jsem se minul s hlavní herečkou, jejiž famme fatale byla v mých očích pouze sterilní napodobeninou svých slavnějších kolegyň. Postrádal jsem u ní silnější osobnost, ve které by se spojovala prohnanost, vnitřní kouzlo, sex appeal a krása. Tedy typické zbraně k uhranutí hlavního hrdiny, jimiž by ho dohnala k takto fatalnímu kroku. V důsledku tohoto mi motivace Waltera k činu přišly nedůvěryhodné a strojené. Vzhledem k datu vzniku filmu se jedná o slušný dobový thriller. Ale co si budeme nalhávat, Pojistka smrti zestárla a dnešnímu divákovi už nemá příliš co nabídnout. 6/10 ()

smatana.sk

Presvedčivý noir, najmä v detailoch: prísne utajená príprava dokonalého zločinu, avšak manželka neodolá, aby si pár dní pred zavraždením svojho manžela nevyskúšala pred zrkadlom čierny klobúk a závoj. ()

carter...

Brilatní snímek, který vás přinutí jej sledovat od prvního do posledního střihu. Velmi efektivně fujnguje zvolená vypravěčská forma výpovědi z pohledu hlavní postavy Waltera Neffa. Ve filmu je samotný zločin s vyšetřováním postaven na druhou kolej. Tomu odpovídá prostor mu věnovaný. Nečekejte proto, že přijede ušmudlaný peugeot, z něhož vystoupí neméně vypadající detektiv s balońákem, zapálí si doutník a spustí vyšetřování jak se na detektiva sluší a patří plné výslechů, důkazních stop, křivých výpovědí, spocených čel a chrastících želízek. O tom tento film není. A proto ve filmu o ,,pravého" detektiva ani nezakopnete (byla by ale chyba, kdyby vás tato absence od filmu odradila). Na první kolej není postaveno nic víc zajímavějšího, než-li lidská osobnost, role ženy a muže a jejich proměna v průběhu nastálých událostí. Proč vidět: 1) Jestli toto právě čtete, tak již není žádný zásadní důvod, proč film nevidět 2) Vzpomněl jsem si na spisovatele science fiction Ondřeje Neffa 3) Ženám se budou počas celého filmu podlamovat kolena, je proto obzvlášť vhodné, aby v jeho průběhu byly ženy nejlépe v pozici sedu nebo lehu, neboť kadence slova ,,baby" je rychlopalná a účinek okamžitý. Při nedodržení pokynů tohoto manuálu Pro ženy, může být účinek při nedbalosti a souhře okolností až smrtelný. Manuál Pro ženy doporučuje 9/10 dotázaných žen a 1/10 dotázaných ženatých můžů Pozn.Před samotným shlédnutím jsem si prošel zde pár komentů a zajímavosti k filmu a musím se vyjádřit k postavě Phyllis Dietrichsonové, kde byla vymalována jako chladná, vypočítavá mrcha a jako jedna z nejzápornějších ženských filmových postav své doby. Očekával jsem proto, že až nastane její odvrácená strana tváře, uvidím její ďábelsky chladnokrevný, lstivý přímý pohled, po kterém se ponoří místnost do temnoty a mě popadne panická úzkost a začnu v ten moment uvnitř sebe proklínat všechny ženy od plavovlásek po černovlásky.......no, a světe div se , ten moment nepřišel. Pro mě tak zůstalo ztvárnění role Phyllis za očekáváním ()

PlayEasy

Vynikající herci (v čele s ďábelskou Barbarou Stanwyck), nadčasová forma vyprávění, jedinečná atmosféra, vypjaté dialogy - to vše dává dohromady vůbec nejlepší noir všech dob. 100% ()

Binne

Film pochází z roku 1944, Občan Kane je ročník 41., režie a producent měli necelé 3 roky příprav pro komplexní a promyšlený scénář, kterým Pojistka smrti rozhodně je. Příběh nám představuje půvabnou ženu, která do detailu zná každý záhyb vlastního těla a tak přesně tuší, jaký její krok bude pro muže atraktivní a jaký ne. Tímto způsobem se jí podaří dokonale zmást pojišťovacího agenta, s nímž uzavře zdánlivě velmi výhodnou dohodu. Scénář je klasickou předlohou dokonalého noir filmu, který je především spojován s low key černobílým vzhledem založeným na expresionistické kinematografii (nutno zmínit Sunset Boulevard nebo Plynové lampy). Zároveň se noir film vyznačuje také afektovaným chováním jednotlivých postav, přičemž povětšinou bývají velmi cynické a prosté hlubšího kladného prožitku. V kombinaci s černobílým efektem to působí nesmírně přirozeně a téměř "nelidsky". Pojistka smrti si tedy na nic nehraje, není nutné připravovat se na napětí nebo strach...nic z toho nám nenabízí. Je nutné se připravit na elegantní a půvabné zlo, které je plíživější a nebezpečnější než to, které je nám nabízeno dnes. Na erotiku, která je mnohem svůdnější ale chybí ji bezprostřednost, také na absenci lásky, pro kterou v podobných případech není místo - aspoň ne pro tu šťastnou. ()