Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

swed

Chybí tu snad něco? Muž lákaný do smrtící sítě osudovou femme fatale, voiceover hlavního hrdiny, šerosvitné hrátky s obrazem, naléhavý hudební doprovod... Pojistka smrti má zkrátka všechno, co se od noiru očekává. Wilderova náladotvorná režie je podpořena výbornou hereckou trojicí a napínavým Chandlerovým scénářem zaplněným brilantně údernými hláškami. Povinnost pro každého fanouška žánru. 10/10 ()

PogoJoe

"Vražda není nikdy dokonalá. Dříve nebo později se něco pokazí. A pokud jsou v tom zapleteni dva lidé, bývá to obvykle dříve. Spáchali vraždu a to není jako kdyby spolu jeli tramvají a mohli každý vystoupit na jiné zastávce. Jsou spolu svázaní. Musí spolu jet až na konec linky. Je to jednosměrná cesta a poslední zastávkou je hřbitov." Bravo! Jako kdybych četl povídku od Raymonda Chandlera (i když je film podle knihy J. M. Caina), jeho rukopis na scénáři je znát a jeho typické "hlášky" a monology působí místy jako parodie sebe sama. Brilantní herecké výkony nejen MacMurrayho a "femme fatale" Stanwyckové, ale také E.D. Robinsona v roli Waltra. Výborná atmosféra, hudba, gradace, zpracování - bavil jsem se. ()

FilmFan24

Tak tohle je vážně paráda. Nepopírám, že starou americkou klasiku mám hrozně rád. Tohle je navíc precizní film-noir, kde ústředním námětem je jedna uzavřená životní pojistka bez vědomí pojištěného. Femme fatale, perfektní zločin, strach, nedůvěra a výčitky svědomí. Celým filmem se táhne hustá atmosféra plná břitkých dialogů a monologu vypravěče - vraha, který se zpovídá svému šéfovi, který je likvidátor pojišťovny a zároveň přítel. Přímo učebnicová ukázka poctivé filmařiny. ()

Foma

Vynikající noir. Tváří se drsně, ale je citlivej, skončí špatně, a přesto dobře. Hodně silnej film, pro mě s jakýmsi filosofickým podtextem, ne zcela definovatelným, ale určitě přítomným. Snad, že přiklonit se k dobru má cenu třeba i v poslední chvíli. ()

Aleee89

Billy Wilder byl jedním z nejlepších režisérů své doby a myslím, že je jím dodnes. Má filmy, které se mi líbily mnohem více, ale ani jeho Pojistka smrti není špatná. Taková stará dobrá kriminálka, která je napínavá a drží se těch nejlepších tradic žánru. Film jsem zhlédla částečně kvůli Wilderovi, ale také kvůli tomu, že se postupně dívám na filmy z žebříčku imdb top 250. Pojistka smrti se hřeje poměrně vysoko a pro mě to byl zajímavý tip na zajímavý film. ()

kinderman

Spolu s Garnettovou adaptací jiné Cainovy knihy: Pošťák zvoní vždy dvakrát (1946) tvoří Wilderova Pojistka smrti esenci noirového žánru (tedy za předpokladu, že noir chápeme jako žánr, nikoli jen jako soubor stylotvorných prostředků). ()

Fanucci

Precizní, skvěle napsané dílo. Opravdu vrchol noiru s parádní femme fatale. Navíc úžasně zahrané. Čístých 5 hvězd. ()

kagemush

Řekl bych ,že filmaři jsou Cainovi ještě trochu dlužni ve zpracování ,,Pošťáka který vždy zvoní dvakrát".Protože když se povedlo tohle a to téměř dokonale,proč by to nešlo i jindy. ()

Martin741

Dalsi, v poradi uz druhy Wilder, ktoreho som videl. Film Double Idemnity je klasicky noir "se vsim vsudy". Ocenujem hustnucu atmosferu, perfektny scenar a reziu a skvelu Barbaru Stanwyck, ktora podala velmi kvalitny herecky vykon. 100 % ()

Wiikii

Není potřeba mnoho, aby vzniklo něco výtečného. Parádní noir-krimi-thriller s kvalitními herci a dobrou režií. .... HODNOCENÍ: 95% (5*) ()

MrPierc

Inteligentní kriminálka zahalená v noir hávu té doby. Všechno je tak trochu tajemné, šmrncovní a hlavní ženská představitelka je i na tu dobu blonďatá sexy vamp se špičatou podprsenku v každém záběru. Muži chodí v oblecích a jsou galantní, ženy se vznáší s dlouhými vlasy a napnutými svetříky. V tomto prostředí se odehrává velmi dobře vymyšlený příběh o vraždě kvůli životní pojistce. Zajímavé charakterové postavy, které jsou dobře zapamatovatelné. Fred MacMurray je sice sebevědomý pojišťovák, který je znalý světa, ale ani jeho důvtip neodolá sexy vražedkyni s milým úsměvem! ()

BarryLyndon

Musel jsem se kouknout, jestli jsem místo ze složky "Wilder" nepřehrával ze složky "Hitchcock". Jednoduchá záplatka bez přehnaných twistů s o to působivějším a nervy drásajícím provedením. Přál jsem jim to a třásl se, kde se to podělá. :) 9/10 ()

Topco

Chcete niekomu na jednom jedinom filme demonštrovať, čo je film noir? Pustite mu Poistku smrti. Tá disponuje všetkými správnymi noirovými esenciami: retrospektívna narácia, voiceover hlavnej postavy, dokonalý zločin, femme fatale, tieňohra, dážď, dejový zvrat. Z hercov víťazí vynikajúco obsadený Edward G. Robinson s neodmysliteľnou cigarou. Inteligentný a rafinovaný scenár je strhujúci aj dnes a tento príbeh, ako i jeho prevedenie nemôže neosloviť a neprekvapiť aj súčasného diváka a priaznivca krimi thrillerov. Jednoznačne jedna z najlepších noiroviek! 10/10 ()

Desgenais

Plnému hodnocení brání jen Barbara Stanwyck, protože jsem jí to vážně nežral. Holt není můj typ, možná je to dobře ;) ()

tomtomtoma

Velice kvalitní film noirového žánru o pokušení, zločinu a tragickém konci. Strhující temná atmosféra napětí a očekávání věcí příštích. Chladný kalkul a touha po penězích, tělesná vášeň, téměř dokonalý zločin a postupné psychické rozkládání obou pachatelů, mezi něž se postupně vkrádá více a více stínů pochybností o věrnosti toho druhého k nim samotným. Pojišťovací agent Walter Neff (dobrý Fred MacMurray) je okouzlen a sveden půvabem ženy. S příslibem její lásky a tělesných rozkoší a vidinou pěkné sumičky peněz, se vrhá do dokonalého zločinu, který má jednu vadu. Chladnokrevně vypočítává žena Phyllis Dietrichson (dobrá Barbara Stanwyck) neváhá pro uskutečnění vraždy svého manžela nabídnout cokoliv. Její umění ovládnout mužská srdce svým ženským půvabem a šarmem je dokonalý. Ale pomalu se utahující smyčka jejich odhalení je vrhá proti sobě, aby se v touze po záchraně, navzájem podrazili a umlčeli. Z dalších rolí: likvidátor pojistných událostí Barton Keyes (dobrý Edward G. Robinson), odhalující krok za krůčkem vraždu, aby tím spustil sebezničení vražedné dvojice, Phyllisin manžel pan Dietrichson (Tom Powers), oběť chtivé dvojice, jeho dcera Lola Dietrichson (Jean Heather), bezmocně přihlížející tragickým událostem, žárlivý Nino Zachetti (Byron Barr), nevyrovnaný Lolin přítel, a pan Jackson (Porter Hall), důležitý svědek zločinu a podvodu. Opravdu rozkošné pokoukání, pozoruhodný příběh a úchvatný styl vyprávění s obrovskou silou a inteligentním nesvázaným nadhledem. ()

C0r0ner

Nádhera. Kromě jediného faktoru nebyla Pojistka smrti o nic lepší než naprostá většina zbylých filmů. Nicméně ten jediný faktor to hravě posunul na pět hvězdiček. Samozřejmě je řeč o scénáři, na který byla vážně radost koukat. Wilder k tomu navíc přidal parádní režii, takže jsem si tenhle noir vážně užil. 100% ()

zette

Muj ctvrty film od Billyho Wildera a pomalu musim konstatovat, ze toto je snad ten nejlepsi reziser v historii kinematografie. Je az nepopsatelne, jakym zpusobem tento clovek umel delat filmy, vse genialni (snad jen herecky vykon Stanwyck nebyl na 100%). Fantasticke bylo, jak kazdy odvozoval verzi vrazdy/nehody po svem a vse pripadalo strasne logicke, k tomu pripocist vybrousene dialogy... Wilder byl buh, to je jasne! ()