Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

derryl

O filmu lze psát jen v superlativech, a proto budu stručný: Sunset Blvd. jsem si zamiloval a každé shlédnutí opojenost tímto dílem zvyšuje! Viděno v kině a to je naprosto úchvatné! (Viděno v kině na LFŠ 2013). ()

vander19

Som výlučne odchovancom farebných filmov, HD technológií a 3D kín. Ale občas je príjemné si pripomenúť minulosť. Keďže minulosť môže byť slávna a krásna rovnako ako v súčasnoti robené filmy. Takže keď som zistil, že v kine dávajú tento film, neváhal som. Od úvodu ma nesmierne zaujal. Bolo výborným nápadom z jednej časti zapojiť hlavnú postavu aj ako rozprávača. Išlo o veľmi dobrý ťah, ktorým ma film hneď zo začiatku zaujal. Celý čas cestou z kina som premýšlal čím to asi tak bolo a myslím, že som na to prišiel. Holden ako rozprávač bol bohovský. Rovnako ako postava Swanson, vyhasnutej hviezdy nemých filmov, trpiaca komplexami, chýbajúcou slávou s dávkou pozlátka. To ako film skončí je známe od začiatku, ale ako sa ku tomu koncu dopracuje je nesmierne zaujímavé sledovať. Totálne nadčasové dielo, ktorému noir len pridáva na neskutočnej atmosfére. ()

Prochy38

Moc hezký a silná příběh. Nadčasový, jak tu mnozí píší, dost možná taky. Ale neznám moc filmů z té doby, takže nejsem schopen tvrdit. Všechny 4 ústřední postavy vynikající. G. Swanson rozhodně nezapomenutelná. A N. Olson opravdu krásná. Jak jsem psal, moc hezký a zábavný příběh. Konec drsný, ale sedí perfektně. ()

Milodar

Bezva film s neopakovatelnou atmosférou. Bohužel, piha krásy jaksi chybí, a to díky pani Glorii Swanson, které nejspíš pan Wilder řekl: "Hele až budeš jeblá, tak to musí být strašně moc vidět a to každou vteřinu, aby i čtyřicetileté děti z ústavu pro metálně potižené pochopily, že jsi blázen, jo?". ()

Duch217

Klenot, kterému jsem se z neznámého důvodu velmi dlouho vyhýbal. Celé téměř dvě hodiny jsem ani na chvilku neztratil pozornost a s napětím očekával, co se bude dít dál. Velmi dobrý a svým způsobem i netradiční film, který rozhodně stojí za zhlédnutí! ()

Rozjimatel

Tento film u mňa rastie každým ďalším pozretím. Pri prvom pozretí som bol dosť zaskočený a odradený tou chladnou iróniou až cynizmom, ale pri druhom pozretí som už dokázal film oceniť a zrejme mu prichádzam na chuť. Hoci je film až tragicky vážny, dokázal som sa pri ňom baviť, pôsobil na mňa akousi zvláštnou atmosférou. Už samotný starý dom, ktorý je ako hrobka s dvoma múmiami, má dosť silnú atmosféru, ale až výborné herecké výkony ju umocňujú. Glória Swanson ako Norma Desmond je priam démonická. ()

listr

Bravo! Výborný film o trpkém osudu zašlé hvězdy, která se pokouší o "návrat". Každá postava má svou stinnou stranku, coš dodává filmu punc autentičnosti a skutečného života. Gloria Swanson jako herečka, která žije ze své dávno vyhaslé slavy je opravdu k pláči a scéna ve které jde naposledy vstříct objektyvu kamery mi zůstane stašit v hlavě navždy. ()

willis

Film výjimečný svým ironickým pohledem na svět Hollywoodu. Herecké obsazení přidalo na autenticitě. Mně otevřel oči článek o tomto filmu v Cinemě. ()

rybitvi

Naprosto zaslouženě bývá tento skvost řazen mezi nejlepší filmy všech dob! Víc už nemá cenu psát, jak by řekla Norma Desmond:"Words,words,words....." ()

Eruntano

Co se to stalo? Začátek vypadal tak slibně, vtipně komentující Joe mě vtáhl mezi poloobskurní postavičky ve slibné zápletce a já byl dokonale naladěn na velmi unikátní zážitek... jenže pak se nějak přestaly dít věci. Joe se dobrovolně zasekl v Normině domě a pro mě jako by se zasekl veškerý vývoj. Než přišel konec, hrdinové se mi okoukali (až na Maxe,který mile překvapil a při sledování mě nakonec jediný povzbudil) a příběh mě utahal. Působení ustalo a finální (vlastně téměř veškeré) sdělení mě nijak zvlášť neoslovilo. Snad nemám pro tento film správný cit, snad dávám přednost přemýšlení o jiných věcech než Billy WIlder, kdo ví. Obdivuji autory i herce nejen za výkony na plátně, ale i za odvah, s jakou se postavili k tématu (Glorii Swanson bych se s chutí poklonil), ale dal-li bych mu čtyři hvězdy, jak jsem uvažoval, bylo by to z pouhé milosti, což nechci. Má zlatá filmová pokladnice holt zůstane naplněna jinými perlami. ()

ekomo

Špičkové dílo ještě ze starého Hollywoodu, zasazené do ne až tak docela známého žánru, jakým je film-noir. Nicméně i přes asi nepříliš velký zájem fanoušků tohoto žánru, snad v každém musí tento film vyvolat pocit tajemna, dramatičnosti i ukázat upřímný obraz tehdejšího Hollywoodu. ()

Jorge-Z

Poctivý film z prostředí Hollywoodu, který poukazuje také na tu druhou chudou stranu mince. Z Glorie Swanson jsem měl fakt strach, byla tak zblblá svou dávnou slávou až mě to děsilo. ()

KatRi

Labutí píseň jedné hollywoodské hvězdy - z časů němého filmu. Nutno podotknout, dokonalá labutí píseň.. Ta vášeň po comebacku, která na vás prosakuje z obrazovky, ta touha po tom být nesmrtelnou modlou je natolik procítěná, že bude ve vašem srdci rezonovat ještě hodně dlouho. A ano, zdůrazňuji srdci, protože tohle si člověk musí odžít, to nejde zkouknout, aniž by vás to zasáhlo. Tak moc dobře je to natočené, zahrané... ()

Milky.

Takové filmy se už dnes netočí. A je to škoda! Po shlédnutí tohohle filmu mám chuť většině filmů co jsem tady hodnotil snížit hodnocení o alespoň hvězdičku pokud má Sunset B. dostat maximální. Propracovanost, scénář, herci...boží. Nemůžu si pomoct, ale ať jsem při sledování hledal jak jsem chtěl tak jsem prostě žádnou chybu a ANI VATU, kterou se běžně tvoří většina dnešních filmů, prostě nenašel. Tenhle film obsahuje vše, co potřebuje a žádné další zbytečnosti v něm nejsou. Nejspíš se nikdy nezařadí k mým nejoblíbenějším filmům, ze kterých si budu ve chvílích nudy pouštět dobré scény, ale rozhodně je to jeden z nejkvalitněji natočených filmů co znám. No dá se hodnotit jinak? Asi největší okamžik celého filmu byl výraz na tváři Maxe když u kamer režíroval závěrečný sestup Normy ze schodů. V tom obličeji jste vyčetli všechny jeho emoce, temnou historii života s Normou, sebezapření, přemáhání a utrpení. Dokonalý herecký výkon až mi z toho šel mráz po zádech. ()

fredisek

Skvělé drama, kostrbatá romance. Jednou někoho políbíte a možná ani to ne a už jste zaláskovanej/zaláskovaná až na půdu? Padesátá léta byla zkrátka jiná doba, o tom žádná, ale měla styl a šmrnc, i když trochu afektovaný. PS: Tehdejší angličtina taky válela: "Dejte do té rakve červený satén. Let's make it gay." Tak hlavně ať je veselo. ()

Ollie235

Nadčasový (ano, ani já se tomu slovu vyhnout nedokázal) snímek o nezvladatelné touze po slávě a uznání, který sám o sobě takřka slouží jako definice noiru. A že jsem se jeho projekci pořádných pár měsíců vyhýbal, zbytečně. Sunset Blvd. si mě totiž získal už v úvodních minutách. Perfektně navozenou atmosférou, dobrými hereckými výkony i nenápadným, pomalu plynoucím dějem mě postupně do příběhu vtahoval, až se chování postav i veškeré dialogy setkaly s mým naprostým pochopením. Místy z toho pořádně mrazilo, místy vyvolalo lítost či naopak úsměv. Výborný film, kterému k plnému hodnocení chybí opravdu málo (a to trochu záživnější druhá polovina) - 4½*. ()

Marius_ss

Vo svojej dobe musel tento film zarezonovať filmovým svetom a hlavne Hollywoodom nie len vďaka svojím kvalitám, ale aj kvôli téme, ktorá určite musela mať silný dopad na hereckú obec, a ktorá je aktuálna aj dnes. Po stránke technickej a hereckej je tento film dokonalý. Čo predviedla Gloria Swanson je neskutočné. Skvelí boli aj Erich von Stroheim a sympaťák William Holden. Kamera, hudba, prostredie a scenár, všetko tu funguje presne tak, ako má, a dodáva to filmu neskutočnú atmosféru. Čo ma ale nakoniec presvedčilo dať filmu maximálne hodnotenie ? Napriek tomu, že som skôr fanúšik napínavých filmov, prípadne sci-fi, a drámy u mňa hrajú až druhé husle, tak pri tomto filme som nedokázal odtrhnúť oči ani na sekundu (a to som ho pozeral do jednej v noci), a na konci som si aj zatlieskal (čo nerobím často). Hoci tento film u mňa asi nebude patriť TOP 10 najleších, a ani do TOP 10 najobľúbenejších filmov, bude mať u mňa špeciálne miesto ako jeden z mála filmov, ktorý vo mne po zhliadnutí zanechal pocit maximálnej spokojnosti a radosti z filmu ako takého. A myslím že od zhliadnutia tohto filmu budem žánru film-noir venovať viac času a pozornosti :) ()

aLPaC

Slavný film Billyho Wildera o bývalé hvězdě němého filmu, která žije mimo realitu a o 20 let mladším neúspěšném scénáristovi, do kterého se zamiluje a který pro ní píše její comeback. Nicméně jak už asi z žánru vidíte, nic takového se konat nebude. Potěší ať už velké (Swanson) nebo malé (Keaton, DeMille) role hvězd němého filmu a skvělý scénář a rezie. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014