Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

strikeman

Dokážu pochopit, že v roce 1950 byl Sunset Boulevard považován za špičkové dílo (optika, vkus, cítění a hlavně divácká zkušenost obecenstva byla na zcela jiné úrovni oproti dnešku), pokud ale hodnotím se značným odstupem času, tak nezbývá než konstatovat, že z dílny americké produkce 50. let jsem už tedy viděl vydařenější snímky - a to i takové, které mne udržely po celou dobu v napětí a v podstatě by snesly i dnešní měřítka kritiky, samozřejmě po stránce scénáristické a režijní, nikoli technického provedení (Dvanáct rozhněvaných mužů, Okno do dvora, Vertigo...). Sunset Boulevard bohužel zestárl. Není to špatný film, ale nesouhlasím s tím, že je nějak extra nadčasový nebo že je to bůhvíjaká bomba... 65% ()

JimiH

Vynikající atmosféra, skvělé herecká výkony, výborný scénář a režie. Tenhle film je prostě klasika. ()

sumperacek

Geniální námět. Variace na Breakfast at Tiffanys, akrorát z mužského pohledu. Morální dilema: peníze a láska. To jsou a vždy budou vděčné a věčné témy. Fascination. ()

Stíba

Škoda, že se netočí více podobných výpravných filmů, vždyť tohle je ukázka té největší kvality. Sunset Blvd. má uhrančivou atmosféru a neskutečně silné podání, pevně postavené na silném poutavém příběhu, skvělém zpracování, otevřenosti, atmosféru skvěle podkreslujícím prostředí a trojici ústředních postav. Opravdový noirový klenot, který vyniká snad ve všech ohledech. ()

mi-ib

Ta afektovaná hysterická Norma mě tak rozčilovala, že mi to zkazilo celej film. Asi jsem se spíš měl zaměřit na výkon Glorie Swanson a asi jí vyseknu poklonu, když řeknu, že její Norma byla opravdu odporná. Postavy ztvárněné Williamem Holdenem, jehož výraz mi trochu připomínal Toma Hankse, a Ericha von Stroheim mi byli naopak celkem sympatické. Jenže ani příběh mi nepřišel nijak šokující nebo aspoň místy vybočující z vodorovně plynoucí dějové linky. Navíc jsem si připadal po celou dobu tak trochu o krok dopředu. Jasně nevěděl jsem co se přesně stane, ale aspoň přibližně byl děj celkem předvídatelný. ()

siloalampa

Nevedel som, že by také niečo mohlo vzniknúť spoločne s dátumom výroby mojej mami. Myslel som, že to bude podstatne nadhodnotené, ale ono je to naozaj fakt dobré... ()

truby

Naprosto úchvatná podívaná. Plíživá, ponurá, někdy až hororová atmosféra v kombinaci s černobílým filmem dělá tento snímek nezapomenutelným. Pan Wilder si tímto definitivně vybojoval místo v mých oblíbených režisérech. ()

dandislav1991

Dlouho jsem to nemohl sehnat a když jsem to sehnal dlouho jsem se na to nekoukl. Dnes jsem tu chybu napravil a jsem opravdu rád, jelikož se jedná o velmi zdařilé dílo, které mé bavilo a bylo mojí prvotinou co se týče žánru Noir ()

Jajar

Geniální snímek, kterému se daří proniknout do zákulisí Hollywoodského průmyslu, v němž jedna filmová epocha střídá druhou a pokud patříte do starého železa, nikdo vám pomocnou ruku nepodá. Billy Wilder natočil revoluční dílo, stylisticky ovlivněné pozdním noirem, ale výpovědí dalece přesahující žánrové škatulky i konvence. Tenhle pečlivě vystavěný příběh o bývalé hvězdě němého filmu, která nedokáže přijmout hořkou pravdu, opájí se vlastní minulostí a za pomoci mladého, dosud nepříliš úspěšného scénáristy se snaží dostat zpátky na vrchol, patří zcela jistě k tomu nejlepšímu, co éra klasického Hollywoodu přinesla. Úchvatný psychologický snímek i výpověď o slávě, lásce, stáří...a jednom velkém comebacku. ()

fraktal

Pro mne film z dob, kdy se ještě nad celým setupem přemýšlelo. Pořádně a do hloubky. O "iluzích" a "realitě". O tom, jak každý žijeme ve světě, jenž si "za pochodu" vytváříme. O samotě každého z nás, o slabosti a malosti - ale zároveň o touze, přesahu, lásce i slušnosti. O velikosti sluhy, o malosti hvězd. O Životě. ()

Martinka21

Norma Desmond – odpudivá to žena, která se nedokáže smířit s tím, že už dávno není hvězdou. Gloria Swanson to zahrála opravdu výborně! Ty její grimasy a „ďábelské“ oči musely dostat snad každého. :) ()

Biopler

Sunset Boulevard je zásadné dielo kinematografie a je k neuvereniu, že Wilder po ňom mohol ďalej v Hollywoode fungovať. Na svoj rok vzniku pôsobí celkom sviežo a aj to občasné nechutné prehrávanie Swanson spojené s vypúlenými očami ropuchy má svoj šmrnc. A má svoje opodstatnenie vzhľadom na život Swanson. Scenár, ktorý skrz hlášky hlavnej hrdinky odsúva všetko nové filmové do kategórie "malých" a seba samú stavia do role filmového poloboha, a ktorý sarkasticky monológovo glosuje realitu, a ktorý geniálne vykresľuje charaktery a vzťahy ľudí poznačených slávou, prachmi a silným egoizmom, je to to najlepšie na celom filme. Film zostane nesmrteľný z dôvodu, že hlavnú rolu hrá skutočná hviezda nemého filmu a jedná sa o ozajstný poriadny comeback. Taktiež sa vo filme objavia reálne postavy zo súčasnosti, ktoré hrajú sami seba a herci sa bavia o reálne natočených filmoch a reálnych hercoch. Otec všetkých filmov o filmoch. ()

AloeB

Lidé se neustále honí za novými filmy, zapomínají ale vyhledávat ty staré. Koho ze současné generace by zaujal černobílý film z roku 1950. Není to jen pro pamětníky a jiné podivné existence? Já říkám: "Není!" Je to geniální snímek s úžasnou myšlenkou a milovaného prostředí filmových studií a hereckých hvězd. Příběh scénáristy Gillise, který měl to štěstí v neštěstí potkat paní Desmondovou, jejíž sláva už dávno zašla za obzor, přestože ona sama to odmítá, vyvolává mnoho emocí, ať už jde o kontrast lítosti a pohrdání nad bývalou herečkou, pochopení a soucítění se scénáristou, či obdiv nad bývalým manželem paní Desmondové, to vše nás provází celým snímkem až do toho osudného závěru, kdy se nám ve tvářích objeví obdiv a pozorně sledujeme jak hlavní postava a ti co viděli ví která kráčí vstříc trestu v domnění, že se jedná o dávno splněný sen. ()

Vabr

Jeden z nejstarších filmů, co jsem kdy viděl, a docela úspěch. Film je zvládnut skoro ve všech ohledech velmi dobře a kvalita je znát. Myšlenek je zde plno - sláva, úpadek filmů, honba za sny, kamery,... Takže ano, po zhlédnutí je nad čím přemýšlet. Cením. To vše je tedy super, bohužel přichází s tím i negativa. Film dokáže také nudit (rok vzniku je znát), takže docházelo ke ztrátě mé pozornosti. Za tady tu nudu tedy strhávám pomyslnou ⭐ a půl. Vyhodnocení: Kdo by kdy nechtěl být zdokumentován? ()

Titus

Všude slýchávám, co je to za kult, ale ve finále jsem nebyl tolik uchvácen. Nicméně ty vtípky Williama Holdena a ten vyjevený pohled Glorie Swansové mi daly zabrat. ()

druhaveta

Precizně vybudovaný snímek o síle iluzí: když je coby otupěle cynický scenárista nemáte, může to vaši duševní prostituci překlopit skoro až do té fyzické - a když jich coby superafektovaná královna němých časů máte naopak příliš, odříznou vás od reality (respektive od iluzí ostatních lidí) tak dokonale, že už nikdy nenajdete cestu zpátky. ()

Theker

Filmová klasika. Ak máme nájsť film, ktorý radí pohyblivé obrázky k umeniu, ktoré uctievame, tak nám stačí Sunset Boulevard. Neviem čím to je, no je to tak. Proste reč umenia, ktorú cítime v barokovom chráme, či z Van Goghových obrazov je prítomná aj u Normy Desmondovej. ()

Arequipa

Nadčasový snímek nemilosrdně ukazuje, že ze staré slávy se žít nedá. A to nejen ve světě filmu. Kdo tak činí, žije ve světě iluzí, jejichž zboření je víc než bolestivé (a film je naštěstí neukazuje). Zasloužený TOP200, i když jsem dal jen čtyři a to kvůli pomalejšímu, někdy rozvláčnému tempu - ale atmosféra, hudba a posledních 15 min. jsou excelentní. ()

mdouglas

Hodně vyjímečný film, který jsem dlouho odkládal, kvůli tomu jak je starý. Zkrátka jsem na něj nějak nikdy nedostal náladu. To byla chyba, naprosto geniálně natočený snímek o bývalé hvězdě němé éry, která se neúspěšně snaží ovládnout nepříliš dobrého scénáristu Gillise. Tím chce dosáhnout návratu na vrchol. Bizarní snímek s naprosto geniálním příběhem! 98% ()

sanikope

Samozrejme moje očakávania boli veľmi vysoké. A takisto som mal veľké obavy zo sklamania. Od svojích 15-tich som počúval a čítal o tom čo za kult Sunset Blvd. má byť. A možno i preto som sa doteraz neodvážil k tomuto veľdielu priblížiť. Tých dlhých 20 rokov čakania však stálo zato. Priznávam, film má i svoje tzv. slabšie momenty, ale na druhej strane ich vyvažuje genialita scenára a pri niektorých scénach my doslova padala sánka. Samozrejme za najdychberúcejšiu považujem tú úplne záverečnú na schodišti, z ktorej sa asi budem spamätávať veľmi, veľmi dlho. Konečne možem už aj ja vyhlásiť--- pre každého čo i len príležitostného fanúšika filmu je Sunset Boulevard absolútnou povinosťou, čosi ako 4ročné obdobia pre klasickú hudbu.... Klobúk dolu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014