Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

chelsea63

Od prvního okamžiku skutečný film! Skvělá kamera, úhly snímání, obrazy. Stará dobrá černobílá. Tempo je místy na dnešní dobu přeci jen trochu zpomalené, ale jinak krása. Na kolik současných filmů se nedá vůbec dívat? A kolik o polovinu mladších filmů je dnes už starších než tenhle skvost? ()

BuchtiCZ

Veliká klasika noirového žánru s výbornou hvězdou němého filmu Glorií Swanson, jejíž role je skutečnou sebereflexí její kariéry. ()

pepino

Komedie to byla ale "nejčernější komedie ze všech" jak jsem kdesi četl, rozhodně ne. Jako výpověď tehdejších poměrů v "továrně na sny" vynikající a určitě i věrné. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 4: Film, Herečka - Gloria Swanson, Režie, Hudba. Nominace - 3: Kamera, Scénář, Herec vedl. role Erich von Stronheim ........... Žebříčky : DigitalDreamdoor - 19. místo, Afi 1998: 12. místo, Afi 2007 : 16. místo. ()

snakepit

Vynikajúci námet, ktorý sa nestratí ani o 50 rokov podtrhnutý skutočne skvelým výkonom hlavnej herečky. Naozaj som jej to zhltol aj s navijakom, vo svojej dobe to musela byť asi skutočne hviezda Hollywoodu. Aj keď do hlavnej mužskej úlohy by som asi skôr obsadil môjho obľúbeného Jamesa Stewarta ;) A jediná vec, ktorá mi na filme naozaj vadila bolo ten začiatok, vďaka ktorému som celý film vedel, ako to dopadne a čakal som len na to. ()

Bigfuckman

Velmi působivé drama o jedné z mnoha vyhaslých hvězd hollywoodu, jenž se nedokázala smířit s prohrou a zůstala dezorientována ve svém světě iluzí. ()

monikka87

Tak na tento film z Top 200 som bola veľmi zvedavá a naša Dvojka mi ho, chvalabohu, priniesla. Dostalo ma to zobrazenie chorobnej závislosti na sláve, výsmechu z Hollywoodu a stretu dvoch generácií filmového umenia. Vskutku výnimočné dielo s nadčasovými myšlienkami. ()

Steggles

5 hvězd za Glorii Swansonovou, která je zejména v závěru filmu uchvacující. A cameo Bustera Keatona také potěší. ()

Johniii

Za mě bez debat plný počet. Naprostý top a to ve všech filmových oborech, nezapomenutelné herecké výkony (především od Glorie, ale ani Wiliam s Erichem nezůstávají pozadu), dokonalý noirový scénář, výborná kamera a palác paní Desmondové člověku také uvízne v paměti. A k tomu všemu Mr. DeMille... Co víc si přát ()

johnny01

Velmi propracovaný vhled, jak člověka změní sláva a usne na vavřínech, a o tom, jakou sílu mají peníze. Silný film umocňuje vypravěč, který je i hlavní postavou a vypráví i ze záhrobí. :-) Dále je nutné vyzdvihnout i skvělé herecké výkony. Možná však bylo vhodnější začátek přehodit na konec, neboť je film předvídatelný a brzy se dá tušit zápletka. ()

ilias

"I´m big, it´s the pictures that got small." Sebereflexivní příběh z Hollywoodu o hvězdě včerejška, která sebereflexe není schopná. Je to zábavný, párkrát je v tom totální klišé (flirtování Joa s Nancy a jejich první pusa), který je ale následně nabouraný tím, že se věci dál nevyvíjí, jak by člověk čekal. Konec je originální a snad i nečekanej, i když vlastně dopředu avizovanej. Fajn kamera - pár nájezdů na polodetail ve vypjatých momentech a vizuálně působivej začátek v bazénu. ()

PlayEasy

Perfektní noir depka ze starého Hollywoodu, která perfektně ukazuje náročný přechod hvězd němého filmu na mluvený podobně jako ve Zpívání v dešti ovšem zde je to podáno mnohem temnějším způsobem, u kterého dost často mrazí. Také výborný William Holden a psycho Gloria Swanson, kteří tomuto filmu dodávají ten správný lesk zlaté éry Hollywoodu. Zkrátka se rozhodně nejedná o nadhodnocený film a ve špatné náladě nedoporučujeme si pouštět a obzvláště ne konec! 90% ()

adamix

Proti starým filmom nemám nič, ale keď máte určité očakávania a ono nakoniec aj tou ľahšou formou odhalenia šokujúceho záveru vlastne vôbec neprekvapí, nejde o nič iné ako veľké sklamanie, a tým Sunset Boulevard nepochybne je. Označovať to za jeden z najlepších filmov všetkých čias je dehonestácia hromady natočených diel, ktoré aj v tej dobe excelovali a majú výrazný dopad inovácii aj na dnešok. Alebo som videl úplne iný film... Aj najslabší Hitchov film je vrcholné dielo oproti tejto precenovanosti. A že som si ho chcel strašne obľúbiť, mi to pokazilo môj dojem ešte viac. Možno si ho za pár rokov pozriem odznova a toto svoje hodnotenie pravdepodobne oľutujem, ale moja menšia znalosť starších filmov mi napovedá, že niečo tu všetkých ohúrilo natoľko, že boli zaslepení a nevideli tú priemernosť. Veľmi nerád, ale viac ako 2* to nebude. ()

Binne

Sunset Boulevard je dnes jedním z nejklasičtějších noir filmů, které nám Hollywood nabídl. Není to z toho důvodu, že krásná femme fatale nabídne laskavou náruč nic netušícímu muži, aby jej mohla vzápětí bodnout do zad. Příběh je o odkvétající růži, která dříve poutala pozornost nejednoho muže. Bohužel, ač žije v relativním bohatství, to, co pro ni mělo největší hodnotu pomalu odkvétá a Norma si to začíná bolestně uvědomovat. Její krása je neodvratně pryč a nikoho její existence příliš nezajímá. Naštěstí má stále dostatek finančních prostředků, aby si mohla své příznivce najmout, to se jí nakonec podaří u jedné neúspěšné (nicméně pohledné) existence. Gillis vnímá, že Norma je poněkud nepříčetná postarší dáma, svým instinktům s vidinou peněz ale nepřikládá příliš velký význam. Od té doby se kolem Gillise začíná utahovat lano, ze kterého dříve nebo později nebude úniku. Jeden z největších momentů stříbrného plátna vstoupil do kin poprvé v polovině roku 1950. ()

George.Camel

Vynikající film Billyho Wildera, výborný scénář, kamera, herecké výkony, zkrátka vše, co dělá film filmem. A tento si zaslouží všech pět hvězdiček. Nadchla mne scéna na začátku, kdy kamera zabírá podhledem plavající tělo v bazéně a na břehu jsou vidět ještě policisté. Ale jak se do bazénu tělo dostane se dozvíte až na konci. Strhující průběh vyprávění vám nedovolí se nedívat. Přeji příjemný zážitek u této nadčasové lahůdky. ()

Goodmen

Opravdu výjimečné dílo, které by se neztratilo ani v dnešní době. Geniální námět, skvělí herci - prostě skvost mezi filmy. Škoda, že se již dnes takové filmy netočí. Mistrovské dílo. ()

megajalec

Zvláštny film o zvláštnej žene zrežírované zvláštnym režisérom. Zvláštne dobré sú herecké výkony, výprava a aj námet stojí za to, ale to je tak asi všetko. Zvláštne (pre mňa) sú hodnotenia ostatných užívateľov. Zvláštne, mňa to totiž nejako neoslovilo. Očakávania boli asi väčšie ako výsledok. Zvláštne je, že sa neviem rozhodnúť medzi 3 a 2 hviezdami. Som zvláštny, tak 3, ale slabšie ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014