Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

Joski

Neskutočne nadupaná satira na hollywoodske hviezdy ako obete nekompromisného filmového priemyslu. Od prvého záberu nás B.Wilder vťahuje do noir príbehu vraždou neschopného scenáristu, ktorý sa už v úvodných minútach "magicky" vznáša na hladine bazéna... Potom nastane retrospektíva jeho života pred "náhodným" stretnutím so starnúcou divou, ktorá afektovaným vyčínaním zamieša karty celého deja a dostáva všetky postavy okolo seba na pokraj šialenstva... Je priam nemožné opisovať najvačšiu ikonu filmového umenia, ktorá ovplyvnila všetky generácie režisérov(napr. najobľubenejší film D.Lyncha!) i divákov, ktorý obdivujú tento temný žáner. Wilderova kritika dosiahla maximum účinok mimo zobrazovaný čas. Filmovejší film som ešte nevidel. Odporúčam všetkým filmomaniakom, ktorý skutočne milujú film ako vysoké umenie:-) 1000% ()

Mira90

Příklad filmařiny s velkým eF na začátku. A též (ovšem ne jen) příběh o tom, že žít jen ze zašlé slávy se nedá. ()

Armin82

Nevim zda-li tady budu psát něco,co ještě nebylo řečeno,ale pár věcí vim určitě! Jednoznačně nejlepší film Williama Holdena,troufam si tvrdit,že ani ve svých němých filmech, nezahrála Gloria Swanson líp a co se týče pana Wildera,tak i když je jeho jméno nejvíce spojováno s ,,Někdo to rád horké´´,tak pro mě je spíš nejlepší film,který režíroval právě Sunset blvd. Možná to je odvážné tvrzení,ale pár filmů pod jeho taktovkou jsem viděl a žádný z nich a ani podle mnohých právě zmiňovaná nejlepší komedie století ,,Někdo to rád horké´´ ve mě nezanechal takové pocity jako Sunset Boulevard...Gloria,Holden i Wilder, si tu zlatou sošku domů měli odnést určitě,protože takovej film se jentak nevidí :) Scénář,režie,atmosféra a hlavně herecké obsazení dělají z filmu světovou špičku i když zvuk poslední klapky zazněl studiem už cca před 60ti lety...pro člověka co má vkus a vyhledává jen kvalitní konematografii je Sunset blvd. ideálně strávená dvouhodinovka a nikdy by nelitoval!! Takže kdo chce zažít nevšední, filmový, kulinářský zážitek,nechť ho můj a mnoho komentářů zde, nasměruje tím správným směrem za naprosto dokonalým filmem!! jednoznačných,zasloužených a nejjednodušších 100% ()

Dovlatovka

Neuvěřitelný zážitek, naprosto nadčasový, hluboký, emocinální, umělecký...poslední věta vám leží v hlavě hodně dlouho! ()

matt85

Jestli se pro nějaký film nejlépe hodí slovo nadčasový nebo nesmrtelný, je to tento. Zápletka a styl vyprávění jsou pořád aktuální, před herectvím Glorie Swanson se nedá nic jiného, než smeknout a pak je tu samozřejmě ještě Billy Wilder, který všemu dává korunu přesnými a plynoucími dialogy. Dokonce i ne zrovna můj oblíbenec William Holden se mi tu líbil. Legenda, jak se patří. ()

Brinkley

Nemá cenu se o Sunset Blvd. víc rozepisovat, vše podstatné již zde bylo zmíněno. Jeden z nejsilnějších, nadčasových a nejmrazivějších noir filmů. Působivost zvyšuje i skutečnost, že stárnoucí filmovou divu za zenitem ztvárňuje v podstatě její reálný předobraz - úchvatná Gloria Swanson, která se sama nedokázala vyrovnat s nástupem zvukového filmu. ()

m4xp4yn3

Když se mě někdo zeptá na nejlepší americký černobílý film, řeknu Sunset Blvd. Stáří se na tomhle díle projevuje jen tím žádoucím způsobem - dodává filmu patinu doby. I po více jak šedesáti letech působí aktuálně, scénáristicky sevřeně, ideově jasně ukotveně. Výtvarně a stylisticky čistě. Vtipně. Všechny ty esenciální složky, které činí velký film velkým filmem, se zde sešly a Billy Wilder je dokázal obdivuhodným způsobem ukočírovat. ()

diodoros

Film o odvrátenej stránke Hollywoodu - neúspešní scenáristi, zašlé hviezdy, zabudnutí režiséri, závislosť na nekonečnom obdive... Film kritizujúci finančné požiadavky producentov, prehnané túžby hercov a spory a intrigy pôsobiace v tomto priemysle. Herci sú výborný, myšlienka je jasná a pretrváva dodnes, kamera, hudba a celkové spracovanie kvalitné, záver mrazivý, Výborný film dokazujúci, že za tým pekným, čo vidíme na plátne a obrazovkách sa skrývajú veci, ktoré nie sú až také príjemné, ako by sme si predstavovali. ()

degster

Hypnotická Gloria Swanson, jej comeback s rolou o comebacku, herci a režiséri v úlohách hercov a režisérov. Hollywoodception. ()

arinečka

Neuvěřitelné ... že v tom Gloria Swanson vůbec hrála :) Nejspíš chtěla před kamery, jako Norma. Ale vážně ... klobouk dolů. Billy Wilder zase názorně předvedl, co dokáže scénárista. William Holden vypadal tak, že je zcela uvěřitelné, že jej Norma nechtěla pouštět z domácnosti :) Krásně natočené, chytré. ()

markotter

Jsem rád, že jsem si mohl na stará kolena doplnit mezery ve filmovém vzdělání. Poslední dobou se mi jednou za čas povede na nějaký takový film narazit a je dobře, že se takové filmy ještě promítají, protože to je opravdové filmařské řemeslo. ()

junxi91

Vyprávějící film ze začátku 50. let, což je pro nás už celkem stará doba, o nostalgii z časů ještě starších - ze 20. a 30. let, doby němého filmu. Hlavní hrdina Jim vypráví svůj příběh scénáristy bez práce, který se náhodou dostane do vily bývalé hvězdy Normy Desmondové, která je už za zenitem, docela jí z toho šplouchá na maják, je to jedna z nejšílenějších postav ve filmu, kterou jsem měl zatím tu čest vidět. Má svého věrného sluhu Maxe, který se důkladně stará o to, aby zůstala odříznuta od reality a žila v představě, že je pořád hvězdou, zaslouží si úctu, poklonky a respekt. A nebohý Jim ji na to skočí, začne číst její nesmyslné scénáře a předělávat je, až to přeroste v milostný cit, ze kterého bohužel není úniku. Zamiluje se do krásné Bethy, která jeho scénáristické dílo zrovna neobdivuje, ale najde z něm asi pět stránek, které za něco stojí. Tento střet staré a nové doby nemůže skončit kompromisem. ()

Davidos305

Billy Wilder je naprostý génius, jak po režijní stránce, tak i po scénáristické stránce, kdy díky své verzatilitě, dokázal psát komedie, romance, krimi, dramata a vše podával v té nejlepší formě a tak jak to k danému žánru sedělo. Kdybych měl tedy vybrat nejlepší film tohoto mistra, moje volba je Sunset Boulevard, neboť Wilderovy filmy dokázaly zaujmout nejen v jeho době, ale díky svými tématy zaujmou i dnes a právě tento film je toho krásným příkladem. Pan režisér ve filmu, který vznikl v Hollywoodu, rozebírá samotnou zkaženost Hollywoodu, ukazuje nám tu jak Hollywood vezme herce vymačká z něj maximu, naoplátku jim dá slávu, která z člověka udělá kreténa a nakonec tohoto kreténa po nějaké době zahodí a otočí se k němu zády. Už to není ten žádaný herec, už je to jen kretén s egem až do výšin, kterého ve svém filmu už nikdo mít nechce (Tedy tento proces nám film úplně neukazuje, ale máme tu jednu postavu, u které si to už nějak domyslíme). Taky tu vidíme vývoj této postavy a jak působí na své okolí a jak lidi kolem se mění a postupně jim ničí životy. Právě kvůli tomu to tématu má film neuvěřitelný přesah a působí neuvěřitelně nadčasově, jak temáten, tak i technicky a dějově. Co se týče tedy nějaké technické stránky, tak film rozhodně nezaostává, vše je na najlepší úrovni, černobílé záběry jsou úchvatné, nápadité, noirové scéna je krásně čistá a na celý snímek se přijemně kouká, zárověň díky kameře film působí temně a tím skvěle dopomáhá atmosféře. Franz Waxman tu domáhá svou velmi kvalitní a výstižnou hudbou, která celý film nádherně podtrhuje a která také dává atmosféře ještě větší šmrnc. Právě za již zmíněnou hudbu dostal tento snímek jeden ze tří oscarů, druhů obdržel za nejlepší původní scénář a třetí za bravůrní výpravu, bez které by se tento film neobešel. Máme tu také bezchybný střih, který filmu perfektně sedne. A samotné tempo a děj filmu plynne velmi krásně, není tu jediná pomalejší, natoš přímo nudná část a pocelou dobu jsou se nemohl od filmu odtrhnout, k tomu ještě dopomáhá krásná stopáž. Herci odvádí famózní práci, vypíchnout musím Williama Holdena, ale hlavně geniální herecký výkon podala Gloria Swanson, která tu stvární postavu Normy Desmondové a tato postava je tak neuvěřitelně dokonalá, považuji ji zajedu z nejlepší postav filmového plátna, všech dob. U ní se povedlo všechno, již zmíněný herecký výkon, její charakter, její dialogy, její prvotní přichod na scénu i ty další, pokaždé, když se oběvila na obrazovce, šel z ní strach a znepokojení, prostředí kolem ní působilo zvláštně, celé to bylo až bizarní, její sluha, postupné odkrývání její minulosti, prostě naprostá dokonalost. Od její postavy se odvíjí další zásadní faktor tohoto filmu a to je ATMOSFÉRA, která je poctivě pomalu budována a které mě naprosto v táhla do filmu, jedna z nejlepší všech dob. Co se týče ostatních postav, tak ty jsou též skvěle a zajímavě napsané. Ještě musím zmínit comeo Bustera Keatona, který byl velkou hvězdou němých filmů, ale po dodání zvuku do snímků se mu moc dobře nedařilo a stala se z něj jakási oběť toho zkažného Hollywoodu. Buster je tu jen na jeden záběr, ale nastíněná atmosféra celého filmu, společně s jeho výrazem mluví za vše. Finální scéna je třešničkou na dortu celého tohoto díla a krásně vystihuje celý film a celé to šílenství, které se v Hollywoodu skrývá. Takže, abych tento snímek celý nějak zahrnul, jedná se o naprosto geniální, perfektní, nadčasové dílo. Toto je pro mě prostě jeden z těch filmů kde se povedlo úplně všechno, kde je všechno na výbornou. Tento film by měl zkusit každý fanoušek filmu, nebo minimálně každý fanoušek klasického Hollywoodu, protože tohle je jeho absolutní klenot. Ještě musím dodat, že dialogy jsou tu naprosto famózní a je tu spousta perliček, které perfektně nastiňují celý snímek. Joe Gillis : You're Norma Desmond. You used to be in silent pictures. You used to be big. Norma Desmond : I *am* big. It's the *pictures* that got small. () (méně) (více)

GTS_PUNK

Strata slávy môže viesť až ku strate rozumu. Film režiséra Billyho Wildera z roku 1950 prináša príbeh o niekdajšej hviezde nemého filmu Norme Desmond (Gloria Swanson), ktorá sa nedokázala zmieriť so skutočnosťou, že jej hviezda už zhasla. Aj napriek tomu, že v Hollywoode pre ňu už nie je miesto, stále sa usiluje o návrat a verí, že práve ona je najväčšou herečkou, aká kedy žila. Predstave uverí natoľko, až to vedie k tragickým udalostiam. Noirová dráma režiséra Wildera je zaujímavým pohľadom do filmovej "továrne na sny" a hoci ide o fikciu, nemusí mať ďaleko od reality. Snímka, ktorá najmä vďaka vybranému hereckému obsadeniu čiastočne stiera túto skutočnosť, sa vyznačuje predovšetkým skvelou prácou s psychológiou postáv, obzvlášť potom v prípade Normy Desmond. Jej postupný charakterový vývoj v takmer dvojhodinovom filme zachytáva absolútne odtrhnutie sa od reality a nechcenie pripustiť si, že pred kamery sa už ako herečka nikdy nepostaví. Okrem psychológie predovšetkým postavy Normy Desmond však snímka zaujme aj inými vecami. Pozoruhodný je napríklad spôsob rozprávania príbehu z pohľadu scenáristu Joea Gillisa (William Holden), ktorý ho divákovi rozpovedá v podstate retrospektívne "zo záhrobia". Wilderova snímka je zaujímavá aj z pohľadu svojej losangelskej výpravy, ktorá vo filme dokonale vyniká, čím vytvára nefalšovanú noir atmosféru päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Sunset Boulevard zvýrazňuje príbeh "zhasnutej hviezdy" tiež viacerými skvelo napísanými hláškami či štylizovanými zábermi. Spomedzi všetkých však vyniká obzvlášť jedna scéna. Je ňou tá, v ktorej Norma Desmond sedí v štúdiu, svieti na ňu reflektor a okolo nej sú zhromaždení herci. Akonáhle však reflektor zhasne, herci sa rozpŕchnu preč a nikto o ňu už nejaví záujem. Na prvý pohľad síce ide iba o malý detail, ale vo svojej podstate možno túto scénu vnímať ako dokonalú metaforu kariéry Normy Desmond. A Wilderov film ako celok možno vnímať ako nadpriemerný dramatický noir počin, ktorý dokáže diváka zaujať na viacerých frontoch. ()

Dexx

Geniální. Nikdy nikdo nemůže lépe vystihnout podstatu filmového průmyslu lépe, než dokázali tvůrci tohoto filmu. Je to ukrutně tvrdé a mrazivé, a skvěle natočené a zahrané. Už v tom obsazení je trpká ironie. ()

Freemantle

Docela dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal. Možná proto, že jsem dřív necítil potřebu tíhnout k filmům staršího data. Ovšem... samotná účast v nejlepších dvou stech filmech s množstvím pozitivní kritiky a hodnocení, mne nakonec přesvědčila. Sunset Boulevard přepsal mou TOP 10. Herecký výkon, jenž by se kvalitativně mohl podobat tomu, jaký předvedla Glorie Swanson, jsem nezažil. Erich von Stroheim, ten ze začátku podivný sluha, nebyl o nic míň ohromující! Scénář, režie, kamera... prostě všechno bylo jedinečné a bez chyby. Těžko se hledají slova, která by dokázala nejlépe vystihnout můj osobní divácký zážitek. Před shlédnutím filmu, kdy jsem pečlivě pročítal jednotlivé komentáře, jsem nechtěl věřit tomu, že tento film bude tak ohromující... Ale on opravdu byl, je a bude. Tečka. ()

Godhaj

Čekal jsem mnoho, ale dostalo se mi méně, než jsem očekával. Samotný příběh je vystavěn zajímavě, přesto začne po čase nudit, protože se po čase vývoj postav zcela zastaví. Některé vztahy mezi postavami se dají vytušit dopředu, což také zamrzí. Také mi přišlo, že několik postav znatelně přehrává (hlavně postava Normy Desmondové). ()

nicneznam

Pustil jsem se s natěšením do další velectěné klasiky, viděl jsem další podprůměr. Co si z filmu odneseme? Konec je opět prozrazen již na začátku, takže sledujeme šílenou ženskou, vedle které by normální člověk nevydržel ani za peníze. Ne, jeden floutek, který tam pořád okouní a nechává si říkat milášku, to dokázal. O společnosti sluhy-hrobníka, ani nemluvě. Jeho vnitřní vypravěč občas pronese humornou poznámku, nejčastěji o kvalitě scénáře, ale to je asi tak vše. Přitom nějaký druh humoru se od takového filmu očekává. Nemohl jsem si nevzpomenout na Kubrickou Lolitu, která je úplně o něčem jiném, podoba tam ale je. (kvalitativně rozdíl, že to nejde ani napsat) Nuda i při rozdělení na dvě poloviny, konec obyčejný. Kamery zkrátka přijely, no. Tak si to chudinka dobelhala a jde za katr. Jaká kritika hollywoodu a toho, co dělá s hvězdami? Hollywood si kritiku nezaslouží, možná tak jedině blbky a blbouni, kteří neví, kdy mají dost. Jsou jiné věci, které se dají na světě kritizovat, továrna na sny to není. Toto je rádoby kritika vlastního knízda, za kterou se ještě dávají oscary. Neuvěřitelné. Falešné ulice, ateliéry, zvuk ve filmech. Takových kydů. Ostatní vychvalovači ať se opět přetrhnou v ódách o nadčasovosti. Viz. seriál názorů z různých serverů. 40% za trochu jednoduchého humoru a dobrého hereckého výkonu od té ježibaby. A malé poučení - neodcházejte z domu šílené ženské, které má v ruce revolver a nechce, abyste odešli. A už vůbec ne v klidu a zády k této osobě. ()

Shredder

Norma Desmond ma bude v nocnych morach matat pravdepodobne este dlho. Hollywood je znamy tym, ze pod vsetkym tym pozlatkom, pompou a noblesou sa schovavaju zlocin, depresia, zasla slava a ine temne zalezitosti. Preto sa nemozno divit, ze ludi plnych zivota, energie, plnych velkych snov a planov castokrat vysaje az do dna. To je aj pripad Normy, polosialenej byvalej superstar, ktora zije v ustrani a krcovito sa drzi vsetkeho co jej pripomina jej hviezdnu minulost. Len malo ludom sa podari ostat na vrchole cely cas, pretoze Hollywood funguje podobne ako ludska mysel. Ludia miluju nove veci a tych starych, ktorych su presyteny sa zbavuju, existuju vsak ludia, ktori sa dokazu menit, prisposobovat a prekvapit a tym si svoje kuzlo udrzat. To vsak nie je pripad Normy, ktora predstavuje zivy artefakt casov minulych. Je zaujimave, ze vacsinu hviezd casom slava unavi, maju uz dost otravnych fanusikov, paparazzov, kamier a pozornosti, avsak akonahle sa od nich odvratia, zacne sa im za starou slavou cniect a chcu ju naspat. Joe Gillis je zas pripomienkou toho, ze v meste filmov existuje aj druha skupina ludi, ti ktori si tam prisli splnit sny o slave, peniazoch a uspechu, ale nikdy to nikam nedotiahli. Joe a Norma tvoria bizarnu dvojicu, ktorej vztah funguje na zaklade uspokojovania tuzob a potrieb. Mlady scenarista dava starej herecke dovod zit, citi sa pri nom mladsia, ziva a ma vdaka nemu pocit, akoby zila stale v dobe svojej mladosti. Joe, je na mizine, nuteny schovat chvost, sklopit usi a ist s hanbou domov ked natrafi na Normu. Spociatku ma sice vyhrady, ale neskor prehltne pychu a hrdost a nechava sa od bohatej zeny vydrziavat ako muzska zlatokopka. Obidvaja sa snazia tvarit, ze su stastny aj ked v skutocnosti ich oboch zvnutra poziera hlad, ktory nedokaze ich partner utisit. Tazivy snimok, nielen o odvratenej stranke Hollywoodu, ktory som si vsak nezamiloval. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014