Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

curunir

,,NEČAKAL SOM, ŽE VYHRÁM CENU AKADÉMIE." __ Sunset Blvd. 10086. Hollywoodsky film o Hollywoode, kde Hollywood kydá na seba (,,PRÍBEH VÁM NESTAČÍ. VY BY STE URČITE ODMIETLI AJ SEVER PROTI JUHU." ,,NIE TO SOM BOL JA. POVEDAL SOM: KOHO ZAUJÍMA OBČIANSKA VOJNA.") . Všetko je podané bez servítok, tak ako to je a práve preto patrí tejto snímke čestné miesto medzi najlepšími a najzásadnejšími dielami kinematografie. Geniálny počin vyniká predovšetkým majstrovskou réžiou, úchvatnými hereckými výkonmi a brilantnými dialógmi, medzi ktorými je naozaj len veľmi ťažko vybrať tých niekoľko najlepších. Celý príbeh vystavaný na satire Hollywoodu má predovšetkým vynikajúci scenár (,,AKÝ DLHÝ BÝVA FILMOVÝ SCENÁR? KOĽKO MÁ STRÁN? " ,,KOĽKO MÁ STRÁN? ZÁLEŽÍ NA TOM ČI IDE O KÁČERA DONALDA ALEBO JOHANKU Z ARCU.") , trúfam si povedať priam jeden z najlepších, aké boli kedy napísané krásne miešajúci temnú noirovú atmosféru s komediálnymi prvkami (,,NORMA SI PÄŤDESIAT ROČNÁ ŽENA. UVEDOM SI TO. NIE JE NA TOM NIČ TRAGICKÉ, KEĎ MÁŠ PÄŤDESIAT, POKIAĽ SI NEMYSLÍŠ, ŽE MÁŠ DVADSAŤPÄŤ.") a miestami až mysterióznym nádychom (zoznámenie Gillisa s Normou Desmondovou). Samotný Holden ako mŕtvy rozprávač príbehu je veľmi dobrý, avšak všetka sláva patrí hlavne excelentnej, bohužiaľ bezoscarovej Glorii Swanson (,,JA SOM VEĽKÁ HVIEZDA! TO LEN FILMY SÚ DNES MALÉ.") a rovnako jej dobre sekundujúcemu Erichovi von Stroheimovi, ktorý postupne ako nepatričná postava sluhu začne vyjavovať jedno z najväčších prekvapení celého príbehu takže v tomto prípade nebudem citovať žiadnu repliku. Sunset Blvd. sa naozaj nedá nič vyčítať. O niektorých filmoch sa rozpráva ako veľmi už zostarli, Sunset Blvd. ale bude vždy patrične aktuálny a stále viacej zrelší. Tak ako dnes uchvacujú ľudí úžasné triky v Pánovi prsteňov, za 50 rokov sa asi už budú javiť skôr úsmevnými, Sunset Blvd. už vyše polstoročia berie dych a bude ho brať aj naďalej - nadšený komentár Radyo-a sa tak dá úplne pochopiť, keď predbehol aj môj obľúbený Excalibur. Všetkému v závere toho úžasného filmárskeho umenia dáva bodku GENIÁLNA záverečná scéna na schodoch, pri ktorej priam mrazí a spôsobí, že ani po dvoch hodinách neprestávate mať vyrazený dych a monológ z nej je tu asi najčastejšie citovaný. ,,VIETE TOTO JE A VŽDY BOL MÔJ ŽIVOT. NIČ INÉ, LEN MY, KAMERY A TÍ ÚŽASNÍ ĽUDIA TAM V TME." ()

Astaroth12

Dokonalo vyrozprávaný príbeh, s premyslenými dvojzmyselnými narážkami, ktoré do príbehu zapadali, ako do skladačky. Viackrát som si hovoril, či existuje dokonalosť stvárnená na filmové plátno a voala, už so ju našiel. Tu sú aj superlatívy zbytočné, ale pár ich aj tak poviem. Vizuál parádne kontrastoval s interiérom i exteriérom, príbeh je jedna mňanková báseň,herecky bravúrne stvárnené a z hlavnej hrdinky išiel naozaj strach. Režisér myslel na každý jeden detail, nič tu nechýba, ani nič neprevyšuje. Z tohoto filmu srší genialita zo všetkých strán. B.Wildera si zapamätám a budem si chcieť od neho pozrieť na porovnanie, aj iné jeho filmy. ()

ledzepfan

Moc jsem tomu nevěřil, ale když jsem koukal na tenhle vcelku banální příběh a přitom z toho nemohl odtrhnout oči, došlo mi proč je to takový kult. Dnes už to samotné vyznění není asi tak šokantní (přecejen drsnos a vyprázdněnost hollywoodu už překvapí málokoho a když, tak spíš ve formě cronenbergovských Maps to the stars) ale efektní je stále a po řemeslné stránce je to kousek tak vymazlený, že po celé ty ukecané 2h dokáže diváka u obrazovky udržet naprosto s přehledem. ()

EastWicka

Jestli mi madam promine, ten stín nad levým oken není úplně rovný. - Díky, Maxi! Úžasné, sžíravé jako závist a toxický make-up. ()

NinonL

Zvláštní a možná dokonalý film noir. Osud vadnoucí filmové hvězdy a jejího gigola, vrcholící úžasnou poslední scénou. Film, ve kterém i divák ztrácí spojení s realitou a stěží rozeznává, co je skutečné a co jen kulisa. Erich von Stroheim v roli tajemného sluhy, samotná Gloria Swanson s voskovým obličejem i vypočítavý William Holden - ti všichni jsou lahůdkami, jaké dnes už nepotkáváme. ()

Krt.Ek

He, továrna na sny, říkáte? A co takhle zrcadlo, nekoupíte? Co s ním? Inu, to si ho takhle nastavíte... a možné pak i poprvé uvidíte... ()

Tayen

Mrazivé, děsivé, pravdivé, smutné. Až se jednou budu utápět v artefaktech svého mládí, čekat na vyhaslou slávu a záři reflektorů, až si budu v 50-ti myslet, že je mi 25, prostě, až nebudu schopna přijmout důstojnost stáří, zabte mě. Ach, já zapomněla, nejsem bývala hvězda stříbrného plátna. Film mi dech nevyrazil, přesto musím přiznat, že je vynikající. Jak lehce se zapomíná ostatním, jak těžce hvězdě samotné. ()

GodComplex

Prototyp oldskool hollywood masterpiecu o hollywoodu. Tohle prostredi je skutecne vdecne a samo o sobe ma neskutecnou atmosferu, ktera na vas dycha kazdou minutu. Pridejte k tomu typicky grandiozni interiery zasle vily zasle filmove hvezdy a predevsim pak samotnou star zijici si ve svem internim arogantnim svete, ktery je naprosto mimo realitu a vysledek je az strasidelne pusobivy. Cele mi to tematem a atmosferou silne pripomelo Lynchuv Mulholland Drive, coz je muj TOP5 movie, takze neni divu, ze i tohle me zasahlo. "The whole place seemed to have been stricken with a kind of creeping paralysis - out of beat with the rest of the world, crumbling apart in slow motion." 9/10 ()

MikO_NR_1909

9/10 Ďalší vynikajúci film Billyho Wildera. Jeho poctivé budovanie atmosféry, kamerové záchytné body a monológové rozprávačské perly hlavného hrdinu (Holden) vás usadia (opäť raz) do MAJSTROVSKÉHO KRESLA. Sunset Boulevard je vlastne najznámejší nehollywoodsky hollywoodizmus, kde stavia do protikladov pozlátka zlatého veku Hollywoodu (vyhasnutá a zaslepená hviezda nemej éry Norma Desmond) a jej krajnú demýtizáciu (divácky nadhľad). Wilder bol najšikovnejším hollywoodskym remeselníkom pre široké publikum (na trošku podobnej úrovni ako Wyler) a práve preto sú jeho filmy tak zábavne vážne a vážne zábavné a niekedy len vážne alebo len zábavné. Perfekcionizmus či prehľadnosť scenárov, remeselná vynaliezavosť a zmysel pre tvorbu príbehov sú v jeho ponímaní kombináciou PAR EXCELLENCE, ale ja viac uprednostňujem väčší autorský rukopis a preto je ALL ABOU EVE nekompromisnejší a vycibrenejší klenot. ()

Laxik

Když se někoho zeptáte, kdo byl nejlepší režisér poválečné éry klasického Hollywoodu, a on vám neodpoví Billy Wilder, je to buď blbec, ignorant, lhář, nebo provokatér. Tak jako tak nemá cenu se s ní(m) bavit. V době, kdy si všichni hráli na vysoké umění, vám tenhle žánrový chameleon nejenže podstrčil něco civilně neotřelého a (nejen) na svou dobu až nepochopitelně realsitického a komplexního, ale ještě v tom svým méně sebereflexivním kolegům pěkně vymáchal rypák. Díky tomu jsou to právě jeho filmy, které jsou skutečně nadčasové a nepůsobí jako výlet do muzea voskových figurín (jak by to glosoval hlavní hrdina Sunset Blvd.). Můžu sice prskat, že to trošku přehání samotný závěr a že tam je asi dest maličko nudnějších minut, ale to bych se spíš rýpal v maličkostech jen pro to rýpání samotné a nikomu by to neprospělo. ()

PKD

Nuže...po druhém a tentokráte plně HD a titulky vybaveném shlédnutí musím naprosto zodpovědně prohlásiti toto: jeden z nejsquellejších a nejperfektnějších filmů, co jsem kdy viděl na vlastní staré unavené bulvy. Po1. skouknuto pod vlivem  kompletního shlédnutí (jednoho z mnoha) 7h dokumentárního nářezu (ve kterém jest pochopitelně věnován prostor i tomuto majstrštyku), kterýžto se zove Dějiny Hollywoodu a jsa takto nacucán, jsem si ten mnou dlouho plánovaný biják splašil. A udělal jsem 1 z nejlepších kombinačních rozhodnutí za celé roky. Již úvodní záběr na nápis, objímající kraj chodníku (kterýžto nevím proč jsem si po1. pustil několikráte) načež kamera jede pozpátku a zároveň dopředu, mi dával tušiti, že nepůjde jen o další čb film z teho Hallywůdu, do počtu. ;) Poté, když začne znít hlas vypravěče a hl. postavy (mužské) v jedné osobě, načež se záběr přesune k mrtvole v bazénu a zazní zde 1 z nejgeniálnějších vět monologu/dialogu z totálně vypilovaného scénáře  ,,Ubohý hlupák. Bazén si vždycky přál. Nakonec ho dostal, ale za příliš vysokou cenu´´ jsem si byl již fatálně jist, že půjde nikoli (jak se tu někde/někdy mylně nazývá o noir ( i když stopové prvky tu jsou) ale o vysoce sofistikovanou černou komedii (a jasné zůčtovaní se Zlatou Érou Hollywoodu včetně silné konfrontace němá éra vs. zvuková) na kterou jen tak něco nedosáhne a že jsem jich už viděl. Je mi tak konečně jasné, proč (i když on sám zmiňuje jiné důvody) je to tak oblíbený film Davida Lynche. Když jsem viděl pohřeb šimpanze, který je možná dokonce King Kongův pravnuk:))) hned jsem si na Lynche vzpoměl. A když už jsem u něj, od pol. filmu jsem získal též silný dojem, že sleduji ranou verzi Mulholland Dr. a Inland Empire. Odkud si taky myslíte, že Lynch vzal jméno Gordon Cole, kterého v Twin Peaks tak squelle sám hraje?;-) A jsem nyní absolutně přesvědčen, že tento perfektní snímek sloužil jako jedna ze zásadních předloh oněch 2 posl.(?) Lynchových filmů. U 1. z nich to mám od autora potvrzené. ,,Vy jste Norma Desmondová. Kdysi jste byla velká hvězda. Já JSEM velká hvězda. Jen filmy jsou teď nějak malé´´. Co se týče obsazení, tak to by vydalo na samostatný komentář. Já se tedy omezím na to, že W. Holden, kterého znám jen jako starého pána z Omen II, mi gesty, hlasem a celkově silně připomínal Josepha Cottena a pokud by došlo během natáčení k výměně, tak bych si toho snad ani nevšiml, hehe. Glorie Swansonová (s tím jejím pro mne dosud neviděným držátkem na cigaretu, což fascinuje i pana Gillise) je naprosto neskutečná, včetně její Chaplinovské kreace, za kterou bych jí dal speciálního Naháče s mečem a ty její démonické oči+gesta rukou (zvláště závěrečná kreace v posledních minutách, snad i překonávají Whaleovy H fláky jako Frankenstein či Invisible Man. A 3. do party je pro mne asi ta nejvíce fascinující postava, dokonale ztvárněná démonickým režisérem/hercem/producentem, který v němé éře vyhazoval děti z oken, Erichem von Strohaimem, známým to filmovým megalomanem a nejspíše i tak trochu...šílencem. U toho jsem každou chvíli čekal, že někoho udusí či zaškrtí, nebo alespoň přejede autem;) To, že zde hraje Cecil B. DeMille (samozřejmě sám sebe) je třešnička na již tak velké hoře třešní. Další z mnoha lahůdek jest partie bridže, kterou hrají 3 silní hráči němé éry, Buster Keaton, H.B. Warner a Anna Q. Nilsson. Jediné, co mě asi tak ne zcela bavilo, byly ony části, kde se řešilo společné psaní scénáře Betty a Joea. Pak ale nastoupil démon Max či miss Desmond a bylo.;-) No a jelikož se jedná o retrospektivní děj, na konci se dostaneme hezky na začátek, jako u Lost Highway, např. Co ale musím vyzdvihnouti je scénář, který je Oscarový NAPROSTO právem a kterémužto bych dal speciální Oscárky za každou 2. až 3. větu mluvené řeči. Nejraději bych ty svoje všechny favourity zde vypsal (včetně jedné z nejůžasnějších scén vůbec, kdy starý osvětlovač, při její návštěvě natáčení filmu právě C.B. DeMillea, ihned pozná slečnu Desmondovou a namíří na ní reflektor a při které jsem zažíval něco nepopsatelného a též se mi ihned vybavila podobná scéna v Mulholland Dr.) ale už tak to je zřejmě můj dosud, nejdelší komentář vůbec, uff. A to jsem nenapsal ani pol. z toho, co jsem chtěl, checht. A abych už to nějak zakončil, tak na závěr prohlašuji, že toto je Wilderův Občan Kane , jehož silný vliv (čemuž se nelze diviti) jsem zde citil..tento film měl míti mnohem více Oscarů, než kolik jich nakonec uchvátil. Byť já osobně, nepovažuji výkon W. Holdena za strhujici. Říkejte si o mě, že jsem třeba zaprděný staromil, ale mě takovéto filmy prostě v 21.st. někdy až citelně chybí. Ještě že mi zbývá objeviti spoustu (doufám) dalších monochromatických mňamek z Hollywoodské éry 30.-50. let. Tak jest.  ,,Jedeme za panem DeMillem. Otevřete bránu. Právě natáčí. Jste objednáni? Žádné objednání nepotřebujeme. Vezu Normu Desmondovou. Normu jak?´´ () (méně) (více)

numi

Nevím proč, ale Sunset Boulevard mě neoslovil. Možná proto, že i já jsem snílek - stejně jako Norma Desmondová - a nedokážu prohlédnout ten opar, který dělí sny a minulost (respektive budoucnost) od skutečnosti. Možná proto, že jsem nikdy nechtěl bazén. Možná jen proto, protože jsem se u snímku nudil. Nepotřebuji obrovské a nádherné exteriéry, interiéry mi nevadí - miluju Dogville!, nepotřebuji šílenou a bezhlavou akci - mám rád Před soumrakem!, nepotřebuju film v plných barvách a neodsuzuji filmy "staré" - ať žije Hitchcockova černobílá éra - dokonce ani filmy "intelektuální" mě neuráží svou "nudností" - zlatý Lynchův Sloní muž či Bergmannova Sedmá pečeť. Sunset Boulevard ale potřebuje čas. Nejde o počet shlédnutí - jde o váš pohled na svět. A já jsem optimista s velkým O a u tohohle filmu jsem nebavil. [květen 2006] ()

Freemind

Plný počet nemůžu nasolit, protože mě většinou irituje vyprávěč ve filmu, což je zrovna tento případ. Jinak je to ale jeden z nemnoha klenotů, u kterých si v průběhu sledování uvědomujete, že se díváte na historické okamžiky - Gillis vstupující do tajemného paláce Normy Desmond, tanec na prázdném parketu a hlavně epická závěrečná scéna na schodišti ... Proč dneska nikdo nemá koule na to, aby napsal takový scénář, vytvořil tak skvostné postavy? ... "I am big. It's the pictures that got small." ()

kaylin

Zase jeden z těch filmů, o kterých slyšíte, jak jsou skvělé, jak jsou významné, a pak je vidíte a uvědomíte si, že je to všechno skutečně pravda. Úžasný obrázek o Hollywoodu své doby. Pocta legendám němé éry, stejně jako ukázka toho, jak šoubyznys vlastně funguje. Je to chytré, je to velmi cynické a je to skutečně dech beroucí. Pohled na Bustera Keatona zahřeje srdce. ()

Spike17

Wilderův kritický komentář vůči Hollywoodu, neztrácející po letech ze své trefnosti, ba naopak – v dnešní době je ještě výstižnější. Zajímavá je provázanost herců, jejich postav a společných osudů, které jim pomáhají k lepšímu výkonu. Přehrávající Glorie Swanson je stylistický prostředek, skrz něhož se umně balancuje mezi němým a raným zvukovým filmem. Závěr filmu dechberoucí a dělá ze Sunset Boulevard prozatím nejlepší osobní setkání s noir žánrem (Ženě na útěku se tímto, se slzami v očích, omlouvám). ()

MajklCZsk

Sunset Boulevard je především krásnou sondou do nitra zkrachovalých duší. Těch se drží vskutku věrně a Wilder nechává zcela brilantně šachovat s figurkami naprostých zoufalců po herním poli nelítostného Hollywoodu. A to krásno není jen v sondě, nýbrž i ve scénáři - své sebereflexi a vtipu - a hereckých výkonech. Gloria Swanson mi naprosto vzala dech svými naprosto schizofrenními pohledy, možná i psychopatickými. Stejně tak William Holden, který je zase naprostý opak od své herecké partnerky, tedy stoprocentní mámvpičismus krásně funguje do kontrastu. Na vrch tomu pak přidává sluha Erich von Stroheim, který je krásně nadnesenou osobností v celém balastu vztahů a jen se jim (i když asi neplánovaně) vysmívá. Sunset je rozhodně ukázkou skvěle napsaného scénáře, výborné režie, dechberoucích hereckých výkonů a třeba i kamery (především stojí za zmínku hra se světly, případně i mnohá expresivita, pravděpodobně inspirovaná německými snímky z dvacátých let). To není jenom film, nýbrž skvěle fungující umělecké dílo se vším všudy. Výtvarně, filmově, esteticky. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014