Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

jefff

Sunset blvd. ve mě trochu evokoval Co se vlastně stalo s baby Jane?. Sunset je však ještě o něco lepší napínavější a při sledování filmu jsem snad ani nedýchal a nemrkal. Naprosto něco úžasného, takové filmy se už dnes netočí. ()

Richard_Ba

Na Sunset Blvd., ktorá je Hollywoodskou galaxiou, zažívame pád a vyhasnutie jednej hviezdy, ktorá už na nebi dávno nie je, ale niektorí si ju ešte pamätajú ako žiarila. Odhliadnuc od remeselne perfektnej práce (svkelá kamera, nezabudnuteľné výkony, atď.) je aj z myšliekového hľadiska snímok veľmi bohatý._____Film si všíma životy scénaristu (William Holden), ktorý si želá vidieť svoje meno na plátne a čaká na svoj úspech, a jeho protikladu, (Gloria Swanson), ktorá ako niekdajšia hviezda žije vo svojej zlatej klietke a sníva o comebacku._____Myšlienka ľudskej dočasnosti vyvoláva v Glorii Swanson pocity úzkosti. Jej samota vo veľkom paláci je zrazu narušená mladým scénaristom, ktorý jej ako Prometeus vdýchne chuť do života, pomocou potenciálu v ktorom v ňom vidí. Dary, splnené materiálne sny, nie sú dostatočnou útechou na to, aby obetoval svoj život hviezde, ktorá nemá budúcnosť. Zabudnutá herečka nedokáže spracovať stratu a fakt, že ho nevlastnila, uzaviera sa do seba, nevníma vonkajší svet. Svet je pre ňu už len scéna, čaká na povel kedy môže začať, ale neuvedomuje si, že režisér jej života už dávno zvolal: „CUT !“ ()

Pecival

Luxusní studie choré mysli. Díky téměř maniakálnímu výkonu Glorie Swanson působí její herečka oplakávající zašlou slávu jako solidní psychopat a de z ní občas fakt hrůza. Hodně se mi líbil i Erich Von Stroheim.Slavné starší filmy dělím na ty co si svůj status zaslouží a na ty, kde kroutím hlavou a děsně se nudím. Tohle je bez nejmenších pochyb první kategorie - exceletní záležitost. ()

Vercinix

Je téma vyčpělé filmové hvězdy převzato z reality, kde kamery denně drancují skutečnost svými zrcadlovými objektivy, kde se vše přetáčí z nohou na hlavu, anebo je to námět právě zas jen pro kamery, které sugerují realitě svou pachuť umělosti, která poté náš skutečný svět zásadním způsobem mění? Od dob vynálezu pohyblivých obrázků nastal nekonečný cyklický koloběh ve kterém média skutečnost ovlivňují, těží, ovlivňují, těží .... Doba kdy již budou těžit pouze samy sebe není za dveřmi v předsálí, ale již je ze strany, kde začíná náš pokoj. ()

Liam

Drama, které ve mě stále rezonuje, v době kdy i poslední kamera dávno zhasla. Nadčasová výpověď o marnivosti slavných a pomíjivosti jejich slávy, o snaze dostat se zpět na výslunní v době, kdy všichni ostatní už zapomněli, o zničení lidského ducha. Ten šílený výraz Normy Desmond budu mít před očima ješte dlouho. ()

spikey1

nádherný, dokonalý, kdo se dokáže nechat unést tímhle snímkem, ten snad skutečně může začít vnímat film. ()

ArdathBay

Každá vteřina tohoto jednoho z nejlepších filmů , co jsem KDY viděl, je naprosto úžasná a herecké Výkony Glorie Swanson a Ericha von Stroheima jsou bez nadsázky geniální stejně jako je geniální tento FILM. ()

Maynard.

V tomto případě sem dal na doporučení samotného Kick-Ass, který společně s tímto kouskem doporučil ještě Americkou krásu a Sin-City. A hádejte proč? :o). Už trošku začínám tušit, co že je to ten film-noir. Scénář tohoto kousku je vypiplaný do poslední tečky. Těžko říct, kolik lidí by dokázalo odolat takovému pokušení, které Norma nabízí. I přes to, že se jedná o sebestřednou, žárlící, vydíravou, namyšlenou, pyšnou, urážející se, mstící se, podezřívavou a kdo ví ještě jakou ženskou, tak sem si ji určitým způsobem zamiloval. I když je od začátku jasné, jak tento klenot stříbrnýho plátna dopadne, tak sem velice rád nakouknul pod pokličku do života bývalé Hollywoodské hvězdy. Zvláštní je, že nebýt Kick-Ass, tak bych o tomhle filmu prakticky nevěděl... Ať Vás ani nenapadne nechat se odradit tím, že je to černobílý a starý jak Metuzalém :o). Další odškrt z top 200. ()

mohamedsfinger

Výjimečný, geniální, dokonalý film. Prolínání fikce a reality, sarkastická satira a hra s divákem. Já na tomto snímku neumím zkrátka najít žádnou chybu. Skoro každá věta ze scénáře je perlou a výborným bonmotem sama o sobě, všichni herci (v hlavních i malých rolích) hrají své životní party, Wilder bezchybně a jistě vede celý ansámbl a kamera neustále ohromuje svou rozmanitostí. Hvězdy (a takové filmy) nestárnou... ()

Babous

Dle mého názoru jeden z nejlepších a nejkrásněji natočených filmů vůbec. Labutí píseň hvězdy němého filmu Normy Desmond ("Filmu kdysi patřily oči celého světa! Ale to mu nestačilo. Musel mít i uši!"). Hned pět hvězdiček by si zasloužil jenom scénář: např. "Samozřejmě, že měla i bazén. Kdo ho tehdy neměl? Před tisíci půlnocemi v něm plavali John Gilbert a Mabel Normand. Teď byl prázdný... Nebo nebyl?" Němý film je pro mě něčím exotickým, tajemným, proto mě fascinovaly narážky na Rudolfa Valentina, Douglase Fairbankse a další. Gloria Swanson (sama také dřívější hvězda němého filmu) svou Normu Desmond obdařila teatrálními gesty, výrazy obličeje a mimikou, na nichž byl němý film založen, a v neposlední řadě také patřičnou šíleností. Ve vedlejších rolích znalce potěší režisér Cecil B. DeMille, bulvární novinářka Heda Hopper či komik Buster Keaton. ()

Sdoom

Jedinečný snímek, u kterého nelituji jediné utracené koruny za projekci v kině. Atmosféra vynikající, herci, dialogy, prostě všechno promyšlené a propracované do detailu. Přesto si nemohu pomoct, ale zdá se mi, že se na tomto skvostu světové kinematografie podepsal zub času. Ne na tématu, ale spíše na formě. Hlas vypravěče byl v ději na můj vkus až příliš často, trošku vadí předvídatelnost některých situací a Gloria Swanson v některých momentech krapet přehrává. Proto nedám plný počet, ač snímku v mysli tleskám. (kino Cinestar, orig.) ()

Firebug

"Můj poslední film byl o suchu v Oklahomě. Vůbec byste to ale nepoznala, protože na plátně se to nakonec odehrávalo na torpédové lodi." Sunset Blvd. je bez nadsázky jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Přejdete-li trochu strojenější herecké výkony (jež tak nějak patří k době) bude vám odměnou film o dělání filmu ve zlaté éře filmů. Divácká lahůdka, která stejně jako před lety dokáže rozesmát, dojmou, či vyvolat nepříjemné mrazení s bonusem v podobě ikonických okamžiků (úvod v bazénu je tak děsně super). Navíc s příběhem, který má co říci i dnes (ať už to čtete kdykoliv). Myslím, že se tomu říká "nadčasovost". ()

Arkanoid

Krásny cynizmus premysleného rozprávania deja, vizuálny perfekcionizmus, nostalgický pohľad na minulý lesk Hollywoodu očami padnutej hviezdy. Billy Wilder a jeho ďalšia ikona filmu noir. ()

bari68

,,Touha je zázrak,,.V prípade Normy Desmondovej sa môže premeniť v posedlosť .A posedlosť v ... pozrite si a uvidíte.Skutočne je to film, ktorý vás zarazí do sedadla a do záverečných titulok nepustí.Jediné čo nechápem je len 3 premenené Oscary z toľkých nominácií.Na ,,podradnú,, výpravu každý do ďalšieho vyhlasovania zabudne,ale hlavný herecký výkon Glorie Swanson neudelený prvým miestom je pre mňa veľkým prekvapením,pretože čo robilo zo Sunset Blvd. filmom akým je,bola práve ona zmieňovaná herečka. ()

dendan

Päť hviezdičiek pre tento film sa mne zdá málo. Bolo by to minimálne tri* pre troch skvelých hercov, tri pre * scenáristov, jedna pre režiséra a dalo by sa to vyratúvať ďalej. Vždy keď bola na scéne Gloria Swanson ani som nemrkol a vychutnával jej herectvo. Viem že v Oskarovej porote sedia dnes iní ľudia ale keď vidím začo dnes dávajú oscarov a tu od ignorovali všetkých hercov pochybujem o ich kompetentnosti. Videl som málo noir-ových filmov ale vďaka tomu to filmu je to jeden z mojich obľúbených žánrov. Viem že píšem od veci ale som vykoľajený, zmrazený z dokonalosti tohto filmu a keď sa spamätám, možno napíšem niečo duchaprítomnejšie. Mojich súkromných 10* ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014