Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (167)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Mám rád sci-fi. Ještě radši mám inteligentní sci-fi s dobrým příběhem, atmosférou a chytrou zápletkou, která se dokáže obejít bez dnešních digitálních efektů, příšer a hromady výbuchů. Když je navíc poctivě natočena a ještě k tomu z počátku sedmdesátých let, jsem ještě radši, protože v té době se filmy natáčely opravdu s láskou. Přesně tohle všechno splňuje Kmen Andromeda. Skupina vědců, uzavřená v podzemní laboratoři, zkoumá záhadný mikroorganismus, který se dostal na Zemi při pádu vesmírného modulu. Postupem času zjišťují, že mají co dočinění s nebezpečným virem, který by mohl zasáhnout a zamořit celou planetu. Film je natočen skutečně výborně, líbí se mi například několikrát použité rozdělování obrazovky, díky kterému se divák výborně orientuje v příběhu a zároveň to vypadá povedeně a kreativně. Každá scéna je zde důležitá a vtahuje diváka do napínavého děje. Zhruba v polovině snímku je i jedna scéna, při které i otrlého filmového fanouška, který už má dost sci-fi filmů za sebou - zamrazí. Ano, scéna s makakem. Posledních pět minut je pak neskutečně napínavých - vážně zajímavá sekvence na kterou se nezapomíná. Působivý, silný film, který by si žádný fanda tohoto žánru neměl nechat ujít. Tento snímek je pro mě na půdě sci-fi poněkud nepochopitelně opomíjen a podceňován. Neprávem. Měl by být zařazen v každé filmové science fiction učebnici a to na těch nejpřednějších místech. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Film sa snaží vykresliť a nájsť riešenie, ako by sa čo možno najúčinnejšie dala zvládnuť neznáma nákaza z vesmíru. Všetko sa tu teda zameriava na skupinku dopredu vybraných vedcov, elít vo svojich odboroch, a ich vzájomnú spoluprácu pri odhaľovaní mimozemského ohrozenia, a to naozaj v prísnych podmienkach. Napriek snahe a pár výborným klaustrofobickým scénam si film nedokázal udržať moju pozornosť po celý čas. Často ma vo svojich rozvláčnych scénach nudil, pričom na kvalite nepridala ani občasná vedecká naivita, hlavne v prípade procesu dekontaminácie. Keďže si snímok snažil udržať dojem dokumentárnej rigoróznosti, je z tohto pohľadu pre súčasného diváka už pomerne dosť zastaralý, avšak zase nepovažoval by som to za nejakú veľkú chybu. Našťastie film obsahuje aj celú radu zaujímavých situácií, čo celkový dojem značne zlepšuje. Len pre zaujímavosť, ľudské telo obsahuje dohromady niečo vyše kila baktérií, bez ktorých by sme si ani len neškrtli. 65/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Reklama

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Dokonale soustředěný film. Robert Wise režíruje s pečlivostí chirurga a ten chladný, sterilní styl k dané látce skvěle sedí. Veškeré drama se odehrává v jednom uzavřeném, klaustrofobickém komplexu a napětí plyne čistě ze situace "co by kdyby" bez nějakých podbízivých vějiček. Vyzdvihnul bych i práci kamery, kde se často pracuje s více plány akce, takže jeden předmět či postava je nalepena blízko kamery, přičemž ostatní se vyskytují ve standardní dálce a jsou taktéž dokonale zaostřeny. Z toho později udělal svůj trademark Brian De Palma. Teď už vím, kde vzal Carpenter podklad pro podobně laděnou Věc. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Líbila se mi kniha i film. Film jsem viděl poprvé kdysi dávno v bavorské televizi. Začínal po desáté hodině večer a hlasatelka upozorňovala diváky se slabšími nervy, že film obsahuje drastické scény.....a hádejte! Kupodivu nešlo o strašidelnou úvodní část ani o napínavý závěr, nýbrž o část prostřední - pro mnohé velmi nudnou. V ní se vědci uzavření v laboratorní budově snaží zjistit vše o mimozemském organismu pojmenovaném Andromeda. Drastické scény přicházejí na řadu, když vědci zkoumají Andromedu na zvířatech. Sledovat kruté umírání malé roztomilé opičky, která se svíjí v bolestivých křečích, je opravdu děsivé. Člověka napadne, zda v tom filmu nezemřela opravdu...tak věrohodné jsou záběry trpícího zvířátka ( ani bych se tolik nedivil, na poč.70. let ani filmaři v Americe nemuseli brát na zvířata příliš velké ohledy...) Do určité míry polodokumentární forma připomíná místy daleko svižnějšího Vetřelce... A nutno dodat, že ani po letech mě film nezklamal! ()

Braddy 

všechny recenze uživatele

Původně jsem zde měl 3 hvězdičky, ale s postupem času (a mého stárnutí) musím hodnocení zlepšit. I přes velkou délku a pomalé tempo se daří udržet diváka v napětí. Zejména pak druhá část odehrávající se přímo v systému laboratoří, která evokuje popisné pasáže Vesmírné Odyssey. Sympatická je postava mikrobioložky Leavittové. ()

Galerie (42)

Zajímavosti (13)

  • V knize je Leavitt muž, ale ve filmu se proměnil v ženu. (Rodriguez)
  • Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)
  • Studio Universal koupilo práva na zfilmování za 250 000 amerických dolarů. (HellFire)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Reklama

Reklama