Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

Marat

Mooc dobre sci-fi. Paradni, uplne me dostala myslenka tohoto filmu, kde z pocatku vse vypada na vesmirnou civilizaci a konec ukaze, ze problemem je vlastne nova biologicka bomba, ktera je prisne tajnou zalezitosti. Myslim ze na rok vzniku nadchne nejednoho milovnika zanru. Ja ktery sci-fi moc nemusim jsem byl uchvacen taktez. Neda se hodnotit jinak jak plnym poctem. ()

Něrpa

Musím se přiznat, že novější TV verzi mám radši. Ale ten interiér podzemní laboratoře byl prostě super. Dal bych tři hvězdičky, ale toto je zrovna můj oblíbený žánr a to se musí prostě hvězda přihodit. ()

Stejšn

No je to blbé. Vážně blbé. A ne že by to až zas tak moc zastaralo, ale ono to bylo zastaralé už tenkrát. Natočené stylem Dr. No. Jedna hvězdička za to, že mě to - nechtěně - rozesmívalo a druhá za ten zajímavý hygienický igelitový oblek, co si za sebou táhne harmonikový tunel. Knížka je ovšem na míle lepší. BTW: řekl bych, že všechna ta zvířata ve filmu skutečně pozabíjeli, myslím že opička určitě není schopná "zahrát" to, že se dusí. ()

smatana.sk

Stará láska - prvý slovenský sci-fi komix v časopise Elektrón od autora Jozefa Scheka... potom kniha, a dnes film. Na filme je najlepší práve ten suchý, nudný, metodický postup vedcov, snažiacich sa izolovať a pochopiť neznámu formu života. No a koho by dnes nepotešili zábery na tak šokujúce technológie z roku 1971, ako zámok rozoznávajúci papilárne línie na dlani, dotyková obrazovka, knižnica v počítači alebo rozoznávanie hlasu? Dobrý komentár Subjektiv: http://www.csfd.cz/film/9805-kmen-andromeda/komentare/?comment=653139 ()

Marg

Kniha byla skvělá a byl jsem překvapen, že podobně napínavá byla i filmová adaptace. Výborná sci-fi! ()

Plague.

Tento film jsem viděl jako dítě, ale znovu jsem se na něj podíval v HD edici. Film je výborný i dnes a když si vezmu, že byl natočen v roce 1971, tak je špičkový. Michael Crichton očividně umí psát. ()

Blackadder

Kniha je důkazem toho, že i v nudném prostředí se může odehrávat napínaví příběh! Film už takový není, ale budiž... ()

krivkin

knížku jsem četl dřív než jsem to viděl a až na to, že jsem věděl jak to dopadne, jsem to hltal skoro stejně jako tu knížku :-) výborně zpracovaná výborná knížka, co dodat... snad jen malou odbočku, je mi líto, že Michael Crichton už nás nepotěší další lahůdkou, kterou budu číst klidně až do rána, jak mě to vždycky vtáhlo... ()

Moebius

Problémy jsou od toho, aby se řešily. Řešení problémů potenciálně vyvolávajících kataklyzma vyžaduje perfektní přípravu a taky trochu štěstí. ()

CrazymanM

Slušný ,působivý a napínavý film,na kterém je znát,že je už poněkud dávno natočen,přesto to zase tak nevadí.Knížku jsem nečetl,tak nemohu srovnávat,trošku mi vadila délka,stačilo by tak 90,100 minut. ()

reAnimat0r

Stale dobry film, ktory neurazi (imho) kniznu predlohu (knihu som este necital). Zistujem, ze mam rad uzavrete komorne filmy s hustou atmosferou, ktora sa da krajat. Spad ma film celkom dobry, ale ku koncu sa zacnu chrlit nelogicke veci. Laser proti zvieratam v sachte, kde je rebrik pre ludi?? WTF? Dalej nelogicka autodestruckia, o ktorej som vedel, ze s nou bude problem hned na zaciatku filmu. Celkovo mi snimok ubehol ako voda a nestihol som si ho vychutnat. Urcite si pozriem este raz. Celkovo 7/10 ()

jack_scott

Výborná adaptace původní knihy. Film je od začátku do konce zajimavý a poutavý, podle mě nemá příliš hluchých míst. Od pěti hvězdiček film dělí jen úplně zbytečná havárie F-4ky, která vyvolá spousty otázek, které zůstanou bez odpovědi. To je škoda, ale přesto dávám solidních 80%. ()

harycek

Vynikající provedení filmu!!Skoro přesně odpovídající knižní předloze , výborně byly zobrazenéi dobové reálie , které jsem jako čtenář mohl pouze tušit , či předpokládat, skvělá podívaná!!!Jenom by mě zajímalo zda ta "pokusná" zvířata zemřela skutečně , nebo to byl filmový trik, scény vypadaly velmi "skutečně" !??xxx v zajímavostech byla odpověď:.......... Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock) ()

Muso

Knihu som nečítal a po vzhliadnutí filmu po nej asi ťažko siahnem. Nie že by sa jednalo o nejakú nudnú záležitosť, pozerať však približne 90minút nato ako sa postupuje pri určovaní zloženia novej živočíšnej formy a ako asi vypadá fiktívné 5stupňové dekonatminačné centrum nebolo velkou zábavou. Naproti tomu zbytok filmu, ktorý objasňuje čo sa a prečo vlastne sledujeme daných vedcov pri výskume je pútávejší a pri scéne s pilotom lietadla doslova zamrazí. Svojho času to mohlo byť určite ovela zaujímavejšie. 60%. ()

blezg

O mnoho tísnivější než kniha M. Crichtona, přesto velmi zdařilá, nezmutovaná, nedementní až neamerická replika mé oblíbené sci-fi. ()

aannemer

Na svou dobu jistě pecka, z dnešního pohledu a pod vlivem stovek filmů s úžasnými efekty ale jen lepší průměr. ()

Cazzysvjet

Málokdo ví, že je to celé smyšlené. Včetně deseti bodů operace Wildfire. A že v případě kontaminace Ruska se doporučuje držet jazyk za zuby. 1 000 000 lidí zahubených virem je méně než 100 000 000 při odvetném jaderném útoku. Tak moc je to dobré! 80% A knihu klidně taky zkuste. Až na pár nepřesností v pohlaví postav , se film věrně drží předlohy a není nijak nepovedený. Na svou dobu výborný. ()

Saxos

Velmi kvalitní a inteligentní sci-fi 70-tých let. Zapojení vědy a snahy vědců k objasnění způsobu vymření městečka po kontaktu se smrtícím mimozemským organismem. Převedení nudné vědecké práce v napínavý děj filmu. Právem zařazen mezi nejlepší sci-fi. ()

zigy

Nemyslím, že se na filmu nějak podepsal zub času, tohle musela být nuda už v roce 71....vadí mě především chlad a neosobnost, která přímo čiší z každého dialogu hlavních postav. Na tom nic nemění na tom, že to jsou vědci (a ti se přece tak chovají...chacha - viz Big Bang Theory). Jinak mrazivý námět, hustá atmosféra strachu z neznáma, ale šlo by to líp, kdyby se ti hrdinové chovali normálně. Dneska už by takový film nenatočili, protože je málo akční. Já akci nepotřebuji, ale tohle je opravdu příliš rozvleklé! ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull