Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

Disk

William Wyler byl génius a jeho Velká země mi přinesla úžasný zážitek. Film nikam nespěchá, a přesto je napínavý od začátku do konce. Ke konci už je to de facto antická tragédie. Herci absolutně dokonalí. "Tohle je velká země. Viděl jste už někdy něco většího?" - "Pár oceánů." ()

Aky

Jeden z vrcholů westernového žánru. Drama, ve kterém se skoro nestřílí, ale napětí a dramatičnost tenhle fakt spíše umocňuje. Výtečný Gregory Peck a na jeho úroveň se dotahující zybtek ansámblu. ()

misterz

Klasický western a pritom v mnohých smeroch tak odlišný. Nádherný a hrejivý príbeh o tom, ako sa dá s obyčajnou ľudskou dobrotou poraziť zlo založené na násilníctve, sebeckosti a chamtivosti. Tie tri hodiny mi ubehli ako voda, majstrovsky zahrané a pútavo vyrozprávané. A to vraj Divoký západ nebol pre ľudí ako je Gregory Peck. Avšak netreba zabúdať, že nič nie je len biele alebo len čierne. V každom prípade ale ide o výnimočnú náladovku, ktorá dokáže zlepšiť deň na počkanie. ()

HAL

Dokonalý návrat do zlatých časů Hollywoodu kdy filmy byly opravdu VELKÉ - velké svými hereckými hvězdami, epickým záběrem a produkčními kvalitami, ale hlavně tématy. A Velká Země dokáže být jak nadčasová a nadreálně všeobjímající, tak díky nuancovanému přístupu ke svým postavám i velmi civilní a lidská. Obrovský objev pro mě. Když už jsem myslel že ze zajímavých westernů už jsem dávno viděl všechny, je nečekaně narazit na takovýto skvost čirá radost. Trestuhodně zapadlý film, o kterém by se mělo mluvit stejně jako o Leoneovkách a Sedmi Statečných. 9/10 ()

Snorlax

Dle mého je tento film ucelenou encyklopedií westernových klišé. Hlavní hrdina je čestný, spravedlivý, sympatický rek, lumpové jsou řádně lumpoidní, pomýlení pochopí, kde je jejich správná strana a vše přenáramně dobře dopadne. Určitě je to zábavnější povzbuzení řadového občanstva, když kouká na Pecka, jenž se se šarmem sune k nejšťastnějšímu ze šťastných konců, než koukat na kohokoliv jiného, kterak bojuje o zrno, či roztáčí frézku, svou krasavici. Ale umělecky to má stejnou hodnotu. A hlavně ty socialistické agitky byly o hodinu kratší. ()

Šakal

Jedny blata, jeden dlouho trvající svár mezi dvěma stranami (muži), jedna (resp. dvě) osudové ženy a potom už je pouze na vašem vlastním posouzení, zda vlastnosti jako charakter a čest považujete za výrazy slabosti popř. zbabělosti (tedy činy hodny posměchu) nebo přednosti hodny skutečného obdivu. Jako třešínka(y) na dortu jsou tu potom (pro dámy) Ch. Heston resp. G. Peck, pro nás chlapy, J. Simmons resp. C. Baker. Na závěr s osob. dovětkem. Spousta lidí může namítnout, že v případě W. Wylera a jeho snímků se nikdy nejednalo o žádné „velké umění“ (a v případě The Big Country můžou padat výraziva jako „umně zfilmovaný rodokaps“), ale rozhodně si nemůžete stěžovat na jednu neoddiskutovatelnou skutečnost a to sice fakt, že by vždy (v prvé řadě) nemyslel na diváka samotného. Stejně tomu bylo v případě Bena Hura, podobně tomu bylo např. i v Prázdinách v Římě a podobné je to i v případě „Velké země“. ANO, tipujete zcela správně. Opět jde o velkolepou ZÁBAVU se všemi klady i neduhy, které však (k těmto tipům snímků) neodmyslitelně patří. Wylerovi se dá vyčítat kdeco, ale upřít mu zápal a lásku k filmu jako takovému rozhodně ne! Jeho snímky mají jednu nepostradatelnou (vymírající?) věc. Duši a s tím spojenou lidskost (člověčinu). Nebudu to zbytečně protahovat. „The Big country“ je jednoduše „The Big film“ resp. „The Great movie“, užíval jsem si každou jeho minutu (scénu) a já začínám zjišťovat (uvědomovat si), že se mi pomalu ale jistě začíná rozšiřovat osobní sbírka (na Blu-ray discích) s tímto režisérem. Pouze dodám, že se tak děje s velkým potěšením. Děkuji mistře! Ostatně o síle jeho snímků hovoří (za vše) jeden fakt. Užívám si je (při opakovaných projekcích) ještě víc, než při těch prvotních. ()

InJo

Neskutečně čistě odvyprávěná věc, která věnuje spoustu prostoru všemu podstatnému - zápletce, postavám, jejich motivacím a vztahům mezi nimi. Málokdy člověk narazí na tříhodinový demýtizační western z období klasického Hollywoodu, který jde (zcela nenásilně) do hloubky a vše v něm dává dokonalý smysl. Minimálně v tomto ohledu bych se nebál Williama Wylera označit za Jamese Camerona své doby - bez ohledu na to, jak velký film tvořil, smysluplnost příběhu pro něj byla naprosto stěžejním aspektem. Pro mnoho dnešních diváků asi bude Velká země zbytečně rozvleklá, příliš "uvolněná" a bez pořádného náboje (okázalými "silnými" scénami se zde rozhodně neplýtvá), jako dílo z konce 50. let je to ale naprostý masterpiece. A Gregory Peck a Burl Ives (Oscar za vedlejší roli) jsou ve svých (skvěle napsaných) rolích absolutně perfektní... 80 % ()

Anderton

Jeden z najvýznamnejších filmov mojej mladosti. Videl som ho v jedenástich rokoch a keď som si ho zopakoval nedávno, mal som pocit, že všetky jeho scény si výborne pamätám. Gregory Peck bol právom vyhlásený za najväčšieho chlapáka amerického filmu a do Jean Simmons som bol v tých jedenástich asi týždeň platonicky zaľúbený. Veľká zem je klasicky vystavaný western, ktorý je ale trochu viac svojou civilnejšou atmosférou a vďaka hrdinovi, z ktorého sa kovboj iba má stať (môžete sa s ním viac stotožniť), prístupnejší širším masám. ()

Frajer42

Velká země rozhodně nepatří mezi TY velké westerny. A to po mnoha stránkách. Nepřeslechnutelným faktorem je poslabší hudební doprovod. Tím nepřehlédnutelným potom samotná kvalitka. Nudnou pasáž střídá pasáž mírně koukatelná. A to je tak asi vše. Moc se toho skutečně neděje. Docela úsměvná je věta z obsahu. Dovolím si citovat. ,,Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě." S tím, že je to klasický film Williama Wylera bych ještě souhlasil, ale.... Zbytečná surovost zde chybí a když se na film kouknete pořádně, tak si nemůžete nevšimnout, že zde chybí veškerá surovost. Hloubka charakterů? Tak to asi taky nebude úplně pravda. Vlastně každá postava má velmi jasný a jednoznačný charakter. Vlastně se jedná o takové 160 minutové tlachání téměř o ničem s naprosto absurdní zápletkou, kde se občas něco málo odehraje. Nicméně ta okolní příroda je skutečně krásná, takže minimálně tu přírodu ocenit skutečně musím. Velmi rád bych dal alespoň 2*, protože westerny mám docela rád, ale zde ty 2* není skutečně za co udělit, takže to nechám u hvězdičky jediné. Navíc jsou zde docela ošklivé herečky. ()

Kothy

Tak jsem si doplnil další westernovou klasiku od Williama Wylera. I když je to dost dlouhé a romanticky laděné. Obsazení je vážně skvělé. Gregory Peck se dostává jako snoubenec dívky z bohaté rodiny na divoký západ. Během chvíle je zapleten do místních územních sporů mezi usedlíky. Snaží se vše řešit s rozvahou a klidem. To ale místní považují za slabost. Nakonec se tyto spory bez krve neobejdou. Dost se mi líbila hudba ve filmu. Pohledná Jean Simmons tu má dost sympatickou roli. "Tohle je velká země". ()

boshke

East meets west... Kdyby to bylo tak o půl až tři čtvrtě hodinu kratší, tak sto pro do plných. Ale fakt se to tak od druhé hodiny stopáže táhne. Jinak super newesternový western s okouzlujícím Peckem aka Jamesem McKayem... 80% ()

Mariin

Ukázka netradičního anti-westernu, v němž hlavní hrdina McKay bojuje proti násilí nenásilím a vůbec nechce střílet. Navzdory převažujícím chválám na tento slavný film musím konstatovat rozčarování - příliš zdlouhavé (téměř tři hodiny!), konverzační; nemám tyhle psychologizující pokusy ve westernu vůbec rád. Většinou nejsou nijak hluboké a za moc nestojí, takže je to spíše nuda. Láska, čest, statečnost, vnitřní boj, obětavost, zbabělost - to vše se dá vyjádřit mnohem kratšími náznaky, a nikoliv na úkor akce a napětí. Jinak nádherná krajina a hezká westernová hudba, "pan" herec Gregory Peck. Za to jsou ty hvězdičky... ()

nascendi

Veľkú zem som po prvýkrát videl v rámci brnenského Filmfóra v roku 1963(?). Bol som ohromený nielen cenou vstupenky, ktorá pri dnešných cenách vzbudzuje povýšenecký úškrn, ale aj panoramatickým plátnom, na ktoré sa film premietal. A Veľká zem bola nepochybne určená pre veľké plátno. Uvedomil som si to aj pri tejto projekcii, pri ktorej sa LCD obrazovka akéhokoľvek rozmeru zdá malá. Inak, film za polstoročie nezostarol, ale nezmizli ani jeho nedostatky, viditeľné už pred polstoročím. ()

klerik

Klasika, kde nejde o prestrelky či bitky, ale tú správnu cowboyskú atmosféru. Nieže by šlo o film, ktorý budem pozerať nejako často, ale bavilo ma sledovať pozvoľný príbeh, aj keď neprichádzal s ničím originálnym (pozemky, odháňanie dobytka, znepriatelené rodiny...). Finále má slušné gule, aj keď ho v podstate očakávate... ()

Chrustyn

Pomalejší ale i tak velice povedený western s výbornými herci a pěknou hudbou. Rozhodně to však není nic pro milovníky spagetti westernů jelikož si zde spíše vychutnáte krásné záběry na krajinu a bezchybné herce než přestřelky mezi drsnými kovboji. ()

Arsenal83

Porovnanie so Siedmimi statočnými alebo Tenkrát na západe je nenáležité. Tento western je síce iný, je tu menej tých strieľačok, viac romantiky, ale je zároveň aj inou ligou, nižšou oproti spomenutým klenotom. Nepozerá sa to s ľahkosťou, film je žánrovo netypický, ale to je jeho jediná hodnota. ()

Jirka_Šč

Moc pěkně odvyprávěný příběh! James McKay (Gregory Peck) je sympaťák! A konečně vím, z jakého westernu je ta úžasná ústřední melodie! ■ Po x dalších viděních: Maximální hodnocení zasloužené. A Jean Simmons se mi líbí čím dál víc. ■ S odstupem dvou let a dalších viděních: Jeden z mých nejoblíbenějších vesternů. ()

Yardak

Klasický americký western padesátých let minulého století, ve kterém kraluje především herecká sestava a krásná příroda. Příjemný western, jenž se dnes už moc netočí. Film roku 1958. ()

jojinecko

Westernová dráma, ktorá sa právom radí medzi najväčšie klasiky...A je len veľmi málo hercov, ktorý boli/sú väčší sympaťáci ako Gregory Peck (teda, kým nehrá Mengeleho ako v Boys from Brazil:) ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu