Hrdinou filmu režiséra Bořivoje Zemana je nejoblíbenější postava českých pohádek Honza, který se vydá do světa za štěstím. Ovšem není to hloupý Honza, nýbrž chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost, ať už se děje lidem nebo zvířatům. Netouží po království, ani po princezně, ale usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. Honza nebojuje s nadpřirozenými vlastnostmi, ale s lidskou zlobou, závistí, lakotou a omezeností. (Česká televize)

tomtomtoma

Příjemná pohádka a vzpomínka na sladké dětství. O vychytralém Honzovi (zpívá a pohybuje se Jiří Korn, mluví Michal Pavlata), který byl vyhnán na cestu. A tu si užívá vrchovatě, neztrácí humor a dobrou náladu, pomáhá sociálně slabým a vždy přechytračí zbohatlíky a mrzouty. Nakonec najde cestu ke svému štěstí, prostému děvčeti Marjánce (mladá a pohledná Naďa Konvalinková). Zajímavou postavou je Smrt (dobrá Valerie Kaplanová), připomínající spíše zapšklou a škodolibou šarlatánku a babku kořenářku, která ráda k smrti děsí své okolí. Dále královský bubeník (dobrý Josef Kemr), mlsný kocour a urážlivý ješita. A samozřejmě princezna (půvabná Jorga Kotrbová), těšící se z poprav a mající střihání nůžkami za nejmilejší činnost. Z dalších rolí: Honzova bezstarostná maminka (Marie Glázrová), zodpovědný velitel královských vojáků (Zdeněk Dítě), marnivý král (František Filipovský), lakomý sedlák (Petr Nárožný) a jeho žena (Slávka Budínová), přechytračený hostinský (Čestmír Řanda), a okradení loupežníci (Bořivoj Navrátil, Karel Effa a Lubomír Lipský). A tak čas příjemně plyne. S písničkou. S dobrem a zlem. S prosazenou spravedlností. A krásou země české. ()

asinus

Jiří Korn je jedním z nejdivnějších lidí vystupujících v showbussinesu, ale ani nevím proč, zamlada mi je sympatický a stejně tak celá tahle pohádka. Vaření sekyrkové polévky je něco skvělého. ()

zette

Zcela urcite jedna z tech lepsich pohadek. Moc me bavil prechytraly Korn v roli Honzy. Zajimavy je i pohled na mladou Konvalinkovou. Velmi slusny scenar. ()

Pajky3

Další z klasických českých vánočních pohádek. Tahle mi ale nikdy k srdci nepřirostla. Je zvláštní vidět takhle Jirku Korna s vlasem na hlavě. I když vaření sekyrkový polívky je legendární. A i další scény jsou hodné zapamatování ()

MJMilan

Jedna z pěkných Českých pohádek, kde ani o humor není nouze. Spousta skvělých herců, myslím že není Čecha, který by ji neviděl. ()

sator

Pro hlavní roli Honzy, chtěl režisér Luďka Sobotu, ten ale po konfliktu s ředitelem divadla A. Hardtem měl zákaz natáčení. ()

otík

Tohle je velmi povedená pohádka. Korn je sympaťák, Konvalinková nevinně cudná, vojáci v čele s Kemrem vtipní a celá náladovost pohádky totálně pohodová. A ústřední písnička je jednou z nejpovedenějších písní československých pohádek. Do plného hodnocení opravdu moc nechybí. Výborné. ()

SeanLSD

Oproti porevolučným rozprávkam je to zábavný skvost, ale v porovnaní so svojimi staršími legendárnymi kúskami tu Zeman badateľne poľavil, scenáristicky aj režijne. ()

Decker

Skvela ceska pohadka na kterou se rad podivam i po tech letech opakovani, protoze si stale drzi punc zlate ceske klasiky. ()