Hrdinou filmu režiséra Bořivoje Zemana je nejoblíbenější postava českých pohádek Honza, který se vydá do světa za štěstím. Ovšem není to hloupý Honza, nýbrž chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost, ať už se děje lidem nebo zvířatům. Netouží po království, ani po princezně, ale usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. Honza nebojuje s nadpřirozenými vlastnostmi, ale s lidskou zlobou, závistí, lakotou a omezeností. (Česká televize)

Lachtaan

Nesnesitelný autistický bubeník Kemr, přihlouplý Korn hrající přihlouplého Honzu a krásná Konvalinková - to je jedna z nejujetějších pohádek, co kdy vznikly v rukou tuzemských tvůrců. Ovšem s přibývajícím věkem přichází velmi často i status kultu a i tahle slátanina bude vždycky nezaměnitelnou součástí každoročního období Vánoc. ()

Zdeňka

Tak tahle pohádka se mi nidky nelíbila. Proti Jiřímu Kornovi nemám vůbec nic, jeho Svítí, svítí slunce nad hlavou si pobrukuji vždy, ale celková pohádka se mi tedy moc nezamlouvá. Babka s kosou mi nahání husí kůži ještě dnes, tak jako výkřik Slávky Budínové: A ty hnipej nebo celkové to podivné království. Ale scéna se žebračkou nebo vaření sekyrkové polévky mi málokdy unikne. ()

honz

Veselá, milá a vtipná pohádka se zpívajícím Honzou - J. Kornem. Z řady známých herců byl výborný např. Josef Kemr, svou roli zubaté si uřčitě s chutí, jak bylo vidět, zahrála Valerie Kaplanová. ()

hanagi

Moje pohádková černá můra a film ze kterého mi naskakuje husí kůže. Těžko to vysvětlit, ale celá ta "pohádková poetika" mě totálně irituje a vím, že už nikdy více. ()

pytlik...

No vida, já se vysmívám reklamám na sušenky, brambůrky, různé nápoje atd., kde se rozjuchaní lidé díky těmto pochutinám náramně baví, a vony jsou přitom pravdivé! Třeba málokdo si v životě užil takovou báječnou bžundu jako Korn s obyčejným kulatým pecnem chleba. Jeho maminka, kterej tenhle zázrak upekla, evidentně objevila díru na trhu, neměla posílat synáčka do světa, ale hezky s ním rozjet podnikání. Jináč Kornovi to ve filmu náramně seklo, vypadal jak kdyby ho v registrovaném partnerství porodili Belmondo a Janek Kos ze Čtyř z tanku a psa. Mravní poučení z pohádky je pochybné, moc dobré věci děti neučí, Honza se válí celý život na peci a stejně je chytrý a silný. A bohužel také dost vymočený, žádnej podvůdek mu nebyl dost nízký, a omluva, že napaloval zásadně bohaté, rozhodně neobstojí. Mimochodem, řešení té jeho hádanky bylo nelogické, si pamatuju, že už v dětství mě to štvalo. To, že nikdy neviděl žádného chalupníka, co by si pořídil velbloudy, neznamená, že by je nějaký nemohl chovat, že jo. Noo a fascinující postavou byla smrtka. Její postavě se nepřibližoval ani Froome ve vrcholné formě na Tour de France, a to je co říct. ()

Trustme

Poslední dobrá pohádka českého filmu... Kdo přemůže to zakletí a probudí ze spánku tradici kvalitních pohádek, kdy vládli králové Bořivoj Zeman IV a Václav Vorlíček II ??? ()

lykan9

Honza málem králem sice nepatří mezi mé oblíbené české pohádky, ale přesto se jedná o podařený film, který za shlédnutí jednou za rok stojí. Skvělí herci, místy opravdu vtipné pasáže a hezké písničky. Tato pohádka má vše, co má správná české pohádka mít. ()

davidek

Tuhle pohádku jsem viděl poprvé když mi bylo deset let a vzpomínám si, že jsem měl úplně panickou hrůzu ze smrtky. Dnes už nemám strach, ale pohádka se mi líbí pořád dál. ()

NoFiction

Naďa Konvalinková tady ještě jako velice přitažlivá slečna a Valerie Kaplanová zde umí místy pěkně nahnat husí kůži. Pohádka je klasika, dokážu se na to podívat kdykoliv znovu. ()

Ravi

Jiří Korn jako "týpek" z jiného světa. Přesně ví, co dělat v jakékoli situaci a co říci na cokoli. Nevim, ale tenhle záměr mi osobně přijde dobrý a pohádce to na pohádkovosti nic neubírá. 80% = 4/5 ()