Dvoudílná televizní minisérie režiséra Andreie Konchalovského vychází z dávného Homérova eposu o muži, který musel překonat mnoho životních překážek na své strastiplné cestě, aby se po dvacetiletém odloučení vrátil ke své milované Penelopé. (oficiální text distributora)

TornadoETA

Homérova Odysseia dostala od Končalovského velice povedené zpracování. Na to že se jednalo o televizní produkci, tak klobouk dolů. Kéž by se nějaké velké studio odhodlalo todle natočit s dnešní technikou a možnostmi ... ()

Yahey

Skvostně uchopené zpracování plné poezie, krásy, zkratky, uvěřitelných bohů a plných hereckých výkonů s přiléhavým obsazením. ()

JosefTomas

Přestože má film enormní délku, efekty dnes už nenadchne a občas herecky pobaví. Tak se jedná o velice zajímavý film. Předloha byla dostačující a ve filmu není znázorněno všechno Odysseovo dobrodružství, ale celek funguje přijatelně a na TV film se jedná o zdařilí kousek. ()

PeterJon

Televízny rozpočet je cítiť, bez Assanteho by to nestálo za nič, celé to drží ako leader. Vedľajšie postavy ako Odysseov syn a jeho posádka podávajú príšerné herecké výkony. Potešili rôzni Bohovia ako Aténa v podaní Isabelli Rossellini. Je tam pekné poučenie o hneve a o tom, že človek bez Bohov je ničím. I keď v antickom Grécku ponímali Bohov skôr svojsky a poskytovali im aj obety. Strastiplné putovanie som prežíval spolu s Odysseom. 3,5* ()

Achab

Miluji tento příběh, ve kterém Odysseus homérovými slovy podstupuje psychologickou pouť, není důležitý cíl (tady návrat do rodné Ithaky), ale samotná cesta. Zatímco Odysseus si užívá s Kirké (tady nebyla nejvhodnější volba herečky B.Petters) a dále s Kalypsó (která je nádherná, ztvárněná Vanessou Williams),na druhé straně Penelopé zůstává věrna svému muži, který s ní strávil jen chvíli před narozením jejich syna, a přesto to Odyssea přitahuje ke své lásce navzdory tomu, že s Kalypsó strávil celých sedm let, ostatně já bych s ní zůstal na ostrůvku Ógygii a domů se již navracel. Velmi vydařené zpracování, které není nabubřelé. ()

Scaevola

Typicky televizní ropačitost, kterou ubíjí především roztahaná režie a rozháranost road-movie bez hlubšího významu (což je však problém už předlohy). A. Assante ve své druhé nejlepší roli po 1492: Dobytí ráje. ()

Merenre

Končalovskij stvořil nádherné, kouzelné dílo, které dělá čest své předloze, což je ve filmovém průmyslu jev tak zvláštní, že je ho na světě méně než berylia. Ani s nevelkým rozpočtem nic nevypadá lacině. Končalovskij citlivě a brilantně vytváří uvěřitelné a krásné prostředí a postavy. Stejně tak casting je naprosto bezchybný. Assante je prostě boží a výrazná je také postava Erica Robertse, ale i ostatní jsou přesně na svých místech. Film jsem viděl nesčetněkrát a nikdy mi ani nevadila dlouhá stopáž. Zakončím to krásným citátem: "Provinili jste se tím, že jste mi chtěli ukrást můj svět. Svět, který jsem postavil těmato rukama, svou krví a svým potem. Sdílel jsem jej se ženou, která mi porodila syna... a nikdy...nikdy odtud neodejdu...." ()

Sunwheel

Jedinečný, Homérovi verný, antický epos na filmovom plátne s hereckým Olympom vo vedľajších úlohách. Solídna produkcia v autentickom prostredí, dobrý scenár a vyvrcholenie, ktoré dáva aj pri poznaní látky zimomriavky aj po rokoch. ()

soukyd33

Úchvatný film, o neuvěřitelném dobrodružství Odyssea. Obyčejného člověka, s neobyčejným posláním. Troja byla jen začátek. Herecké výkony výborné. Herecké obsazení super. Velmi dlouhá stopáž, která diváka ani chvíli nenudí. Výborné efekty. Příběh excelentní. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

+sfinx+

Přece jen si nechám rezervu pro další pokusy. Líbil se mi příběh a (i když nejsem nějaký znalec) to, jak se film držel předlohy. Vzhledem k tomu co jsem psal mi stačí, že na mne kouklo pár známých míst a ten zbytek mi připadal jako uvěřitelné zpracování oněch bájí. Příběh sám je tedy v pořádku, jen ty postavy a občasné kecy to kazí. Dojem z obrazu byl mnohdy lepší než z těch řečí kolem. Napůl krkolomná mluva, ale přesto příliš daleko od nějakých Homérových veršů. Obrazový zážitek, i na vzdory někdy nevydařeným trikům, tedy převažoval. Odysseus byl takový jaký má hrdina být - dneska, kromě výčtu několika hrdinských rysů, musím být vděčný i za to, že neměl nagelované vlasy a nebylo mu 25 let - nejlépe po celých 10 let putování.. Potom bych vyzdvihl především Kalypso, Penelope i Kirké - byly velmi půvabné a krásně se zhostily rolí. Přesto bych ještě o něco výš postavil Athénu, která byla opravdu výborná. ()

Conriocht

Po štvrtom zhliadnutí s odstupom troch rokov ide hodnotenie hore. Odyseus je môj najobľúbenejší mytologický hrdina a táto verzia sa naozaj vydarila. ()