Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
TV spot
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenze uživatele Colonist k tomuto seriálu (121)

Hluboký pád (2003) (S06E14)

Jeden z nejlepších dílů 6. řady. Tady nejde ani tak o akci jako spíš o samotný příběh a postavy. Werner Freese je jedním z těch nejvíce zapamatovatelných psychopatů staré Kobry. Oproti legendárním cvokům typu Unger nebo Wiegalski je ale Werner jiným typem postavy. Tamto byli zábavní psychoušové jako vystřižení z béčkového akčňáku, Werner se jím sice v poslední třetině epizody stane také, ale po většinu dílu se jeho postava pohybuje v reálných mezích. Je to ve své podstatě celkem realistické zobrazení agresivního člověka a strůjce domácího násilí, kterému jednoho dne rupnou nervy a začne se roztáčet nezastavitelný koloběh událostí směřujících k tragédii. S jeho rodinou dokáže člověk soucítit. Sem tam je to trochu přitažené za vlasy, ale jako postava je Werner velmi dobře psychologizovaný záporák. A skvěle zahraný. V epizodě je navíc v ohrožení život jedné z oblíbených postav, takže emoce diváka pracují. Tento díl bych si dokázal představit i s minimem akce a vůbec by mu to neuškodilo. Naopak. ()

Parta (2002) (S06E15)

NEKOUKEJTE NA CSFD U TOHOTO DÍLU DO GALERIE, JE TAM OBŘÍ SPOILER! Nemůžu jinak, tohle je pro mě pětihvězdičkový díl. Je to sice průměrná kriminálka, ale s výbornou akcí, velkou porcí zábavnosti a hlavně naprosto šíleným závěrečným twistem. Hodně tu v komentářích k jednotlivým epizodám Kobry 11 "machruji", že je u většiny dílů naprosto jasné, kdo se na konci ukáže jako vrah. Tady jsem na to při prvním zhlédnutí nepřišel. To by člověka totiž ani nenapadlo. Někomu to může přijít jako naprosto debilní zvrat, ale mně to nevadí. Ten wow efekt při prvním zhlédnutí je naopak silný. Pravda, při repríze, kdy už víte, jak se to celé vyvrbí, si všímáte určitých náznaků, které ten zvrat předznamenávají (něco jako když podruhé vidíte film Šestý smysl). Ale ani tak s tím nemám problém, ten díl nestojí jen na té pointě. Jak už jsem psal, akce je vynikající, opět byli tvůrci kreativní a vyhráli si honičkami. Ovšem řekněte mi, kdo převáží nafouknuté balónky na nezastřešené korbě náklaďáku? To si samo o sobě říká o průšvih. :-) Prostřední honička je tak zábavně stupidní, dokonce přijde na scénu i slon! Když se akce nebere moc vážně, je to fajn. Obzvláště v této fázi seriálu. ()

Stíny minulosti (2003) (S06E16)

S tímhle dílem je to těžké. Sám o sobě je vlastně jen průměrnou kriminálkou s pašeráky drog. Máme tu generického mafiána (který se mimochodem objeví snad jen v jedné scéně) a nevýrazného Leona, jeho hlavního poskoka. Tom se zase zamiluje a jeho nová láska je v ohrožení života. Prostě nic nového, nic originálního. A ani nic moc zapamatovatelného (jen ta akce je zdařilejší než u některých jiných epizod této série). Člověk tedy musí brát v potaz fakt, že toto je pouze 1. část dvoudílného příběhu. Tento díl připravuje půdu následující legendární epizodě, buduje charaktery klíčových postav a popisuje události, na které budeme v "Rozloučení" navazovat. To je jeho skutečná funkce. Je to takové nutné zlo, příprava hřiště před rozhodujícím zápasem. V tomto dílu je Leon slabým záporákem, ale kvůli tomu, co tady prožije, se vyvine v nezapomenutelného a neskutečně zábavného kobráckého psychopata. Poznání Eleny je také nezbytné, aby příští díl vyvolal u diváka ty správné emoce. Kontext s následující epizodou je důležitý, jinak "Stíny minulosti" neobstojí. I tak je to ale jen za čtyři. 2. část tohoto příběhu je mnohem, mnohem lepší. Tady se zatím jen rozdaly karty, hrát se začne až příště. ()

Rozloučení (2003) (S06E17)

Poslední díl toho, co já nazývám starou dobrou (klasickou) Kobrou 11. A je to opravdu rozloučení par excellence. Dramatický a napínavý příběh, skvělý záporák, výborná akce, pořádné emoce, Scheureggerova smutná verze znělky...prostě super. Proto nebudu vůbec kritický a mávnu rukou nad tím, jak mohl Leon přežít tu explozi z minulého dílu a proč měl ve svém autě schovanou mrtvolu. Asi pro sichr, kdyby náhodou někdy musel fejkovat smrt :-) Ten chlap myslel na všechno. ()

Série 7 (2003) (S07)

7. série Kobry 11 představuje velký propad v kvalitě seriálu. V určitých ohledech je sice svým charakterem podobná 6. sérii, ale tam byl ještě Tom Kranich a větší množství pětihvězdičkových dílů. V sedmičce jede většina epizod podle stereotypní kobrácké šablony a ty díly jsou nezáživné a jeden jako druhý (čest výjimkám). Originalita je v některých epizodách nulová, stupidity je ve scénářích čím dál víc, záporáci jsou slabí a akce je většinou jen průměrná (opět čest výjimkám). Tohle už není ta Kobra 11, jejíž sledování by mě bavilo. Koukal jsem na to víceméně ze setrvačnosti. Cítil jsem to tak v mládí a potvrdilo se to i při mém maratónu v roce 2020. Začátek série mě tedy při tom posledním zhlédnutí mile překvapil, byl lepší, než jsem si pamatoval. Ale po epizodě "V utajení", která je vrcholem této řady, přichází pozvolný sestup, který předznamenává úděsnou kvalitu seriálu, jakou si pamatuji z 8. série. Samostatnou kapitolou je postava Jana Richtera. Už jsem se jí věnoval v komentáři k pilotnímu filmu, některé věci tedy budu opakovat. Nemůžu říct, že by mi byl Jan úplně nesympatický, to není, ale pro mě je to naprosto nezajímavá postava a se Semirem nemá tak dobrou chemii (André a Tom byli jiná liga). Nepomáhá tomu ani fakt, že Christian Oliver má herecké schopnosti ohoblovaného prkna. Bezpochyby ho do seriálu obsadili jen proto, že k Semirovi chtěli někoho mladšího s hezkou tvářičkou. Pro mě je to prostě takový německý Leoš Mareš. V žádném případě mu nevěřím tu polohu drsňáka, to je k smíchu. Za 13 epizod se jeho postava nijak nevyvine, zůstává pořád stejně plochá. Scenáristé mu nedali žádné vlastní charakterové rysy, je to jen přicmrndávač Semira (už to není rovnocenné partnerství jako s předchozími kolegy). A ještě ke všemu se obléká jako Tom, takže na mě působí jako jeho omlazená a mnohem plytčejší verze. Abych to celé nějak shrnul: Mě osobně již tato Kobra 11 nebaví a nezajímá. Vydržel jsem ještě 7. sérii, ale s ní svůj rewatch končím. Už to zkrátka není taková zábavná jízda jako ve 3. nebo 5. řadě. Většina epizod jsou laciné kriminálky s průměrnou akcí, která není nijak zapamatovatelná (a pomalu se stává přehnanější a stupidnější). A to vlastně platí i pro následující série. Čas od času se objeví nějaký klenot, světlo na konci tunelu, ale než se k němu člověk dostane, musí přetrpět řadu slabých epizod. To mi už za to nestojí... Celkové hodnocení mi tu z průměru vychází na 3 hvězdičky, tak to tak nechám. Kdyby nebylo těch několika málo povedených dílů, bylo by to za 2. Nejlepší epizody 7. série: V utajení; Falešné signály; Křest ohněm (s výhradami). Další koukatelné epizody: Závod s časem; Countdown. Nejhorší epizody 7. série : Rock 'n' Roll; Rodinný gang. Epizody neuvedené v tomto komentáři + ty dvě nejhorší můžete s klidným svědomím přeskočit. ()

Křest ohněm (2003) (S07E01)

Musel jsem vyměknout. Klasická Kobra 11 pro mě už od mládí končí 6. sérií a vše, co přišlo po ní, je jen zmar a bída (s občasnými záblesky něčeho povedeného). Alespoň tak jsem to vždycky vnímal. Ve svém původním komentáři k celému seriálu jsem dokonce psal něco ve stylu "s Janem Richterem šel celý seriál do háje". Sice jsem s Kobrou definitivně sekl až někdy v průběhu 9. série, ale obecně jsem měl za to, že 7. a 8. řada jsou obrovský propad v kvalitě. Scenáristicky to šlo dolů, akce se stala víc a víc přehnanou a hnusně natočenou (rozklepaná kamera, zpomalovačky/zrychlovačky, rychlé střihy) a seriál jako celek přestal být zábavný a stal se spíše otravným a stupidním. Je možné, že to je opravdu pravda a paměť mě neklame (uvidíme, kam ve svém rewatchi v roce 2020 dojdu). Ale pro pilotní film "Křest ohněm" to rozhodně neplatí. Budu se rouhat, ale musím to napsat: do háje, já jsem se tentokrát bavil víc než u "Štvanice" z předcházející série! Pilot k 7. sérii je neskutečně zábavný, pořád se něco děje a akce je naprosto luxusní. Omlouvám se Raoulu W. Heimrichovi, o jehož režisérských schopnostech jsem v minulé sérii trochu pochyboval. I nadále zůstává nekorunovaným králem kobrácké akce. Příběh s padělateli peněz je zajímavý, ale zbytečně překombinovaný. Navíc už se opravdu ukazuje, že scenáristé seriálu na logiku úplně kašlou. Postavy se snadno dostanou do hlídaných objektů, jako by se nechumelilo (technické oddělení policie, hlídaná banka), policisté mohou jen tak překračovat hranice zákona a nejsou za to potrestáni (správně by Jana za tu jeho stupidní sóloakci měli vykopnout od policie) a v příběhu musí všechno souviset se vším (Semir je klientem banky, kterou vlastní hlavní záporák příběhu, na dálnici padají z nebe kontejnery, zatímco Semir ve stejnou chvíli na stejném místě pronásleduje ukradený hasičský vůz...a za obojím stojí ta samá zločinecká skupina, to je mi ale náhodička). Hlavní záporák (ředitel banky) je mizerný, je to další generický mafián, nevýrazný a nezapamatovatelný. Naštěstí je tu výborný padouch Tscherny, který celý díl na straně záporáků táhne. To je skvělá postava, napůl mafiánský poskok, napůl psychopat. Je to neskutečně zábavný a nezapomenutelný charakter. Navíc jeho herecký představitel nádherně přehrává, přesně tak, jak to mám u kobráckých padouchů rád. Nyní ale pojďme k nutnému zlu - k Janu Richterovi. Nemůžu říct, že by byl nesympatický, to není, ale pro mě je to naprosto nezajímavá postava a se Semirem nemá tak dobrou chemii (André a Tom byli jiná liga). Nepomáhá tomu ani fakt, že Christian Oliver má herecké schopnosti ohoblovaného prkna. Bezpochyby ho do seriálu obsadili jen proto, že k Semirovi chtěli někoho mladšího s hezkou tvářičkou. Pro mě je to prostě takový německý Leoš Mareš. V žádném případě mu nevěřím tu polohu drsňáka, to je k smíchu. Navíc se v první půlce dílu jeho postava chová jako idiot. Čeho chtěl dosáhnout? Dal zločincům přesně to, oč stáli, a ještě ho málem zabili. Kdyby se neukázal Semir a spol., tak by ho v pískovně zastřelili. To si vážně myslel, že na Tschernyho vytáhne pistolku a on a jeho kumpáni (kteří byli ve značné přesile) se vzdají? A proč to neudělal již při prvním setkání, proč čekal na to, až si zločinci odvezou tiskařské barvy, které nezbytně potřebují k uskutečnění svých plánů? Jo, to je prostě ten scénář. Vždycky jsem psal, že na Kobru musí člověk koukat s vypnutým mozkem, jenže takovéhle věci i ten vypnutý mozek musí řešit. A bolí ho to :-(. V minulosti už jsem zmiňoval, že nenávidím tu scenáristickou berličku, kdy je unesena nějaká blízká postava hlavních hrdinů a oni ji musí zachraňovat. Tady to máme opět, tentokrát v podobě malé holčičky (dcera Janovy kamarádky). Jen umělé zvyšování sázek, závěrečná akce na hasičském voze je skvělá i bez ohledu na to, zda se v kabině krčí harant nebo ne. Abych to nějak shrnul: Pilot je to zábavný, lepší, než jsem si pamatoval. Táhnou to především akční scény a Tscherny. Když od toho nebudete nic čekat, možná vás to mile překvapí tak jako mě. Prostě zábavné béčko. P. S. Úplně jsem zapomněl, že je tato epizoda tou první, v níž se objeví Hartmut. Ten je pro mě také jedním ze symbolů té nové Kobry 11, kterou nemám rád. Tady je naštěstí jen v úvodu takovou komickou vložkou a znovu ho uvidíme až v 8. sérii. () (méně) (více)

Falešné signály (2003) (S07E02)

Je to tak - dávám nějaké epizodě 7. série, kterou jako celek moc nemusím, 5 hvězdiček. Jenže jinak to nejde. Tento díl jsem měl hodně rád i v mládí. Akce je tu skvělá (především bouračky), Raoul W. Heimrich nikdy nezklame. Příběh je přitažený za vlasy, ale je to alespoň něco zábavného a originálního (tedy v rámci seriálu...zápletka trošku připomíná třetí Smrtonosnou past - hon na kočku a na myš maskovaný jako pomsta, který je ve skutečnosti krycím manévrem pro loupež). Po těch laciných kriminálkách z 6. série je takovýto díl příjemný svěží vítr. Záporáci jsou slabší, ale úplná bída to není. Prostě nenáročná zábava. Pořád se tu něco děje, takže člověk nemá čas vnímat, že tu vedle Semira pobíhá německý Leoš Mareš. Sakra, já to musím napsat: i když už to není stará dobrá Kobra 11 (končí pro mě 6. sérií), tento díl se z mého pohledu může směle zařadit k těm nejlepším. Je to neskutečně zábavná jízda. A o to jde. ()

Countdown (2003) (S07E03)

Zábavné, leč s výhradami. Jako celek to není moc originální. Zase akce s cisternou, zase nějaké vydírání (byť říznuté pomstou), zase bomby. A zase je strašně předvídatelné, z koho se vyklube záporák. Sice tu máme zločinného poldu, ale není to klasický šablonovitý zkorumpovaný policajt, takže mi to nevadí. Navíc Sven Martinek je dobrý herec, tudíž jde o slušného padoucha (nikdo to nemůže brát za spoiler, všem musí být jasné už jen podle uvedení jeho jména tady na CSFD, že v epizodě bude tím zlým...kór když ve 2. sérii hrál klaďase). Heimrichova akce je jako tradičně výtečná, ačkoliv některé věci už jsou za hranicí snesitelnosti (třeba Janovo salto přes džíp je na můj vkus už hodně přehnané). Napětí epizodě nechybí a zábavné to také je, takže se jedná o dobrý díl. Tentokrát odpouštím to klišé se zneškodňováním bomby. Ale drsňáka Christianu Oliverovi prostě nikdy věřit nebudu... ()

Heinrich a Paul (2004) (S07E04)

Tento díl mě nikdy moc nebavil. Ve staré Kobře mám rád ty pomalejší osobní příběhy soustředěné na epizodní postavy (např. "Schmölderův sen" z 5. série), ale v této fázi seriálu, kdy už jsem na to koukal víceméně jen z povinnosti (v mládí i dnes), mám nejraději epizody, které jsou zábavnou akční jízdou. Heinrich a Paul jsou sympatické postavy, ale nic to nemění na tom, že jde o dva dědky. A když si představím Kobru 11, rozhodně se mi nevybaví příběh o přátelství dvou seniorů. Je to veskrze nezáživný díl a jeho děj je navíc plný vaty (pátrání po pachatelích prvního přepadení). Akce v tomto dílu není nic moc, naprosto průměrná. A ta úvodní je dokonce extrémně stupidní - skok Semirova BMW skrz explodující cisternu. To v žádném případě nemohli přežít. Jistě, přehnané akční scény, z nichž se nemohli naši hrdinové dostat se zdravou kůží, tu byly už předtím, ale pro mě je toto již za hranou snesitelnosti. Chci vidět akční jízdu, ale ne zbytečně přepálenou. Tohle už bylo ve stylu té extrémně přehnané akce novějších sérií, která mě nebaví. Konečně začínám 7. sérii poznávat, začíná se vybarvovat tak, jak si ji pamatuji (předcházející díly byly milým překvapením). Ale příšerný tento díl není, neirituje mě a pár světlých momentů se tu najde, takže "hvězdy jsou na dosah" v počtu 3. Je to jedna z těch epizod, kterou si pustíte jako kulisu, když vaříte večeři. ()

V utajení (2004) (S07E05)

Vrchol 7. řady. Tento díl je důkazem toho, že i v sériích, které já osobně už považuji za ty horší, se čas od času objeví nějaký klenot. "V utajení" je skvělá epizoda a pro mě jde o jeden z nejlepších dílů seriálu celkově. S každým zhlédnutím se to jen potvrzuje. V 6. sérii bylo několik pětihvězdičkových dílů, tento však všechny válcuje na celé čáře. Už dlouho jsme v Kobře neměli díl, v němž by takhle dokonale do sebe zapadly všechny aspekty - chytře napsaný příběh s pořádnou porcí napětí, luxusní akce, výborní záporáci. Čistě teoreticky by měl být Car mou noční můrou, vždyť jde o bývalého zkorumpovaného poldu, který se stane mafiánem :-) Tedy o spojení dvou typů postav, které v Kobře 11 nenávidím a které považuji za neskutečné klišé. Jenže Car rozhodně není obvyklým kobráckým generickým mafiánem, naopak - je zatraceně charismatický. To samé platí pro druhého padoucha, který je hnán silnou osobní motivací (a charisma mu také nechybí). Obě tyto záporné postavy jsou dobře napsanými charaktery. V dílu sice najdeme několik žánrových klišé (retrospektivní vyprávění, operace v utajení), ale jelikož je to natolik zábavné, tak mi to nevadí. Když se dobře bavím, nejsem hnidopich. Kromě toho jsme v Kobře retrospektivu ještě neměli a příběh s poldou v utajení se zatím objevil snad jen v "Žolíkovi", jestli mě paměť neklame. Epizoda je plná zvratů a překvapení a stane se toho v ní tolik, že by to klidně dalo na pilotní film. Prostě super. Kdyby takhle vypadaly všechny díly, rozhodně bych to v mládí se seriálem dotáhl dál než do 9. série. Bohužel je tato epizoda jen světlou výjimkou. Většina následujících dílů už není tak kvalitní (čest výjimkám). P. S. Jedná se o další z řady dílů, v nichž se Andrea chová jako neskutečná kráva. Nedivím se, že ji někteří fanoušci seriálu nemají rádi. ()

Smrtonosná zásilka (2003) (S07E06)

Typická epizoda podle kobrácké šablony, která se definitivně ustálila někdy na přelomu 5. a 6. série. Tyto díly jsou jeden jako druhý, nezapamatovatelné a zaměnitelné. A bude jich v seriálu stále více a více. Většina těchto dílů má řemeslně zmáknutou akci, neoriginální a nezáživný kriminální příběh a slabé záporáky. Často jsou to zkorumpovaní poldové jako v tomto případě. Tyto díly mě opravdu nebaví, což je ostatně důvod, proč jsem v mládí přestal Kobru 11 sledovat. Třetí hvězdičku dávám tomuto dílu jen za nadprůměrně povedené akční sekvence, jinak už v této fázi seriálu bude tento typ dílů obvykle za 2. Kdo viděl jeden, viděl vlastně všechny. Tento vybočuje snad jen větším počtem mrtvých. ()

Náraz (2003) (S07E07)

Tohle je 7. série, jak si ji pamatuji. Je to dost bídný díl. Vystavěli ho přesně podle stereotypní kobrácké šablony, akce je průměrná a záporáci mizerní. Proč musí být sakra i obyčejní podnikatelé ve stavebnictví ostřílenými mafiány?! Vždyť je to směšný! V Německu je každý buď mafián nebo zkorumpovaný polda... Příběh se osobně dotýká Jana Richtera, který je vyšetřován ze zabití a suspendován, ale mě osobně to vždycky nechávalo chladným. Bez ohledu na to, zda ho mám nebo nemám rád, ta postava je v seriálu teprve krátkou dobu, ještě jsem se s ní jako divák nesžil. Navíc kromě "Křtu ohněm" zatím jen dělal křoví Semirovi, který je v této fázi seriálu tou hlavní superstar (už to není rovnocenné partnerství jako s Tomem nebo Andrém). Takže je pro mě těžké Janovy trable nějak prožívat. Emoce to ve mně prostě nevyvolává. A nepomáhá tomu ani fakt, že Christian Oliver opravdu není moc dobrý herec. S těmi svými smutnými a frustrovanými výrazy vypadá jako puberťák, kterému máma zakázala jít na školní diskotéku. Navíc někdy v polovině epizody jako by všichni zapomněli, že se případ Jana osobně dotýká, a jede to v kolejích běžného případu. Nesmím ještě zapomenout na jednu věc, která mě v pozdějších sériích Kobry irituje - nesnáším nadužívání slow motion a v tomto dílu je ho požehnaně. Proč sakra musí zpomalovat i cestu ke dveřím kanceláře šéfové a jejich otevírání? Jako vím proč, jde jim o dramatický efekt, ale je to neskutečně blbé a otravné. Pro mě tento díl rozhodně nebyl zábavou. Když napíšu, že nejvíc se mi líbil moment, kdy Bonrath skládal figurku z Kinder vajíčka, tak to o něčem svědčí... ()

Rodinný gang (2003) (S07E08)

Příšerná epizoda. Ani se nedivím, že tu není uveden její popis (zřejmě i pro zdejšího správce nestála za zlámanou grešli). Jen pro úplnost o čem to tedy je: Zločinec verbuje mladé kluky do svého gangu a využívá je k nejrůznějším přepadením. Dva gangsteři projedou silniční kontrolou a po zběsilé honičce Bonrath jednoho z nich v sebeobraně zastřelí. Pachatelova zbraň se ale nenajde, a tak je Bonrath postaven mimo službu. Semir s Janem mají za úkol gang rozprášit a svého kolegu očistit. Zní to zajímavěji, než to ve skutečnosti je. Bonrath ani není ústřední postavou příběhu, děj se netočí kolem něj. Jeho problémům je věnováno jen několik málo scén, jinak je to slabá kriminálka, v níž se Jan se Semirem snaží polapit členy gangu. Sice se do hry vloží bratr zastřeleného, který se chce pomstít, ale ani to nikam nevede (a netěšte se na to, že by šel třeba po Bonrathovi, toho se jeho pomsta vůbec netýká...sorry za spoiler). Scénář je velkým problémem této epizody. Kdyby díl vystavěli jen kolem Bonratha, dokázalo by to vyvolat v divákovi určité pocity. Jenže on je upozaděn, takže se žádné emoce nekonají. Příběh jinak není vůbec zajímavý, dokonce je neskutečně nudný. A plný stupidity. Přitom potenciál tu zcela jistě byl. Hlavní záporák je nevýrazný a chlapečci z gangu jsou jen směšné křoví. Akce spíše podprůměrná. Pro mě je tento díl zkrátka utrpením. Vůbec jsem se nebavil. Tohle je mrhání mým časem a filmovým materiálem. Kobra 11 má být zábavná, ne takovéhle nezáživné nic. Nemůžu přijít na žádný důvod, proč bych měl tento díl ještě někdy vidět. Ale možná je to jen můj problém...vás to třeba nebude tak iritovat. Edit: Vida, den po zveřejnění mého komentáře se tu popis epizody objevil. ()

Lehká kořist (2004) (S07E09)

Tak v Německu jsou zkorumpovaní už i kurátoři! Nechci být pořád ufňukaný negativista, ale tohle je zase díl, který za moc nestojí. Opět je to nezáživné, nezapamatovatelné a neoriginální. Kolikrát už jsme v Kobře 11 měli mileneckou dvojici zločinců, kteří jsou vlastně v jádru hodní, na šikmou plochu se dostali kvůli špatné finanční nebo sociální situaci, a skutečným zdrojem zla jsou tak jejich šéfové, profesionální gangsteři? Tento díl se liší jen tím, že jeden z té dvojice zločinců, s nimiž by měl divák sympatizovat, se nedožije konce. Jinak je to svým charakterem úplně stejné jako X jiných dílů. Sympatické mi ty epizodní postavy nejsou a hlavní záporák je jako již tradičně mizerný generický mafián. Jediné, co za něco stojí, je akce. Za ni a také za to, že mě to vyloženě neirituje, jen nudí, dávám 2 hvězdičky. Chápu, že každý díl nemůže být "Tank na scestí", na to by neměli peníze, ale tyhle slabé kriminální příběhy jen mrhají seriálovým potenciálem. ()

Sabotáž (2004) (S07E10)

Po delší době snesitelný díl. Akce je tady hodně povedená. Příběh nepřináší nic nového, zase vyděrači, ale nemůžu se zlobit - vždyť nám intro každé epizody připomíná, že jsou jedni z protivníků mužů z Kobry 11. Díl jsem si z mládí nepamatoval, ale to, kdo za tím vydíráním stojí, jsem si správně tipl už na začátku. Není to těžké uhodnout, když se recyklují herci. Semir stráví tuto epizodu v kómatu, a tak se jedná o sólo pro Jana Richtera. Což není nejšťastnější. Není to tak dobrá postava, aby utáhl celý díl (byť mu sekunduje Bonrath). V 5. série byly dvě epizody, v nichž byl Semir upozaděn a případ vyšetřoval Tom sám. Na kvalitě epizod to nebylo znát, Tom (respektive René Steinke) se v nich blýskl. Jenže Jan v tomto dílu nepředvede nic, co by se nějak vymykalo tomu, co dělá po boku Semira. Je to plochá postava bez výraznějších charakterových rysů, takže je slabým hlavním hrdinou. Ale celkově jsem se u dílu bavil. Nebylo to nic převratného, ale akce byla vážně fajn. Hezké 3 hvězdičky. ()

Rock 'n' Roll (2003) (S07E11)

Nevím, čím to je, asi bude problém ve mně, ale takto nudný díl snad dosud v Kobře 11 nebyl. Přitom to má děj. I akci, která nijak nevybočuje z průměru. Jenže já jsem u toho málem usnul. Není tu nic, co by mě bavilo. Zas je to nezáživná kriminálka. Frontman kapely i jeho stalkerka jsou příšerní herci. V prostředku epizody se zpívá naprosto úděsný německý song a ta scéna ne a ne skončit. Tohle bylo snad mých nejdelších 50 minut v životě. A nikdo mi je už nevrátí. Nedivím se, že moje paměť tento díl úplně vytlačila. Na takovouhle Kobru 11 opravdu nechci koukat. Když si vzpomenu na díl "Smrtící sláva" se Scooterem z 2. série, mám slzy v očích. Fuj. Teď už jsem plně rozhodnutý, že svůj rewatch v roce 2020 se 7. sérií ukončím. Takovéhle díly se prostě nedají. Ale jak říkám, asi je to jen můj problém. Vám se třeba tato epizoda bude líbit. ()

Závod s časem (2003) (S07E12)

Zábavný béčkový akčňák, v němž Semir a Jan čelí psychopatovi s bombami. Děj je docela přitažený za vlasy, ale bavil jsem se. A o to jde. Příběh není vystavěn podle té stereotypní kobrácké šablony, což je vždycky plus. V rámci 7. série rozhodně jeden z mála dílů, na které se dá podívat víckrát. Jen ty vizuální efekty, rychlé střihy, ztmavovačky a obrazové filtry začnou být po chvíli otravné. A že jich tu je! Mimochodem - v roli otce nevěsty se tu objeví herec, který v 1. sérii ztvárnil policistu Tommyho ze strážnice Kobry 11 (byl to takový prototyp Herzbergera). Epizodní herci jsou v seriálu recyklováni už od 4. série, ale ještě nikdy se tu neobjevil někdo ze "stálého" ansámblu. ()

Soukromé očko (2003) (S07E13)

Opět nevýrazný a šablonovitý díl s obligátním zkorumpovaným policajtem. A koho napadlo po téměř dvou sériích vytáhnout ze zapomnění Schrödera? Já tu postavu opravdu nenávidím, nepřijde mi vtipný. Ale oceňuji dialogy vzpomínající na Toma a na díl "Štvanice" (kontinuita není v Kobře zrovna obvyklá, takže když se objeví, je to příjemné). "Soukromé očko" je jako všechny obdobné díly zapomenutelný a zaměnitelný, jen ta prostřední akční sekvence v basketbalové aréně je docela povedená (akorát to závěrečné zelektrizování je stupidní a s efektem jak z animovaného filmu). Jedna věc mi na tomto dílu přijde úsměvná - proč byla bomba na židli pod Schröderem časovaná? Padouch chtěl zabít i Jana se Semirem, kteří na to místo ale museli teprve dojet. Kdyby se jen o pár vteřin zpozdili (například kvůli provozu), vyletěl by do luftu jen Schröder. Tak co to bylo za debilní plán? :-) No proč to řeším, vždyť je to 7. série Kobry 11... P. S. V několikavteřinovém cameu se tu v rolích bezdomovců mihnou známý německý herec Sven Martinek (hlavní hrdina v seriálu Klaun, v Kobře se naposledy objevil v této sérii v dílu "Countdown") a otec seriálu Hermann Joha. Zajímavé cameo. Já je v tom dílu celou dobu hledal, kdybych nevěděl, že se tam mají objevit, tak je nejspíš ani nepoznám. ()

Na věky věků (2004) (S08E01)

Pilotní film k 8. sérii, kterou jsem sledoval jen tak letmo, protože už se s nástupem této řady z tohoto seriálu definitivně stala slátanina, kdy se zápletky epizod neustále opakovaly, akce už byla až moc přehnaná a úroveň stupidity extrémně vysoká (a tento stav trvá u tohoto seriálu dodnes). Už tenhle pilot byl strašný. Majitel pohřebního ústavu je ve skutečnosti ďábelský zločinec. Andrea má jasnovidecké schopnosti. Jan skočí v plné rychlosti z jedoucího kamiónu a za letu zachytí ampuli s protijedem pro Andreu. Ne, tohle už se vážně nedá ani s nadhledem. Dvě hvězdičky alespoň za to, že to přeci jen trochu zábavné je. ()

Na život a na smrt (2007) (S11E01)

Pilotní film k 11. sérii. Toma jsem měl rád (v řadách 4-6), ale jeho smrt se mě v porovnání s Andrého smrtí nijak nedotkla. Příšerné, tak jako všechny nové díly od 8. série výše. ()