sedm.1

Přestože Vzkříšení může pocitově působit už jako taková trochu nastavovaná kaše, a lze ho s čistým svědomím označit již za čistokrevné béčko, tak mě je to úplně jedno, neboť já se u něj bavil královsky a ačkoliv k prvním dvěma legendám si ani nečichne, tak trojku naopak strká s přehledem do kapsy. Ambice po něčem ojedinělém tu prostě šli krapet stranou a tvůrci se rozhodli spíš diváka především pobavit, než oslnit a povedl se jim to na maximum. Čtvrtý Vetřelec je tak opravdu našláplá, efektní jízda, kde se tvůrcům podařilo využít všeho, co fungovalo v předchozích dílech, jen tedy v přímočařejším, nenáročnějším modelu, ovšem možná o to víc působivém. Akce je tedy habaděj, je dynamická, přehledná, má grády a ze všech dílů je i rozhodně nejkrvavější. Atmosféra se též podařila navodit parádní a o napínavé momenty není už vůbec nouze. Poměrně dost mě oslovila i samotná zápletka, jenž je nápaditá, mající spád, disponující několika překvapivými zvraty a ke konci i dokonce fungujícími emocemi. Herecky tu pak očekávaně kraluje nadále Sigourney Weaver, jejíž proměna z vyděšené bojovnice na stroj na zabíjení mě nadchl, a když k tomu připočtu především opičáka Rona Perlmana, není co řešit, nehledě na to, že i ostatní tu prostě odvádějí skvělé výkony. Vetřelec Vzkříšení je zkrátka skvělá jízda, opravdový nářez, prostě výborná podívaná, tady vážně není moc co řešit. ()

Melios

[ Mierne SPOILERY! ] Votrelec štvorka len pridáva nemastnú a neslanú omáčku k dávno ukončenému príbehu. Všetko, čo ma kedysi iritovalo pri prvom Votrelcovi sa tu znova vrátilo. Strašne nezáživný a pomalý film, so zvláštnym chovaním postáv a s ešte debilnejšie postaveným príbehom (to o prvom Votrelcovi už našťastie tak úplne neplatí). To ako film vyzerá nie je tak úplne chyba režiséra Jean-Pierre Jeuneta, pretože je to celkom schopný režisér, no jeho poetickosť sa do sci-fi hororu skrátka nehodí. Film trpí podobnými problémami ako Fincherova trojka, až na to, že tá svoje chyby zvládla zatiaľ, čo tento snímok totálne potopili. Z praktických efektov sme sa už dostali do doby, kde sa kompletne začali používať digitálne efekty snáď na všetko, čo vás v tej dobe napadlo, i keď každý vedel ako strašne to vyzerá a tak sa to filmári väčšinou snažili zakryť. To v tomto prípade bohužiaľ neplatí. Film neprináša nič nového. Stará a už nie moc zaujímavá zápletka ohľadom toho, že po lodi sa pohybujú vypustení Xenomorphovia a ľoď sa musí zničiť už nikoho nepritiahne. Casting je hotová katastrofa a myslím, že som ešte neobjavil film, kde by mi boli všetky postavy priam ukradnuté. To sa vzťahuje aj na samotnú Ripleyovú. Neviem, kto mal ten "skvelý nápad" ju naklonovať a ako chápem, že sa vďaka tomu musí chovať úplne inak (umelo), no je rozdiel z nej spraviť naklonovaného človeka a vytvoriť z nej ženského Terminátora, ktorému je všetko u riti, bo je OP jak krava a správa sa akoby ani nevedela, o čom sakra točí. Toto skrátka nie je Ripleyová. Je to iba niečo, čo tak vyzerá no nechová sa tak. A príbeh už nespomeniem vôbec, pretože spoločne s vizuálom vytvárajú nerozlučnú dvojicu. Po tejto stránke film vyzerá ako priemerné béčko Paula W. S. Andersona, pri ktorom sa síce solídne zasmejete, no zároveň dostanete poriadnu migrénu z toho jak moc to stojí za hovno. A hotové finále je nový vzhľad Xenomorpha. Vrcholom evolúcie tu má byť premena živočíšneho rozmnožovacieho systému na ľudský, čo ja osobne považujem skôr za degeneráciu než evolúciu. Pretože "určite" sa kráľovnej viac vyplatí, aby čakala deväť mesiacov než sa z nej vyrodí parchant, než, aby každú sekundu vyprdela 500 tisíc nových emzákov.... No a ten "Motýlek" (ako ho volajú v češtine, fuj) tak vtedy som to už mal chuť vypnúť. Ja viem, že musí vyzerať odporne, ale prečo vyzerá ako nepodarený experiment zo skúmavky? Je priam nechutný! Hnus! Ktokoľvek kto to vytvoril tak to prosím vás zabite než sa to rozmnoží. Nie! o také veci naozaj nemám záujem. Takže vo výsledku beriem Votrelca 4 (alebo Resurrecion), za extrémnu stratu času, ktorá nemá s našim obľúbeným emzákom a ich ženským zabijakom nič spoločného. Séria mala skončiť trojkou a tak to aj ostane. Toto vzkriesenie je len chabý spôsob ako zombifikovať dávno ukončenú ságu....Vlastne má to aj nejakú svetlú stránku. Po tomto filme si Jean-Pierre Jeunet konečne uvedomil, čo za blbosti točil a natočil super film Amélia z Montmartru. Holt aspoň na niečo bol ten film dobrý, ak nerátam fakt, že mám nový film do ktorého budem s radosťou kopať ešte ďalších desať rokov... Známka: D - () (méně) (více)

Arkanoid

„Earth man. What a shithole.“ Videl som 116 minútovú verziu. Zaujme nasvietenie, uhly kamery a úchylné výrazy lekárov a sestier pri chirurgickom vyberaní aliena v 6. minúte. Potom sa pokračuje ďalšou zvrátenosťou, a to živou, hýbajúcou sa osobou v matnom vreci, či natáčanie klonu ako predmetu psychologického výskumu. Každý klon už tradične začína svoj pocitový život agresivitou, čo osvieži dej aj tu. Posádka malej lode s nečistými úmyslami rozvetví dej. Ron Perlman, tradične hrajúci hovädo, tiež poteší, hlavne pri scéne basketbalu. Potom sa táto atmosféra trochu vytratí a začne ísť o tradičný survival. Napätie s alienom stále funguje a akčné scény ľudí sú tiež fajn, či už ide o armádu alebo posádku vesmírnych pirátov, niečo ako splatter scény sa stále dajú užiť, dokonca aj výbuch lode vo vesmíre v 47. minúte. Z hľadiska dobrodružnosti zaujmú asi najviac scény s potopením sa a vodou. Hororovo, akčne aj charakterovo to mohlo byť aj lepšie, ale zábavnosť to všetko prebije a film sa dá užiť. „You are a beautiful, beautiful butterfly.“ Oddychový horor. Jazykové okienko: cloak-and-dagger. ()

PALINO

Na režisérsku stoličku tentokrát usadol vizuálne zdatný Francúz Jean-Pierre Jeunet a natočil štvrtého Votrelca, ktorý je hodný svojho mena a to aj napriek tomu, že v porovnaní s predchádzajúcimi súrodencami je najslabší. Scott a Cameron ale nastavili laťku veľmi vysoko, tak niet divu. Jeunet zahalil svoj film do štýlového žlto-hnedého filtra, vizuálne spracovanie je v tomto ohľade jeho silnou zbraňou a na mnohých miestach sú cítiť až prvky comicsovosti. Štýlová je takisto vydarená akčná scéna pod vodou a tradične i výtvarné a tentokrát i počítačové spracovanie Votrelcov (na rozdiel od Fincherovho trikového Votrelca, ktorý bol na smiech). Na druhej strane biely človeko-Votrelec, ktorý sa vyliahne v závere filmu, mi až taký štýlový neprišiel, jeho likvidácia je síce poriadne efektná, ale jeho vizuálne spracovanie ani moc nie. Zato posádka sa hemží zaujímavými charaktermi, len Ripleyová ako klon už nie je to, čo bývala Ripleyová ako človek. Ja len dúfam, že votrelčia sága nezostane navždy tetralógiou, pretože kvalita tu stále je. ()

Seti

Pohřeb vetřelčí série! Totální sračka, která nemá s atmosférou předchozích filmů vůbec nic společného. Myslel jsem si, že už nic horšího přijít nemůže, ovšem přišlo AvP :-( ()

killjezor

Nejhorší díl.Po tom,co umře Dan Hedaya,ještě dost směšně,jde celý film s kvalitou rapidně dolů.Pár zdařilých záběrů,ale jinak nic.Partička je zbytečně přemachrovaná,víceméně jenom čekáte,kdo to schytá za dalším rohem.Ani Winona není důstojným nástupcem Bishopa.Ta trojka je víceméně jen za nádherné alieny... ()

Rudinsky

Hmmm...Nakoniec to nebolo vôbec zlé. Votrelec je klasika, filmová mimozemská osobnosť numa ajn, a nikto si ju do čias AVP nedovolil zhovadiť. A nerobí to ani Jeunet. O tomto režisérovi neviem vôbec nič, ale hanbu si nespravil. Ron Perlman válí, scenár prekvapivo šlape a premena Ripleyovej s zarytej bojovníčky voči Votrelcom na mutanta hľadajúceho stranu je sympatická. Má to určite väčší potenciál, a to záverečné stupído monštrum si mohli odpustiť, ale zrejme bolo nevyhnutnou súčasťou. 4 nedám ani keby čo bolo, ale sú to dobré a spokojné tri hviezdičky. ()

bari68

Atmosféra, napätie a iné veci ktoré vždy zdobili filmy Alien tu nechýbali,vari dokonca boli veľmi slušné.Avšak lacné triky a hektolitre krvi mali za príčinu, že film miestami pripomínal nízkorozpočtové béčko. ()

Testament

Vetřelec 4: Vzkříšení, co napsat...Jeunet pojal snímek o trošku lépe, než jeho předchůdce. Je příjemné vidět dlouhovlasou Sigourney Weaver, krapet horší top je s jejím charakterem. To, že je z ní udělán jakýsi spíš nadčlověk, nepůsobí zrovna věrohodně. Scény, kdy ale posádka bojuje s vetřelci nechá příjemně vzpomenou na 2.díl. Ono utíkání po chodbách a zavírání se před hrozbou z minulého dílu, budiž zapomenuto...Film ubíhá vcelku příjemně, Jeunet jako "rejža" opravdu umí (zde již několikrát zmiňovaná podvodní scéna mluví za vše), takže výsledný dojem kazí jen fakt výskytu jakéhosi nového mutanta vetřelce. Jeho uvedení na scénu působí spíše komicky a z filmu bych jej osobně vystřihl. Snad moc neprozradím, i když divákovi to bude jasné hned, že tento mutant bude zabit, ale aspoň způsob zabití potěší oko diváka... Oproti prvním dvěma dílům-průměrné. Oproti AVP výborné. ()

see_sawandrew

I když také vetřelec s každým dalším dílem kvalitativně o stupínek klesá, stále si stojí v porovnání s jinými sériemi mnohem a mnohem lépe. Vzkříšení je tuctovka, která narozdíl od předchozích částí nevybízí k opakovaného sledování, ale je stále ještě slušně natočená a nezaslouží si vrh do žumpy - to je až osud následujících srágor jako AvP a AVP:R. 60% ()

Wally

Rozhodně nejslabší článek vetřelovské série... Tentokrát to ani nebylo tak strašidelné a herecké výkony nestáli za nic moc. No a kdo vydržel až do konce, tak se musel cítit totálně zrazen při pohledu na mutantíka...to snad muselo být uděláno ze srandy... ()

Ragdoll

Vcelku nadějný comeback a důstojné zakončení celé série. Sigourney jako polovetřelec už počtvrté bojuje proti svým vzdáleným příbuzným, tentokrát také s vojáky (ale mariňákům ze dvojky se nemohou rovnat ani omylem). Film už získal čistě akční náturu, mysterióznosti je jen velmi málo a napnutí asi moc nebudete. Už od začátku je celkem jasné, kteří budou ti “šťastní“ a řeknou navždy sbohem před našimi slizkými přáteli a kteří si naopak probojují svou cestu zpátky na Matičku Zemi. Nebojím se říci, že je finální Vzkříšení lepší než trojka, ve většině ohledech tak tomu doopravdy je, navzdory horšímu hodnocení. Sice jsem se trochu zasmál divnému, bílému alienovi, který tak trochu podkopl celý vetřelčí klan a očividně neměl nikdy vzniknout a to je ta hvězda dolů, protože jinak to byla silně nadprůměrná podívaná. Ještě štěstí, že tvůrci nedostali nějaký úletový nápad s točením pátého dílu, to už by nejspíš neskončilo nejlépe. ()

Indy

Votrelec mal zostať trilógiou!!! Tak trochu nasilu pokračovanie s naklonovanou Ripleyovou sa najviac vzďaluje svojim predchodcom v zvolenom štýle (ála komiks), v absencii atmosféry strachu a hlavne kvalitatívne je niekde úplne inde. Pokiaľ však pominieme fakt, že sa jedná o 4. pokračovanie takej kultovej ságy ako Votrelec, zostane nám solídné akčné sci-fi s jednou super akčnou podvodnou scénou, ale tak trochu spackaným finále s tým podivným hybridom (radšej mali tvorcovia zvoliť zúčtovanie s Votrelčou kráľovnou). Špeciálnu verziu určite neodporúčam, keďže alternatívne úvodné titulky sú hrozné a nezaujal ani alternatívny záver na Zemi (trikovo nezvládnutý). 6/10 ()

Chipsonator

Slabý odvar který se na své tři starší sourozence nechytá. Hustá atmosféra je zcela fuč. Tohle je pouze akčňák s vetřelci. Což by nebylo špatné, kdyby to byl dobře zvládnutý akčňák. No druhá půle je celkem dobře zvládnutý akčňák, ale první polovina filmu je nezáživná. Většina postav je nesympatických, a už ani Riplyová není co bejvávala. Vlastně se divím že do toho Sigourney znovu šla, jelikož mi přijde že postava Ellen je zcela zabitá, a že tu je jen proto že hrála v předešlých filmech. Dle mého ji měli nechat odpočívat ve vetřelčím pokoji, než ji oživovat jako ženského terminátora. A taky mi tu nepasovala nějak Winona Ryder, které jsem nevěřil ani jediné slovíčko fuck, a byla pro mě rušivým elementem, hlavně ze začátku, kdy chrlila drsná slova, které sem ji prostě nevěřil. Poté co odhalila svou pravou identitu to už bylo o něco lepší. No ale jak už jsem psal, tenhle film zachraňuje druhá půle, přesněji od té chvíle kdy se hrdinové tohoto filmu dostanou do vodních prostor. Pak už to byla celkem fajn akce, s fajn hudbou. No škoda že si rejža neodpustil toho vetřelčího nedodělaného albína (i když je pravda že jeho smrt byla emotivní), kdyby aspoň neměl tak divnou stavbu těla, kterou si snad vypůjčil od nějaké tlusté báby-a nebo snad od zmutované Riplyové? Takže abych to nějak ukončil, Vetřelec: Vzkříšení nemá na své tři bratříčky ani zdaleka, a i když byl rozjezd filmu pomalejší, ve druhé polovině se z toho stala aspoň fajn akčňárna s fajn hudbou, takže za mě 60% ()

KoRner

Môj najobľúbenejší Votrelec, ktorému však kvôli častému hraniu na efekt objektívne nemôžem dať piatu *. Akcia výborná, napätie tiež, hlášky najmä kvôli tomu, že hrdinovia sú úplatní žoldnieri veľmi trefné. Každý má svoju rolu, takže sa nedá predvídať, ktorý z nich skončí skôr. Veľká pochvala režisérovej fantázie, jeho kreatúry sú fakt hnusné a aj výzor záverečného mutanta je podľa mňa veľmi podceňovaný. Ak by mal by mal mať votrelec a človek dieťa, vyzeral by proste takto. ()

iXtr3m3

Toto je síce viac Alien vs Predator ako Alien či Alliens, ale našťastie si berie z každého rožku trošku, takže to urobilo skvelý a technicky brilantný popcornový mix. Nie je to už klasický Alien, ale kto by odolal Ripleyovej ako Deus Ex Machine, kto by si nevychutnal cameo Brada Dourifa a kto by odolal drsňáckemu Perlmanovi? Ďaleko lepšie ako trojka, aj keď je to vlastne ešte väčší odklon ako tá. ()