Pan Smith přichází

Scénář:

Sidney Buchman

Kamera:

Joseph Walker

Jean Arthur, James Stewart, Claude Rains, Edward Arnold, Guy Kibbee, Thomas Mitchell, Eugene Pallette, Beulah Bondi, H.B. Warner, Harry Carey, Astrid Allwyn (více)

Mladý poctivý senátor Jefferson Smith (James Stewart) odhaluje s pomocí své sekretářky (Jean Arthur) korupci mnoha politiků, a stává se proto velice obávaným bojovníkem proti mocným. Jeho triumf nad předsedou strany, guvernérem a senátorem vrcholí jeho třiadvacetihodinovou řečí v Senátě, v níž pranýřuje jejich machinace.

Frank Capra ve filmu PAN SMITH PŘICHÁZÍ znovu obměňuje své oblíbené téma o vítězství dobra nad zlem a o triumfu venkova nad městem. Americký Kongres marně protestoval proti uvedení tohoto filmu, který se stal velmi populární. (Quentin T.)

Rekpet

Další výborný film, další z mála filmů jež nese to nedefinovatelné vyšší poslání, film, který zapůsobí spíše na člověka, než na diváka, film, který pohladí po duši a má (narozdíl od masy jiných) určitou morální hodnotu, normální člověk by si z toho filmu měl odnést něco více, než jen filmový zážitek. ()

Mr.Mick

Bodaj by sme mali v parlamente aj my takéhoto hotentota ako bol pán Smith, v excelentnom podaní Jamesa Stewarta, hneď by tá politika bola o niečom inom a možno by som sa o ňu aj konečne začal zaujímať..... Len ten prehnaný patriotizmus a vlastenectvo ktoré sršalo z každej minúty ma trochu štvalo preto hodnotenie kleslo na 4*. Film si myslím že je (žiaľ bohu) až veľmi nadčasový a korupcia z politiky len tak nevymizne. ()

Gore

Až přespříliš okatě ideologické a socialistické než jakýkoliv film vzniklý za komunismu u nás. A v USA to navíc oslavují již třičtvrtě století. ()

JohnyD

Americký Don Quijote, ktorý bojuje proti veterným mlynom za pomoci pôvabného Sancha Panzu v podaní krásnej Jean Arthur. Rozplýval som sa nad tou idealistickou rozprávkou, ktorá sa bohužiaľ náhle stratila pri pohľade na prvý spravodajský portál. Bolo však príjemné 2 hodiny veriť, že možno nejaký pán Smith existuje aj v našej realite, ale to je žiaľ sen a utópia, na druhej strane si na ten deň mile rád počkám 9/10. PS: Neodporúčam cynikom a pesimistom. ()

Pawlisman

Trošku naivní, avšak plné pěkných dialogů a s gradujícím dějem a vše zajímavé okolo, kde myslím na tu dobu, úžasný počin. Když ani dnešní divák se nenudí (a co podobných filmů a bojů s větrnými mlýny a nespravedlností už vzniklo), tak si film zaslouží potlesk a jen dokazuje, že staré dobré řemeslo v černobílém hávu není radno odsuzovat. 8,5/10 ()

ddf76

Hodne naivni snimek o americkych idealech, kteremu vevodi ustredni dvojice Stewart a Jean Arthur. Oba dva dokazali vynest tento snimek na 3 hvezdicky. ()

Wawer

Složitý film na posouzení. Na jedné straně stojí šablonovitost, předvídatelnost, šílený vývoj hlavní postavy (od takřka retardovaného zálesáka po moudrého muže a skvělého řečníka), přepálené vlastenectví a víra v dobré mravy, pravdu a vůbec, které do nás krmí Capra až skoro propagandisticky. Je to ideologický film, o tom žádná, to co obecně považuju za zlo. Ale pak jsou tu mocné klady filmu: je tu ta druhá polovina, kde dominuje výkon Jamese Stewarta, kde mu scénář přihrává do jeho úst výborné (místy i vtipné) repliky, je to sice poskvrněná, ale poctivá filmařina a v neposlední řadě je tu ta nadčasovost, která podněcuje k zamyšlení, jak jsme na tom teď a tady. Suma sumárum je spousta pádných důvodů proč film odsoudit, ale také spousta proč ho vyzdvyhnout, 3* ()

Narciska

Americké filmy bývají obdařeny notnou dávkou patriotismu. Z tohoto filmu symboly americké hrdosti přímo srší, všechny ty pomníky a kapitoly a ústava a vprostřed nich náš idealistický hrdina. Když se však bojuje za správnou věc, i patriotismus je přijatelný. V tomto filmu navíc ozdoben příjemnými dialogy a hereckými výkony. ()

Gastovski

James Stewart se pro tyto archetypy dobráckých a naivních postav se srdcem na správném místě snad narodil. A zajímavé je, že stejně jako v případě Život je krásný, je i tento film svým způsobem hezká pohádka pro dospělé, která však díky režisérskému umu Franka Capry nevyznívá kýčovitě či s přemírou nesnesitelného patosu. Vynikne zde krásně kontrast mezi ideály pana Smithe, na kterých by Amerika měla stát a prohnilé podhoubí politikaření a zákulisní korupce. Kontrast Ameriky , který se ukázal v plné své syrovosti již o pět let později v červenci 1944 při národním shromáždění demokratů. Zde byl jistý Henry Wallace, který se měl stát viceprezidentem Spojených států (a později prezidentem), zničen stejným způsobem, jako se snaží zničit p. Smithe. P.S. Film korunuje závěr strhujícího sugestivního proslovu pana Smithe. Ale upřímně: verzi, kterou natočili Homer a Mel Gibson, mám radši :) ()

Rokle

Kdyby každý z nás byl aspoň kousíčkem Jeffersona Smithe... Naivní mladý muž, který se se svými ideály pouští do zdánlivě nemožného boje s politickou a obchodní mašinérií. I když se může zdát, že je tato cesta dlážděna patosem a nesmyslným pohádkářstvím, nemohl jsem odtrhnout oči od snahy upřímného člověka promlouvat k mrtvým a zaprodaným duším. Za pravdu je potřeba se rvát! ()

Mimo83

Začínam obdivovať réžijného génia Franka Capru a hereckého nadtalentu Jamesa Stewarta. A must-see!!! Plne súhlasím s Douglasom! ()

mi-ib

SPOILERovitýkomentář: Tak přesně takhle si představuju, že to chodí v politice u nás i v demokracii všech demokracií v USA a všude jinde. Až na ty happy endy. Přecejen čekat, že se v někom dneska hne svědomí, to mi přijde v dnešní době naivní. Jo možná dřív když šlo o přehrady, ale dneska jde např. o ropu a miliardy dolarů. Dnešní politici neváhají pro své Taylory pozabíjet tisíce lidí i vlastních spoluobčanů. Každopádně film je zdařile provedený, nic kromě toho trochu naivního happy endu, mě na něm neiritovalo. Možná by mě ještě štvalo to Smithovo vlastenecké blábolení, ale věděl jsem, že ho z toho ve filmu vyléčej, takže z toho jsem se škodolibě těšil. ()

truby

Velmi poučný a nadčasový snímek. Naivní snílek, romantik a idealista v boji proti tvrdé realitě a prohnilému systému. Frank Capra nakonec nechá svého hrdinu vystřízlivět a prozřít, nicméně ne vzdát se. Ikdyž je od začátku jasný režisérův záměr a pointa celého filmu, jedná se o strhující podívanou v čele s Jamesem Stewartem. ()

matt85

Až neuvěřitelně nadčasové, až neuvěřitelně silné a až neuvěřitelně skvěle zpracované. Tohle není žádný "pronárodní humus" ;-) ()

junxi91

Mladý idealista, snílek a zálesák Jefferson Smith se čirou náhodou stává druhým senátorem za jeden americký stát poté, co stávající druhý senátor zemřel. Tím prvním senátorem je senátor Joseph Paine, který také kdysi dávno před třiceti lety býval idealistou. Avšak prostředí vlků a dalších šelem se poučil a jde na ruku většině, která jde zase na ruku různým silám v pozadí. V tomto případě jde o jistého Taylora, který chce postavit přehradu v údolí Willet Creek, na které si akorát namastí kapsu. Mladý Smith má však v plánu prosadit zákon, který by umožňoval americké mládeži poznávat divočinu a krásy americké přírody a učit se o ideálech politického uspořádání a americké společnosti. A shodou okolností by se ty tábory konaly opět ve Willet Creek! Jaká to náhoda! Pan Smith sice nejprve působí lehce zmateně, novinářům poskytne potravu pro bulvární článek, cestuje autobusem a poflakuje se po Lincolnově památníku. Od své sekretářky Sanders se dozvídá, jak je přijetí zákona složitý a komplikovaný proces, ale ani to jej nezastaví. A tak se ho rozhodne zastavit všemocný Taylor, který pošpiní Smithovo jméno tím, že z něj udělá vlastníka pozemků ve Willet Creek, který chce jen okrádat mladé chlapce. Podaří se Smithovi porazit v zájmu jeho idealismu ty staré zkorumpované páprdy? Nebo se na to vykašle a z Washingtonu se raději vypaří? Film ukazuje svědectví doby, od které jsme se bohužel moc daleko neposunuli, protože peníze a moc jsou důležitější než fungující a prosperující společnost. Také vidíme, že tehdejší děti byly úplně jiné než dneska, byli spíše takoví malí dospělí, nezbývalo jim moc prostoru pro dětské hry a fantazie a často musely chodit už v brzkém věku do práce a makat. Viz ten mladý klučina, který pracuje v senátu jako poslíček. A ženy tehdy byly vnímány jako podřadné, viz rozhovor pana Smitha s Sandersovou, které říká, že "na ženu jste dost schopná a inteligentní". V tomhle jsme se od té doby zase posunuli až příliš. James Steward mě jako herec velice ohromil. ()

polonius

Na tu dobu film není až tolik zatežkán ideovým balastem , námět jde přímo k věci. Herecké výkony v rámci tehdejšího stylu vynikající. Trochu se zde střetává naivita filmů éry předchozí s úderností a naléhavostí filmů éry, která měla teprve přijít. ()