Orka zabiják

• USA Orca: Killer Whale (více)

Vraždiaca veľryba je jedno z najinteligentnejších živočíchov na svete. Podobne ako ľudia má jedného druha a ak mu človek ublíži, kosatka si to zapamätá a je viac jako isté, že sa bude chcieť pomstiť. Kapitán Nolah (Richard Harris) má na svedomí veľrybiu samičku aj s očakávaným prírastkom. Mŕtvu kosatku vyplaví more na breh a Rachel (Charlotte Ramplingová) i ďalší ľudia Nolana upozorňujú, že ho čaká odplata. A skutočne nahnevaná veľryba sa často ukazuje pri brehu, aby neskôr zničila ukotvenú loď a jasne dala najavo, že to nie je koniec. Aj Nolan si při pohľade na jej vytŕčajúcu plutvu začína uvedomovať, že kosatka ho bude hľadať, číhať, loviť a prenasledovať nemilosrdne a neľútostne s jedinou myšlienkou odplaty krížom cez moria, nehľadiac na čas ani na rôzne prekážky. Má Nolan šancu zbaviť sa večného prenasledovania tým, že odstráni svojho prenasledovateľa? Podarí sa mu to? (oficiální text distributora)

Martin741

Dobry horor, ktory sa vezie na vlne, ktoru vyvolal Spielbergov Jaws z roku 1975. Strasidelna atmosfera na urovni, rezia tiez, zaver stoji za zapamatanie. 69 % ()

Juto

Toto je oveľa ľudskejšie stimulujúci film ako Čeľuste. Áno, Čeľuste sú lepšie, ale aj tento film má svoje čaro. V tomto filme nie sú žiadni skutoční zločinci, či už ľudskí, alebo iní, a cítime sa prinútení pociťovať zľutovanie tak nad orkou, ako aj nad postavou Nolana. 8/10 ()

DominikV

Další film, který se veze na vlně Čelistí, jenže ať je tato skutečnost jaká chce, jde o více než povedený film. ()

tom88

Silný a znepokojujúci snímok. Kosatku vykreslili asi až príliš krvilačne až sa nedivým prirovnaniam k spielbergovým Čeľustiam. Samozrejme pritiahnuté za vlasy. Každopádne je to mrazivý a smutný thriller, ktorý by nemali dívať hlavne ochrancovia zvierat. Scéna s kotnou kosatkou na rybárskej lodi je až moc nechutná. 75% ()

vesper001

Všichni tady Orku srovnávají s Čelistmi, až se z nich kouří (z uživatelů, myslím :-), a přitom ty dva filmy nic moc společného nemají. Žralok byl nenažrané hovado a lidi snadná kořist, kosatec se ale promyšleně mstí za zabití březí velryby. Jeho nadpřirozená inteligence mě neuráží, a díky tomu, že likvidační scény nejsou nijak extra brutální, příběh lze vnímat především symbolicky, jako varování, že se k přírodě nemáme chovat jako zmíněný žralok. Zajímavá je i melvillovská analogie, zde je ovšem pronásledovaným Moby Dickem kapitán Nolah. Z Orkova zlověstného kroužení okolo položek na jeho seznamu smrti a z velrybího zpěvu mi běhal mráz po zádech mnohem víc než z několika řad zubů. ()

HorrFi

Nevěřil jsem, že ve svým životě ještě uvidim film na způsob Čelistí kterej se svojí kvalitou těm Čelistím bude přibližovat.. tentokrát to bylo o pomstychtivěj kosatce a bylo to super.. napínavej film, všechno jak má bejt.. ()

Mol

HE FOLLOWED YOU. HE SAW YOU ON THE DECK OF THE BOAT! Film který byl určitě natočen na hype filmu čelisti a není divu. Námět a zpracování je sympatické, i když konec trošku pokulhává, protože náš neohrožený kapitán Nolan se tak trochu zcvokne. Orca je nelítostná mašina na zabíjení a Nolan v tom stále hledá něco romantického. Škoda, že ho vždy nalíčená Rachel nenechala použít Nobelův vynález a vyhodit tu nelítostnou bestii z pekel do vzduchu. Fandil jsem samosebou i kosatkám a bylo mi jich líto. Hlavně když začali vydávat ty své zvuky smutku a bolesti. ()

miguel_111

Film ve stylu kultového JAWS o pomstychtivej vraždiacej kosatke. O čosi slabšie než JAWS, ale malo to svoju kvalitu. Pre mńa 70% ()

Doudis19

Hlavním problémem nedávného Moby Dicka Rona Howarda bylo bezpochyby přehrše digitálního bordelu spolu s neschopností alespoň trošku důvěryhodně zobrazit jednotlivá zvířata. O digitálně odfláknuté vodě nemluvě. To co scházelo V srdci moře, je naopak největší předností Orky, filmu o téměř 40 let staršího. Šikovně sestříhané pohyby zvířat a až autentické modely kosatek dodávají filmu na síle a to především v situacích, kdy už člověk trošku odhaluje že samotná zápletka je slušně řečeno dosti nereálná ;-). Každopádně senzační efekty, podmanivá Morriconeho hudba a mnohdy drastické záběry řadí Orku na vrchol zvířecích hororů, ano i po bok Čelistí :-). ()

DivX

Že by lehčí odvárek filmu Čelisti? Mýlíte se! Kosatka, která se mstí za smrt své družka a ještě nenarozeného potomka není nic extra ale film má opravdu něco do sebe! Jakousi magickou energii, která vás až skoro dojme. Tohle musí každý posoudit sám. Jak jsem se už zmiňoval několikrát, buď se vám to líbit bude nebo ne. Já jsem pro. Myslím si ale, že napodobenina lidského oka u kosatky vás naprosto uhrane! 70% (DĚJ *** DRAMA **** EFEKTY * THRILLER ** HERCI *) IMDb.com: 5,0/10 ()

Tomes83

Přehnaně inteligentní kosatka, která dokáže požírat své oběti i pouhým vyskočením nad hladinu, rozpoznat své nepřátele a dokonce i jejich loď a dostat je tam, kam si přeje! No to už byla spíše blbost posádky plavit se za ní až mezi zamrzlé krátery ledu, kde je mnohem větší pravděpodobnost, že se loď může poškodit! Proto se také kosatka dočkala zasloužené pomsty, kterou jsem ji ale moc přál... Více ale doporučuji o dost starší film BÍLÁ VELRYBA, která je sice mnohem slabší na efekty, ale za to atmosféricky mnohem silnější! Avšak Spielbergovi ČELISTI zůstanou navždy nepřekonanou legendou! ()

JohnSmith

Zabili jste mi starou tak tady máte přes držku. To si řekla kosatka a rozjela masakr. Masakr nepříliš zajímavý a nudný. Přesto, že mám Richarda Harrise velice rád, tak mi byl tentokrát ukrutně nesympatický. Alespoň hudba Morriconeho byla dobrá. ()

Narcis

Brilantně natočený film plný efektních scén. Určitě lepší než nějakej Willy a další takový srandy. ()

Aqualung

Ono zlidštění mentality živočicha, byť jakkoliv inteligentního je vždy lákavé a působí na city velmi intenzivně.Tady je to velice silné.Zabití březí samice je zde prezentováno jako zločin, nepolemizuji s tím, jen konstatuji.Oko samce a pamět registrují, duše živočicha začíná konat.Film nedosahu ani dest procent kvality třeba Bílé velryby z r.56,ostatně film řeší cosi úplně jiného.Jde jen o poukaz na způsob získávání chleba vezdejšího.Může to mít člověk hrdinovi za zlé?Pan Harris byl, jako ostatně vždy, vynikající. ()

lskala

V mém dětství byla Orka zabiják kultovní záležitost. Dnes je to všeobecně bráno jako "těžký" béčko ... 55% - 3*** ()