Orka zabiják

• USA Orca: Killer Whale (více)

Vraždiaca veľryba je jedno z najinteligentnejších živočíchov na svete. Podobne ako ľudia má jedného druha a ak mu človek ublíži, kosatka si to zapamätá a je viac jako isté, že sa bude chcieť pomstiť. Kapitán Nolah (Richard Harris) má na svedomí veľrybiu samičku aj s očakávaným prírastkom. Mŕtvu kosatku vyplaví more na breh a Rachel (Charlotte Ramplingová) i ďalší ľudia Nolana upozorňujú, že ho čaká odplata. A skutočne nahnevaná veľryba sa často ukazuje pri brehu, aby neskôr zničila ukotvenú loď a jasne dala najavo, že to nie je koniec. Aj Nolan si při pohľade na jej vytŕčajúcu plutvu začína uvedomovať, že kosatka ho bude hľadať, číhať, loviť a prenasledovať nemilosrdne a neľútostne s jedinou myšlienkou odplaty krížom cez moria, nehľadiac na čas ani na rôzne prekážky. Má Nolan šancu zbaviť sa večného prenasledovania tým, že odstráni svojho prenasledovateľa? Podarí sa mu to? (oficiální text distributora)

upson

Richard Harris hraje výborně, je zde viditelné zneužití hitu JAWS ale mě tento fakt, že každá filmová dekáda má nějaké své vlny žánrů sebe samo redundujících nijak nevadí :-) a na rozdíl od žraloka Bruce jak mu říkal Steven Spielberg v Čelistech při jeho natáčení, má Orca silný motiv :-) . Vše je podtrhnuté jako vždy skvělou hudbou Ennia Morriconeho :-) 75% ()

Circumscriptor

Je pravda, že kosatka nemusela až toľko zabíjať, stačí keď urobí paseku z loďami, potopí Bumpo a zbúra ten dom na pilieroch. Michael Anderson sa ale vidal inou cestou, podobnou Čelustiam Stevena Spielberga, ktorá mi na kosatku až tak nesedí. Je to však neskutočne silný film podfarbený fantastickou hudbou Ennia Morriconeho, ale bohužiaľ z tohto filmu som si najviac odniesol práve tú hudbu a nie film. ()

Han22

Dávno před Zachraňte Willyho se objevil film, který ukazuje že kosatka není zdaleka takový mazlík. Vypadá to na první pohled jako jasný klon Čelistí, ale Orca si jde svou cestou a místo hororu připomíná spíše dobrodružné drama ve stylu Moby Dicka. I zde máme na jedné straně rybu a na druhé umanutého kapitána, jen motivace je zde jiná. V tomto případě mstící se kosatka versus kapitán který nechce bojovat, ale musí. Kostatka se díky výše zmíněné dětské sérii nezdála tak děsivá, ale závěrečná půlhodina a především finální souboj mě rychle vyvedly z omylu. Mezi plusy patří charismatický a celkem mladý Richard Harris a krásná hudba a pár moc pěkných útoků, mezi mínusy pak několik do očí bijících nesmyslů jako kosatka podrážející dům nebo prorážející ledovec. Ale čert to vem, celkově velice solidní film. ()

F.W.Colqhoun

Tak tohle mi úplně nesedlo a vysoké hodnocení filmu si vysvětluji masovou nostalgií. Já tenhle skvost v dětství neviděl a při včerejší noční projekci se ovšem-ale-nepopsatelně nudil. Přitom mám pocit, že nemuselo být tak zle. Richard Harris a Charlotte Rampling jsou víc než jen slušní herci, ve scénáři je melvillovský potenciál a Morricone ...co si budeme vykládat, že jo? Cosi se ale pokazilo a já přikládám vinu režii. Děj sice disponuje několika výživnými momenty, mezi nimiž samozřejmě kraluje slavné vyhřeznutí, ale i ty jsou natočeny strašně pitomě a já se bůh-ví-proč mohl soustředit jen na to. Skony Orcových protivníků jsou odbyté. Hlavní obluda se řadí ke zvířatům typu komisaře Rexe, která kromě přirozeného instinktu zvládají i základy některých vědeckých oborů a předvídání složitých kauzálních dějů (přeruším potrubí s naftou → drcnu do kůlu → shodím petrolejku → nafta vzplane → oheň se po potrubí dostane k rafinerii, která exploduje... Bože!) jsou pro ně prostě přirozeností. Od kosatky bych očekával jednání možná ne úplně geniální, ale rozhodně ne překombinované, zato od postav bych nečekal, že budou v bárce plout na zamávání ploutve pomstychtivého kytovce tam, kam si bude přát. Chvílemi jsem měl pocit, že to kosatka i režírovala, což nemyslím ani trochu v dobrém. Únavné. ()

aquiver

Spíš béčko s řídkým a hloupým scénářem, které zachraňuje jen řemeslně zvládnutá režie a několik hereckých tváří. 45 % ()

Ještěřák

Líbilo se mi to, NICMÉNĚ. Že se příběh v hororu nemá moc žrát, s tím můžu docela spokojeně žít. Když mu ale nevěříte nos mezi očima, pak už to jistý problém je. Přesně toto je achillovou patou ORCA: KILLER WHALE (mimochodém též vyloženě průměrně zahraného - zaujal mě však ten indián) plného naivních, imbecilních a vysoce patetických rozhodnutí. Zároveň je však film smutně krásnej, disponuje poctivou Morriconeho hudbou a konec, ač z pohledu zdravého rozumu nepochopitelný, nelze než vynachválit. Jako by ta přechytralá & pomstychtivá kosatka (biologům se teď asi v kapse otevírá pořádná kudla) chtěla tý žábě, co zbyla, říct: A teď jsme si, paninko, kvit. Newfoundland je krajně ujeté místo pro život. (3.5*) ()

Prochy38

Jedna malá záležitost z mládí. Když byl v mém mladém věku populární Willy, zajímali jsme se o kosatky všichni a tehdy jsem udělal tu chybu, že jsem si to půjčil na VHS. Ale alespoň jsem získal předtavu o tom, že kostaky jsou pořád taky nebezpeční dravci, ne jen mazlíci v akvíriu. Film je hodně drsně natočený. Zde tolik zmiňovaná legendární scéna, kdy Nolan vytáhne samici a ta ve visu porodí mládě. Opravdu drsná scéna ještě více podmaněna skvělou hudbou E. Morriconeho, která provází celý film. Inteligence dravce je místy hodně přehnaná - akce s výbuchem továrny - ale jinak fakt super. K 5* chybělo málo. Napětí by se dalo krájet, i když je kosatka přehnaně chytrá, většina je točena s živým kusem, a to je úžasné. Film krásný, skvělá hudba, příběh drsný. Bylo mi Nolana líto, nechtěl nikoho zabít a nemile to dopadlo, to ale neznamená, že to nebylo fér. R. Harris v jedné z jeho nejlepších rolí (co znám). ()

conery1

Keď som zhliadol Kosatku asi pred štvrť storočím, príbeh ma úplne pohltil. Nezabudnuteľná melódia a príbeh ma zaujal i teraz, k tomu Richardov Nolan. Potom prečo nie plný počet? Najviac mi vadila neprirodzene sa tváriaca Charlotte, k tomu niektoré scény pôsobiace naivne, herečka- neherečka Bo Derek... Ale tá Morriconeho hudba... ()

Zombi

Mě tenhle film prodal Morricone, viděl jsem to jako malej a ta hudba je magická, nicméně scéna s kosatkou a mládětem je dost drsná a triky už dnes nejsou nejlepší, přesto to zanechalo dojem na dlouhá léta. Navíc zde člověk fandí více kosatce než lidem, což je rozdíl oproti většině podobných filmů. Při závěrečných titulcích a Moricconeho skladbě sem tam slza ukápla. ()

Marius_ss

Mohol to byť veľmi zaujímavý film nebyť dvoch vecí... Totálne debilného strihu (namojdušu) a hlúpeho chovania postáv (možný dôsledok prvého problému). Obsadenie bolo veľmi dobré, rovnako hudba maká v sebe niečo až čarovne, kamera na tu dobu tiež obstojna. ()

kukentipla

Co já NATO? Zabili jste mi dítě a ženu. Já zabiji vás. Tohle není moto z filmu Přání smrti, ale moto super inteligentního kosátčáka, který nemá s Willym moc společného. Jmenuje se Orca a má skutečně pod čepcem. Svým důvtipem dokáže sejmout 6 lidí a to navzdory tomu že z něj trčí oštěp, nebo co to je. Po tom co odpraví posledního zlosyna vydá se spáchat sebevraždu utopením. No prostě RESET. ()

RomanHyde

S Čelistma bych Orku rozhodně nesrovnával a pokud ano, tak bych ještě jednu hvězdičku ubral. Orka se zcela jistě svezla na vlně oblibě Čelistí, ovšem zpracování a závěrečné finále opravdu pokulhává, a úrovni je o dvě až tři třídy jinde.. Finále je vlastně kapitola sama pro sebe a raději jej moc nerozpitvávat. Mezi klady snímku řadím krásné záběry ala Magická hlubina a taky výbornou muziku Morriconeho. To ostatní snímku spíše ubírá, ale i tak tři hvězdičky s přivřenýma očima a nastraženýma ušima (díky Ennio). ()

Heero

Jeden z nejoblíbenějších filmů mého dětství, který bych ještě dnes našel někde na VHS. Hlavně začátek je fakt drsnej horor, když zabijí mládě a matku. ()

pend

Film natočený údajně podle skutečné události. Zřejmá inspirace Čelistmi, ale to nepřekvapuje. Vynikající hudba Morriconeho, skvělé podmořské záběry - je vidět, že kosatky se dobře natáčejí. Co moc nefunguje, je vztah mezi Harrisem a Ramplingovou. On je vlk samotář, jí zase moc nejde role ochranitelky. Některé scény ovšem berou za srdce - doprovod mrtvé kosatky k pláži. ()

ashtangi

Já už si to moc nepamatuji. Vlastně ani nevím jak to končí a co se tam děje, jedno mi však v paměti uvízlo a to je srdcervoucí scéna, kdy chytí samici a plod vypadne na palubu lodi a oni mrtvolku spláchnou zpět do moře. To bylo prostě nezapomenutelně smutné. ()

infected

Pomsta nasrané kosatky vyzněla u mě jako paskvilní pitomost která spielbergovým čelistem nesáhá ani po kotníky. Taky se nedokážu ztotožnit s postavou kapitána Nolaha který má příšerný blond účes a jeho charakter jenž je jako příliv a odliv. A když kosatka s geniálním myšlením a pamatovákem zničí rybářské lodě,zapálí přístav,zbourá kapitánovi dům kde si jako trofej bere ukousnutou nohu krásné členky posádky,mám sto chutí to vypnout. Boj na otevřeném moři se dá čekat ale je to opět kosatka která určuje pravidla hry a naivně láká loď mezi ledovce. Nezachrání to ani hudební kulisa od Morriconeho,ani herec indiánského původu znám nám dobře z formanova přeletu nad kukaččím hnízdem,ani výtečný dabing starších hereckých bardů typu Švehlík,Medvecká ad. Ale mám úctu ke starším filmům které plnily biografy a respekt k majestátním vládcům oceánů mezi něž kosatky nepochybně patří. ()

Israha

Poctivě natočený levoboček Čelistí a Bílé velryby, který má povedený vizuál a hudbu, a boduje zejména ve dvou ohledech - zaprvé v jisté ambivalentnosti přístupu, kdy se nehraje na okoukané "chudáček kosatka a zlí lidé" (i když to tak na první pohled vypadá), na druhou stranu se zde draví kytovci ani nijak nedémonizují; zadruhé v chytře a velmi pečlivě budovaném ději plném skličující atmosféry, díky které působí finální střet člověka s přírodou, který by se vlastně ani udát na první pohled nemusel, nevyhnutelně a osudově. Problémem však je, že v tomto souboji není komu fandit. "Achabovský" kapitán sice má v zádech životní tragédii, ale té se věnuje minimum prostoru a divák nějak nemá šanci se na truchlení této postavy napojit; a pomstychtivá kosatka ubližuje nevinným lidem, má nerealistické chování a celkově dělá tak trochu "dick moves", aby dosáhla svého cíle. Ostatní lidské postavy příběh také vůbec netáhnou, takže mrazivou atmosféru si sice vychutnáte, ale v konečném hodnocení je vám tak trochu jedno, jak to dopadne. Což je u filmu, který tématiku agresivního zvířete tlačí více do dramatické, než horrorové roviny, je docela problém. Proto jen (velmi silné) tři hvězdy. ()