Orka zabiják

• USA Orca: Killer Whale (více)

Vraždiaca veľryba je jedno z najinteligentnejších živočíchov na svete. Podobne ako ľudia má jedného druha a ak mu človek ublíži, kosatka si to zapamätá a je viac jako isté, že sa bude chcieť pomstiť. Kapitán Nolah (Richard Harris) má na svedomí veľrybiu samičku aj s očakávaným prírastkom. Mŕtvu kosatku vyplaví more na breh a Rachel (Charlotte Ramplingová) i ďalší ľudia Nolana upozorňujú, že ho čaká odplata. A skutočne nahnevaná veľryba sa často ukazuje pri brehu, aby neskôr zničila ukotvenú loď a jasne dala najavo, že to nie je koniec. Aj Nolan si při pohľade na jej vytŕčajúcu plutvu začína uvedomovať, že kosatka ho bude hľadať, číhať, loviť a prenasledovať nemilosrdne a neľútostne s jedinou myšlienkou odplaty krížom cez moria, nehľadiac na čas ani na rôzne prekážky. Má Nolan šancu zbaviť sa večného prenasledovania tým, že odstráni svojho prenasledovateľa? Podarí sa mu to? (oficiální text distributora)

Lilien

Orka je veľmi vydarený film a ani a ani po tých rokoch nepôsobí smiešne ba naopak ovplíva skvelou atmosférou, hereckými výkonmi, či nádhernými zábermi mora a kosatiek a klasicky dokonalou Morriconeho hudbou. ()

megan017

Pomstychtivá kosatka...už ten námět je střelený, ale provedení skvělé. V prvních pár vteřinách po osudném úmrtí jeho ženy a mláděte, jsem měla tendenci mu fandit, ale pak se to velmi rychlé obrátilo, když začal Nolan zpytovat svědomí a dozvěděli jsme se o tom, že ani on to neměl jednoduché. Film pro mě byl napínavý jen na samém konci a i z toho konce jsem byla celkem zklamaná. Srovnávání s Čelistmi není na místě, ale je jasné, že film natočili jen proto, jak slavné Čelisti byly. Film má ale poutavé herecké výkony, ovšem film jako takový je to průměrný. ()

topi80

Může hudba, filmové zpracování a psychologie hlavní postavy vytvořit tak skvělý film, že úplně zapomenete, že scénář je poněkud přitažený za vlasy? Tento film je důkazem toho, že může. Už samotná zmíněná hudba od mistra Morriconeho v kombinaci s několika povedenými atmosferickými záběry by pozvedla tento film do netušených výšin, ale tady máme ještě neobyčejnou srdceryvnou a slzyspouštící scénu odchytu kosatky doplněnou nářekem velrybího vdovce a zajímavě pojatou cestu do duše kapitána, kterého poznáváte jako nelítostného lovce, aby vám v dalších scénách otevřel svou duši natolik, že už postupně pomstě kosatky přestáváte fandit... ()

Rimland

Film, jehož název si pamatuju z útlého dětství, ale nikdy jsem ho vlastně neviděl. Až do teď... Ehm... Jako, tu chladnou atmosféru severního Atlantiku to má parádní, o tom žádná, efekty jsou víc než zdařilé a Richard Harris je taky vždycky plus, ale... to vám byla ale pí*ovina... Kdyby se to sakra aspoň nebralo tak vážně, možná bych se u toho i bavil. Jenže ono se to snaží působit hrozně seriózně (ten voiceover od doktorky, boha!), a to i v rámci béčkového hororu, a je to ve finále k smíchu (v tom špatném slova smyslu). Sám jsem byl překvapen, jak u toho tu hodinu a půl trpím... (P.S. Kosatky jsou svině, o čemž mě před lety přesvědčil dokument, kde jsem je viděl stylem jako v tomhle filmu mrskat tuleňátkama o kry. Jdu si pustit Assassin´s Creed a pár těch neřádů harpunovat.) ()

tartan

Tak na tento "ekologický" horor mám len tie nejlepšie spomienky. Videl som to síce už dávnejšie (viackrát) v TV, ale urobilo to na mňa väčší dojem než Čeluste (snáď mi Spielberg prepáči :-)). Kosatka je predsa len väčší zabiják než nejaký prerastený žralok :-), navyše keď zabíja pre pomstu. ()

djbarrel

Film o touze nelítostného rybáře po extra trofeji a ještě nelítostnější pomstě kosatky za vyvraždění rodiny .... navíc protkané famózní hudbou. Co chtít víc ? 100 % A jen tak mimochodem, i když to chvílema vypadá moc přitažené za vlasy, tak je to daleko realističtější než Čelisti a spol. ()

moviepill

Som prekvapený nízkym hodnotením. U mňa opäť boduje nostalgia, ale tentokrát aj bez nej dávam plný počet. Je to veľmi inteligentne natočený film, s výborným záporákom a krásnou kosatkou. Niektoré scény mi dodnes naháňajú hrôzu. A keď k tomu pripočítam nádherný soundtrack, tak nemožno inak. 5*. ()

route60

Nemám rád filmy kde je zlo v podáni zviřat ale to je zářna vijímka a divák fandi nasrané Orce po celou dobu palce, Richard Harris jako kapitán Nolah je pěkná zrůda, pro dnešní diváky asi pomalé tempo ale pro mě osobně nezapomenutelný film. ()

vodkasesemte

Orca Orcinus (the bringer of death). Six tuns. Tamed, on exhibition. If treated with kindness, theres no greater friend to man. But if not… The orca has 48 teeth set in two impressive rows. Killer whales are better partners than most human beings. And like human beings they have an instinct for vengeance (předtím Wick – king). We know little about its intelligence except that it is powerful and in some respects may even be superior to man. It even has two hands with five fingers on each (foetus). Whales talk. They communicate by sounds and sonar echolocation. These whale sounds contain wave lenghts that can travel across an ocean but also around the world (internet). Its contains 15 million pieces of information. The Bible has 4 million. Their sonar is like X-ray vision. What we call LANGUAGE, they might call unnecessary or retarded. Dont take it too much to heart. Whats done is done. Can you commit a sin against an animal (to by mě taky zajímalo, třeba proti zkurvenýmu jorkšírkovi, ale rozhodně jsem z toho neměl tydle výčitky – spíš dobrej pocit – co seš to za člověka). You can commit a sin against a blade of grass (to je fakt krutý). Sins are really against oneself. He has no choice but fight (jako krysa zahnaná do kouta). Creature lead, Nolan follow. Zachariáš – v posteli (špatná strana). Charlotte Rampling (Rachel). Ennio Moricone (příjmení – vzpomněl jsem si na poslední chvíli – křestní Enrico). ()

ikre

Je pravda, že film je hodně starý, ale děj je dost ubohý. Podle mne se to s Čelistmi nedá srovnávat. ()

Usir

Tento film jsem viděl v dětství a zanechal ve mě obraz asi už navždy, protože na scénu kdy vypadává mládě kosatky na palabu a následný záber do očí jeho otce nikdy nezapomenu. Dávám pět hvězdiček, tento snímek ve mě zanechal hluboukou stopu, znova už ho vidět nechci, protože bych asi ubral něco hvězdiček za efekty. Chci si zachovat dětský pohled. ()

ludovit14

Orka zabiják som si pustil po dlhej dobe opäť-a neprestal ma udivovať,tento krásny film zo 70 rokov zo svojím krásnym príbehom.Ani si neviem predstaviť aký HIT to musel byť v 70 rokoch po filme Čeľuste.Chcel by som sa raz dočkať remake ORKY,s nejakým zručným režisérom a s poriadnými vizuálnymi efektmi.HOD:75%.A herecký výkon Richarda Harrisa,tiež zaujme-kedže je viac ako dobrý.PS:koniec filmu je,,pastva’’ pre očí! ()

zigy

Tohle nezachrání ani duo Švehlík - Medvecká v solidním 90tkovém dabingu, ani mlčenlivý náčelník z Přeletu nad kukaččím hnízdem, ani originální závěr na ledovcové kře. Béčko s náběhem na céčko. Proč vůbec jeli za tou kosatkou, ještě jakžtakž chápu šíleného kapitána Harrise, ale proč všichni???? Zcela amatérské zpracování útoků kosatky (zlatý Spielberg). Aspoň jsme se něco zajímavého dozvěděli o kosatkách v úvodní přednášce. ()

antragus

Jen průměr, možná i proto, že to mám už trochu okoukané. Ale je pravda, že se to místy poněkud vleče a kosatka vybíjí lidi s nebývalou inteligencí a systematičností. Někteří masoví vrazi by jí mohli závidět jak to má krásně zmáknuté a přesně ví, co dělat. Takže za mě neurazí, nenadchne. Ale Morricone je geniální, to se musí nechat. ()