Orka zabiják

• USA Orca: Killer Whale (více)

Vraždiaca veľryba je jedno z najinteligentnejších živočíchov na svete. Podobne ako ľudia má jedného druha a ak mu človek ublíži, kosatka si to zapamätá a je viac jako isté, že sa bude chcieť pomstiť. Kapitán Nolah (Richard Harris) má na svedomí veľrybiu samičku aj s očakávaným prírastkom. Mŕtvu kosatku vyplaví more na breh a Rachel (Charlotte Ramplingová) i ďalší ľudia Nolana upozorňujú, že ho čaká odplata. A skutočne nahnevaná veľryba sa často ukazuje pri brehu, aby neskôr zničila ukotvenú loď a jasne dala najavo, že to nie je koniec. Aj Nolan si při pohľade na jej vytŕčajúcu plutvu začína uvedomovať, že kosatka ho bude hľadať, číhať, loviť a prenasledovať nemilosrdne a neľútostne s jedinou myšlienkou odplaty krížom cez moria, nehľadiac na čas ani na rôzne prekážky. Má Nolan šancu zbaviť sa večného prenasledovania tým, že odstráni svojho prenasledovateľa? Podarí sa mu to? (oficiální text distributora)

pavont

Toto je unikat a vo svojej dobe to musela byt bomba. Porovnatelna so Spielbergovymi celustami. Pribeh je sice znacne jednoduchy, pokial tam vobec je ale sceny su natocene putavo a take filmy sa bohuzial uz dnes netocia. ()

u.mojitko

Možná ještě najdu VHSku s tímto filmem, který je i přes nadabování jedním hlasem velmi působivý, alespoň co si vzpomínám. Na rozdíl od často omílaných a vychvalovaných Jaws je pro mě Orca pozitivním filmem. ()

Chlo0opek

Slabota. Jak po herecké stránce, tak po trikové i příběhové. S přihlédnutím na stáří snímku dám 2*, jinak bych dal ještě nižšího hodnocení. Scéna s mládětem však byla opravdu brutální.. ()

chaosteory

Orcu mám osobně zařazenou hned pod Čelistmi a na rozdíl od většiny si nemyslím, že by je kopírovala, spíš bych mluvil o inspiraci. Posuďte sami, Jaws nejsou přehnané a sází hlavně na přirozenou žravost žraloka a v roli mstitelů jsou rybáři. Naopak Orca líčí kytovce jako oběť a následného vykonavatele pomsty. I zbytek se naprosto rozchází se Spielbergovým majstrštykem. Když pominu, že řada faktů o kosatkách, na kterých děj staví, je tak trochu kravina, nemůžu si vlastně na nic stěžovat. Ztvárnění kosatčího stáda, stejně jeho rozbití zabitím matky s mládětem, vám autor servíruje pomalu jako popravu vlastní rodiny a málem zapomenete, že se jedná o zvířata. A zbytek až do závěrečných titulků je v režii kruté pomsty právě Orcy a kdo by čekal, že po "vzoru" Čelistí se celá rybářská osada vrhne na lov, má smůlu. Postavy jsou totiž absolutní sraby nebo mají dost velké IQ na to, aby se kvůli jednomu blbci nechali zabít. Děj má celou stopáž dobrou atmosféru, svižné tempo, herci odvedli svou práci na jedničku. A filmů, kde můžu fandit nasranému kytovci, moc není. ()

uprchlice

Byla to nádhera... Dvě kosatky si krásně skákaly. Byly šťastné. Tvořily totiž rodinu a právě čekaly potomka... "Orka zabiják" se opravdu plnila snímky, kdy si kosatky nádherně skáčou Snímky pod mořem byly ještě víc nádherné. Křišťálové moře a plno jiných krásných mořských potvůrek. Nejvíc se mi líbil záběr se žralokem, kdy se na Vás jeho kukuč tak podezřívavě koukalo Přešla bych zpátky ke kosatkám... Jejich šťastné chvíle narušili lovci pitomci! No a zabili právě samici kosatky... Samec se pochopitelně naštval a začal městečko u moře likvidovat... a dařilo se mu to velice dobře! Samotný film na mě působil kladně. Líbilo se mi to, že jsem se dozvěděla hodně nových věcí o kosatkách, takže mi film i něco přinesl do "sbírky" Každopádně bych nejlépe hodnotila záběry s kosatky (né ale to zabíjení! ) a samozřejmě záběry pod mořem. I městečko bylo zajímavě postavené na moři, takže kosatce to nedělalo problém skočit si na sladkou pomstu Jinak nejlepší byla právě scéna, kdy kosatka doslova zboří dům na moři a neobejde se to bez obětí Ukončila bych to větou: Vraždy ve filmu za moc nestojí, ale záběry s mořskými zvířaty určitě ano, protože já z nich byla přímo unešena! ()

Al90

Film ktery v detstvi jsem s mamkou videl nespocetkrat,pustim si ho i dnes,po 20-25letech,kdyz se chci vratit do detstvi a zavzpominat,bohuzel jiz bez mamky...Hudba,u ktere pokazdy se rozbrecim,dej,ktery vtahne divaka a predevsim postava Nolana,o ktere nevite,zda ji litovat ci zatratit dela z tohoto snimku klenot.. ()

iamblichos

Achjo..vidiet to ako desatrocny fanusik Verneho a hltajuci knizky o mori, tak som paf. Po tridsiatich rokoch je to ledva za dva body. ()

violik

Opravdu povedený kousek protkaný působivou hudbou a silnou myšlenkou. Je možné soudit viditelně dokonalý mozek velryby ? Věřím, že jo a faktem je, že spoustu lidí by tak dokonalá pomsta nenapadla. Ani bych to s Čelistma nesrovnávala, zdá se mi, že toto musíme vnímat z jiného pohledu z pohledu nešťastného a inteligentního tvora, před kterým by mnohý z nás pokorně poklekl ! ()

QQQWWW

Tento film jsem poprvé viděla když jsem byla malá.Už to bude 20 let a pamatuji si scénu s mrtvým mládětem,a poté jak samec táhne svou mrtvou samici ke břehu,tato scéna se mi vryla do paměti,také jsem u ní brečela ještě ta smutná hudba tomu dodávala.Ten konečný souboj je taky smutný lítost z obou stran.Působivě natočené ()

onden85

Celkem originální odpověď na Čelisti. Mělo to i na víc (ten konec měl být lepší). Jinak žádnej hodnej Willy, kosatky jako jedny z mála zvířat svou oběť před smrtí rády mučí a prodlužují jejich agónii. Tak škoda že nechutná šikmookejm jako keporkak, tenhle druh ať si vychcípe. ZABIJTE WILLYHO! ()

Ekdahl

Takový béčkový Čelisti. S nějakou logikou se tam nikdo moc nemaže, výkony té kosatky jsou úsměvně přitažené za vlasy, nicméně na záběrech přírody se toho moc zkazit nedá - v tomto byly mé minimalistické nároky uspokojeny. Jinak bída. ()

andydufrsn

Jako kluk jsem tenhle film neuvěřitelně žral. Teď jsem taky „o sto šest“ fandil orkovi v jeho pomstě proti zlejm rybářom, ale přeci jen už jsem se na film dokázal koukat střízlivýma očima a velké přehánění inteligence (schopnost vědět, kde co prorazit a kde do čeho strčit aby město začalo hořet) a schopností (tlačení mnohasettunové ledové kry) mně na filmu dost vadilo a zkazilo celý dojem ()

Jarsey

Velmi silný, emotivní film a na jeho pozadí naprosto fenomenální hudba. Pět hvězdiček si bezesporu zaslouží! ()

andy60

Pamatuji se, že v dětství to byl jeden z mých nejoblíbenějších filmů. I po letech má stále co nabídnout. Především konec, odehrávající se na ledových krách, nemá chybu. Vlastně se mně nevybavuje žádný lepší film na téma živočich versus člověk. ()

Iku75

Levný ještě levnější a nejlevnější je film orca zabiják , filmová"kosatka" byla normální kosatka z volné přírody s krásnou ploutví další záběr kosatka z bazénu se zelenou vodou a ohlou ploutví typickou pro chov v zajetí. ()

GrooteLulu

Nejkrásnější hudba, kterou znám. A film je podle mě jediný svého druhu o kosatkách. (Willy je pro děcka). Pro mě za 5hvězdiček. Nikdy nezabíjejte Orce těhotnou manželku!!! Už si nikdy novou nenajde. Ale je to jenom film. ()