Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

buldock

Velmi zajímavá mozaika životních osudů naprosto rozdílných lidí , která je velmi dobře poskládaná , nutí člověka přemýšlet o vyobrazených problémech společnosti a nese důležitá poselství týkající se všech lidí žijících na této planetě. Pro mě velké překvapení a velmi dobrý filmový zážitek. 90% ()

speedy3

Každý si v tomto filmu najde svého oblíbence, každý bude chápat vše trochu jinak. Nutno jen dodat, že Paul Haggis si tímto filmem udělal opravdu jméno, nehledě na jeho scénáristický kousek Milion Dollar Baby...nicméně přece jenom lidé za kamerou jsou lépe zapamatovatelní, než ty v zákulisí. Reálné podání pravé ameriky, ještě reálnější výkony herců a co víc...věčně probírané a nikdy nekončící téma rasismus. Žádný filmový fanda, by si neměl nechat ten skvost ujít. Pět *. ()

zipper111

Zajímavé. Nejsem z toho sice v crashi, ale 2 hodinky utekli jako voda, děj měl spád a nebyl zrovna blbý. Občas hodně předvídatelný, propojení všech postav nebylo sice úplně důvěryhodné, ale to nevadí. Film má svoje poselství a to se taky snaží sdělit. Nic víc, nic míň. ()

erased

Jenom zbytečně naivní konec sráží výpovědní hodnotu a kvalitu minipříběhů o kus níže, než by snad mohla být. Snad kdyby si autor dovolil otevřít si hubu naplno... Jako vánoční film s tématem multikulturalismu a bezvadnými hereckými výkony je tak Crash bezva. Nic víc, nic míň. ()

vorheese

Není to úplně čistých 5* hlavně díky občasné kýčovitosti a obrazové samoúčelnosti. Jinak je to brilantní drama, které vás přesvědčí, že předsudky mají úplně všichni. ()

milicjant

Již při projekci mě napadlo odvážné přirovnání k andersonovu nejznámějšímu opusu - Magnolia. Záběr na složité životní příběhy několika postav, jejichž osudy se v samotném závěru na chvilku protkají, se právě Magnolii dost podobá. Jen téma kauzalit, příčin a následků je vystřídáno nesnášenlivostí, rasismem a odcizením. Vše je podáno se sugestivností „nezávislého filmu“ a divák pak nemá nejmenší problém si do příběhu z odvracené strany města andělů promítnout vlastní život. Přesto všechno pro mě Crash zůstává hlavně odvážným počinem. Teď si nedokážu vzpomenout na jiný "velký americký film", který by podobně zobrazoval "jak to v ty Americe vlastně nefunguje". Bravo. ()

Makky

Crash sa zaoberá predovšetkým rasovou problematikou, to je jasné. No odbočky k riešeniu rôznych paradoxov, ľudskej psychiky, demencie, nevyspitateľnosti, neznášanlivosti a krutosti sú možno ešte zaujímavejšie. Prelínanie ľudských osudov je naozaj zvláštne... ()

blackrain

Tenhle film by se dal natočit kdekoliv na světě, protože rasová problematika není jen záležitostí USA. Rasová problematika se dotýká nás všech, kdo žijeme na tomto světě. Prolínání osudů (životů) jednotlivých aktérů mě bavily, protože všichni zde měli své pevně určené místo. Všechno je reálné, civilní a snadno uvěřitelné. ()

kaylin

Výborný film, který ukazuje na první pohled to, jaké máme rasové předsudky, ale je ve skutečnosti mnohem obecnější, protože ukazuje, jak moc je v nás zakořeněna nenávist a lež. A je to velmi nepříjemný pohled, protože ne všichni dojdou poznání jako některé z postav, někteří v té nenávisti prostě zůstanou utopeni. ()

RAiken

Emocionální lavina, která vás absolutně srazí na kolena. Díky úžasným hereckým výkonům vám protagonisté zprostředkují 2 absolutně nádherné momenty a až to zhlédnete, budete přesně vědět, o čem mluvím. Režisér a scénárista vytvořil dva neuvěřitelné paradoxy v osobách Matta Dillona a Ryana Phillippa, na jejichž postavy nebudete moci dlouhou chvíli zapomenout. A je to právě jejich příběh, který jasně odpovídá na otázku, co je to rasismus. Je tu i spousta jiných příběhů o stejném tématu, ale ani u jednoho z nich jsem neměl pocit, že by byl méně chytlavý či méně uvěřitelný než ty ostatní. Zkrátka vše funguje tak, jak má a nedokážu si představit lepší filmový debut, než jaký docílil Paul Haggis. Svou melancholickou režií dostal ze všech herců jenom to nejlepší a díky preciznosti jejich výkonů nás emocionálně vyždíme a přinutí nás ještě dlouhou chvíli o zobrazené problematice přemýšlet. Od této chvíle se pro mě stává terčem číslo 1 a budu netrpělivě očekávat jeho další počin, ať už jej bude přímo dirigovat či jej vytvoří svým perem. ()

jajinka

Wow, úžasnej film.. úplně mě dostal.. Bravurně vykreslené postavy, jejich myšlení.. A i když se problematikourasismu film zabývá více než dost, názor na to, co a kdo je rasismem, rasistou stejně nechává otevřený pro zamyšlení diváka.. ()

René.girl

Tenhle film jsem viděla asi před 5lety a tehdy mě asi příliš nezaujal, protože když mi o něm vyprávěl kamarád, tak jsem si nemohla vybavit o čem vlastně je. Pro připomenutí jsem ho pustila znovu a film mě opravdu dostal. Ve spleti vztahů lidí různé barvy pleti nakonec dojdete k tomu, že je vlastně jedno, jakou má kdo barvu, protože předsudky se týkají úplně každé rasy. Ve filmu, ale bohužel představitelé jednotlivých ras dojdou k tomu, že podle předsudků, které jsou jim přisuzovaný, nakonec opravdu jednají. Takže jsou to vlastně ještě předsudky? Nebo takový opravdu jsou? Film vás donutí přemýšlet a to podle mě správné filmy mají dělat. Takže dávám 5 hvězdiček a naprosto chápu, proč film získal Oscara. Plus tleskám za hudbu, která jednotlivým scénám dodá tu správnou náladu. ()

K.I.N.G.

Jak je možné, že film zaměřený na témata jako rasismus, předsudky, zloba, odplata, odpuštění a tak dál působí tak zbytečně a nefunguje? Nezáleží na tom, že nepřináší hluboké myšlenky nebo nemá oslnivý děj. Špatně je to, že film pracující se sociálními otázkami by v žádném případě neměl být natočený takto neinteligentním až infantilním způsobem. Nechci tu být za kritika hlavně proto, že jsem si i tak snímek dost užil, ale tady jsou ty postavy až trestuhodně pohádkové a ty zlé se tu mění na dobré a to ještě k tomu způsobem, kdy soudný člověk má co dělat, aby se nezačal smát. Není co víc říkat, "Crash" je vysoce nadprůměrné, zábavné drama, které ale ztroskotává na své naivitě. A je to taková škoda, že tento film byl vytvořen jako záležitost pro úplně každého diváka, protože já nejsem každý. SPOILER: No, kecal jsem. Ona tam ve skutečnosti žádná skutečně zlá postava ani vůbec není. Všichni jsou tak nějak přecitlivělí a dělají chyby, ze kterých se později poučí, a to velmi dojemným způsobem (to je asi proto, abychom si tu mohli poplakat, řekl bych). 70% ()

slunicko2

Agresivní debilové bílí i černí nedávají městu andělů pěkné vysvědčení. Zobrazovaný svět je hnusný. Pokud se budu dívat do konce, ušpiním se. ()

Damiel

Hmmmmmmmmmmmmmmmmm... Když zněla závěrečná píseň od Kathleen York In The Deep, tak mi běhal mráz po zádech. ()

MATADOR

Spousta paradoxů a především rasismus. O tomhle je vlastně Crash - vypiplané dítko, které působí matoucím, přesto velmi zajímavým výsledkem. Chápu, že rasová nesnášenlivost od určitého momentu rapidně stoupla, ale přesto, má cenu se tím zaobírat v takovém dokonalém spletenci různých životů a příhod?! Proč jednoduše nenatočit snímek o rasismu, který má samotné hlubší jádro a ne to zaobalovat, do všemožných pavučin, které se sice nakonec rozmotají, ale mnohdy divák ani neví, co sledoval. Podle mě škoda, ale na druhou stranu se má dávat najevo všemožná rasová, emigrantská, ... nesnášenlivost, jen potom se lidé zamyslí, a řeknou si, opravdu je to oprávněné? Crash jde za svým posláním velmi svéráznou cestou. ()

katuska138

Příběh o tom, že vše může být úplně jinak, než jak se na první pohled zdá. Takhle na mě už dlouho nic nezapůsobilo. Miluju tenhle styl příběhů, kdy se vše prolíná a díky tomu máte na konci na postavy naprosto odlišný názor než na začátku. Skvěle napsané, ještě lépe zahrané. ()

repe

"Speak fuckin' English. This is America." - film odráží multikulturní prostředí USA místy ohraným způsobem, ale osobně mi to nevadilo (možná ke konci to už trochu omrzí). Není snadné zaujmout stanovisko nad postavou, protože bílá je v tu ránu černou, takže svého hrdinu volte až na konci filmu. Sadou emocí dávkovaných na míru, padnoucím obsazením herců (Mexikánec parádní) a citlivou volbou hudby si mě to získalo. ()

Bones!

Perfektní podívaná, kterou, souhlasím s ostatními, zdobí herecké výkony(Celkem by mě zajímalo, kdo by byl v případě nějaké nominace označen jako"hlavní"a "vedlejší role":-)Ze začátku je tempo pomalejší, ale to je koneckonců logické, nějak se s postavami seznámit musíte, nicméně pak přijde zlom a vy nestačíte koukat, jak tempo nabírá na obrátkách, aby na konci stejně zase zvolnilo...Můj obdiv má režisér, nebo spíš scénarista:-), který dokázal osudy jednotlivých postav perfektně proplést a na konci zase bezchybně rozdělit, jestli k tomu měl navíc rozpočet jaký uvádí"golfista", tak to klobouk dolů!A"neviditelná vesta od víly", to byla síla... ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení