17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

hlína

Spousta vaty a nudných pasáží sráží silné okamžiky tohoto filmu do průměru. Jude Law, Rachew Weisz a Ed Harris vynášejí tento film lehce nad průměr.... ()

Werde

Příběh Vasilijeva Zajceva se Vám jen tak z hlavy nevymaže. Už v úvodu budete zdrceni nelítostnými rusy.Herci dřou naplno a muzika zapadá. Vypadá to, že vše klape jak má, ale tenhle dortík kazí všechny mluvená angličtina.Sakra škoda. ()

FireTight

Ano, když se díváte na začátek filmu a vidíte ten zmar, když si ruští vojáci musí vybrat mezi německými a ruskými kulkami, je to něco, co vás donutí se zamyslet. Tím se pochopitelně měch válečných scén nevyčerpá, jenže se už nikdy nedostane na takovou úroveň, jakou nastavilo přeplutí Volhy a následný boj na Rudém náměstí. Bohužel však nejsou válečné scény jedinou kulisou pro duel hlavních dvou charakterů, protože "Nepřítel před branami" se do válečného tématu rozhodl přimíchat také něco z romantického žánru a tak je dechberoucí souboj Zajceva s Königem (Ed Harris hraje fakt dobře) rozmělněn tou velkou hrdinskou láskou pod praporem se srpem a kladivem... Škoda, kdyby se všechny tyhle scény vystříhaly, bylo by to lepší. ()

umbjaz

nikdy bych nevěřil, že tak vélkou propagandu komunismu může natočit někdo jinej, než rusové. ne tady jim to celkem vyšlo a opravdu sem se zasmál celo anglickému znění pro masy. :) mohlo to bejt mnohem lepší. ()

Doski

Pro mne velké zklamání. Ale jinak dobrý válečný film. Dobře zpracovaná ta rádoby nejlepší, nejskvělejší a nejspravedlivější komunistická atmosféra v rudé armádě (..prostě stříleli i svoje bez nějakýho sraní). Na můj vkus, ale až moc romantiky a happyendů. První třetina výborná, druhá dobrá, ale ta třetí prostě doslova od 10 k 5. Dávám 73% a za postřílený komunisty a fašisty možná ještě +5%.. ()

danny_21

Trochu jiný, přesto velmi kvalitní pohled na dobývaní Stalingradu a následné vytvoření ruského národního hrdiny soudruha Zajceva jakožto elitního snipera kosícího německé důstojníky. Na to že rozpočet nebyl bůhvíjaký, tak se povedlo vytvořit opravdu povedené překonávání Volhy a útok německých messerschmittů, stejně jako monumentální hořící Stalingrad v troskách. To všechno je našroubováno na psychologický souboj dvou ostřelovačů, jdoucích si po krku a jemnou romantikou a závistí nechtěného - Výborný Jude, krásná Rachel a přesvědčivý modroočka Ed - výborná podívaná, Annaud umí, to víme už z dřívějška - 80 %. ()

Brinkley

Jak už jsem psala u Nájemných vrahů, jakmile dojde na snipery, jsem ztracená. Zde navíc velkolepě pojatý hořící Stalingrad, výteční Hoskins, Harris, Law, dokonce i snesitelný J. Fiennes. Jen bez té milostné linie bych se určitě obešla. ()

Ceberus

"Nás mnóógo!" Propagandistický boj na obou frontách nebývá zrovna tradiční složkou válečných filmů - zde jde o hlavní těžiště filmu. Problém hrdiny z donucení je neméně zajímavé téma ke zpracování. I tak se mi ale role Juda Lawa nezdála nijak zvlášť těžká, dovedl bych si místo něj představit kdekoho. Naopak Harris nějakým způsobem dokázal vtisknout své postavě jedinečnou tvář. ()

Sign

V celku povedená ukázka prvních dní bitvy u Stalingradu, film pochopitelně skočí hned po úvodu o něco dopředu a nakonec přeskočí vlastně vše, dal bych pět ale to by musel film zahrnovat celkovou situaci Stalingradu, tady jde opravdu jen o hlavní čtvěřici, jejich postavy. ()

rublik05

Výborný válečný film plný napětí a velmi silných scén a spousta emocí. Příběh odstřelovačské legendy Vasilije Zajceva a jeho souboje s majorem Konigem je vskutku úžasná podívaná, která je podtrhnutá skvělou hudbou a má senzační atmosféru. Celkový dojem malinko kazí anglické dialogy, ale vzhledem ke spolupráci filmařů s USA je to docela pochopitelné. Herecké obsazení skvostné, zejména nezapomenutelný Ed Harris, dále mě bavil ujetý Ron Perlman, drsný Bob Hoskins a samozřejmě Jude Law. Naopak Rachle Weisz mi zde přišla celkem zbytečná a lehce nesympatický mi byl Joseph Fiennes. Celkově však je Nepřítel před branami velmi kvalitně natočený válečný film. 9/10. ()

gemi

Dva špičkoví snipeři stojí proti sobě v bitvě o Stalingrad a snaží se jeden druhého přechytračit. Oba přemýšlí o dva tahy dopředu. Už jsem to kdysi viděl. ()

bearmeedek

O filmu vím samozřejmě spoustu let, ale tak nějak jsem ho obcházel. Teď už vím proč. Nechával jsem si špičkový film na dobu, kdy se těžko hledá kvalita a musíme brát, co je. Natočeno opravdu velkolepě, silné herecké obsazení a děj jsem si taky vychutnal. Kvalita. ()

Hellknight12

Videné po rokoch. Skvelá vojnová dráma. Musím pochváliť výber hercov. Veľmi dobre herecké obsadenie. Výkonu sú za mňa na Oscara. Príbeh je úplne jednoduchý ale to ničomu neprekáža. Nemám viac čo dodať. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

junxi91

Historicky ne úplně přesný válečný snímek z jedné z největších pozemních bitev 2. světové války, kde byli sovětští vojáci – Rudá armáda – nuceni bránit město na Volze, pojmenované po jejich tyranském vůdci Stalinovi. Za začátku vidíme Rudoarmějce, jak se plaví na lodích přes Volhu přímo do stalingradského pekla. Jedním z nich je skvělý odstřelovač Vasilij Zajcev, který je poslán do první linie. Vojáci musí jít kupředu směrem k nepříteli, jinak jsou zezadu zastřelení politruky, a zbraň dostane jen každý druhý. On je bohužel ten, který zbraň nedostane, a tak se musí skrývat za autem. Zde je s ním politický komisař Danilov, který je svědkem Vasilijova střeleckého umu, kdy se mu povede zneškodnit asi šest německých vojáků, kteří obývají nedaleké ruiny. Velitelem je Nikita Chruščov, který vyžaduje od svých podřízených nápady na zlepšení morálky. Důstojník Danilov naznačuje, že vojáci potřebují „příklady k následování“ – hrdiny, ke kterým budou vzhlížet. Je zde také spousta sovětského vlasteneckého patosu a oddanost tomu nejvyššímu – Stalinovi. Prostě prosti sobě stáli hnědí útočníci a rudí obránci, obě strany byly stejně fanaticky posedlé vládnoucí ideologií, která dosahovala až k obyčejným vojákům a vymývala jim mozky. Danilov začne publikovat hrdinské příběhy o Vasilijových hrdinských činech v armádních novinách. Vasilij je přeřazen k odstřelovačům a spřátelí se s Danilovem. Je zde také velice hezký vojínka Chernovová, o kterou se oba zajímají. Nakonec ji jednou v noci pod peřinou zklátí Vasilij, zatímco ostatní spí a ona má co dělat, aby neřvala z toho, jak jí ho tam ten odstřelovač rve. Danilov ji nechá převést do zpravodajské jednotky, jelikož umí německy a může překládat rádiové odposlechy. Sovětští snipeři dávají Němcům pořádně zabrat, a tak je nasazen německý major Erwin König, aby zabil Vasilije a zničil sovětskou morálku. Velení Rudé armády se o tom dozví, a tak pošle Kulikova, bývalého Königova studenta z dob, kdy si Stalin a Hitler padali do náručí, aby pomohl Vasilijovi zabít Königa. Ti dva jsou spolu v jedné polorozbořené budově a musí přeskočit přes odhalené místo, a chudák Kulikov, který jako jediný nadával na krutost Stalinova režimu, to schytá. Chruščov je také velice nepříjemný a tlačí na Danilova, aby tuto patovou situaci mezi Königem a Zajcevem dotáhl do konce. Sasha je sovětský hoch, který se přihlásí jako dvojitý agent, jenž předává Königovi falešné informace o Vasilijově pohybu. Vasilij nastraží na Königa past a povede se mu jej zranit, a to s pomocí Tanie Chernove a Saši. Tomu dopomohly skleněné střepy a ocelové roury. Při druhém pokusu o odstranění Königa Vasilij usne a jeho sniperovku ukradne rabující německý voják. Německé velení bere nalezenou odstřelovačku jako důkaz Vasilijovy smrti a chce poslat Königa domů, ale ten tomu nevěří a nechce se vrátit zpátky do Berlína. Zato však věří malému Sašovi a tomu svěří informaci, že si na Čujkova počká u nádraží. Jak tohle všechno dopadne? Odstřelí Čujkov Königa nebo naopak? A jak se vyřeší milostný trojuhelník Čujkov-Danilov-Chernova? To se dozvíme na konci tohoto celkem povedeného válečného dramatu, které nádherně vykresluje fanatismus stalinistického SSSR tváří v tvář silnému protivníkovi a realisticky vyobrazuje ruiny kdysi pěkného průmyslového města na Volze. () (méně) (více)

alsha

Čtyři hvězdičky za dokonalý Stalingrad, pochmurně industriální rozpadliště dějin. Tak nějak to skutečně muselo vypadat. ()