17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Freemind

Annaud chtěl natočit film "po spielbergovsku" a moc se mu to nepovedlo. Scénář skvělý, herecké výkony taktéž, ale ta válečná realita byla prostě teatrální a škrobená, některé audio-vizuální postupy byly taky nedotažené ... Škoda, přeškoda, nenudil jsem se opravdu ani chvíli, kdyby nebylo těch čistě technických nedodělků, mohl to být ještě silnější zážitek. houdini : Nu, vot vaproz! Nepamatuju si to přesně, ale tuším, že když Zajcev poprvé přijde do bytu Saši a jeho matky, tak ta říká, že německé knihy patří Tanji, která taky učí německy malého Sašu :) ()

Orlau32

Vynikající film. Povídalo se, že u Stalingradu je past na německé šarže. Že tam fungují snaipři, kteří střílejí po důstojnících. Tady u tohoto filmu je tato skutečnost výborně zahrána všemi herci. Když ve vlaku přijíždí major König a kamera zabírá jeho cigartašku s cigaretami se zlatými naústky, tak jsem si vzpoměla, že jsem jako dítě takové cigarety opravdu viděla u vysokých důstojníků (třeba když seděli v kavárně u kávy s nóbl dámami). Zřejmě to bylo zvláštní "fasování", protože v obyčejné trafice (na tabačenky) jste toto nedostali. Ale zpět k filmu : Režisér JEAN-JACQUES ANNAUD si opravdu s dějem filmu dál záležet, protože vás každičky záběr nenechá v klidu. A jak se Saša domluvil s německým majorem ? Tito mimořádní lidé uměli většinou několik jazyků (nezapomeňme, že König byl baron) a šlechta na znalost jazyků neobyčejně dbala. Proto mu Saša důvěřoval, ale jako dítě neprohlédl nastavenou lest. Film bych zařadila mezi "elitu " válečných filmů. ()

gogos

Perfektni pribeh a scenar s jednou, mozna dvema vadami... Stve me jak amici vsude cpou limonadu v podobe sexualnich hratek na fronte :D... A taky me celkem vadi autenticke zneni u anglicke verze. Je skoda ze kvuli takovy kravinam, ktere jdou snadno odstranit film tak ztraci... Presto se jedna o opravdu vynikajici snimek ;-) ()

blackrain

Druhá světová válka je hodně zajímavé téma na filmové zpracování, které asi nikdy nebude vyčerpáno. Válka je zde vylíčena s patřičnou krutostí a opovržením. Jediný problém, který jsem měla, byl, že ruské postavy vůbec nevypadaly rusky. Tak že byly málo přesvědčivé. Ale i tak se mi film líbil. ()

kaylin

Mám tenhle snímek nesmírně rád. Hlavně asi proto, že mám rád odstřelovače. Na jejich práci je něco fascinujícího. A to jsem jinak pacifista. Navíc je tu jeden prezentován jako hrdina. Pak je tu ještě ale jedna úžasná scéna milování, která by se rozhodně měla zapsat do historie. Konec je trochu zbytečně sentimentální, jinak ale Annaud překvapí realističností zabíjení. ()

movieband

Nevěřil bych, že film bude tak silný. Hudba podbarvuje film tak silnou citovou stránkou, že je těžké udržet slzy. Jude Law, Rachel Weisz, Ed Harris a Joseph Fiennes podali skvělé výkony. Nic nebylo tak pře-afektované jak to je v jiných filmech a všechny emoce tu byli přirozené. Film sám sebe budoval od začátku gradací, kterou málokdy vidím tak dobře zpracovanou. Film buduje u diváka vztah k jednotlivým postavám a ukazuje mu jejich charaktery. Líbilo se mi, že Vassili Zaitzev (Jude Law) se cítil jenom jako voják, že chtěl být jen řadový voják a ne hrdina Sovětského svazu jakého z něj udělal komisař Danilov (Joseph Fiennes). Ed Harris svou roli zvládl s přehledem a obdivuju ho za to, jak zahrál nacistického odstřelovače. Jeho charakter na mě po filmu působil dost kontroverzně a možná až časem jeho postavu ve filmu pochopím. Rachel Weisz byla nádherná a Táňu Černovovou ztvárnila skvěle. Co se mi ještě hodně líbilo bylo zpracování lásky mezi Táňou a Vassilijem. Nebylo to tak slaďácké třeba jak v Pearl Harboru, ale mělo to danou mez, že to bylo všechno pěkně vyvážené. Role Rachel sedla a ona jí dobře zahrála. Hudbu od Jamese Hornera (i když se ve filmu objevovala podobná melodie - soundtrack z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=tbduXejSOyA) sem ve filmu vnímal skoro jako druhý děj. Člověk skrz ni cítil všechny emoce a city, které projevovala. Obohacovala film a dodávala na jeho síle a tvrdé realitě, kterou film vyobrazoval. Celý průběh filmu jsem přemýšlel, jestli tu vystupují smyšlené charaktery nebo film staví na skutečných lidech. V závěru jsem zjistil, že Vassili Zaitzev byl mnohokrát vysoce vyznamenán, a že jeho odstřelovací puška je k vidění ve Stalingradském muzeu jako symbol vítězství nad nacistickým Německem. Celkově se mi i děj moc líbil zasazením příběhu dvou odstřelovačů stojících na opačných stranách fronty do rozválčeného Ruska v průběhu II. světové války. Film mi přišel hodně reálný a citově a chováním lidštější než jiné filmy s válečnou tématikou. Už dlouho se mi nestalo, aby se mě takhle dotknul válečný film. Naposled to bylo u Černého Jestřába. Annaud natočil tohle nádherné dílo ve kterém vyobrazil jak krutost II. světové tak i lásku dvou lidí v naprostém pekle. "Člověk zůstane člověkem, nový člověk neexistuje. Tolik jsme se snažili vytvořit společnost, kde nikdo nebude nikomu závidět. Ale vždy je co závidět. Úsměv, přátelství. Něco co člověk nemá a chce to mít. V tomhle světě i v tom sovětském budou vždycky bohatí a chudí. Bohatí obdarovaní, chudí neobdarovaní. Bohatí na lásku, chudí na lásku." ()

Rakosnicek77

Vasilij Zajcev byl ruskou sniperskou legendou, která dokázala německé armádě při bojích o Stalingrad, pořádně pročistit řady a značně znervóznit tehdejší skopčácké velení. Je otázka do jaké míry byla jeho role dílem propagandy, nicméně tohle filmové zpracování pro mne bylo docela atraktivní, zejména díky výpravě a celkovému vyobrazení událostí té doby! A upřímně je mi jedno, jestli ustřelil palici 200 nebo 500 náckům! ()

dr.Orlok

Jak už tady bylo několikrát zmíněno - úvod je nejlepší. Konkrétně scéna, ve které se poprvé předvede Vasilij a postupně zlikviduje pět německých vojáků, přičemž se svými výstřeli čeká na dopad bomby, aby tak skryl zvuk svého výstřelu. Bohužel toto je vrchol celého filmu,a i když na scénu nastupují charismatické postavy v podání Rona Perlmana, Boba Hoskinse a hlavně vynikajícího Eda Harrise (major Konig). Je tu ještě pár zajímavých scén (např. tichá soulož) ale film je roztahaný a ke konci už nudí. Škoda, souboj sniperů měl velký potenciál. ()

Thomassi

Výborný a napínavý válečný film z období bitvy o Stalingrad. Dva elitní odstřelovači - Vasilij Zajcev v podání Jude Lawa a major König v podání Eda Harrise - bojují v troskách Stalingradu na život a na smrt. Už od začátku to mělo super atmosféru a scény na Volze a pak na Rudém náměstí byly dechberoucí. Smrt zničeního města byla cítit i u mě doma. Potom tempo válečné vřavy ustalo, ale zase se rozhořel boj mezi snipery, taktéž úchvatný. No a konec, kdy se Němci dostali téměř k řece, ta zoufalost, výborně zobrazené. Po skončení jsem tleskal, jaké to luxusní dílo je. Law i Harris mě naprosto přesvědčili spolu s Fiennesem v roli komisaře. Je to rozhodně jeden z nejlepších válečných snímků poslední doby. Je jenom veliká škoda, že z východní fronty je málo současných filmů. I kdyby to měli točit Američani, velice rád se na to podívám. ()

katuska138

Pro mě jsou válečné filmy hrozný psycho. Kam se na ně hrabou všechny horory. Tohle mě dokáže psychicky položit naprosto spolehlivě. Vyhrocené od prvních vteřin, se skvělým obsazením, kde se nemůžete rozhodnout, komu z těch dvou fandit, protože oba vlastně bojují za to, čemu věří, za to, o čem si myslí, že je správné. Zbraně v rukou svých velitelů. Spousta scén nahání husí kůži, spousta scén vhání slzy do očí... Jen jediná věc, takovýhle konec si to prostě nezasloužilo. ()

JohnMiller

Stalingrad august 1942.. To boli kruté časy zo začiatku hlavne pre Rusov z dôvodu že Stalin nebral upozornenia Japoncov ani Američanov a dokonca ani vlastných podriadených na to že na nich Nemecko chystá útok. A tak hneď zo začiatku sme do filmu hodení v momente kedy si nepripravený a nemilo prekvapený Sovietsky zväz zmieta v bojoch. Je jedno kadiaľ títo slovanskí junáci utekajú či na nacistov alebo späť k bunkrom s každej strany sa na nich strieľa. Tá autentickosť zo začiatku ma úplne strhla do deja. Mám slabosť pre filmy s tematikou druhej svetovej vojny a toto je parádny kúsok. Príjemne ma prekvapilo že sa dej nakoniec otočil na pomalé zdĺhavé boje sniperov. Hocikto a hocikde vystrčil hlavu už si mohol zbierať mozog po zemi. V rozpadnutých budovách, fabrikách medzi mŕtvolami sa dalo ukryť perfektne. Najlepší sniper Nacistov a najlepší sniper Komunistov súperili ani nie tak proti sebe ako skôr za hrdosť a morálku národov. Malo to vynikajúci soundtrack. Možno by som trocha ten koniec natiahol nech sa film dostane k momentu kde nacisti "v tričkách a kraťasoch" v mínus 60 stupňoch strácajú chuť na boj ale aj bez toho sa to zaobišlo. Aspoň už viem odkiaľ sa inšpirovala PC hra Sniper Elite. ()

Aleee89

Nemám příliš ráda válečné filmy, ale tomuhle musím přiznat, že je dobrý, možná i skvělý, ale ne vynikající. Příběh Vasilije Zajceva a dobývání Stalingradu je nesmírně zajímavý a filmaři udělali dobře, že se věnovali jenom tomuhle a nemíchali do filmu i něco dalšího. Jinak to bylo i romantické, dojemné a napínavé, prostě hodně poučný film, který by filmoví fandové rozhodně neměli vynechat. Ač teda nejsem na válečné filmy, tenhle mě docela zaujal. ()

kajas

Válečné filmy zrovna nevyhledávám, ale tento příběh ruského snipera mě zaujal od první minuty, a to díky skvělé výpravě i sympatickým hereckým výkonům všech zúčastněných. Romantickou linku naopak vítám, protože by mě všechna ta bitevní vřava asi začala nudit :). Snad bych jenom zkrátila prostřední část a omezila výskyt Hornerova otravného hudebního motivu (více se mi zamlouval v "Troje"). ()

Moena

Jak už bylo zmíněno začátek filmu byl naprosto totožně vykreslen ve hře Call of Duty, nad čímž srdce fanouška jen zaplesá a následná scéna v kašně (hraní mrtvých a odstřelování při výbuchu) inspirovala začátek ruské kampaně v jeho tuším pátém pokračování. Tím herní okénko končí a začíná samotný děj. Velmi napínavý souboj odstřelovačů s jedním sub-mini-milostným trojúhelníkem. Ke konci to působí už trochu utahaně, ale tak závěr hezky po Americku, co víc chtít. I když [SPOILER] Záběr oběšeného chlapce na vylidněném nádraží je opravdu velmi efektní, klobouk dolu. [SPOILER END] Tak jako tak, válečné filmy mám i přes veškerý patos prostě rád. ()