Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

Snape

Dnes je v módě všechno instantní. A to včetně vztahů. Rychle někoho získat, užít si, pak se pohádat a zase hledat někoho dalšího. Jenže opravdová láska není na týden nebo měsíc nebo rok. O tom je Zkrocená hora, jedna z nejzásadnějších filmových love story. O lásce, která by mohla být šťastná, kdyby… Bohužel životy lidí jsou plné různých kdyby. Všimněte si, že zatím vůbec nebylo potřeba zmínit, že tenhle film je o lásce dvou chlapů. To proto, že ono to není podstatné, láska je jenom jedna. Někteří lidé nemají dostatečnou inteligenci, aby to pochopili. Být teď březen 2006, kdy jsem Zkrocenou horu viděl poprvé, a ne květen 2007, asi bych to napsal ještě ostřeji a odsoudil jedince, kteří mají potřebu posilovat si vlastní sebevědomí rasistickými a xenofobními názory, ne-li dokonce činy. Ale zpátky k filmu Anga Leeho. Mám-li se i já dopustit jednoho rasového předsudku, asi bylo potřeba typické asijské nebo chcete-li východní mentality v osobě režiséra, aby vzniklo tak výrazově přirozené dílo o takovém tématu. Zásadní je, že na tomhle filmu není nic vyumělkovaného ani teatrálního. Na začátku je hlavním motivem honácká práce a přežití v drsné přírodě. Jak plynou léta, jde o rodinu, děti a běžný život, plný práce a starostí. Vztah Ennise a Jacka tím vším „jen“ souběžně prostupuje bez navenek křičících emotivních scén, zkrátka se nekoná žádný hollywoodský dramatický doják. Velkou zásluhu na tom mají Heath Ledger a Jake Gyllenhaal. Vystihli své postavy (Ledgerovo mumlání jako známka uzavřenosti a zranitelnosti) a ještě mezi nimi funguje nepojmenovatelná chemie. Ang Lee nikde netlačí na pilu a nechává příběh běžet vlastním tempem, čímž dosahuje odzbrojující přirozenosti. Neuslyšíte žádné šroubované dialogy, tak běžné v jiných dramatech. Nedá mi to, abych nezmínil „první stanovou scénu“, kdy vztah hlavních hrdinů začne hodně chlapsky – tedy fyzicky. Paní, která seděla vedle mě v kině, při ní své (asi) kamarádce řekla (doslova): „Ten funí jak můj starej.“ Normálně bych diváky, kteří mají v kině jakékoliv řeči, střílel, ale tuhle vtipnou poznámku si budu pamatovat asi navždy. :-) Dobře vystihuje jistou univerzálnost lidských citů, vztahů a koneckonců i sexu. Kontrastem k alkoholovému sblížení ve stanu je pak pokračování lásky Ennise a Jacka, kdy touží žít spolu, ale vše – včetně hnusné ploché krajiny (kontrast k horám) – ilustruje, že to není možné. „Co nejde zařídit, to se musí vydržet.“ Tak zní jedna z nejsmutnějších hlášek v historii kinematografie, když si uvědomíme, že se mluví o štěstí a nepromarnění života. Vrcholem je závěr filmu, kdy se obnošená košile stává tím nejcennějším majetkem. Kdo kdy miloval (ať už ženskou, chlapa nebo pudla, jak říká s brutální upřímností a neomaleností sobě vlastní Richard Fish v seriálu Ally McBealová), ten pochopí… Ještě chci zmínit, že Zkrocená hora disponuje i velmi věrohodnými vedlejšími postavami (Ennisova manželka či zachycení vztahu s jeho dcerou). No a nad vším bdí samotná hora Brokeback, aneb záběry na tichou a mohutnou krásu přírody. Přírody, která nikoho nesoudí. Gratuluji k dočtení mého dlouhého komentáře, dodám už jen jednu věc: je škoda, že Akademie rozdávající Oscary neocenila film samotný a herecké výkony. Vyhrála mj. hudba, která sice není špatná, ale na vrcholné ocenění je taková… moc jednoduchá. Jenže to je úplně jediná výtka, kterou k tomuto krásnému filmu mám. Kovbojské reklamy na jedny nejmenované cigarety konečně získaly nové vyznění. :-) The End. () (méně) (více)

ebi

Filmu jsem se dlouho bránil.Homosexuální tematika mi není moc blízká, ale film je vynikající, kamera se nesnížila k laciným záběrům, doporučuji. Dříve tabu, nyní pohled skrz prsty. Nemají to lehké. ()

PDcz

Zatím bez hodnocení. Nedokoukali jsme, v půlce došlo k pauze a odložení na neurčito. Asi až budu mít více sil na toto téma. Ale mají tam moooc hezkou přírodu. ()

Axident

Sedni, koukaj, kochej, roň. Co víc dodat, máte-li kouska citu v těle, tenhle luxusní herecký koncert mého oblíbence Gyllenhaala a skvělého Ledgera (rázem jsem zapomněl na Jokera, zahrát zmateného rozervance, bojujícího sám se sebou a svou orientací muselo být ještě těžší než echt vyšinutého záporňáka), vás nenechá z kamene, ač vám představa dvou milujících se kovbojů z kraje nemusí připadat zrovna vkusná. (Jinak nic pro ortodoxní odpůrce, kterým se při slově homosexualita otvírá nůž v kapse.) Plus krásná hudba a horské scenérie, hmmm. ()

dr.ozd

K tomuto filmu jsem přistupoval s despektem , ale postupně mě docela dostal. Skvělá režie Ang Leeho , parádní herecké výkony , nádherná hudba. Proč jenom za čtyři? Bo u těch gay scénách jsem se necítil nejllépe. ()

Mbeast

Jojo, přesně tohle jsem čekal. Takovej normální doják s výbornými herci (hlavně ústřední duo) Heath Ledger, Jake Gyllenhaal a krásná Anne Hathway. Akorát se musíte přenést přes, že ti dva cowboyové jsou prostě bukvice. :) ()

Amplifier

Pomale planoucí příběh, který zachycuje přátelství mezi dvěma pořádnými drsňáky. Tenhle příběh se opravdu loudal kdyby nebyly skoky po několika letech tak bychom se dostali tak k usednutí Ennise na jeho koníka. I když jsem asi trošku konzervativní a nemoderní dělalo mě problémy sledovat erotické scény mezi oběma hlavními herci, raději bych sledoval sekaní rukou a jiných lidských končetin, než jejich líbaní a sex v jejich stanu. Ale i tak solidní drama 60% ()

Páně

O růžové šatičky a kroucení zadečkem tentokrát opravdu nešlo, zato jsem si však měrou vrchovatou užil jiných kýčů. Nechápu jak tu někdo může napsat, že si to užijí příznivci krásných ne-kýčovitých obrázků. Proboha zkuste si tu první třetinu pustit znovu. Naštěstí to ve druhé polovině a závěru chytlo druhý dech, protože z té první se mi protáčely panenky neboť byla jak z bilboardu na Marlboro. Škoda, že country hudba a vůbec country a novodobá kovbojská kultura jdou zcela mimo mě. Možná bych se potom vyšponoval i k nejvyššímu hodnocení, protože práce s postavami a to hlavně s tou Heatha Ledgera mě víceméně nadchla. I když rozpitvání jeho života mohlo být v určitých směrech intenzivnější, byl jsem spokojen. Především s tím, co si musel celý život s sebou nést a jak skončil. Tady se mi Ang Lee trefil do noty velmi dobře a dalo se tomu i věřit. Nemám pocit, že bych zhlédl výjimečné nebo přelomové dílo. Převládájí však nakonec dojmy pozitivní. ()

Faila

Hezké, ale nemohu se zbavit dojmu, že kdyby tohle nebylo o dvou homosexuálech, ale o páru muž a žena, tak by tenhle snímek tak úspěšný nebyl. Nebo je v něm asi něco, co mi ušlo. Dojemný příběh to je, je realistický, dobře zahraný, má skvělé tempo (není moc uspěchaný, všechno se to tak mile převívá), byla k tomu vybraná podmanivá hudba, exteriéry, v nichž se natáčelo, byly úžásné, ale ... to mi nestačí a to něco navíc, co z tohohle snímku udělalo Oscarový a tolik oblíbený film, mi zmizelo kdesi v dáli (věřím, že to "něco" v něm je, jen já to nevidím). Škoda. ()

Wolvie

Technicky dobře ošetřený,zručně zrežírovaný,dobře zahraný film,který je ale neskutečně chladný.Z plátna na mě nešel ani náznak emocí. ()

DHDV

Pokud by nebyla tak dlouhá stopáž, zvolil by sem plné hodnocení. Tento film nemá moc nedostatků ale na můj v kus se neuvěřitelně vleče. Jasně, krásné záběry na přírodu apod. to do dramatu patří, ale na mě je to opravdu moc dlouhé. ()

Smejdik

Jó, tohle je zvláštní záležitost, která nenechá oko suché. A podle některých komentářů věřím, že nejen oko :D Ang Lee je fantastický režisér a casting tohoto dílka se zkrátka povedl. Vlastně aní nevím, proč se mi ten film tehdy TAK líbil, ale pamatuju si spoustu scén, skvělou hudbu, ostré dialogy. A taky něco víc... nedokážu popsat, to se musí vidět. Homofóbové si raději zakryjí oči na "lechtivější" scény a přidají si o hvězdičku dvě navíc v hodnocení... ()

agassi68

Nemám predsudky. Chápem, že ako homosexuál či bisexuál je človek vo väčšinovej spoločnosti odsúdený, no nemôžem si pomôcť. Vidieť bozkávanie dvoch chlapov je na mňa príliš. Príbeh o ničom, herecky výborné. V krásnom prostredí amerických hôr sa nakrútil veľmi preceňovaný film.. ()

BOURQUE

Film, v ktorom môžeme vidieť len samé excelentné herecké výkony. Jake a Heath podľa mňa podali svoje najlepšie výkony (samozrejme, tento výkon Heath prekonal ako Joker vo filme The Dark Knight). Soundtrack filmu: jeden z najlepších, čo som kedysi počul (Oscar bol udelený spravodlivo). Teraz len asi toľko. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Hapretor

Pokud se cítíte velmi frustrovaní z nedostatku sexu, jděte k nejlepšímu kamarádovi, kupte popcorn a nechte se unášet na vlnách romantična tohoto povedeného, celkem zábavného díla o dvou kamarádech, kteří nezůstali jen kamarády. Já zůstal jen kamarádem. Můj kamarád, na rozdíl od Jakea Gay-Jen-Lhal(a), vůbec nelitoval. Já neméně. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)