Novela maďarského spisovatele Imreho Kertésze, původně vydaná bez povšimnutí v roce 1975 v kádárovském Maďarsku, byla čtenářskou obcí znovuobjevena v 90. letech a způsobila senzaci, na jejímž konci stála Nobelova cena za literaturu. Bylo tak jen otázkou času, kdy se tématu chopí i film. Citlivé a neobvykle pojaté vyprávění židovského chlapce Gyuriho, který se postupně propadá soukolím nacistické vyhlazovací mašinerie, staví na kontrastu děsivosti života v táborech a nezúčastněného, zdánlivě racionálně odtažitého vyprávění dospívajícího teenagera, který se snaží vyrovnat s nenormálními podmínkami tím, že se na ně snaží pohlížet očima normality. Po návratu zjišťuje, že jeho zkušenost je nesdělitelná a musí se s ní vyrovnat sám nepomůže mu ani jeho židovství, ke kterému postupně ztratil pouta, ani jeho příslušnost k maďarskému národu, mezi jehož příslušníky se setkává spíše s lhostejností až nepřátelstvím než s pochopením a empatií. Jaký je tedy jeho osud? A má vůbec nějaký? (oficiální text distributora)

bratr_jezek

Nádherný film začíná nenápadně, seznámí nás s klasickým puberťákem, kterým byl asi každý muž. Nejradši by chodil za děvčati a užíval si s kamarády. Bohužel má smůlu, narodil se jako žid a jeho knihu "osudu" začal násilně přepisovat Adolf Hitler a jeho nacistická ideologie. Klobouk dolů za vnitřní sílu, co pomáhá přežít tento Gyurimu "nový osud" a vybojovat si znovu právo hledět do slunce stejně zpříma jako ostatní. ()

rihyyyyy

k tomuhle filmu nejde co říct .. Skvěle natočený film s téměř neznámými herci. Ten kdo sleduje toto téma určitě si film užije.. Jinak respect k Maďarům.. 80% ()

ja003

Zajímavý kousek, podobně podrobný náhled do života v koncentráku jsem asi neviděl. Možná jsem trochu divnej, ale když se zastavili v Dachau, doufal jsem, že se bude příběh odehrávat právě tam, že to by bylo teprve extra vyhrocené, ale samozřejmě vyhrocené to bylo i tak dostatečně. Co mi asi vadilo, byly ty dlouhé prolínačky, u kterých se mi při nezáživnějších částí zavíraly oči. Gyuriho závěrečné zhodnocení života v koncentráku mě také celkem zarazilo. ()

Sindibad15

Výborný film o hrůzách Nacistického Německa v koncentrácích. Je až neuvěřitelné že to lidé přežili když "žili" v nelidských podmínkách. Ani si to neumíme představit jak trpěli... ()

Marrakech86

Jeden z mnoha příběhů, který dopadl pro místního teenagera dobře. Takové filmy je těžké hodnotit, přesto dávám 80% za působivý příběh. ()

Tereza11

Velmi působivý a sugestivní příběh, to mi přišlo na filmu nejlepší, stáhne vás trochu sebou...ale i přesto se tu neobjevovalo nic, co už bych ve filmech s holocaustovou tématikou neviděla předtím... ()

I_hate_Beata odpad!

Odporní herci hrajú odporné postavy. Verím tomu, že na slabšie povahy môže zapôsobiť pátos a snaha o zdramatizovanie, pozornému divákovi ale neújdu nezameniteľné charakteristiky postáv, ktoré presvitajú aj cez donekonečna omieľané nariekanie židov, a to: sebectvo, pokrytectvo, šmelinárstvo, nenásytnosť... Moknúť v noci na daždi, zraniť si nohu, a potom sa ľutovať, že mu je zima a nechať sa nosiť, to je také... židovské. PS: Ani ten chleba so sádlom mu nakoniec nedali, vyžierky :D ()