Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy. (TV Nova)

Anworon

Kdo chce hledat nedostatky, pár drobností najde. Ale opravdu jen drobnosti, např. ten na ČSFD mnohokrát zmiňovaný záběr pádu z bicyklu, fakt, že pošťačka nechává poštu u okénka, kam se vrací lahve, další, že dcera nechce pokazit radost otci právě ve chvíli, kdy je na něj nejvíc naštvaná... Zdeněk Svěrák nesleze z plátna, jako herec tradičně není dokonalý (v jiných rolích v divadle přehrává, ve filmech nedotahuje), ale coby scénárista - chronický optimista a patriot - nezklamal. Potvrdil pozici takového učitele národa. Troufl bych si tvrdit, že podíl Zdeňka Svěráka na tomto filmu je důležitější než Jana Svěráka, nebýt toho, že Jan Svěrák otce přesvědčil, aby scénář přepsal do finální podoby. Ještě jsem ale nenapsal, že jde o výborný, lidský film. ()

elgreco

Člověk nejdřív zhlédne dokumentární upoutávku (Tatínek) na téma: „tentokrát ale žádné lakování laskavým pohledem.“ Pak si přečte rozhovor… hm, to zní zajímavě: Zdeněk Svěrák napsal film, jak by vypadal jeho život tady a teď, kdyby zůstal učitelem. A nakonec usedne před plátno a při průjezdu reklamy na vložky, se tak lekne, tak nakrkne, že už jen sčítá mínusové body. A že jich (těch mínusů) je. Bohužel. A tak silných, že ve mně dosud žijí víc, než to dobré… vlastně z toho dobrého (výborného!) přetrvala jen Dana Kolářová a vzpomínka na uměřené herecké výkony všech ostatních. Takže ty mínusy: Další ne product placement, ale čirá reklama na tohle, tamto, a ono. Let z kola, který je tak debilně natočený, že to od perfekcionisty Jana Svěráka působí až jako zlomyslnost, jako by právě takhle toužil tátu nakopnout… Navíc je to zbytečná scéna. Napovídat se nemá, ale to nestačil nástup do práce, a pak další scéna už se zlomenou nohou? A asi ho chtěl nakopnout za trvání na těch erotických vizích… Jako i jedna by skoro byla příliš, nebo kdyby to jí jedinou končilo, když už chceme skončit nesmutně. (I když má Zdeněk Svěrák pravdu, kdyby necimrmanil, možná by ho tyhle erotické obsese opravdu napadaly, tak jako ho napadají zde.) A proč mi ty „zbytečné“ scény tolik pijou krev? Protože je tam tolik načatých a v zárodku ustřižených témat…, která mě zajímala možná víc, než hlavní dějová linka… Zejména tedy Loukova dcera. Nefungovala ani „vrcholná“ scéna v baloně. To se opravdu našel někdo, kdo se bál, že spadnou, že se utopěj? Bohužel… A proč jsme se museli dozvědět, jak vznikají propiskové čárky na zatroleně sexy bocích Jany Plodkové? Ta potřeba vždycky vše dopovědět. A o čem mám přemýšlet na cestě z kina? A to stačí, i když to není vše, třeba ten konec, nebo… Dost. Vzhledem k očekávání, které bylo kolem filmu vědomě budováno, přemýšlel jsem i o dvou, ale to bych měřil opravdu příliš přísným metrem – bez očekávání „jiného“ – baladičtějšího Zdeňka Svěráka, bych byl asi spokojenější a snad přemýšlel i o „hezké čtyři mínus z biologie“. Navíc… dělat machry na starého skvělého pána, který toho udělal ale tolik, by mi bylo opravdu nesmírně trapné. A doufám, že nám ještě všem natrhne… Přeju mu to. (Na druhou stranu těžko dát víc filmu, kde se mi toho tolik nelíbilo.) A přeju Janovi, aby se mu povedlo narazit na nového scénáristu, který bude tak dobrý, jako jeho dosavadní hlavní přispěvatel, protože tenhle film z jeho strany… působí jako splněná povinnost, pro kterou mu srdce netlouklo. Fuj – připadám si jako „ždímák“. ()

missaak

jsem moc spokojeny, vyborne obsazení, senzacni humor, na ktery sem se tesil, fajn dej, sel bych na to klidne i znova. ()

Keram42

Jednoznačně nadprůměrné, Svěráci i po letech dokážou zahrnout diváky tím v dobrém slova smyslu čecháčkovským humorem a poetikou, jemně flirtují s múzou každodennosti, těží z téměř archetypálních manželských etud a ku podivu jim to až na místy křečovité výjimky vychází. Přestože je film a priory zacílen na diváky 40+, jako postburtální světák znalý rodičovských nešvarů jsem se dokázal stejně bavit, ale film bych si daleko víc užitl v 50letech... ale právě tato věková nezacílenost, díky níž dokáže Svěrák oslovit poměrně širokou věkovou skupinu, dodává filmu něco navíc. Jeden z horkých kandidátů na Českého lva, uvidíme, jak vyjde s konkurencí v podobě Tajností Alice Nellis. ()

DAF1

Jan Svěrák se zkazil! Snad ho dostala krize středních let, třeba už tu nefunguje vztah otec scénárista - syn režisér a třeba se to všechno zdá jen mně. Zkrátka a dobře, éra Obecná školy, Akumulátoru či Kolji se zdá být definitivně vtrapu. Vratné lahve jsou jen další tuctovou komedií, kterých současní čeští filmaři chrlí, jak na běžícím pásu. Škoda ()

Předseda

Tohle natočili Cimrmani, Svěrák scénárista se drží osvědčených postupů a za žádnou cenu nás nechce rozplakat, což mne trochu mrzí, vždy najde na každý života bol svých postav nějakou záplatu, aby se nám jich nezželelo. A asi to tak má být. Proč by všechny lidské trampoty měli napravovat superhrdinové? ()

swell

Typicky česká práce odvedená v typicky české preciznosti a kvalitě (teda pokud jde o Svěráky a jiné špičkové tvrůce). Film je možná směrován na trochu jinou věkovou skupinu, než jsem já, ale i přesto jsem se zasmál nejednou a do řešených problémů se mi snad podařilo nakouknout s pochopením... Líbily se mi i herecké výkony, ani ne tak Svěráka st. (často mi jeho repliky připádají spíše odvyprávěné než odehrané) jako spíš Macháčka nebo Kolářové. 80% ()

quasar

Něco mě na tomhle jinak skvělém filmu dráždí, nebo mi tam něco chybí, nebo přebývá... nevím. Hodně situací je tam nějak předvídatelných. Možná je to tím, že tvorbu Z. Svěráka dobře znám a on stále dokola používá stejné fígle. Co bych úplně vypustil, tak balon a scény s ním - to by pasovalo tak do dětského filmu. Jinak se děsím toho, že třeba ve věku p. Zdeňka Svěráka budu svou činorodostí pro své nejbližší také tak otravný. Ve filmu je skvěle podáno, že od člověka v jeho věku se vlastně už nic neočekává a jaké komplikace přináší to, že se s tím nehodlá smířit. K výkonu Jana Svěráka není co dodat a mám pocit, že kdyby svého otce tak nedusil se scénářem, byl by příběh předvídatelnější a umolousanější, takže díky za to dušení! PS: podle mě ten tolik znevažovaný pád z kola je skvěle a úmyslně natočenou groteskní nadsázkou a právě v kontrastu s perfektní režií a kamerou ve zbytku filmu bych si myslel, že to většina diváků pochopí... ()

radimartin

Až mi bude šedesát možná přidám hvězdičku. Oceňuji ale um Jana Svěráka. Scény, ve kterých je balón jsou opravdu povedené. ()

rawboy

Ten film zraje jak víno, když jsem to viděl poprvé, tak bych svůj dojem označil jako zklamání. Od té doby jsem se k tomu několikrát vrátil a musím ocenit um, nadhled, humor a lidskost Zdeňka Svěráka. ()

JanHá

Jan Svěrák také ve Vratných lahvích jakoby zapomněl na své rané opusy (Ropák, Akumulátor, Jízda) a točí další a další limonádky. Jsou jemné, kultivované, ale člověk se jich rychle přepije. Myšlenka filmu Vratné láhve se mi nezdá vůbec zlá, ale nějak není využita. Anebo je to tím, že ten film ničím nepřekvapí? ()

Bratr

Co mě na Vratných lahvích dostalo nejvíce, je Jiří Macháček v první roli, kde hraje normálního člověka. Zbytek filmu mi připadal jako klasicky dobře odvedená práce odpovídající vysokému standartu žánru v českém prostředí. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady