Star Trek

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder (více)

James Kirk se narodil v den, kdy byla napadena hvězdná loď jeho otce. Od té doby vyrůstal jako poloviční sirotek, nebyl zrovna vzorné dítě, ale přesto se dostal ke hvězdné flotile. Jako kadet se ocitá na palubě U.S.S. Enterprise pod velením kapitána Pikea. Potkává zde prvního důstojníka Spocka, který je mu na první pohled nesympatický, a jejich antipatie jsou vzájemné. Enterprise přijímá tísňové volání z planety Vulcan a vyjždí na pomoc, ačkoliv posádku tvoří kadeti. Jsou totiž nejblíže. Kirk si ale uvědomí, že okolnosti jsou stejné, jako ten den, kdy zmizel jeho otec, letí do pasti. Opravdu, u Vulcanu na ně čeká ničivá loď pod velením romulana Nera. Nero chce, aby důstojník Spock trpěl, jenže Spock toho muže vidí poprvé v životě. Ukáže se, že Nero je z budoucnosti, kde byl svědkem zničení své planety, svého domova. Viní z toho Spocka, který slíbil, že planetu zachrání. Cestoval proto do minulosti a chce, aby mladý Spock trpěl stejně, jako trpěl on. Chce zničit jeho planetu, jeho domov, jeho rodinu. Bohužel se mu jeho dílo zkázy podaří a Vulcan přestane existovat. Další na řadě je Země. Mladá posádka se musí hrozbě postavit. Snad se při tom z Kirka a Spocka stanou dobří přátelé, tak, jako tomu bylo v jiné časové linii. (TV Prima)

Adrian

Obsahovo naplnene az na okraj /mozno paradoxne trocha na skodu az cez neho/. Z hladiska dramaturgie mi totiz davkovanie toho mnozstva informacii, ktore okolo vas letia jedna za druhou, prislo na niektorych miestach problematicke, t.j. niektore veci mohli byt podane strucnejsie (porod), niektore naopak trocha viac (Kirkovo cheatovanie), pretoze spatnou rekonstrukciou si ich sice doplnite, ovsem skor intuitivne ako funkcnym logickym dosadenim (samozrejme v ramci akceptacie predkladaneho univerza zo svojimi pravidlami). A aj zamena blackhole za warmhole bila dost do oci. Z hladiska stylu ovsem JJ potvrdil svoje silne stranky -> pre divaka atraktivne prepajanie az spajani televizneho a filmoveho stylu rozpravania a snimania, kombinacie stareho s novym. Hoc nepopieram ze v MI:III to malo na mna silnejsi efekt. 7/10 ()

DaViD´82

Několik set odlesků, potetovaný Zdeněk Pohlreich a dva Spockové. Džej Džej to vzal pěkně od píky a nejenže dokázal vdechnout život jedné dávno mrtvé legendě; on navíc ještě pro stříbrná plátna zresuscitoval pozapomenutý žánr space opery jako celku. Abrams s Giacchinem pumpují adrenalin všemi doušky, přeobsazená (byť trestuhodně nevyužitá) posádka srší charismatem, ale debilita scénáře (jakkoli částečně i záměrná) jim všem podráží nohy spolehlivěji než našim hokejistům to věčné hákování. Navíc jsem nepřekousl fakt, že čím blíže je to konci, tím více to zajíždí do klasického mustru Star Treku, akorát v technickém hávu nedělajícím ani v nejmenším ostudu roku svého vzniku. Ano, je sice logické, že to nakonec dojede do všem známé podoby, ale pro mě to v tu chvíli přestává být čímkoli zajímavé. ()

Shadwell

Úvodní dvě poznámky se týkají kamery, zbylých pět pak odůvodňuje mé nižší hodnocení. 1, Máte-li postavu, kterou cloumají emoce, otočenou zády ke kameře a chcete divákovi zpřístupnit její stav, můžete to učinit dvojím způsobem: buďto „explicitně" ukážete tvář této postavy v dalším záběru, nebo „implicitně" jako režisér postavě přikážete, aby otočila obličej kolem ramene a snímáte ji – bez předešlého střihu – z profilu. Star Trek v minimálně dvou scénách volí druhý, mazanější postup. A to proto, že čelní polodetaily obličejů jsou ve filmu až příliš časté, díky čemuž je třeba volit i jiné postupy. 2, Hýbe se v kinematografii spíše s herci, nebo s kamerou? V první polovině dvacátého století probíhaly promluvy herců bez střihu v jednom velkém záběru (hýbalo se s herci, kamera zůstávala v klidu), v druhé polovině dvacátého století byla hercova replika rozdělena na několik detailních záběrů (hýbalo se s kamerou, herci zůstávali v klidu), zatímco v první polovině dvacátéhoprvního století kamera bez střihu přejíždí (švenkuje) mezi herci, viz klopotné scény na palubě lodí. Hýbe se tedy jak s kamerou, ale i s herci – kupř. jakmile vkročí do osy kamera-postava nějaká další postava, kamera věnuje nové příchozímu pozornost a přerámovává scénu, aby ho udržela ve středu, ale i do nově ustanovené osy kamera-nově příchozí často vstoupí zas někdo další apod. ____ A, Kompozice filmu je následující: emoce, vtip, akce, romantika - emoce, vtip, akce romantika - emoce, vtip, akce, romantika... a tak po celé dvě hodiny. Opravdu, Star Trek absolutně nezná míru, klidně orámuje smrt rodiného příbuzného zleva flirtováním Kirka a zprava vtípkem Simona Pegga, přičemž všechny tři scény vpasuje to dvaceti sekund. Tahle zběsilá a schizofrenní „rapidmontáž“ čtyř různých „žánrů“ nejenže nedovoluje jakoukoliv gradaci a kontinuitu v příběhu, protože se zdá, jako kdyby nějaký „velký strůjce obrazů“ neustále přepínal ovladačem mezi čtyřmi kanály, ale ze všeho nejvíce usvědčuje Abramse z nekalých, mainstreamových úmyslů. Podobně jako George Lucas před čtyřiceti lety přitáhl undergroundový sci-fi žánr pro zasvěcené do každé rodiny, obdobně i Abrams zrealizoval nikoliv teenagerovský, jak mu bývá někdy vytýkáno, ale čistě rodinný spektákl „from 9 to 99“. B, Proč mají všechny ženy ve filmu minisukně? Protože Star Trek meets Beverly Hills. Odendáte-li postavy a dějový rámec Star Treku z vesmíru a zasadíte oboje do středoškolského kampusu, bude vše fungovat bez sebemenších komplikací i nadále. Vesmír, sci-fi, technologie, strunová teorie, vize – to je u Abramsova díla pouhý rámec a alibi pro povinně blockbusterové atrakce, ale jinak ani jedno s filmem (s jeho sémantikou) víceméně nesouvisí. C, Matka, která na začátku rodí, to není nic jiného než „vychcaně“ umístěná scéna určená ženám do ryze mužského sci-fi světa. A nejen to, u celého filmu je až extrémní, jak se Kurtzman, Orci a Abrams snaží umanutě oslovovat fakt úplně každého bez rozdílu vyznání, barvy pleti nebo orientace. D, Ohledně toho oslavovaného racia a vítězství rozumu... za prvé, s rozumem se ve filmu sice operuje, ale nevítězí, protože Spock se nakonec ukazuje ve srovnání s Kirkem jako „přemožený". A za druhé, rozum Spocka má ve filmu pouze vyvažovat až extrémně převtipělý a nevážný děj. Tzn. že tvůrci prvně vykonstruovali děj, a pak teprve podle toho volili, do jakých extrémů charakter Spocka dotáhnou, nikoliv obráceně. E, A nakonec to, co mi vadilo nejvíce: Hudba je ve srovnání s Bournem nebo TDK opravdu špatná-nijaká a akční scény a souboje (mimo úvodní jízdy autem) bez choreografie, rytmu a jakéhokoliv stupňováni, popřípadě spádu. () (méně) (více)

Bluntman

Geekgasm. Protože chci napsat v průběhu příštího týdne delší text o novém Star Treku, dám si do komentáře poznámky (snad to bude pro někoho zajímavé či podnětné): (1) Nejedná se o prequel či restart, ale o alternativní svět a postavy k tomu původnímu, přesto nemáme problém se v onom světě rychle zabydlet a identifikovat se s postavami (protože se zapojují různé druhy diváckých pamětí). (2) Pracuje se s několika filmovými fikčními světy, čímž se oslovují různé divácké skupiny a film tak může zasáhnout jejich široké spektrum. -> (A) "startrekovský" ((a) seriálový - STAR TREK: KLEC a STAR TREK: KAM SE DOSUD ČLOVVĚK NEVYDAL, (b) filmový - doplňování mezer především z KHANOVA HNĚVU, (c) komiksový, (d) fanouškovský - jsou Spock a Kirk gayové? jak se seznámili? co jejich dospívání a vztahy s rodiči?); (B) "žánrový" ((a) pastiš klasických sci-fi filmů let 50., popř. post-klasických let 70., (b) STAR WARS); (C) "jjovský" ((a) seriálový - Slusho ad., (b) filmový - příšery jako z MONSTRA, koncepce hrdiny jako z M:I:III (včetně charakteristického skoku přes "propast"). (3) Vzájemné ovlivňování dvou různých médií a postupů v nich, filmového a televizního, kdy se z hlediska formálního užívá seriálový způsob vyprávění, uzavřených epizod, jasně vymezených deadlineů apod. (4) Stylistická podvratnost, která je patrná především při dialogových scénách (minimální užití figury záběr-protizáběr), ve kterých se pracuje s několika plány najednou a přerámovává se (podstatné je rozmístění věcí a postav v mizanscéně), popř. se využívá celý prostor. (5) Opojnost filmu založeného na faktech, informacích a diskuzích, inteligentní výměně názorů. (6) Originálně koncipovaná akce, která i z řetězení hyperbolizované atrakce na ledové planetě skončí u objevení se důležité postavy; v rámci jedné akce se odehrává hned několik dílčích - a to klidně i v různých prostorových i časových (!) rovinách, ale vše na sebe dokonale logicky navazuje. (7) Výsměch klišé, okázalá nadsázka všeho, co by se mohlo zvrhnout do patosu či přílišného sentimentu. (8) Nutnost neustále přehodnocovat předkládané scény, protože to, co se zdálo jako počátek filmu (A) se ukázalo být zároveň i tím, co se odehrávalo před začátkem (a) a tím, co se navrací v závěru (X, ale spíše aAa). (9) Koncept filmu založený na "zdvojování" až "ztrojování" - střet s romulanskou lodí útočící na Enterprise je několikrát navrácen, variován a v závěru pozměněn. (10) Práce s barvami a jejich významotvorností, která umožňuje se labužnicky natáhnout do sedadla a nechat se zaplavit přívalem různých barev s různým významem (viz barevné řešení plakátů, kdy každá znamená zcela jinou emoci). (...) Takhle výborné a přelomové sci-fi tady nebylo od roku 1977, kdy měly premiéru Hvězdné války. 10/10 P.S. STAR TREK je motivován kompozičně, takže prosím, přestaňte nesmyslně vytýkat náhodné setkání na ledové planetě (a to Vám náhodná setkání nevadila při setkávání - budoucí - posádky Enterprise?). ()

Fr

Nepřítel přichází z budoucnosti.…. Vesmír jsou nemoci a nebezpečí obalené temnotou a tichem. Také kosmické lodě, raketoplány, ale i boj muže proti muži s využitím nejmodernějších zbraní. A i když seriál prošel kolem mě v tichosti, těším se na další dobrodružství posádky Enterprise pod velením J.J.Abramse. Manévrovací prostor zdá se být nekonečný! PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Vesmír. Nejzazší hranice. Toto jsou cesty hvězdné lodi ENTERPRISE. Jejich úkolem je zkoumat nové světy. Hledat nové formy života a nové civilizace a odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal…. ()

Nathalie

Tam, kde Sunshine útočí vesmírnou daností a Star Wars surreálně baví, Star Treku chybí oboje: to, co vám zrychlí dech i to, co vám ho sebere. Hodnotím bez kontextu něco, co k sobě obrovský kontext nabaluje- a připadám si, jako bych se na bitvu u Zamy dívala bez znalosti Kartága, Říma a punských válek. Nejsem trekkie, nejsem geek a nalákal mě zájem o astrofyziku, comment tvrdící, že kdo miluje logiku, tomu se to musí líbit /jsem zjevně příslovečná výjimka/ a recenze na RT a MZ. V těch částech vesmíru, kde se postavy verbálně pošťuchují a na situční komiku vážou humor plný punchlines, je má spokojenost s abramsovským bombastičnem naprostá. Lidumilný alienismus a všeobjímací humanismus ve světě planetárních válek už ale lehce nudí, jakoby scenárista uměl brilantně portrétovat postavy a vkládat jim do úst hlášky, ale nezvládl se svými figurkami hýbat v silném příběhu. Bojové scény v poněkud omezeném prostoru silně uspávaly a jinak magické vizuálno nikterak nepomohlo dostat se do palby. Výborný herecký tým polechtá bránici, ale onen milostný twist je jediný prvek překvapení. Tedy kromě toho, že bolestivé porody nevyřeší ani warpová budoucnost. Nechytlo mě to za srdce, nepotrápilo mozek a nechci slyšet námitky, že mi zjevně oba orgány chybí:) P.S. Proč jediný, kdo má špatnou anličtinu, nejsou mimozemské rasy, ale Rus?:-))) ()

Dever

Soundtrack Michael Giacchino: 1. Star Trek ,2. Nailin' The Kelvin ,3. Labor Of Love ,4. Hella Bar Talk ,5. Enterprising Young Men ,6. Nero Sighted ,7. Nice To Meld You ,8. Run And Shoot Offense ,9. Does It Still McFly ,10. Nero Death Experience ,11. Nero Fiddles, Narada Burns ,12. Back From Black ,13. That New Car Smell ,14. End Credits , ()

Subjektiv

OBSAHUJE SPOILERY. Nejsem nijak proti novému přístupu k Startrekovskému univerzu, leč ne vše nové je zároveň dobré. Pokud postavy dýchající emocemi znamenají sestup někam k Beverly Hills či Škole zlomených srdcí, není důvod vřískat nadšením. Uhura: "They have destroyed your poor home, you must feel so much alone. Your fate has turned a bit thorny, nonetheless, it made me horny. My poor, yet strong mister Spock, I want to suck your big cock!" Takhle já si chlapíky od poloarmádní organizace, která vyžaduje disciplínu nepředstavuji, ale asi jsem hloupý. Co je to koneckonců za armádu/flotilu, že si první důstojníci s sebou vozí na riziková pracoviště těhotné manželky, nechávájí je rodit během pár minut (medicína zjevně pokročila) a při tom vznešeně, dojemně a vlastně telenovelovitě umírají (otec Kirka). Rovněž spojování známých tváří posádky Enterprise (s výjimkou Sulua a Čechova), působí vykonstruovaně a je zjevně motivováno nízkou snahou svézt se na dětinském očekávání: "A kdy už se objeví Spock? A kdy Uhura? Kostra? Scotty? Sulu? A kdy bude z Kirka kapitán? A kdy se se Spockem zkámoší?" Od počátku je jasné, že tohle se stát musí, Abrams i divák si mohou odškrtávat, super. I já jsem trochu podlehl těmto touhám, jenže jsem nedosáhl orgazmu. Přitom se spousta věcí zdařila - od samotné zápletky, přes šokující momenty (cože, zničili Vulkán?!), efektní bitvy lodí i lidí, po třebas práci designérů... Nebyl jsem tedy vlastně úplně zklamán. ()

novoten

I po úspěšném zhlédnutí všech celovečerních dobrodružství staré posádky jsem se nad vášní všech Trekkies shovívavě usmíval a restart jejich dobrodružství vítal hlavně kvůli Abramsovi za kamerou. Když mi ukápla slza při Kirkově narození, znejistěl jsem, ale přikládal jsem to hlavně obrovské emotivní nabitosti úvodních minut. Když mi ale ukápla další jen proto, že se na plátně objevil Leonard Nimoy, došlo mi, že ze mě i přes všechny možné výhrady je fanoušek, který hltá každou minutu. Ať už se jedná o dech beroucí ledové dobrodružství, úsměv nad tím, že Čechov měl úžasný přízvuk už od prvních minut na Enterprise, nebo o zjištění, že James Tiberius Kirk je frajer i bez Shatnerova charizmatu. Týden po projekci je to ve výsledku 90%. Jásám nad zápisem do Hvězdné flotily, snad jenom to první dobrodružství nadějných noviců mohlo být trošku nápaditější než konfrontace s naštvaným mstitelem. Něco mi ale říká, že napodruhé už z toho bude maximální warp. P.S.: Druhá projekce definitivně odhalila podívanou bez hluchého místa. Snad žádný blockbuster si nezasloužil novou sérii jako cesty USS Enterprise. ()

tron

„Sme tu na teba štyria.“ – „Tak si priveď ešte pár ďalších debilov a bude to vyrovnané.“ Scéna, v ktorej rad za radom na mostíku Enterprise preberie velenie snáď každý okrem upratovačky (ale aj tá tam určite niekde je), asi najlepšie ukazuje, v čom je sila J.J. Abramsa. Nech robí akýkoľvek žáner, nachádza v postavách slabosti, ktoré si zamilujeme a v počítačových trikoch dojímavé ľudské sekundy. Už úvodný pôrod je vynikajúcim mixom najmodernejších efektov s „obyčajným" kvalitným hraním dobrých hercov. Ja osobne síce viem, kto je Čechov, čo je Hlboký vesmír 9, čo sa rozumie pod pojmom „prvý kontakt“ a viem si približne predstaviť, aké šialenosti sa začnú diať, ak chladnokrvnému pánovi Spockovi prasknú nervy. Ale to je asi tak všetko, za žiadneho extra fanúšika sa nepokladám. Napriek tomu sa mi prequel páčil. Vlastne som si ho zamiloval. Pripadalo mi to, ako keby niekto nakrútil akčný triler s 20-ročným Štúrom, Samo Chalupka by držal rotačný guľomet, vzadu by ich brokovnicou kryl Janko Kráľ a nad nimi nadsvetelným tryskáčom lietal Hodža. Nie je to dokonalé, možno je to trocha dlhé, Eric Bana je skutočne slabý záporák, jeho loď je zvnútra hnusná a scéna vysvetľovania časovej linky mi nedala zmysel ani na druhý raz. Ale akonáhle sa Star Trek rozletí plnou silou, už ho len tak niečo nedobehne. A on sa rozletí často. ()

B!shop

No popravde receno, cekal jsem vetsi rezbu. Film je jizda od zacatku do konce, to zvlada Abrams spolehlive, vetsina dialogu je sice napsana, aby byla co nejefektivnejsi (pripadne vyzdimala nejaky emoce a neni nouze o hrdinsky kecy) a to samy se da rict o akci, kde je to samej vybuch, jenze proste to nedokaze uplne strhnout. Pribeh je sice jednoduchej, ale naprosto dostacujici, je tu par prijemnejch odkazu na serial a ty nejdulezitejsi postavy dostanou dostatek prostoru, jenze misty mi to prislo lehce stereotypni. A bohuzel nektery dialogy pusobi misty lehce smesne. Navic finale, at je jakkoliv bombasticky, urcite by slo vygradovat i lip. Obcas to zachrani paradni hudba, ale presto mam z filmu pocit, ze by se klidne dal o dvacet minut zkratit. Cimz ale rozhodne netvrdim, ze by film byt na minutku nudil, od zacatku do konce to je paradni zabava se skvelejma trikama, docela sympatickejma hercema, jen ten Simon Pegg tu je jak pest na oko a Zachary Quinto proste neni Spock. No a zaporaci slusny, ale nebejt ty lodi, nic moc nepredvedou. Nicmene restart serie se podaril. ()

dO_od

// Nejlepší vesmírné sci-fi mé generace? Abrams v roli Boha všech geeků ? Kapitán Kirk, jako vesmírný Indiana Jones ? Ano, ano a ano. Můžu koukat pořád dokola a stejně mě to nikdy nepřestane bavit. Lens flare, hudba M. Giacchina, Chris Pine, Quinto, Nimoy, Saldana, Pegg, Yelchin, Urban, Cho, Enterprise, zelený prsa, Hoth ... prostě neunavujicí pecka. ()

Slasher

Mě nový Star Trek ničím nenadchnul, takže teď moc nepobírám všechnu tu nepřehlédnutelnou chválu kolem. Čekal jsem asi něco nového, neotřelého, výjimečného. Takový dojem, jaký jsem měl naposledy z WATCHMEN, takový dojem se ale nedostavil. Nic extra. Nic extra vzhledem k očekávání. Taková ta rozmáchlost na mě příliš nezapůsobila, nezafungovala, a nejvíc se mnou hnul emocionální úvod. Na druhou stranu slušná zábava s moc pěknými vesmírnými sceneriemi a sympatickým, ale nijak nepřehnaným humorem. Užil jsem si příjemné dvě retro sci-fi hodinky, nepřišlo mi tak žalostně umělohmotné jako TRANSFORMERS, druhou díru do zadku mi to ale nevyprdlo. 7,5/10 ()

RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. A já mám smíšené pocity: Na jednu stranu dobrá a napínavá zábava, má oblíbená sci - fi série, pěkné jiskření mezi mladými hrdiny. Na stranu druhou, logických děr a nesmyslů je tu plno, obzvláště bych si dával bacha na vrtáky do středu planet, na červenou hmotu bezpečnou ve velkém a nebezpečnou v miniaturním množství a na ty, kteří nechávají zachraňovat svět vesmírnou lodí pod vedením čerstvých kadetů a jejich individualistických akcí. A hudba, ta jakkoliv je pěkná, tak je z části melodicky vykradená z jiných skladeb (např. při závěrečných titulcích zní jasně téma z Fantomase). Star Trek se tak stává - jen - cukrátkem pro diváky. Trailer: http://www.csfd.cz/film/222972-star-trek/videa/ ()

Lateef

Univerzum Star Treku mi až do dnešního dne unikalo. Od teď už nebude. Opatřil jsem své kolo warpovým pohonem, zapsal do diáře hvězdné datum, vodítko na psa poslouží jako tažný paprsek, z deštníku vyrobil příruční phaser a vyrazil jsem vstříc novým dobrodružstvím. Abrams mi ukázal cestu subprostorem, ve kterém je všechno jiné. Intenzivní, dynamická a vizuálně nabušená sci-fi. 90% 150 miliónů dolarů(rozpočet, který byl rozhodně vidět)383 miliónů dolarů(výdělek, který neohromil, ale na nějakou tu učebnici logiky bude). ()

pan Hnědý

Neuvěřitelně povznášející blockbuster, který má bombastické efekty, rychlý tempo i humor. Nový vzhled černé díry, vesmírných lodí, návrhy mimozemských bytostí, to všechno potvrzuje fakt, že společnost ILM jsou filmový vědci. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

02.03.2023

Je to už několik měsíců, co studio Paramount s nadšením oznámilo vedle dalšího rozšiřování univerza skrze televizní seriály taky čtvrtý filmový Star Trek. V tom se měli údajně vrátit všichni původní… (více)

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra