Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Výborné zpracování výborného románu aneb úspěšná spolupráce kinga Kinga a režiséra Darabonta. Jeden z mála případů, kdy nemám chuť cokoliv dodávat, jenom vám doporučit, abyste se na to podívali A přečetli si to, lhostejno v jakém pořadí. Rita Hayworth And The Shawshank Redemption je zkrátka tutovka. Přes to všechno, nevezme mě to za srdce tak jako jiné filmy, a proto dávám 80%.(9.12.2005)

Väčšina z diel autora hororov Stephena Kinga bola úspešne prevedená na plátno (vrátane Misery, Carrie alebo The Shining), ale najúspešnejšie adaptácie pravdepodobne predstavujú snímky vzniknuté na základe jeho nehororových poviedok ako Stand by Me alebo práve toto prepracovanie príbehu s pôvodným názvom Rita Hayworth and Shawshank Redemption. The Shawshank Redemption je dojímavý herecký koncert Freemana s Robinsonom natočený podľa skvele napísaného scenára režiséra Franka Darabonta (ktorý sa do značnej miery drží predlohy; jedinou najväčšou zmenou je skutočnosť, že v Kingovej poviedke vystupuje Red ako Ir). Ide o inteligentné, strhujúce rozprávanie, bohaté charakteristikou postáv, a hoci pri pôvodnom uvedení v roku 1994 nezaznamenalo veľký úspech v tržbách, vďaka ústnej šeptande sa v nasledujúcich rokoch zaslúžene stala snímkou, ktorú treba zaručene vidieť. 80%(3.1.2009)

Jeden z nejlepších filmů všech dob. Originální DVD mám doma na poličce, nebo víte co? Já ho schovám radši do trezoru! Dech beroucí dílo, které nahlédne do lidského nitra a navždy zůstane jeho součástí. Famózní a strhující finále, během kterého jsem plakal. Jeden z nejemocionálnějších konců filmového plátna.(31.8.2011)

Naprostá bomba. Oba představitelé hlavních rolí Freeman i Robbins působí naprosto skvěle, lidsky, jakoby své role ani nehráli, ale žili je, ani ostatní však herci nezůstávají pozadu. Všem jejich chování musíte věřit, jinak to ani nejde. V tom je podporuje skvělý a promyšlený scénář, který je napsaný velmi věrohodně. Technická stránka filmu také nemá chybu, hudba, kamera, střih, vše je udělané tak zajímavě a trefně ... tenhle film se u mě prostě zařadil mezi ty nej nej nej.(19.3.2004)

V první řadě nechápu, když je to na čsfd na prvním místě z hlasování mnoha desetitisíců filmů a s hlasy od pěti tisíc lidí jen pro tento snímek a předehnalo to tu všechny ostatní megaoskarový filmy všech dob, jaktože to žádnýho nedostalo? Tady se pánové z Akademie pořádně utli (nebo je spíš podplatili) a potvrdili mi, že Oskar není vůbec měřítkem kvality. Protože se tu všichni rozplývají a vyjmenovávají všechno dobré, nebudu je tu opakovat. Stačí jen říct, že je to nezapomenutelný zážitek, jaký se hned tak nevidí (a je opravdu málo filmů podobně skvělých a naplňujících). Inteligentních a neakčních, lidských a zábavných. Amíci a Frantíci mají velkou smůlu, že pro lidskost a lidství mají jen jeden stejný výraz, protože pak jim uniká jedna z těch dvou základních součástí v tomto snímku.(25.6.2006)