Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Po čtyřiceti letech bloudění na pouštním, vězničním buzerplace bankéř vyvede do zaslíbené země Mexika Žida, teda Ira Freemana, čímž z něj udělá freemana. Doufám, že to nemusím interpretovat politicky... Pokud mě k tomu nikdo nebude nutit, tak se raději budu tvářit, že jsem se koukal na pohádku o vytrvalosti, naději, drobnostech, co pomáhají přežít další den a božích mlýnech, co melou pomalu, ale když se jim pomůže, tak jistě. +++++ V pohádkách se zlo dává poznat ihned a zlem zůstává, dobro se někdy musí hledat, ale nakonec se najde. Občas přitom trpí, občas zlu nezabrání působit utrpení, ale nakonec, za doprovodu melancholického, někdy až tesklivého klavíru, vítězí. Jeho prohry i finální výhra se umí strefit do diváka, až zaslzí. Pomáhá v tom i životní moudrostí nasáklý vypravěč s hlasem Freemana. Škoda, že chvílemi ujiždí ve svých promluvách k mudrování, jež jakoby se inspirovalo motivačními příručkami a new age guruy. Shawshank je dojákem, jemuž hrozí pád ke kýči, ale precizně odvyprávěným, sice s ploššími záporáky, ale slušně navrženým hlavním hrdinou, navíc s ucházející fabulí. Darabont (nebo King?) si v některých případech příliš lacině hraje s umísťováním (hádám zpětným, tj. po vymyšlení příběhu) náznaků, např. Monte Christem, nebo "rekontextualizací" (Brooks was here / Red was here). Takhle se vodí divák v dětství. Škoda, v rámci dojáků na mě Shawshank zabral nadprůměrně. A mohl i lépe.(4.10.2014)

Salvation lies within. Skvostné, ba přímo dokonalé, převedení stejnojmenné povídky Stephena Kinga na filmové plátno. Celovečerní debut a hned jeden z nejlepších filmů historie. Vše je zde perfektní a na největší možné úrovni kvality. Od nezapomenutelných hereckých výkonů (pro většinu zúčastněných jsou to výkony životní), po režii, hudbu, kameru... No prostě vše a to prosím bez jediné výjimky. Tady není co kritizovat - ono tu prostě je vše přesně tak jak to má být. Geniální, dokonalé, nezapomenutelné a emocionálním zážitkem strhující. Tak přesně to je Vykoupení z věznice Shawshank.(20.1.2007)

Věřím, že vše už bylo řečeno .. jen dodám: Ten konec mě dostane vždycky.(20.5.2008)

• - Brian Libby, který ve filmu ztvárnil postavu Floyda, účinkoval ve všech Darabontových režisérských počinech. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Andy (Tim Robbins) má ve své cele plakát herečky Rity Hayworthové a film s ní také sleduje s ostatními vězni v kině. Její jméno se objevuje i v názvu samotné povídky "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank". (simply)

• - Andyho (Tim Robbins) vlasy postupem času šednou, ale někdy je vidět, že jsou šedé více a ve stejné scéně v dalším záběru zase méně. (GreatestFan)