Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Můžete mi říkat, že Frank Darabont je režisér Zelené míle (skvělý film) a nebo Majesticu, ale pro mě bude nesmrtelný jediným dílem a to Vykoupením z věznice Shawshank. V podstatě dokonalé dílo, které svou formou, jednoduchostí a emocemi strčí do kapsy i mnohem hlubší snímky. Darabont předvedl, jak jednoduše a příjemně lze navodit sympatie pro kohokoliv a kdekoliv". Tim Robbins a Morgan Freeman předvádějí slastné herectví, které pohladí diváka a dokazuje jejich obrovské schopnosti hrát kohokoliv v jakékoliv situaci a okamžiku života. Celý film je natolik sympatický a poutavý, že kdykoliv k němu přijdete, zůstanete u něj a nebudete chtít odejít, ani na krok. Neznám příjemnější a milejší film, který dokáže pohladit po lidském srdci a vyvolat tak příjemné emoce.(5.6.2004)

Väčšina z diel autora hororov Stephena Kinga bola úspešne prevedená na plátno (vrátane Misery, Carrie alebo The Shining), ale najúspešnejšie adaptácie pravdepodobne predstavujú snímky vzniknuté na základe jeho nehororových poviedok ako Stand by Me alebo práve toto prepracovanie príbehu s pôvodným názvom Rita Hayworth and Shawshank Redemption. The Shawshank Redemption je dojímavý herecký koncert Freemana s Robinsonom natočený podľa skvele napísaného scenára režiséra Franka Darabonta (ktorý sa do značnej miery drží predlohy; jedinou najväčšou zmenou je skutočnosť, že v Kingovej poviedke vystupuje Red ako Ir). Ide o inteligentné, strhujúce rozprávanie, bohaté charakteristikou postáv, a hoci pri pôvodnom uvedení v roku 1994 nezaznamenalo veľký úspech v tržbách, vďaka ústnej šeptande sa v nasledujúcich rokoch zaslúžene stala snímkou, ktorú treba zaručene vidieť. 80%(3.1.2009)

Postava Tima Robbinse mi byla tak velmi blízká, jeho touha po svobodě, trpělivost a pečlivost s jakou krůček po krůčku na té touze stavěl. Bála jsem se o něj a zároveň mu přála i záviděla přítele, jakým byl Red, abych na konci tohoto režijního a hereckého skvostu byla stejně překvapená, ne tím, co se stalo, ale JAK!(23.6.2005)

Tolik lidskosti má v sobě jen málo filmů. Tolik naděje. Je neuvěřitelné s jakou lehkostí nás Frank Darabont provádí po "utrpení" druhých, kteří již přestali doufat, jak procítěně lze vystihnout lidskou duši na filmovém plátně...(25.2.2004)

Najsilnejšia záverečná katarzia v dejinách kinematografie. Vždy s otvorenými ústami, slzami v očiach a mierne priblblým úsmevom na tvári sledujem túto filmárčinu v najdokonalejšej podobe, do ktorej je zároveň vložených toľko úprimných emócií, že to snáď ani nie je možné. Myslím, že Darabont sám dodnes nedokáže pochopiť, aké geniálne filmové dielo sa mu podarilo natočiť.(1.4.2007)

• - Když Andy (Tim Robbins) má těsně před svým útěkem vyčistit ředitelovi boty, provede výměnu, a tak se do cely vrací v ředitelových botách a své nechává v kanceláři v krabici. Když však proleze tunelem k potrubí, má své původní špinavé boty. (jirijost)

• - Vězňové sedí na střeše a pijí pivo, Red (Morgan Freeman) se napije ze své láhve a poté jde Heywood (William Sadler) nabídnout láhev Andymu (Tim Robbins). Následuje záběr na Reda, který má svou láhev plnější než před chvílí. (jirijost)

• - Když Red (Morgan Freeman) dává Brooksovi (James Whitmore) geologické kladívko, aby ho předal Andymu (Tim Robbins,) o pár cel dál, na oplátku mu dá ještě cigarety. Brooks ale nekouří. (icewhite)