Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Naděje, přátelství, štěstí a budoucnost. Díky Shawshanku mají nejen vězni čemu věřit. Chlapácký doják, po kterém už žádná bouřka nebude stejná.(27.5.2006)

Věřím, že vše už bylo řečeno .. jen dodám: Ten konec mě dostane vždycky.(20.5.2008)

NFR 2015, Oscar 7 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Morgan Freeman, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A(20.2.2004)

Jediný snímek, který po shlednutí mohu přetočit na začátek a koukat na něj znova...Nejemocionálnější film co znám!Lepší film už prostě nikdo nenatočí!Frank Darabont snad musel upsat duši ďáblu, protože jinak nechápu, jak se mu podařilo tohle natočit!(17.8.2002)

Je to velmi dobrý film ale že bych se nad ním tak rozplíval, pravda není.Mně se přece jen víc líbila Zelená míle.(12.11.2003)

• - Pří prohlídce cel cituje Andy (Tim Robbins) z Bible pasáž z Marka, 13. kapitoly, verš 35: "Bděte tedy, neboť nevíte, kdy Pán domu přijde..." Ředitel věznice mu odpovídá veršem z Jana 8.  kapitoly, verš 12.: „Já jsem světlo světa. Kdo mne následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít světlo života." (Kuny27)

• - Maďarský název filmu je Remény Rabjai, což znamená v překladu "Vězňi naděje". Italský název filmu je Le ali della Libertà, což znamená "Křídla svobody". Norský název filmu je Frihetens Regn, což lze přeložit jako "Déšť svobody". Španělský název filmu je Cadena Perpetua, tedy "Doživotní vězení". V Mexiku je snímek nazýván Sueños de Fuga, což znamená "Sny po útěku". (GreatestFan)

• - Andyho (Tim Robbins) vlasy postupem času šednou, ale někdy je vidět, že jsou šedé více a ve stejné scéně v dalším záběru zase méně. (GreatestFan)