Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Nadherny film. Skutecne nadherny, ale nejlepsi ze vsech? To zas ne, ale jeden z nejlepsich urcite. Darabont skutecne umi a dokazuje to i timto filmem. Spolu se Zelenou mily nejlepsi film podle Stephena Kinga. Navic Zelenou mily reziroval taky Darabont. Tenhle film jsem videl uz nekolikrat, ale vzdy se na nej rad podivam znovu, protoze ani na okamzik nenudi, je napinavy, vtipny, proste nadherny. Herecke vykony jsou taky vynikajici, sice mi ze zacatku prislo, ze se Tim Robbins do role nehodi, ale nakonec byl opak pravdou. Hudba, kamera, dialogy, pribeh, vsechno bezchybne. Navic Darabont skvele vyvazil pomer mezi krutosti vezeni a lidskosti a nadeji. Urcite jeden z nejlepsich vezenskych filmu, ktery si po pravu zaslouzi 5*.(18.6.2005)

Naděje je dobrá věc! Stále žiji v naději, že se někdy opět zjeví snímek, jenž dokáže tak dojemným a láskyplným způsobem ukázat sílu člověka, aniž by ho poznamenala nějaká kýčovitost. Tohle je první film mého života, který jsem opravdu zbožňoval, tenhle film způsobíl, že jsem se ve sladkých jedenácti letech odtrhl od LEGA a začal sledovat filmy.(4.6.2002)

I přes to, že se film odehrává ve vězeňském prostředí, nese v sobě tolik lidskosti jako málokterý jiný film. Frank Darabont by mohl klidně točit už jen adaptace "nehororových" knih Stephena Kinga a přesto by se stal nesmrtelným. Jedním slovem - KRÁSA.(16.5.2002)

Jediný snímek, který po shlednutí mohu přetočit na začátek a koukat na něj znova...Nejemocionálnější film co znám!Lepší film už prostě nikdo nenatočí!Frank Darabont snad musel upsat duši ďáblu, protože jinak nechápu, jak se mu podařilo tohle natočit!(17.8.2002)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Film o lidské touze po svobodě a o tom, že bychom si měli vážit toho, co máme, nezávidět si, nekrást si, milovat se a pomáhat si. A to hlavní: ŽÍT ! O tom je přeci život. www.svet2012.info :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(30.9.2007)

• - Vězňové sedí na střeše a pijí pivo, Red (Morgan Freeman) se napije ze své láhve a poté jde Heywood (William Sadler) nabídnout láhev Andymu (Tim Robbins). Následuje záběr na Reda, který má svou láhev plnější než před chvílí. (jirijost)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy se chce na konci filmu ředitel (Bob Gunton) zabít, vytáhne revolver 38, nabije ho, prostřelí si hlavu a náboj má ještě takovou sílu, že rozbije okno. Osmacřicítka by však ve skutečnosti neprostřelila ani hlavu. (jirijost)

• - Film sa netočil veľmi dlho. Prvá klapka padla 16.6.1993, posledná 10.9.1993. (maestrotatum)