Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Postava Tima Robbinse mi byla tak velmi blízká, jeho touha po svobodě, trpělivost a pečlivost s jakou krůček po krůčku na té touze stavěl. Bála jsem se o něj a zároveň mu přála i záviděla přítele, jakým byl Red, abych na konci tohoto režijního a hereckého skvostu byla stejně překvapená, ne tím, co se stalo, ale JAK!(23.6.2005)

Salvation lies within. Skvostné, ba přímo dokonalé, převedení stejnojmenné povídky Stephena Kinga na filmové plátno. Celovečerní debut a hned jeden z nejlepších filmů historie. Vše je zde perfektní a na největší možné úrovni kvality. Od nezapomenutelných hereckých výkonů (pro většinu zúčastněných jsou to výkony životní), po režii, hudbu, kameru... No prostě vše a to prosím bez jediné výjimky. Tady není co kritizovat - ono tu prostě je vše přesně tak jak to má být. Geniální, dokonalé, nezapomenutelné a emocionálním zážitkem strhující. Tak přesně to je Vykoupení z věznice Shawshank.(20.1.2007)

Můžete mi říkat, že Frank Darabont je režisér Zelené míle (skvělý film) a nebo Majesticu, ale pro mě bude nesmrtelný jediným dílem a to Vykoupením z věznice Shawshank. V podstatě dokonalé dílo, které svou formou, jednoduchostí a emocemi strčí do kapsy i mnohem hlubší snímky. Darabont předvedl, jak jednoduše a příjemně lze navodit sympatie pro kohokoliv a kdekoliv". Tim Robbins a Morgan Freeman předvádějí slastné herectví, které pohladí diváka a dokazuje jejich obrovské schopnosti hrát kohokoliv v jakékoliv situaci a okamžiku života. Celý film je natolik sympatický a poutavý, že kdykoliv k němu přijdete, zůstanete u něj a nebudete chtít odejít, ani na krok. Neznám příjemnější a milejší film, který dokáže pohladit po lidském srdci a vyvolat tak příjemné emoce.(5.6.2004)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Film o lidské touze po svobodě a o tom, že bychom si měli vážit toho, co máme, nezávidět si, nekrást si, milovat se a pomáhat si. A to hlavní: ŽÍT ! O tom je přeci život. www.svet2012.info :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(30.9.2007)

Väčšina z diel autora hororov Stephena Kinga bola úspešne prevedená na plátno (vrátane Misery, Carrie alebo The Shining), ale najúspešnejšie adaptácie pravdepodobne predstavujú snímky vzniknuté na základe jeho nehororových poviedok ako Stand by Me alebo práve toto prepracovanie príbehu s pôvodným názvom Rita Hayworth and Shawshank Redemption. The Shawshank Redemption je dojímavý herecký koncert Freemana s Robinsonom natočený podľa skvele napísaného scenára režiséra Franka Darabonta (ktorý sa do značnej miery drží predlohy; jedinou najväčšou zmenou je skutočnosť, že v Kingovej poviedke vystupuje Red ako Ir). Ide o inteligentné, strhujúce rozprávanie, bohaté charakteristikou postáv, a hoci pri pôvodnom uvedení v roku 1994 nezaznamenalo veľký úspech v tržbách, vďaka ústnej šeptande sa v nasledujúcich rokoch zaslúžene stala snímkou, ktorú treba zaručene vidieť. 80%(3.1.2009)

• - Scéna příjezdu nových „bažantů“ do věznice, jejich průchod mezi vězni za ploty a cesta do jejich cel byla téměř stejně zpracována i v populární hře „Mafia 2“ v misi „Dobře strávený čas". Prostředí, křičící vězni za ploty, vnitřek budovy i vězenský dvůr jsou ve hře animovány velice podobně jako ve filmu.  (ondradvori)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy se chce na konci filmu ředitel (Bob Gunton) zabít, vytáhne revolver 38, nabije ho, prostřelí si hlavu a náboj má ještě takovou sílu, že rozbije okno. Osmacřicítka by však ve skutečnosti neprostřelila ani hlavu. (jirijost)

• - Spoiler: Mansfieldská státní věznice byla původně určena k demolici, dnes se v ní však nachází muzeum filmu. Na místě zůstala velká část rekvizit i různá filmová prostředí jako kanceláře nebo tunel, kterým Andy (Tim Robbins) utekl. (Adrai)