Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Scénář: Frank Darabont .. Co má společného dokonalá emocionální filmová podívaná a The Shawshank Redemption? Úplně VŠE! Je to stále blyštivější klenot kinematografie, plný lidskosti a nezlomené naděje. Napoprvé to byl opravdu strhující zážitek s naprosto odzbrojujícím a dojemným závěrem!! A je stále stejně silný i při každém dalším zhlédnutí !! (2090)(27.3.2005)

V momente, kedy ************* som onemel, skamenel a až do záverečných titulkov ostal v neopísateľnej zimomriavkovej extáze. Nevedel som, či sa mám rozplakať, či mám vyskočiť od radosti, alebo len tak potichu sedieť a vychutnať si to, čo mi bolo práve sprostredkované. Po zavretí opony som išiel domov, zhasol, pustil soundtrack Thomasa Newmana, lahol si a snažil sa udržať si onú extázu čo najdlhšie, ako to bolo možné. The Shawshank Redemption je film, ktorý vám v prvých 120-tich minutách v pomalom tempe, za múrmi väzenia, vo svete s vlastnými pravidlami, predstaví dve hlavné a zopár vedľajších postáv, a v posledných 20tich minútach vám vysvetlí, čo im ich stretnutie na tomto mieste bolesti a beznádeje prinieslo. Film o "nádeji, ktorá nám dáva krídla". Film s najprekvapivejším, najsilnejším, najduchaplnejším a najkrásnejším predstaviteľným záverom!(27.5.2002)

Dech beroucí dílo, které nahlédne do lidského nitra a navždy zůstane jeho součástí. Famózní a strhující finále. Jeden z nejemocionálnějších konců filmového plátna.(31.8.2011)

NFR 2015, Oscar 7 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Morgan Freeman, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A(20.2.2004)

„Teším sa, že uvidím dávneho priateľa. Teším sa na Tichý oceán. Dúfam, že je taký modrý, ako sa o ňom hovorí.“ Darabont prvýkrát sfilmoval dielo spisovateľa Kinga v skutočnosti už v 80. rokoch, ale jednalo sa „iba“ o krátkometrážnu ŽENU V IZBE. Práve vďaka nej si ho King všimol a keď neskôr písal novelu o nádeji „Rita Hayworthová a Vykúpenie z väznice Shawshank“, umiestnil do nej postavičku menom Darabont. Takže žiadne prekvapenie, keď Frank neskôr dostal práva na sfilmovanie príbehu za bránami nedobytnej mainskej väznice. V titulných úlohách atmosférického príbehu (kamera, hudba) podávajú silné herecké výkony Morgan Freeman ako Red („Asi preto, že som ryšavý.“) a tvárny Tim Robbins (HRÁČ). Ani vedĺajšie úlohy nie sú ochudobnené (Bellows, Brown, Gunton, Sandler, Whitmore). Príbehom, naoko sa tváriaci bezútešne, nás sprevádza rozprávač, plynúci naprieč desaťročiami (skvelé masky, mimochodom). Film (oplývajúci nečakanou záverečnou dvadsaťminútovkou) na Oscaroch proti silnému konkurentovi FORRESTOVI GUMPOVI nemal šancu. Ani v kinách komerčne nezaujal (Freeman to v rozhovore pre českú Cinemu čudne odôvodnil vypustením Rity Hayworthovej z názvu... no neviem). Diváci si ho však následne začali odporúčať a snímka sa vďaka VHS a TV stala jedným z najoceňovanejších filmov americkej kinematografie 90. rokov. Darabont neskôr nakrútil aj ďalšie kingovky (ZELENÁ MÍĽA, HMLA). Plagáty, práčovňa, Biblia, kilometrové potrubie, autobus, lúka so stromom, dechtovanie strechy fabriky na výrobu dopravných značiek a zaujímavý názor, že chlap chlapovi na topánky nikdy nepozerá (čo sa Andymu rozhodne hodilo).(24.10.2004)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy se chce na konci filmu ředitel (Bob Gunton) zabít, vytáhne revolver 38, nabije ho, prostřelí si hlavu a náboj má ještě takovou sílu, že rozbije okno. Osmacřicítka by však ve skutečnosti neprostřelila ani hlavu. (jirijost)

• - První strážný (Brian Delate), který si za Andym (Tim Robbins) přijde pro investiční pomoc poté, co je Andy převeden na práci v knihovně, se představí jako Dekins. Roger Deakins byl kameraman filmu. Přes zjevnou podobu se však jedná o náhodu - postava Dekinse byla zapsána do původního scénáře dříve, než si režisér Frank Darabont najal celý filmový štáb. Stejná postava byla navíc již v originální novele Stephena Kinga. (Adrai)

• - Černošský vězeň provolávající: "Bažante! Bažantíku!", v originále: "Fresh fish! Fresh fish today!" na nově příchozí vězně vystupující z autobusu na začátku filmu je Alfonso Freeman, syn Morgana Freemana. (Adrai)