Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Je to velmi dobrý film ale že bych se nad ním tak rozplíval, pravda není.Mně se přece jen víc líbila Zelená míle.(12.11.2003)

Jeden z mála filmů, který mě donutí celý film probrečet, ale na konci mi vyloudí úsměv na rtech.(25.4.2009)

Tenhle film je jako zjeveni z jineho sveta - skoda, ze se takovych netoci vice.(7.6.2002)

„Teším sa, že uvidím dávneho priateľa. Teším sa na Tichý oceán. Dúfam, že je taký modrý, ako sa o ňom hovorí.“ Darabont prvýkrát sfilmoval dielo spisovateľa Kinga v skutočnosti už v 80. rokoch, ale jednalo sa „iba“ o krátkometrážnu ŽENU V IZBE. Práve vďaka nej si ho King všimol a keď neskôr písal novelu o nádeji „Rita Hayworthová a Vykúpenie z väznice Shawshank“, umiestnil do nej postavičku menom Darabont. Takže žiadne prekvapenie, keď Frank neskôr dostal práva na sfilmovanie príbehu za bránami nedobytnej mainskej väznice. V titulných úlohách atmosférického príbehu (kamera, hudba) podávajú silné herecké výkony Morgan Freeman ako Red („Asi preto, že som ryšavý.“) a tvárny Tim Robbins (HRÁČ). Ani vedĺajšie úlohy nie sú ochudobnené (Bellows, Brown, Gunton, Sandler, Whitmore). Príbehom, naoko sa tváriaci bezútešne, nás sprevádza rozprávač, plynúci naprieč desaťročiami (skvelé masky, mimochodom). Film (oplývajúci nečakanou záverečnou dvadsaťminútovkou) na Oscaroch proti silnému konkurentovi FORRESTOVI GUMPOVI nemal šancu. Ani v kinách komerčne nezaujal (Freeman to v rozhovore pre českú Cinemu čudne odôvodnil vypustením Rity Hayworthovej z názvu... no neviem). Diváci si ho však následne začali odporúčať a snímka sa vďaka VHS a TV stala jedným z najoceňovanejších filmov americkej kinematografie 90. rokov. Darabont neskôr nakrútil aj ďalšie kingovky (ZELENÁ MÍĽA, HMLA). Plagáty, práčovňa, Biblia, kilometrové potrubie, autobus, lúka so stromom, dechtovanie strechy fabriky na výrobu dopravných značiek a zaujímavý názor, že chlap chlapovi na topánky nikdy nepozerá (čo sa Andymu rozhodne hodilo).(24.10.2004)

Salvation lies within. Skvostné, ba přímo dokonalé, převedení stejnojmenné povídky Stephena Kinga na filmové plátno. Celovečerní debut a hned jeden z nejlepších filmů historie. Vše je zde perfektní a na největší možné úrovni kvality. Od nezapomenutelných hereckých výkonů (pro většinu zúčastněných jsou to výkony životní), po režii, hudbu, kameru... No prostě vše a to prosím bez jediné výjimky. Tady není co kritizovat - ono tu prostě je vše přesně tak jak to má být. Geniální, dokonalé, nezapomenutelné a emocionálním zážitkem strhující. Tak přesně to je Vykoupení z věznice Shawshank.(20.1.2007)