poster

Vykoupení z věznice Shawshank

 • USA

  The Shawshank Redemption

 • Slovensko

  Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

 • H34D
  *****

  Když vás film omámí natolik, že ani pořádně nevíte, co o něm vlastně říct, když vás film svou poutavostí přiměje zapomenout na čas, když vás film uhrane svou neopakovatelnou atmosférou, když vás film přechytračí svou geniální pointou, když vás film zmrazí v napětí jedné z nejočekávanějších chvil celé kinematografie, když vám film předvede lidskost na místě, kde byste to nejméně čekali, prostě když vám film doslova vyrazí dech, tak nezbývá nic jiného, než říct: "Děkujeme Franku"... 10/10(1.12.2007)

 • Marigold
  ****

  Frank Darabont má pro tyhle "člověčinky" jasné vlohy. Oproti Zelené míli je Vykoupení jaksi poklidnějším, co se tempa vyprávění i událostí v něm obsažených týče, ale o to více péče je věnováno postavám. Oba hlavní aktéři jsou jak výtečně napsaní, tak výtečně provedení, zejména Robbinsův Andy je fascinující svojí nepřístupností, která v průběhu filmu taje. Přesto bych si netroufal řadit Darabontův snímek po bok takových skvostů, jako je Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, protože v určitých věcech mi přijde až příliš vykonstruovaný, vyumělkovaný a namířený na divákovy city (pravda, velice vkusným způsobem). Celý příběh na mě zapůsobil, ale nikterak zásadním způsobem. Je to prostě... hezké vyprávění, které jsem celý film sledoval, ale které mě nedokázalo vtáhnout a zanechat ve mně více než pocit z výtečně odvedené práce. Snad jsem čekal příliš mnoho, když jsem viděl jak vysoko Vykoupení vyšplhalo na žebříčku... Ve svém oboru ale samozřejmě špička.(25.2.2004)

 • DaViD´82
  *****

  Salvation lies within. Skvostné, ba přímo dokonalé, převedení stejnojmenné povídky Stephena Kinga na filmové plátno. Celovečerní debut a hned jeden z nejlepších filmů historie. Vše je zde perfektní a na největší možné úrovni kvality. Od nezapomenutelných hereckých výkonů (pro většinu zúčastněných jsou to výkony životní), po režii, hudbu, kameru... No prostě vše a to prosím bez jediné výjimky. Tady není co kritizovat - ono tu prostě je vše přesně tak jak to má být. Geniální, dokonalé, nezapomenutelné a emocionálním zážitkem strhující. Tak přesně to je Vykoupení z věznice Shawshank.(20.1.2007)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Shawshanská věznice ve skutečnosti neexistuje. Záběry z ní byly natočeny na čtyřech místech v Ohiu, nejčastěji však v Mansfieldské státní věznici. Ta vyhovovala záměrům filmařů nejvíce, a proto se rozhodli překousnout i jeden problém. Věznice totiž leží na frekventované letecké trase, což při natáčení vyžadovalo časté přerušování záběrů. Produkční už pak přesně věděli, kdy které letadlo letí, a v tu chvíli vyhlásili pauzu. (Jizni Tlapa)

 • - V scéne, kedy sa Red (Morgan Freeman) hrá na dvore väznice s baseballovou loptou, chytí loptu dvakrát, ale ani raz ju nehodí späť. (aesalus1976)

 • - Při prvním uvedení vydělal snímek 18 milionů amerických dolarů. Po ohlášení nominací na Oskara byl uveden znovu a vydělal ještě dalších 10 milionů. (IDžOR)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace