Vykoupení z věznice Shawshank

The Shawshank Redemption

Vykúpenie z väznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Vybírat nejlepší věc z kterékoli kategorie je pro mě utrpení, ale pokud se na tenhle post na ČSFD dostal Shawshank, nemám sebemenších námitek. Děkuji mistru hrůzy Stephenu Kingovi za to, že se pro jednou stal mistrem naděje a přinesl nám ji spolu s tóny Figarovy svatby. Děkuji Franku Darabontovi za to, že si udělal z adaptací Kingových vězeňských románů profesi a že se mu to zatraceně dobře daří. Děkuji Timu Robbinsovi a Morganu Freemanovi za to, že jsem díky nim nevěděla, zda se mám usmívat nebo ronit slzy, tak jsem nakonec vstala a začala hlasitě tleskat. Děkuji Bobu Guntonovi za to, že podal svého Nortona s takovou přesvědčivostí, že jsem se rozhlížela po krumpáči, který bych mu mohla zarazit do hlavy. Děkuji Jamesi Whitmorovi za to, že se mi nad jeho Brooksem svíralo hrdlo. Děkuji za lekci pokory, naděje a svobody. Děkuji...že už s tím mám jít do háje? Jdu. A beru si s sebou Shawshank.(16.8.2007)

„Teším sa, že uvidím dávneho priateľa. Teším sa na Tichý oceán. Dúfam, že je taký modrý, ako sa o ňom hovorí.“ Darabont prvýkrát sfilmoval dielo spisovateľa Kinga v skutočnosti už v 80. rokoch, ale jednalo sa „iba“ o krátkometrážnu ŽENU V IZBE. Práve vďaka nej si ho King všimol a keď neskôr písal novelu o nádeji „Rita Hayworthová a Vykúpenie z väznice Shawshank“, umiestnil do nej postavičku menom Darabont. Takže žiadne prekvapenie, keď Frank neskôr dostal práva na sfilmovanie príbehu za bránami nedobytnej mainskej väznice. V titulných úlohách atmosférického príbehu (kamera, hudba) podávajú silné herecké výkony Morgan Freeman ako Red („Asi preto, že som ryšavý.“) a tvárny Tim Robbins (HRÁČ). Ani vedĺajšie úlohy nie sú ochudobnené (Bellows, Brown, Gunton, Sandler, Whitmore). Príbehom, naoko sa tváriaci bezútešne, nás sprevádza rozprávač, plynúci naprieč desaťročiami (skvelé masky, mimochodom). Film (oplývajúci nečakanou záverečnou dvadsaťminútovkou) na Oscaroch proti silnému konkurentovi FORRESTOVI GUMPOVI nemal šancu. Ani v kinách komerčne nezaujal (Freeman to v rozhovore pre českú Cinemu čudne odôvodnil vypustením Rity Hayworthovej z názvu... no neviem). Diváci si ho však následne začali odporúčať a snímka sa vďaka VHS a TV stala jedným z najoceňovanejších filmov americkej kinematografie 90. rokov. Darabont neskôr nakrútil aj ďalšie kingovky (ZELENÁ MÍĽA, HMLA). Plagáty, práčovňa, Biblia, kilometrové potrubie, autobus, lúka so stromom, dechtovanie strechy fabriky na výrobu dopravných značiek a zaujímavý názor, že chlap chlapovi na topánky nikdy nepozerá (čo sa Andymu rozhodne hodilo).(24.10.2004)

Na velmi ošemetnou a těžko zodpověditelnou otázku "který film je podle vás nejlepší", mi dal do úst tímhle dílem Frank Darabont odpověď, za kterou se opravdu nebudu stydět. Pokud bych měl jenom jednu (možná dvě :) možnost, pak právě sem patří 6*. Bohužel jsem nestihl tenhle film v kině, ale vydáním na DVD jsem si ho konečně vychutnal i v originále a je to fakt nádhera (tím nechci hanět český dabing, který je mimochodem vynikající).(14.2.2003)

Věřím, že vše už bylo řečeno .. jen dodám: Ten konec mě dostane vždycky.(20.5.2008)

Naprostá bomba. Oba představitelé hlavních rolí Freeman i Robbins působí naprosto skvěle, lidsky, jakoby své role ani nehráli, ale žili je, ani ostatní však herci nezůstávají pozadu. Všem jejich chování musíte věřit, jinak to ani nejde. V tom je podporuje skvělý a promyšlený scénář, který je napsaný velmi věrohodně. Technická stránka filmu také nemá chybu, hudba, kamera, střih, vše je udělané tak zajímavě a trefně ... tenhle film se u mě prostě zařadil mezi ty nej nej nej.(19.3.2004)

• - Maďarský název filmu je Remény Rabjai, což znamená v překladu "Vězňi naděje". Italský název filmu je Le ali della Libertà, což znamená "Křídla svobody". Norský název filmu je Frihetens Regn, což lze přeložit jako "Déšť svobody". Španělský název filmu je Cadena Perpetua, tedy "Doživotní vězení". V Mexiku je snímek nazýván Sueños de Fuga, což znamená "Sny po útěku". (GreatestFan)

• - Scéna příjezdu nových „bažantů“ do věznice, jejich průchod mezi vězni za ploty a cesta do jejich cel byla téměř stejně zpracována i v populární hře „Mafia 2“ v misi „Dobře strávený čas". Prostředí, křičící vězni za ploty, vnitřek budovy i vězenský dvůr jsou ve hře animovány velice podobně jako ve filmu.  (ondradvori)

• - Sanitka odvážející Bogse (Mark Rolston) z věznice byla ve scéně ve skutečnosti tlačena, jelikož jí v den natáčení selhal motor. Pro Morgana Freemana (Red) bylo v následujícím střihu údajně velmi těžké udržet ve tváři vážný výraz. (Adrai)